Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

LEGO Technic – klocki konstrukcyjne dla dzieci i dorosłych

Klocki LEGO od dziesięcioleci rozpalają wyobraźnię dzieci i dorosłych na całym świecie. Wśród nich szczególnie wyróżnia się seria LEGO Technic, która łączy w sobie zaawansowaną inżynierię z elementami zabawy, otwierając nowe możliwości dla miłośników konstrukcji i mechaniki. To prawdziwa rewolucja w świecie zabawek konstrukcyjnych. W artykule przybliżymy historię powstania serii LEGO Technic, a także przedstawimy kluczowe cechy, które czynią te zestawy tak wyjątkowymi.

 

O czym przeczytasz w tym artykule?

 • LEGO Technic to techniczna seria klocków LEGO. Jak i kiedy powstała? Jakie pierwsze zestawy LEGO Technic pojawiły się na rynku?
 • Klocki LEGO Technic różnią się od klasycznych klocków LEGO. Jakie są ich cechy charakterystyczne? Czym się wyróżniają?
 • Dla kogo przeznaczone są zestawy klocków LEGO Technic?
 • Co można zbudować z klocków LEGO Technic? Opiszemy kilka popularnych zestawów.
 • Ile kosztują klocki LEGO Technic? Ich ceny są zróżnicowane i zależą od kilku czynników, m.in. od wielkości i złożoności zestawu czy tematyki.

 

Jak powstała seria LEGO Technic?

Seria LEGO Technic, znana z zaawansowanych i funkcjonalnych modeli, jest jednym z najbardziej innowacyjnych osiągnięć firmy LEGO, ponieważ znacząco rozszerza kreatywne możliwości klasycznych klocków. Jej historia rozpoczyna się w 1977 roku, kiedy to po raz pierwszy wprowadzono na rynek zestawy klocków znane jako „LEGO Expert Builder”.

 

Krótka historia

Pierwotna koncepcja serii LEGO Technic była odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na bardziej złożone i techniczne zestawy, które mogłyby zainteresować starsze dzieci i nastolatków, pragnących większych wyzwań konstrukcyjnych. Projektanci Jan Ryaa i Erik Bach zaczęli więc patrzeć na klasyczne klocki LEGO z innej perspektywy. Chcieli stworzyć modele, które składają się ze złożonych, ruchomych elementów. Od samego początku w serii Technic wykorzystywano więc inny sposób budowania niż ten znany z klasycznych klocków LEGO. Zestawy Technic korzystają ze specjalistycznych elementów takich jak: koła zębate, osie, wały i piny, co pozwala na budowanie bardziej złożonych i realistycznych modeli. Nawet figurki LEGO Technic inaczej wyglądały niż w pozostałych seriach LEGO – były większe i bardziej ruchome. Jednak minifigurka LEGO z serii Technic została dość szybko wycofana, bo w 1998 roku.

 

Pierwsze zestawy LEGO Technic

Pierwszym zestawem z serii LEGO Technic, który pojawił się na rynku, był LEGO Technic Car Chassis (853). Ten model można było przebudować w dowolny samochód lub zgodnie z własną wyobraźnią. W tym samym roku na rynku pojawił się także zestaw LEGO Technic Helicopter (852), który został stworzony z połączenia elementów Technic i klasycznych klocków LEGO. W 1988 roku na rynek trafił zestaw LEGO Technic Test Car (8865), który składał się z 911 elementów. Był to największy model samochodu w LEGO Technic. W 1996 roku odbyła się premiera LEGO Technic Space Shuttle (8480), czyli statku kosmicznego z techniką światłowodową. Natomiast w 2005 roku na rynek trafił zestaw LEGO Technic Enzo Ferrari 1:10 (8653). Był to pierwszy realistyczny LEGO Technic samochód, który miał silnik tłokowy V-12 i mechanizm otwierania drzwi przy użyciu amortyzatorów powietrznych.

Warto wspomnieć, że w oparciu o serię LEGO Technic została opracowana inna seria klocków – LEGO Mindstorms, która pozwala na naukę robotyki od podstaw.

LEGO Technic

Czym charakteryzują się klocki LEGO Technic?

Klocki LEGO Technic to unikalna seria w portfolio marki LEGO, która wyróżnia się na tle tradycyjnych zestawów klocków. Charakterystyczną cechą tej serii jest inny sposób łączenia klocków. W tej serii tradycyjne okrągłe wypustki zastąpiono plastikowymi trzpieniami, belkami i zaciskami. Zapewnia to większą swobodę podczas budowania i pozwala na tworzenie bardziej zaawansowanych połączeń niż przy użyciu klasycznych klocków LEGO.

Dzięki zastosowaniu nowego sposobu łączenia klocków i nowych komponentów powstały zaawansowane mechanizmy takie jak skrzynie biegów, silniki czy wirniki. Zestawy LEGO Technic często zawierają ruchome części i mechanizmy, dzięki czemu mogą naśladować funkcje rzeczywistych samochodów, ciężarówek, dźwigów lub maszyn. Wiele modeli wyposażonych jest w elektronikę, co pozwala na zdalne sterowanie czy zapalanie reflektorów. Ruchome LEGO sprawiają, że zabawa nigdy nie kończy się z momentem złożenia konstrukcji – może trwać przez wiele lat. Warto podkreślić, że LEGO stawia tutaj na realistyczny design i detale, przez co modele wiernie odwzorowują swoje rzeczywiste odpowiedniki.

Dużą zaletą serii LEGO Technic jest też jej modułowość i możliwość integracji z tradycyjnymi klockami LEGO. Zestawy Technic są w pełni kompatybilne z innymi częściami, więc śmiało można je łączyć z zestawami z innych serii.

 

klocki-lego-technic-jak-powstaly.jpg [183.53 KB]

Źródło: materiały marki LEGO

 

Dla kogo przeznaczone są zestawy LEGO Technic?

Techniczna linia LEGO skierowana jest do szerokiej grupy odbiorców. W ofercie producenta można znaleźć zestawy dla dzieci już od 6. roku życia. Są to zestawy mniej skomplikowane o niskim poziomie trudności. Klocki LEGO Technic z pewnością zadowolą starsze dzieci i nastolatków, którzy poszukują bardziej złożonych projektów. Takie zestawy LEGO dla młodzieży wymagają większej precyzji i zrozumienia mechanizmów, co stanowi doskonałe wyzwanie dla młodych umysłów zainteresowanych inżynierią i konstrukcją.

Seria LEGO Technic to również doskonała propozycja dla dorosłych fanów techniki, mechaniki i wszystkiego, co jest związane z działaniem maszyn. Zestawy LEGO dla dorosłych pozwalają na głębsze zrozumienie zasad działania różnych mechanizmów i urządzeń. Poza tym klocki LEGO 18+ składają się z większej liczby elementów i są bardziej skomplikowane w złożeniu. Z racji tego, że w serii LEGO Technic znajdziemy rozmaite samochody wyścigowe i inne nowoczesne LEGO pojazdy, będzie ona świetnym wyborem dla wszystkich miłośników motoryzacji. Dzięki takim klockom będą mogli wybudować swój wymarzony samochód.

 

LEGO Technic – zestawy

LEGO Technic to seria, która łączy w sobie zabawę z nauką i inżynierią. Te klocki konstrukcyjne pozwalają na budowanie rozmaitych pojazdów i maszyn. Można wybudować samochody wyścigowe, jak LEGO Ferarri czy LEGO Lambo, samochody znane z filmów, np. LEGO Batmobil czy Dodge Charger z filmu „Szybcy i wściekli”, a także koparki, motory, furgonetki, traktory, pojazdy terenowe, helikoptery, samoloty i wiele innych maszyn.

Popularne zestawy klocków LEGO Technic:

 • LEGO Technic Ford GT wersja z 2022 roku (42154) – zestaw składa się z 1466 klocków i został wykonany w skali 1:12. Ma wiernie odwzorowane elementy i intrygujące detale jak otwierane drzwi, reflektory, otwieraną maskę czy działające skrzydło spoilera. Ten model zadowoli dorosłych miłośników konstruowania.
 • LEGO Technic Peugeot 9X8 24H Le Mans Hybrid Hypercar (42156) – ten pojazd w skali 1:10 został wiernie odwzorowany. Ma układ hybrydowy z silnikiem tłokowym V6, zawieszenie i światła. Ten LEGO Peugeot składa się z 1775 klocków.
 • LEGO Technic Lamborghini Sián FKP 37 (42115) – jest wierną repliką limitowanego hipersamochodu. Zestaw zawiera 3696 klocków i ma wiele realistycznych funkcji, takich jak napęd 4WD, działające zawieszenie i otwierany dach.
 • LEGO Technic Batman BATMOTOR (42155) – to motocykl rodem z filmu o Batmanie, utrzymany w podobnej stylistyce, co LEGO DC Batmobil. Model ma układ kierowniczy, zawieszenie i napęd łańcuchowy, który łączy silnik H4 z tylnym kołem. Zestaw składa się z 641 klocków.
 • LEGO Technic NASA Mars Rover Perseverance (42126) – jest repliką rzeczywistego marsjańskiego łazika, dlatego będzie idealnym prezentem dla dzieci pasjonujących się nauką i technologią. Zestaw zawiera 1132 klocki i ma realistyczne elementy, takie jak ruchome ramię, kamery i łapy. W aplikacji LEGO Builder można znaleźć instrukcję składania oraz możliwość powiększania i obracania modelu w 3D.

 

 

Ile kosztują klocki LEGO Technic?

Zestawy klocków LEGO Technic są dostępne w różnych cenach – można je kupić zarówno za kilkadziesiąt, jak i za kilkaset złotych. Na cenę wpływ ma wiele czynników, m.in. liczba elementów w zestawie, poziom trudności czy tematyka.

 

Klocki LEGO Technic do 100 zł

W tym przedziale cenowym można znaleźć mniejsze zestawy LEGO Technic, które są idealne dla początkujących lub jako dodatek do większych kolekcji. Te zestawy mogą zawierać prostsze pojazdy lub maszyny, oferując podstawowe funkcje i mechanizmy. Są to świetne opcje dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z LEGO Technic lub szukają niedrogiego prezentu. W tej cenie kupimy np. zestaw LEGO Technic Monster Jam Megalodon (42134).

 

lego-technic-ducati-panigale-v-4-r.jpg [119.76 KB] lego-technic-ford-mustang-shelby-gt500.jpg [80.93 KB]

Źródło: materiały marki LEGO

 

Klocki LEGO Technic do 200 zł

Zestawy LEGO do 200 zł oferują już bardziej złożone modele z większą ilością elementów i bardziej zaawansowanymi funkcjami. W tym zakresie cenowym można spodziewać się średniej wielkości modeli, takich jak pojazdy, maszyny robocze czy proste konstrukcje mechaniczne. Te zestawy zapewniają więcej godzin zabawy i są odpowiednie dla tych, którzy poszukują nieco większego wyzwania konstrukcyjnego. W tym zakresie cenowym znajdziemy m.in. klocki LEGO Technic Ford Mustang Shelby GT500 (42138) czy LEGO Technic McLaren Senna GTR (42123).

 

Klocki LEGO Technic do 300 zł

W zakresie cenowym do 300 zł mieszczą się duże, szczegółowe zestawy LEGO Technic. Modele te oferują skomplikowane mechanizmy i funkcje, często imitując rzeczywiste maszyny i pojazdy. Zestawy w tym przedziale cenowym są przeznaczone dla bardziej doświadczonych miłośników LEGO Technic, którzy cenią sobie szczegółowość i rozbudowane funkcje. Z pewnością będą stanowić wyzwanie dla młodego konstruktora. W tej kwocie kupimy m.in. klocki LEGO Technic Ducati Panigale V4 R (42107).

W sprzedaży dostępne są również droższe modele LEGO Technic. Są one jednak o wiele bardziej złożone i skomplikowane. Składają się też z większej liczby klocków. Takie zestawy LEGO dostarczą mnóstwo godzin świetnej zabawy zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Produkty powiązane

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS