Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak wybrać wideorejestrator jazdy? Czym się kierować przy zakupie?

Wideorejestratory jazdy to niezwykle przydatne urządzenia, które przez cały czas rejestrują trasę przejazdu samochodu. Nagrany materiał pomoże nam nie tylko uniknąć nerwów podczas stłuczek i kolizji, ale również rozstrzygnie, kto był sprawcą wypadku drogowego. Nic więc dziwnego, że coraz więcej kierowców decyduje się zamontować rejestrator w swoich samochodzie. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy jego zakupie?

 

Kiedy przyda się wideorejestrator jazdy?

Wideorejestrator jazdy przyda się nie tylko podczas dalekich podróży, ale również na co dzień – w drodze do pracy czy na zakupy. Nagrany materiał wideo może stanowić cenny dowód w przypadku spornych sytuacji na drogach. Czasami zdarza się bowiem, że na drogę w niewłaściwym miejscu nagle wybiegną piesi albo zostaniemy zatrzymani przez policję, choć jesteśmy pewni, że nie popełniliśmy wykroczenia. Dzięki wideorejestratorowi jazdy, bez problemu obronimy się w takich sytuacjach. Poza tym, materiał wideo może stanowić również dowód w sądzie i pomóc w odzyskaniu odszkodowania. 

 

Rozdzielczość nagrywania

Wybierając wideorejestrator w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę, w jakiej rozdzielczości nagrywane będą materiały wideo. Im jest wyższa, tym lepsza jakość obrazu. Z tego względu, powinniśmy wybierać modele o rozdzielczości co najmniej Full HD, czyli 1920x1080 pikseli. Najlepszym wyborem będą oczywiście urządzenia nagrywające w jakości 4K. 

Obiektyw i przysłona

Ważnym elementem wideorejestratora jazdy jest przysłona, która decyduje ile światła dociera do przetwornika. To z kolei ma wpływ na ostrość obrazu, ponieważ im niższa wartość przysłony, tym obraz jest jaśniejszy i bardziej szczegółowy. Dobre modele posiadają przysłony o wartości f/1,8 i f/1,6, choć w sklepach znajdziemy również kamerki, których jasność wynosi nawet f/1,4. 

 
jak-wybrac-wideorejestrator-jazdy.jpg [71.97 KB]

 

Kąt widzenia obiektywu

Kamerka samochodowa powinna mieć jak najszerszy kąt nagrywania, co pozwoli zarejestrować nie tylko przestrzeń przed samochodem, ale również po jego bokach. Im większy będzie kąt widzenia, tym większy kadr zostanie uchwycony przez kamerę. Warto więc wybierać modele oferujące kąt widzenia w zakresie od 120 do 150 stopni.

 

Pamięć rejestratora

Jeśli wybierzemy urządzenie nagrywające materiały wideo w jakości 4K, musimy się liczyć z tym, że zajmą one sporo miejsca. Dlatego warto wybrać model, który nie tylko będzie posiadał dużą pamięć wewnętrzną, ale również będzie obsługiwać zewnętrze karty pamięci SD. Dzięki temu, więcej nagrań zmieści się w pamięci i nie będziemy musieli ich na bieżąco usuwać.

Kamery samochodowe

Rodzaj zasilania

Wideorejestrator jazdy może być zasilany na dwa sposoby: z akumulatora bądź kondensatora. Akumulatory umożliwiają pracę bez podłączenia urządzenia do zasilania, ale przez dość krótki czas. Natomiast modele z kondensatorami mogą działać bez zasilania, a poza tym, są bardziej wytrzymałe niż zwykłe baterie.

Czujnik ruchu

Wiele modeli wyposażonych jest w czujnik ruchu, dzięki któremu nagrywanie rozpocznie się dopiero, gdy kamera wykryje jakiś ruch, np. gdy samochód ruszy z miejsca albo wykryje przechodzącego przechodnia. Należy jednak pamiętać, że tryb detekcji ruchu nie powinien być włączony podczas jazdy, a jedynie podczas postoju.

 

na-co-zwrocic-uwage-przy-wyborze-wideorejestratora-jazdy.jpg [81.34 KB]

Tryb nocny

Z racji tego, że samochodem jeździmy nie tylko w dzień, ale również w nocy, bardzo ważny jest tzw. nocny tryb nagrywania. Powinniśmy wybrać urządzenie, które będzie dobrze radziło sobie w przypadku słabego oświetlenia lub w kontakcie ze światłami innych samochodów. W takiej sytuacji pomocne okażą się również diody podczerwieni (IR).

 

Dodatkowe funkcje

Zanim przystąpimy do zakupu wideorejestratora, warto się przez chwilę zastanowić, czego tak naprawdę od niego oczekujemy, ponieważ posiadają one wiele dodatkowych funkcjonalności. Jedną z nich jest wbudowany moduł GPS, który pozwala sprawdzać położenie samochodu i monitorować jego prędkość. Niektóre sprzęty posiadają również funkcję aparatu fotograficznego, dzięki czemu można wykonywać zdjęcia krajobrazów podczas podróży. Warto także zwrócić uwagę na zastosowane w wideorejestratorze złącza, które pozwolą obejrzeć nagrany materiał na laptopie lub telewizorze. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS