% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81 | od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00
Jak myć okna bez smug?
Mycie okien jest uciążliwe i czasochłonne. Nic więc dziwnego, że dla wielu osób jest to jeden z najmniej lubianych obowiązków domowych. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych metod, dzięki którym szybko i skutecznie wymyjemy szyby w całym domu. Podpowiemy, jak myć okna bez smug i jakich detergentów używać.
Jak prawidłowo myć okna?
Powinniśmy pamiętać, że okna wymagają regularnego czyszczenia, nie tylko po remoncie, po zimie czy przed świętami. Jeśli mieszkamy przy ruchliwej drodze albo na terenach, gdzie w powietrzu unosi się wiele kurzu i pyłów, powinniśmy szczególnie zadbać o czystość naszych okien. Co ile myć okna? Wszystko zależy od tego, jak bardzo będą zabrudzone. Przyjęło się jednak, że okna należy myć minimum trzy razy w roku.
Niestety mycie okien to dość męczące i czasochłonne zadanie. Często zdarza się również, że po zakończonej pracy na szybie widoczne są nieestetyczne smugi i zacieki. W rezultacie pracę trzeba wykonać od nowa. Na szczęście są sposoby, dzięki którym szybko i skutecznie wyczyścimy okna. Jak myć okna, żeby nie było smug? Wystarczy, że będziesz pamiętać o kilku ważnych zasadach i stosować się do poniższych wskazówek.

Zanim jednak przystąpimy do mycia okien, powinniśmy sprawdzić prognozę pogody i wybrać odpowiednią porę dnia. Nie ma sensu planować mycia okien, kiedy tego samego dnia ma spaść deszcz. Niewskazane jest również mycie okien w mrozie, ponieważ przy ujemnej temperaturze cząsteczki wody na szybie szybciej zamarzają, co dodatkowo utrudnia czyszczenie.
Okazuje się, że istotna jest również pora dnia. Najlepiej myć okna wczesnym rankiem lub po południu, a nie w pełnym słońcu. Padające na szyby promienie słońca nie tylko utrudniają mycie, lecz także sprawiają, że woda szybciej paruje, przez co na szybie pozostają ślady po kroplach wody, zacieki i smugi. Nie odkładajmy jednak mycia okien na wieczór, ponieważ mycie szyb przy sztucznym oświetleniu będzie mieć takie same konsekwencje, co mycie w słońcu.

Jak myć okna? Najpierw czyścimy ramy
W przypadku okien ważna jest również kolejność mycia. Rozpoczynamy zatem od wyczyszczenia ram i framug okiennych. Mogą być one wykonane z różnych materiałów, dlatego właśnie do nich powinniśmy dobrać odpowiednie środki czyszczące.
Drewniane ramy okienne
Takie ramy są bardzo trudne w utrzymaniu, gdyż na skutek działania promieni słonecznych farba pokrywająca drewnianą ramę pęka i ulega zniszczeniu. Poza tym lakierowane drewniane ramy okien bardzo łatwo można porysować, a nawet uszkodzić, dlatego do ich czyszczenia powinniśmy używać tylko delikatnego płynu do mycia naczyń i miękkiej ścierki, np. z bawełny lub mikrofibry. Jeśli jednak ramy są mocno zabrudzone i nie da się ich wyczyścić płynem do mycia naczyń, wówczas należy zaopatrzyć się w specjalne środki czyszczące do drewna. Po wyczyszczeniu warto na drewniane ramy nanieść wosk, który będzie zapobiegał gromadzeniu się zanieczyszczeń.
Ramy okien z PCV
Do mycia ram z PCV nie należy używać żadnych ostrych myjek i szczotek, ponieważ długotrwałe szorowanie może doprowadzić do ich porysowania. Powinniśmy używać miękkich ścierek albo gąbek. Jeśli chodzi o detergenty, to należy unikać substancji ściernych, rozpuszczalników i kwasów, ponieważ ich działanie narusza strukturę materiału PVC. Plastikowe ramy najlepiej czyścić delikatnymi płynami lub mleczkami. Można też zaopatrzyć się w specjalny środek przeznaczony do czyszczenia i pielęgnacji plastiku. Jeśli białe ramy zaczną żółknąć, można spróbować je wybielić specjalnymi środkami. W przypadku gdy nie przyniesie do oczekiwanych rezultatów, można ramy pomalować lakierem na bazie politeranu.
Aluminiowe ramy okienne
Ramy wykonane z aluminium wymagają odpowiedniej pielęgnacji, ponieważ źle znoszą kwaśne środki czyszczące (odpadają zatem płyny z octem i cytryną) oraz detergenty zawierające rozpuszczalniki i amoniak. Poza tym do czyszczenia takich ram nie należy używać środków ściernych, gdyż mogą one doprowadzić do ich uszkodzenia. Aluminiowe ramy najlepiej myć płynem do mycia naczyń i miękką ściereczką. Natomiast trudne do usunięcia zabrudzenia należy potraktować detergentem przeznaczonym do czyszczenia aluminiowych profili.

Czym myć okna?
Po wyczyszczeniu ram okiennych, zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych, możemy przystąpić do mycia szyb. Do czyszczenia przydadzą nam się środki chemiczne. Możliwe jest również mycie okien bez detergentów.
Mycie okien bez chemii
Bardzo popularne jest mycie okien octem, który doskonale sobie radzi przy czyszczeniu różnych szklanych powierzchni. Nie tylko myje powierzchnię, ale też odtłuszcza i poleruje. Poza tym ocet skutecznie usuwa niechciane zapachy i nalot z kamienia.
Jak umyć okna octem? To bardzo proste. Wystarczy połączyć wodę z octem w proporcji 1:1. Oznacza to, że potrzebna jest taka sama ilość każdego składniku, np. jedna szklanka wody i jedna szklanka octu. Tak przygotowany roztwór należy wlać do butelki z dyfuzorem, dzięki czemu łatwo naniesiemy go na szybę. Jeśli nie przepadamy za zapachem octu, który jest dość intensywny, możemy do roztworu dodać odrobinę soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. Jeśli mamy w domu ocet, spokojnie umyjemy okna bez płynu do szyb.
Niektórzy do mycia okien wykorzystują glicerynę farmaceutyczną, która jest tanim i łatwo dostępnym produktem. Aby stworzyć płyn do mycia, należy zmieszać wodę z gliceryną – zazwyczaj wystarczy jedna łyżeczka gliceryny na około 3 litry czystej wody. Dzięki glicerynie na szybkach nie pozostaną smugi, a dodatkowo stworzy ona filtr ochronny, który sprawi, że woda i brud będą znacznie wolniej osadzać się na szybie. Dzięki temu gliceryna świetnie sprawdzi się do mycia szyb w samochodzie.
Jeśli mamy bardzo brudne okna, możemy zastosować olej lniany. Jego cienką warstwę należy rozsmarować po szybie i pozostawić na godzinę. Następnie okno myjemy już przy użyciu płynu do szyb, który ma w swoim składzie alkohol. Dzięki temu szybko rozpuścimy tłuszczu.
Mycie szyb detergentami
Do mycia możemy wykorzystać również detergenty, które są dedykowane do mycia szyb. Ich oferta jest bardzo duża – ważne jest jednak, aby płyn miał w składzie alkohol, dzięki któremu szyby będą błyszczeć przez pewien czas po umyciu. Starym, sprawdzonym sposobem jest też wykorzystanie płynu do mycia naczyń – wystarczy wlać go do miski z wodą.
Niecodzienną, ale skuteczną metodą jest również mycie okien nabłyszczaczem do zmywarki. Środek ten zapewnia błysk szklanym naczyniom, dlatego z powodzeniem możemy go wykorzystać do mycia szyb. Dzięki temu, że nabłyszczacz zawiera w sobie alkohol i sok z cytryny, doskonale usunie tłuste osady. Wystarczy niewielką ilość nabłyszczacza zmieszać z wodą i można przystąpić do mycia szyb.
Jak myć okna bez smug?
Wiemy już, jakie środki możemy wybrać do umycia okien, teraz musimy zdecydować, jakie akcesoria będą najlepsze. Technik mycia okien jest wiele, każda z nich ma swoje wady i zalety.
Mycie okien ścierką z mikrofibry
Małe okno z powodzeniem możemy wyczyścić za pomocą ścierki z mikrofibry, która dobrze chłonie wodę, a przy tym nie pozostawia cząstek materiału na szybie. Ścierka jest miękka, a jej włókna bardzo dobrze zbierają brud. Do mycia mikrofibrą nie trzeba nawet używać detergentów – wystarczy sama woda. Takie ściereczki ma w swojej ofercie m.in. marka Vileda – często są one sprzedawane w różnych kolorach, aby każdą ścierkę można było łatwo dopasować do czyszczonej powierzchni. Mycie okien ścierką wymaga jednak sporo czasu i wysiłku, dlatego nie jest to zbyt lubiana metoda czyszczenia.
Mycie okien ściągaczką do szyb
To gadżet, który bardzo ułatwia mycie okien. Ściągaczka składa się z plastikowej rączki, która zakończona jest gumową nasadką. Po umyciu szyby wystarczy docisnąć do niej ściągaczkę i zaczynając od górnego lewego ruchu, zdecydowanym ruchem przeciągnąć ją w dół. Ściągaczka zgarnia resztki brudu i wody, dlatego przed kolejnym ruchem należy wyczyścić jej końcówkę. Tym sposobem należy umyć całą szybę.

Myjka do okien
Urządzeniem, które znacznie przyspiesza mycie okien, a przy tym sprawia, że nie pozostają żadne zacieki, jest myjka do okien. Można powiedzieć, że to taka ulepszona wersja ściągaczki. Myjka działa bezprzewodowo, ponieważ zasilana jest akumulatorem. Dzięki temu żadne kable nie plątają się pod nogami ani nie ograniczają naszych ruchów. Myjka wyposażona jest w pojemnik, do którego należy wlać wodę przed rozpoczęciem pracy. Po uruchomieniu urządzenia woda zostanie podgrzana i doprowadzona do wrzenia, dzięki czemu zamieni się w parę wodną, która skutecznie rozpuści zabrudzenia. Na końcu wystarczy docisnąć myjkę do szyby i przesunąć ją w dół. Woda zostanie zassana do zbiornika, a szyba pozostanie czysta.
Dzięki temu, że woda z zabrudzeniami jest od razu zasysana, na szybie nie pozostają zacieki i smugi. Okna są oczyszczone i osuszane, więc nie trzeba ich polerować. Myjkę można również wykorzystać do czyszczenia innych wodoodpornych powierzchni, np. luster, kabiny prysznicowej czy płytek. W sprzedaży nie brakuje myjek do okien, dobrej jakości urządzenia znajdziemy m.in. w ofercie marki Karcher.
Robot do mycia okien
Kolejnym urządzeniem, które ostatnio stało się bardzo popularne, jest robot do mycia okien. Ma on silnik próżniowy, dzięki któremu po uruchomieniu, robot przyczepia się do szyby. Robot jest wyposażony w rotujące się dyski, do których przyczepione są ściereczki chłonne. Użytkownik nie ma tu zbyt wiele do zrobienia, ponieważ taki robot pracuje sam – milimetr po milimetrze przesuwa się po oknie, by precyzyjnie wyczyścić szybę. Robot nie wraca do wyczyszczonych miejsc, co pozwala oszczędzić trochę czasu. Ścieżkę pracy wyznacza mu oprogramowanie, które korzysta z wielu czujników zintegrowanych z urządzeniem. Robotem można też sterować zdalnie, z poziomu smartfona.
Taki robot myjący doskonale nadaje się do mycia okien na wysokości. Sprawdzi się w domu, w którym są duże, przeszklone powierzchnie. Bez problemu można nim czyścić też okna do poddaszy i dachów płaskich. Wielu producentów wyposaża swoje urządzenia w dodatkowe zabezpieczenia, które przytrzymują roboty przed upadkiem.

Aby nasze okna lśniły czystością, a na szybach nie pozostały żadne nieestetyczne smugi i zacieki, konieczne jest ich osuszenie. Należy to zrobić w jak najkrótszym czasie po umyciu szyby. Jeśli myjemy okna myjką lub robotem myjącym, nie musimy się o to martwić. W przypadku mycia ręcznego konieczne jest polerowanie. Do tego celu należy użyć ścierki z mikrofibry, miękkiej bawełnianej szmatki lub flanelowej. Do polerowania nadają się też ręczniki papierowe, ale mogą pozostawiać na szybkie kawałki papieru. Podczas polerowania należy wykonywać ruchy „ósemkowe” od dołu do góry, od lewej do prawej strony.

Mycie okien – praktyczne wskazówki
-
Wiele osób zastanawia się, czym umyć okna z pianki montażowej. Do usunięcia pianki możemy użyć nożyka, jednak ryzykujemy wtedy zarysowaniem lub nawet uszkodzeniem powierzchni. Najlepiej zatem użyć specjalnych preparatów do usuwania pianki montażowej. Zazwyczaj bazują one na acetonie i pozwalają szybko usunąć większość zabrudzeń.
-
Mycie okien po remoncie to ciężka i żmudna praca. Bardzo trudno jest bowiem umyć okna po gruncie czy po tynkowaniu. Resztki zaprawy i cementu najlepiej namoczyć ciepłą wodą z mydłem albo płynem do mycia naczyń i dopiero później spróbować usunąć za pomocą ścierki z mikrofibry. Dopiero później możemy sięgnąć po środki czystości, które służą do usuwania tego typu zanieczyszczeń.
-
Jeżeli mamy problem z farbą na szybie, do jej usunięcia możemy wykorzystać zmywacz do paznokci albo denaturat. Wystarczy przemyć plamę i odczekać kilka minut aż zmięknie, a następnie normalnie wyczyścić szybę. Zazwyczaj w ten sposób udaje się usunąć zarówno świeże, jak i zaschnięte plamy z farby.
-
Jeśli mamy w domu okna nieotwierane, ich mycie może okazać się dużym problemem. W przypadku, gdy okna znajdują się na parterze, możemy skorzystać z drabiny, by wyczyścić je od zewnątrz. Jeśli natomiast okna zlokalizowane są na wyższych piętrach, najlepiej skorzystać z robota myjącego lub fachowej ekipy do mycia okien.
-
Problemy sprawia również mycie okien na antresoli. Wówczas przyda się teleskopowy rozsuwany drążek, który będzie można zablokować na dowolnej długości. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie jednak skorzystanie z robota do mycia okien.
Jak myć okna? Podsumowanie
Podczas mycia okien nie należy zapominać o wyczyszczeniu tych elementów, których nie widać, czyli okuć i uszczelek. Na koniec powinniśmy również wyczyścić parapety, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrze. Trzeba je oczyścić z liści i pajęczyn, a następnie porządnie wyszorować. Dobór techniki mycia okien będzie uzależniony od naszych preferencji i akcesoriów, jakie posiadamy. Jeśli jednak zależy nam na szybkim, a przy tym skutecznym wyczyszczeniu szyb, warto zastanowić się nad zakupem myjki do okien. Nie tylko znacznie przyspieszy ona pracę, lecz także sprawi, że okna będą idealnie czyste, pozbawione nieestetycznych smug i zacieków.