% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Czym jest tryb gry w telewizorze?

Telewizory coraz częściej są wykorzystywane nie tylko do oglądania filmów i seriali, ale również do grania w gry na konsolach. Aby zapewnić graczom jak najwyższy poziom wirtualnej rozgrywki, producenci zaczęli wyposażać swoje odbiorniki w tryb gry. Sprawdzamy, czym jest i do czego służy tryb gry w telewizorze.

Telewizor dla graczy – co to znaczy?

Terminem „telewizor dla graczy” albo „telewizor do gier” określa się odbiornik, który został dodatkowo wyposażony w funkcje, które okazują się niezwykle przydatne podczas grania w gry. Telewizory dla graczy muszą bowiem lepiej sobie radzić z obrazami dynamicznymi i cechować się jak najniższym input lagiem. Często takie odbiorniki oferują również technologie, które wpływają na poprawę obrazu. Najlepsze modele wyposażone są także w dedykowany tryb gry.

Telewizory

Co to jest tryb gry w TV?

Tryb gra lub tryb gry w telewizorze to sposób działania urządzenia, który został dostosowany do gier wideo, zarówno tych na konsole, jak i komputery osobiste. Celem trybu gry jest zapewnienie graczowi jak najbardziej płynnej i nieprzerywanej rozgrywki.

W większości telewizorów tryb gry ma za zadanie zminimalizować opóźnienia, czyli tzw. input lag. Dzięki temu postać na ekranie będzie reagować natychmiastowo po naciśnięciu odpowiedniego przycisku kontrolera. Aby uzyskać najlepszą płynność, wyłączane są prawie wszystkie funkcje, które odpowiadają za przetwarzanie obrazu. Poza tym zwiększa się jasność ekranu i zmienia balans bieli, co przekłada się na inne odcienie barw. Najlepszy tryb gry w telewizorze jest w stanie zredukować opóźnienie do wartości nawet poniżej 10 ms.

Telewizory z najwyższej półki z trybem gry, często oferują też dodatkowe rozwiązania dla graczy, jak np. dynamiczny korektor czerni czy funkcję VRR, która dynamicznie zwiększa częstotliwość odświeżania.

 
co to jest tryb gry w telewizorze
 

Które telewizory mają tryb gra?

Większość dostępnych na rynku telewizorów ma wbudowany tryb gry. Należy jednak zaznaczyć, że nie wszyscy producenci stosują taki tryb w swoich odbiornikach. Trybu gry nie mają zazwyczaj budżetowe telewizory, które oferują rozdzielczość HD Ready lub Full HD. 

Poszczególni producenci również inaczej nazywają tryb gry w telewizorze. Oto kilka przykładów:

  • Tryb Gry – taką nazwę stosuje m.in. marka Samsung. Tryb Gry automatycznie ustawia najważniejsze parametry, takie jak obraz i dźwięk, a jednocześnie utrzymuje niski input lag. Niektóre telewizory Samsung, jak np. Samsung QE55Q80CATXXH wyposażone są w dodatkowe funkcje, które zapewniają jeszcze więcej przyjemności z gry. Jedną z ich jest funkcja FreeSync Premium Pro, która odpowiada za większą płynność animacji oraz redukcję ścinania klatek, co niweluje efekt szarpania obrazu. Co więcej, telewizor oferuje Ultraszeroki Widok w Grach - można zastosować proporcje 21:9 lub 32:9, tak jak w monitorach gamingowych. Producent zastosował tu również Zaawansowany Upłynniacz Ruchu+, który poprawia ruch do 120 Hz w 4K. Dzięki temu gracze mogą cieszyć się płynną rozgrywką, bez żadnych opóźnień, niezależnie od tego, jak szybcy są przeciwnicy i z jaką prędkością toczy się akcja w grze. 

 
Telewizor Samsung QE75Q80CATXXH 75" QLED 4K UHD 120Hz Smart TV
13499.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

9259.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

13499.00 zł

Zobacz szczegóły

 

  • Tryb Gra – znajdziemy go w telewizorach marki Philips. Po rozpoczęciu gry na konsoli telewizor automatycznie przełączy się w tryb Gra, zapewniając niski poziom opóźnień.

 

 

  • Game Optimizer – to system stosowany w nowych telewizorach LG OLED. System automatycznie wykrywa, gdy podłączana jest do telewizora konsola i uruchamiana gra. Dzięki temu wystarczy nacisnąć na pilocie przycisk opcji, aby przenieść się do centrum zarządzania optymalizacją gier. Znajdziemy tam m.in. kilka zdefiniowanych ustawień dla różnych gatunków gier (np. FSP, RPG czy RTS), możliwość dopasowania kontrastu bieli i czerni, a także funkcję redukcji niebieskiego światła.

  • Game Master Pro – to tryb, który oferują najnowsze telewizory TCL. Oferuje krótki czas reakcji, niskie opóźnienia i płynną rozgrywkę.

 

 

  • Game Mode Pro – to tryb gry stosowany w telewizorach Hisense z technologią DLED. Jest to specjalna funkcja, która redukuje rozmycie ruchu i opóźnienia, zapewniając lepszą responsywność. Poza tym skraca opóźnienie i reakcje ekranu na zmiany. 

 

 

  • Tryb Gaming – jego zadaniem jest optymalizowanie intensywności grafiki, w celu zapewnienia graczom najlepszych wrażeniach w czasie rozgrywki. Poza tym wszystko jest skonfigurowane do obsługi gier HDR. Tryb Gaming znajdziemy w telewizorach Toshiba.

 

 

  • Tryb Gra – jest stosowany w telewizorach Hitachi. Po włączeniu tego trybu można liczyć na krótsze opóźnienie wejścia. 

 

 

  • Game Mode Extreme – ten tryb znajdziemy w nowych telewizorach 4K Panasonic. Ta opcja zapewnia realistyczną i płynną rozgrywkę, z mniejszą liczbą zakłóceń i skoków. Poza tym zmniejsza opóźnienie sygnału, co sprawia, że obraz błyskawicznie reaguje na polecenia gracza.

Jak ustawić telewizor do gier?

Większość telewizorów oferuje kilka trybów, czyli ustawień obrazu o konkretnych parametrach. Najpopularniejszy jest tryb „standardowy” (czasami nazywany również „normalnym”), ponieważ zapewnia on neutralne ustawienia obrazu. Zazwyczaj to właśnie na takim trybie pracuje telewizor przyniesiony ze sklepu. Jeśli zamierzamy grać w gry, a nie oglądać telewizję na telewizorze, to powinniśmy zmienić ten tryb na tryb specjalnie przeznaczony do gier. 

Włączenie trybu gry w telewizorze nie jest trudne, ponieważ zazwyczaj sprowadza się do wejścia w ustawienia obrazu odbiornika. Sposób włączenia tego trybu może się jednak znacznie różnić w zależności od producenta, a nawet modelu telewizora.

Jak włączyć tryb gry w telewizorze Samsung?

W telewizorach Samsung QLED tryb Gry włączy się automatycznie, gdy tylko rozpoczniemy rozgrywkę. Możemy go jednak z łatwością sami uruchomić. Wystarczy nacisnąć na pilocie przycisk Home, a potem z paska szybkich ustawień wybrać opcję Tryb Gry. Następnie przyciskiem w górę przechodzimy do ustawień tego trybu.

Istnieje też druga metoda. Najpierw należy wejść w Ustawienia, następnie kliknąć Ogólne, Menedżer urządzeń zewnętrznych, a na końcu Ustawienia trybu gry

W trybie Gry możemy konfigurować różne funkcje, m.in. włączyć dźwięk przestrzenny, uruchomić dynamiczny korektor czerni, a także ustawić redukcję rozmycia i drgań oraz wyraźny ruch, aby wyostrzyć obraz. 

 

 

Jak włączyć tryb gry w telewizorze Philips? Jak wyłączyć?

W telewizorach Philips, aby uruchomić tryb gry, należy nacisnąć kolejno: Menu -> Menu telewizora -> Ustawienia inteligentne, a na końcu wybrać tryb Gra.

Należy jednak dodać, że jeśli uruchomimy grę z Menu głównego, to telewizor automatycznie dobierze optymalne ustawienia. Podobnie będzie w przypadku włączenia gry z poziomu konsoli – telewizor automatycznie przełączy się w tryb Gra.

Gdy zakończymy wirtualną rozgrywkę, wystarczy, że wyłączymy tryb Gra. W tym celu należy z wejść w Ustawienia -> Obraz -> Zaawansowane -> Gra i po prostu zmienić ustawienie na „wyłącz”.

Jak włączyć i wyłączyć tryb gry w telewizorze Hitachi?

Aby ustawić tryb gry, wystarczy przejść do menu, następnie wybrać Ustawienia, Obraz i opcję Tryb gry. Ta opcja będzie dostępna, gdy ustawimy źródło wejścia telewizora jako HDMI. Po wybraniu tej funkcji telewizor zostanie zoptymalizowany na krótki czas opóźnienia. 

Producent umożliwia również włączenie funkcji Auto Low Latency Mode (ALLM). Można to zrobić, wybierając następujące opcje: Ustawienia -> System -> Ustawienia urządzenia. Jeśli ta funkcja jest włączona, to telewizor automatycznie przełączy tryb obrazu na tryb gry. Natomiast gdy utraci sygnał ALLM, to przywrócić tryb obrazu. Dzięki temu nie trzeba ręcznie zmieniać ustawień, gdy rozpoczyna się rozgrywkę lub ją kończy.

 
jak działa tryb gry w telewizorze
 

Jak grać w gry na telewizorze bez konsoli?

Konsole są najpopularniejszymi urządzeniami do grania w gry. Są łatwe i wygodne w obsłudze, a do tego gwarantują dostęp do wielu aplikacji i programów. Współczesne telewizory oferują jednak tylko nowoczesnych funkcji, że nie potrzebna jest nam nawet konsola – wystarczy zaopatrzyć się w kontroler, np. gamepad, klawiaturę lub myszkę (w niektórych modelach wystarczy nawet pilot), aby zagrać na swoim telewizorze.

W jaki sposób możemy grać na telewizorze bez konsoli? Jedną z metod jest granie w chmurze, czyli przy pomocy dedykowanej aplikacji lub strony internetowej. W takim przypadku gry nie są instalowane w pamięci telewizora, ponieważ znajdują się w „chmurze”. Jedynym wymogiem do zagrania w takie gry, jest dostęp do Internetu, co oznacza, że telewizor musi mieć funkcję Smart TV.

Do najpopularniejszych usług, które umożliwiają granie w chmurze, należą Xbox Cloud Gaming (Microsoft), Stadia (Google) oraz GeForce NOW (Nvidia),

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS