Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak działa system świeżości Bosch VitaFresh?

Współczesne lodówki oferuje wiele rewolucyjnych rozwiązań, które odmieniają sposób przechowywania produktów, pozwalają ograniczyć marnowanie żywności i przyczyniają się do lepszego planowania posiłków. Jednym z takich systemów jest VitaFresh od marki Bosch. W tym artykule sprawdzimy, jak działa ten system i jakie korzyści oferuje użytkownikom.

 

O czym przeczytasz w tym artykule?

 • VitaFresh w lodówkach Bosch to rewolucyjne rozwiązanie, które odmieniło sposób przechowywania żywności w gospodarstwach domowych. W jaki sposób działa?
 • Jakie korzyści przynosi system VitaFresh użytkownikom?
 • Jakie lodówki Bosch wyposażone są w tę innowacyjną strefę świeżości?
 • Sprawdzimy również, jakie inne rozwiązania przyczyniają się do efektywniejszego przechowywania artykułów spożywczych.
 • Na koniec podpowiemy, jak prawidłowo układać żywność w lodówce, aby zachowała swoją świeżość i jakość na długi czas.

 

Bosch VitaFresh - co to jest?

Producenci sprzętów AGD sukcesywnie wyposażają swoje lodówki w najnowsze technologie, które pozwalają na skuteczniejsze i dłuższe przechowywanie żywności. Wśród nich jest Bosch, znany na całym świecie producent dużych i małych urządzeń AGD. Lodówki dostępne w jego ofercie wyposażone są m.in. w rozwiązanie VitaFresh. Co to właściwie jest i w jaki sposób działa?

Otóż VitaFresh to system świeżości, który działa w oparciu na dwie szuflady, znajdujące się w dolnej części chłodziarki. Szuflady VitaFresh zapewniają kontrolę wilgotności powietrza i utrzymuje się w nich stała temperatura bliska 0ºC. System VitaFresh dzieli się na dwie strefy:

 • suchą - wilgotność powietrza w tej szufladzie wynosi około 50%. Dzięki temu świetnie nadaje się ona do przechowywania wędlin, mięsa i nabiału.
 • Wilgotną - w tej szufladzie poziom wilgotności dochodzi do 90%. Takie warunki są odpowiednie do przechowywania warzyw i owoców.

Przestronna strefa VitaFresh pozwala na przechowywanie dużej ilości produktów spożywczych. Z powodzeniem zaspokoi potrzeby nawet licznej rodziny.

Rozszerzoną wersją tego systemu jest VitaFresh Plus, który oferuje bardziej zaawansowaną kontrolę nad wilgotnością powietrza.

 

 

Jakie zalety ma technologia VitaFresh?

Strefa świeżości VitaFresh stosowana w lodówkach Bosch przynosi wiele korzyści dla użytkownika. Jakie są jej największe zalety?

 • Żywność zachowuje świeżość - VitaFresh umożliwia utrzymanie optymalnych warunków dla przechowywania różnych rodzajów żywności. Specjalne szuflady zapewniają idealną wilgotność i temperaturę, dzięki czemu produkty pozostają dłużej świeże.
 • Zachowanie smaku i wartości odżywczych - dzięki utrzymywaniu stałej, niskiej temperatury oraz odpowiedniej wilgotności, chłodziarki VitaFresh pomagają zachować witaminy, składniki odżywcze oraz smak żywności. Dzięki temu spożywane produkty są zdrowsze, co sprzyja naszemu zdrowiu.
 • Ograniczenie marnowania żywności - dzięki temu, że system zachowa produkty żywnościowe dłużej świeże, zmniejszymy ilości marnowanej żywności. Możemy także zmniejszyć wydatki na produkty spożywcze i żyć w zgodzie z zasadą "zero waste".
 • Eliminacja rozwoju drobnoustrojów - szuflada VitaFresh zachowuje świeżość żywności, zapewniając odpowiednie warunki przechowywania. Dzięki temu nie dochodzi do rozwoju bakterii i innych drobnoustrojów, które pojawiają się w nieświeżych, gnijących produktach.
 • Łatwość użytkowania - przestronna strefa VitaFresh pozwala utrzymać porządek w chłodziarce. Dzięki temu, że każda komora jest oznaczona, nie musimy się zastanawiać, na której półce umieścić mięso i gdzie przechowywać sałatę.
 • Ekologia - chłodziarki VitaFresh przyczyniają się także do większej dbałości o środowisko, ponieważ pomagają ograniczać produkcję odpadów.

 

system-vitafresh-bosch-zalety.jpg [162.18 KB]

Źródło: materiały marki Bosch

 

W jakich lodówkach Bosch znajdziemy technologię VitaFresh?

System VitaFresh zachowuje świeżość żywności na dłużej. Dzięki temu, że jest skuteczny w działaniu, Bosch stosuje go w wielu swoich urządzeniach chłodniczych. Znajdziemy go zarówno w chłodziarko-zamrażarkach wolnostojących, jak i do zabudowy, a także w zwykłych chłodziarkach i pojemnych lodówkach side by side. Ten system mają lodówki Bosch Serie 4 oraz bardziej zaawansowane modele Bosch Serie 6.

 

 

Jakie jeszcze funkcje oferują chłodziarki Bosch z VitaFresh?

Lodówki marki Bosch są projektowane tak, aby zapewniały użytkownikom wygodną obsługę i pozwalały na przechowywanie różnych rodzajów żywności w odpowiednich warunkach. Oprócz systemu VitaFresh o zawartość chłodziarki pomogą też zadbać inne różnorodne rozwiązania.

 

Eco Airflow

Obok Bosch VitaFresh system Eco AirFlow jest jednym z kluczowych do zapewnienia świeżości i smaku przechowywanej w lodówce żywności. Ta technologia zapewnia równomierne rozprowadzanie chłodnego powietrza po całym wnętrzu chłodziarki, dzięki czemu pozwala utrzymać optymalne warunki. Oznacza to, że wilgotność i temperatura w lodówce są utrzymywane na stałym poziomie.

 

No Frost

System No Frost (automatyczne odszranianie) jest już dostępny w większości standardowych lodówek. Jego zadaniem jest zapobieganie powstawaniu lodu i szronu we wnętrzu lodówki. Zespół współpracujących ze sobą elementów zapewnia lepszą cyrkulację i równomierne rozprowadzanie powietrza, co pozwala na bieżąco odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Dzięki systemowi No Frost nie jest konieczne ręczne rozmrażanie chłodziarki. Poza tym system ten stwarza lepsze warunki do przechowywania żywności. Warzywa, owoce, sery czy wędliny dłużej zachowują swoją świeżość.

Wiele lodówek ma dwa oddzielne obiegi chłodzenia. Dzięki temu możliwa jest elektroniczna regulacja temperatury dla chłodziarki i zamrażarki. Poza tym dwa niezależne obiegi zapobiegają przenoszeniu się zapachów.

 

system-no-frost-w-lodowkach-bosch.jpg [168.86 KB]

Źródło: materiały marki Bosch

 

Superchłodzenie i supermrożenie

Praktycznym rozwiązaniem w lodówkach Bosch jest także funkcja superchłodzenie. Zapobiega ona szybkiemu wzrostowi temperatury podczas wkładania do chłodziarki nowych produktów. Urządzenie intensyfikuje pracę wszystkich elementów chłodzących, a gdy temperatura osiągnie optymalny poziom, przechodzi w standardowy tryb pracy. Aby dezaktywować tę funkcję, wystarczy nacisnąć wyłącznik superchłodzenie na panelu sterowania.

Natomiast funkcja supermrożenie zapewnia optymalną temperaturę podczas wkładania żywności do zamrażarki. Aktywacja funkcji supermrożenie pozwala na szybkie zamrożenie dodawanych produktów. Jej zadaniem jest także zapobieganie rozmrażaniu produktów, które już znajdują się w zamrażarce. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne w lecie.

 

Inteligentna technologia inwerterowa

Pomocna w efektywnym przechowywaniu żywności jest także inteligentna technologia inwerterowa. Jej czujniki na bieżąco monitorują warunki panujące w chłodziarce, dzięki czemu regulują pracę układu elektronicznego zgodnie z bieżącymi potrzebami. Gdy tylko wykryją zmiany, natychmiast przekazują informację do układu elektronicznego, co pozwala na dopasowanie tempa pracy sprężarki do aktualnych warunków wewnętrznych i zewnętrznych. Ten system nie tylko przyczynia się do zachowania dłuższej świeżości produktów, lecz także ogranicza zużycie energii i zapewnia cichą pracę.

 

szuflady-vitafresh-w-lodowkach-bosch.jpg [139.86 KB]

Źródło: materiały marki Bosch

 

Jakie są zasady przechowywania żywności w lodówce?

Lodówki Bosch z VitaFresh pomogą nam przedłużyć świeżość żywności, a tym samym ograniczyć jej marnowanie i produkcję odpadów. Jednak same inteligentne funkcje nie wystarczą, jeśli nie będziemy przestrzegać podstawowych zasad. Ważne jest ustawienie chłodziarki na odpowiednią temperaturę oraz odpowiednie układanie produktów na półkach. Współczesne chłodziarki są projektowane tak, aby zapewniać świeżość różnym rodzajom żywności. Najwyższe temperatury panują na górnych półkach, a najniższe na dolnych. Warto zatem układa żywność w następujący sposób:

 • górna półka (temperatura około 8ºC) - produkty mleczne, np. mleko, jogurty, kefiry i nabiał, a także dżemy, żywność pakowana i gotowe jedzenie.
 • środkowa półka (temperatura 4-5ºC) - sery, wędliny, jajka, masło, twarożki. Tutaj przechowujemy artykuły spożywcze o krótkim terminie przydatności do spożycia.
 • dolna półka (temperatura maksymalnie 2ºC) - surowe mięso i ryby.

Szuflady służą natomiast do przechowywania owoców i warzyw. Z kolei na drzwiach najlepiej ulokować oleje roślinne, soki czy słoiki z przetworami.

Warto również pamiętać o tym, aby sprawdzać terminy przydatności do spożycia produktów. Te z krótkimi datami przydatności powinniśmy ustawiać jak najbliżej drzwi, dzięki czemu sięgniemy po nie w pierwszej kolejności. Ważne jest także pakowanie jedzenia do odpowiednich pojemników, aby nie doszło do wysuszenia. Pamiętajmy również o tym, że wkładanie nowych produktów podnosi temperaturę w lodówce, gdyż przedostaje się do niej ciepłe powietrze z pomieszczenia. Starajmy się zatem jak najszybciej umieszczać żywność na półkach i nie otwierać niepotrzebnie drzwi urządzenia. Wiele modeli ma alarm otwartych drzwi, więc jeśli będą one otwarte zbyt długo, rozlegnie się sygnał dźwiękowy ponaglający do ich zamknięcia. Pamiętajmy również o tym, aby nie wkładać do lodówki ciepłych potraw, gdyż podnoszą one temperaturę we wnętrzu. Lodówka będzie musiała zatem szybko przywrócić optymalną temperaturę, co spowoduje większe zużycie prądu.

 

Czy warto kupić lodówkę Bosch VitaFresh?

VitaFresh to innowacyjne rozwiązanie, które skutecznie przedłuża świeżość żywności, zachowując przy tym jej jakość i smak. Możemy nie tylko cieszyć się dłuższą świeżością żywności, ale również mniejszymi wydatkami na zakupach. Dzięki lodówce Bosch zadbamy również o ekologię, ponieważ ograniczymy marnowanie żywności i produkcję odpadów. Co ważne, lodówki z tym systemem mają też wiele innych zalet. Pozwalają na utrzymanie stałej temperatury, są energooszczędne, pojemne, a do tego cechują się nowoczesnym designem. Z pewnością będą dobrym wyborem dla osób, które szukają wysokiej jakości lodówki, dzięki której będą mogli zdrowo się odżywiać i prowadzić zrównoważony styl życia.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS