% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Waga łazienkowa elektroniczna czy mechaniczna – którą wybrać?

Każdy, kto planuje zrzucić kilka zbędnych kilogramów albo po prostu lepiej zadbać o linię, powinien zapatrzyć się w wagę łazienkową, która w szybki sposób dokona pomiaru masy ciała. Kiedyś w sprzedaży dostępne były tylko wagi mechaniczne, które wymagały ręcznego ustawiania i zerowania wyników. Od kilkunastu lat możemy jednak korzystać z urządzeń elektronicznych, wyposażonych w wiele dodatkowych funkcji. Jak więc wybrać wagę idealną? Która się lepiej sprawdzi: waga łazienkowa elektroniczna czy mechaniczna? Postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie.  

 

Waga łazienkowa mechaniczna – nieskomplikowany mechanizm działania

Zanim przejdziemy do porównania urządzeń, powinniśmy zapoznać się z ich budową, sposobem działania i dodatkowymi funkcjami. Waga łazienkowa mechaniczna jest przede wszystkim mniej zaawansowana niż waga elektroniczna. Ma wbudowane m.in. sprężyny, które poprzez odkształcanie wprawiają w ruch obrotową skalę. Na obudowie znajduje się tarcza z podziałką i wskazówką, która porusza się i wskazuje obciążenie. Dzięki temu, że wagi mechaniczne nie mają żadnych elektronicznych elementów, nie wymagają zasilania. Są więc ekonomiczne i praktycznie bezawaryjne. Z pewnością będą dobrze prezentować się w łazience retro. Niestety modele mechaniczne mają też kilka poważnych wad. Przede wszystkim cechują się niską precyzją pomiaru, gdyż granica błędu może sięgać nawet do 1 kg. Poza tym po każdym pomiarze wyniki należy wyzerować za pomocą pokrętła. Mechaniczne wagi są proste w obsłudze i nie oferują żadnych dodatkowych funkcji.

 
waga-lazienkowa-mechaniczna-zalety.jpg [247.54 KB]

 

Waga łazienkowa elektroniczna – precyzyjne pomiary

Zdecydowanie większym zainteresowaniem konsumentów cieszą się wagi łazienkowe elektroniczne, które mają prostokątny, kwadratowy lub okrągły kształt. Ich platformy są wykonywane z różnych materiałów, jednak najlepiej wybierać urządzenia szklane, metalowe lub drewniane, a unikać plastikowych. Modele elektroniczne mają czytelne wyświetlacze i układy elektroniczne połączone z czujnikami. Są one rozmieszczone na polach, na których należy stanąć, aby dokonać pomiaru. Czujniki przesyłają sygnał do przetwornika analogowo-cyfrowego, który wyświetla wskazane wartości na ekranie. Taki sposób działania sprawia, że wagi elektroniczne są dokładniejsze niż modele mechaniczne. Mogą bowiem dokonywać pomiaru z dokładnością do 5 g, co szczególnie docenią osoby, które są na diecie. Należy jednak pamiętać, że wagi elektroniczne wymagają zasilania w postaci baterii. Na rynku dostępne są zarówno zwykłe wagi elektroniczne, które dokonują jedynie pomiaru ciężaru ciała, jak i wagi diagnostyczne, które są w stanie określić również masę mięśniową, tkankę tłuszczową czy zawartość wody w organizmie. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się kupić wagę łazienkową elektroniczną czy mechaniczną, powinniśmy zwrócić uwagę, z jakich materiałów została wykonana i jakie dodatkowe funkcje oferuje. 

waga-lazienkowa-elektroniczna-zalety.jpg [146.20 KB]

 

Jakie dodatkowe funkcje mają wagi łazienkowe elektroniczne?

Wśród wag elektronicznych możemy wyróżnić jeszcze modele diagnostyczne oraz wagi typu smart. Te pierwsze oprócz pomiaru masy ciała, są w stanie sprawdzić wiele innych parametrów, np.:

  • Masę tkanki mięśniowej – to ważna funkcja dla osób ćwiczących na siłowni. Masa mięśniowa powinna stanowić około 65-85% naszej masy ciała

  • Masę tkanki tłuszczowej – jest to przydatna funkcja dla osób, które chcą schudnąć lub wyrzeźbić ciało. Należy pamiętać, że prawidłowa wartość tkanki tłuszczowej u kobiet wynosi 15-30% a u mężczyzn 10-25%. Przekroczenie górnej granicy może wskazywać na otyłość. 

  • Masę i gęstość tkanki kostnej – taki pomiar pomoże nam wykryć ryzyko wystąpienia osteoporozy

  • Zawartość wody w organizmie – procentowa zawartość wody wskazuje, jak dobrze jesteśmy nawodnieni

  • Metabolizm spoczynkowy (BMR) – ten wskaźnik określa zapotrzebowanie kaloryczne organizmu, pozwalające na podtrzymanie wszystkich funkcji życiowych. 

  • Wiek metaboliczny – jest to parametr, który wskazuje wiek naszego organizmu. Jeśli nieprawidłowo się odżywiamy i nie dbamy o nasz organizm, będziemy się wydawać nawet o kilkanaście lat starsi, niż wskazywałaby na to nasza metryczka urodzenia. 

  • Wskaźnik BMI – inteligentne wagi są w stanie określić również wskaźnik BMI, który pozwala oszacować, czy waga naszego ciała jest prawidłowa. 

Jeśli chodzi natomiast o inteligentne wagi elektroniczne, to mają one wbudowaną niewielką pamięć zewnętrzną, a także moduły Bluetooth lub Wi-Fi. To właśnie z ich pomocą możemy transferować dane do zewnętrznych urządzeń mobilnych, np. smartfonów czy tabletów i dokładnie analizować skład naszej masy ciała. 

 
Wagi łazienkowe

Waga łazienkowa elektroniczna czy mechaniczna?

Wybór wagi łazienkowej będzie przede wszystkim uzależniony od naszych potrzeb. Osoby, które chcą schudnąć, powinny zdecydować się na zakup wagi elektronicznej. Jest ona bowiem znacznie dokładniejsza, gdyż możliwość pomyłki waha się w granicach około 50-500 g. Natomiast osoby, które bacznie obserwują zmiany w swoim organizmie, mogą pokusić się o zakup bardziej zaawansowanej elektronicznej wagi medycznej. Będzie ona najlepszym wyborem dla osób, które są na diecie i chcą bardziej zadbać o zdrowie swojego organizmu. Jeśli chodzi natomiast o wagi mechaniczne, to z pewnością bardziej docenią je osoby starsze, które preferują proste w konstrukcji i łatwe w obsłudze urządzenia. 

 

 

Wagi elektroniczne – polecane modele

Trudno jest jednoznacznie określić które urządzenie będzie lepszym wyborem – waga łazienkowa elektroniczna czy mechaniczna. Wszystko zależy od naszych potrzeb i wymagań. Mimo tego przed zakupem wagi warto zasięgnąć opinii innych użytkowników i sprawdzić rankingi popularności. Powinniśmy również stawiać na urządzenia cenionych i znanych marek, np. SilverCrest, Raven, Salter, Oromed, Adler, Sencor, Bosch, Łucznik, Blaupunkt czy Zelmer. Pewnym wyznacznikiem jakości i funkcjonalności wagi łazienkowej będzie również jej cena. 

  • Wagi łazienkowe do 50 zł

W cenie do 50 zł bez problemu znajdziemy wagi mechaniczne, ale również proste modele elektroniczne. Dobrym wyborem będzie waga elektroniczna Blaupunkt BSP301, która ma szklaną platformę, dokonuje pomiaru z dokładnością do 0,1 kg, a jej maksymalne obciążenie wynosi 150 kg. Dobre opinie zbiera również waga Łucznik BS-11A, która oferuje możliwość zapamiętywania pomiaru masy ciała nawet 10 osób. Poza tym jest w stanie zmierzyć tkankę tłuszczową, mięśniową i kostną, zawartość wody w organizmie i liczbę kalorii. 

  • Wagi łazienkowe do 100 zł

W kwocie do 100 zł warto zwrócić uwagę na wagę Bosch PPW 3401, która dysponuje szklaną platformą w kolorze czarnym. Jej maksymalne obciążenie wynosi 200 kg, a pomiaru dokonuje z dokładnością do 100 g. Ciekawe parametry techniczne ma również waga Sencor SBS 5000, która dokonuje pomiaru masy ciała nie tylko w kilogramach, ale również w funtach (Lb) i kamieniach (St). Oprócz tego mierzy tkankę tłuszczową w zakresie 4-60%, tkankę mięśniową w zakresie 20-56% i zawartość wody w organizmie 27,5-66%. Co więcej, jest w stanie zapamiętać wyniki nawet 12 osób. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS