Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jaka lodówka samochodowa będzie najlepsza?

Lodówka samochodowa przydaje się szczególnie podczas długich wyjazdów. Umożliwia przechowywanie świeżych produktów spożywczych i napojów w odpowiedniej dla nich temperaturze, dzięki czemu nawet w upalne dni zachowują one świeżość i smak. Jeśli wybierasz się w podróż i zastanawiasz, jaką lodówkę samochodową wybrać, nasz poradnik pomoże Ci dokonać odpowiedniego wyboru.

 

Jakie są rodzaje lodówek turystycznych?

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów lodówek turystycznych, które sprawdzą się zarówno podczas długiego wyjazdu samochodem, jak i w czasie pobytu na plaży czy na kempingu. Różnią się pod wieloma względami – rodzajem zasilania, sposobem chłodzenia czy wielkością.

Torba termiczna 

Można powiedzieć, że jest to minilódówka, która przez krótki czas utrzyma odpowiednio niską temperaturę żywności. Dostępne w sklepach torby termiczne wykonane są z poliestru albo mocnego płótna bawełnianego, a od wewnątrz wykończone są aluminium – to właśnie ten materiał odpowiada za utrzymanie właściwej temperatury. Torby izotermiczne występują w różnych rozmiarach – jeśli kupimy większy model, będziemy mogli włożyć do niego zamrożone wkłady chłodzące lub butelkę zimnej wody. W ten sposób otrzymamy podobny efekt, jak w przypadku klasycznej lodówki turystycznej na wkłady chłodzące.

 
torba termiczna

 

Lodówka samochodowa na wkłady chłodzące

Jest to rodzaj lodówki turystycznej bez zasilania. Za chłodzenie odpowiadają natomiast specjalne wkłady do lodówki turystycznej, które przed użyciem należy zamrozić w zamrażarce. Wkłady umieszcza się na samej górze urządzenia, a nie na dnie. Dzięki temu lodówka może nawet przez 12 godzin utrzymać niską temperaturę i ochronić żywność przed zepsuciem.

 
lodówka samochodowa na wkłady chłodzące

 

Lodówka samochodowa elektryczna

Jak sama nazwa wskazuje, tego typu lodówka do działania wymagania podłączenia do prądu. Może mieć zasilanie 12 V albo 24 V, dzięki czemu można zasilać ją z zapalniczki samochodowej. Niektóre modele mają dodatkowo zasilanie 230 V do ładowania w domu. Co ważne, taka lodówka turystyczna samochodowa ma kompaktowe wymiary zewnętrzne i jest stosunkowo lekka, dzięki czemu po odłączeniu od sieci i włożeniu wkładów chłodzących, można ją zabrać ze sobą na pikniki lub na plażę. 

 
lodówka samochodowa elektryczna
 

Lodówka turystyczna Ravanson CS 24S Super

 

Lodówka samochodowa kompresorowa (sprężarkowa)

Jest to lodówka turystyczna na prąd, która wykorzystuje taką samą technologię, jak w standardowych lodówkach, znajdujących zastosowanie w kuchni. Chłodzenie odbywa się za pomocą specjalnego czynnika chłodniczego. Tego typu urządzenie jest bardzo wydajne i zużywa stosunkowo niewiele prądu. Sprawdzi się na długie wyjazdy, dlatego polecana jest w szczególności kierowcom ciężarówek.

 

lodówka samochodowa z kompresorem
 

Lodówka turystyczna Yeticool BX40GR z kompresorem

 

Lodówka samochodowa z agregatem (na gaz)

Nazywana jest również lodówką absorpcyjną. Zawiera amoniak, którego zadaniem jest chłodzenie wnętrza. Lodówka samochodowa z kompresorem jest bardzo wydajna i stosunkowo tania w utrzymaniu, ponieważ na standardowej, 2-kilogramowej butli może pracować nawet 240 godzin. Dzięki temu dobrze sprawdzi się do busa czy do tira. 

Lodówki turystyczne

Jak działa lodówka samochodowa?

Najpopularniejsze lodówki samochodowe to te, które zasilane są z wykorzystaniem instalacji o napięciu 12 V. Można je podłączyć do gniazdka zapalniczki. Budowa lodówki samochodowej oparta jest o materiały wysoce termoizolacyjne, co pozwala utrzymać daną temperaturę przez kilka godzin, nawet gdy odłączymy ją od zasilania. 

Tego typu lodówki samochodowe mają w ściankach zamontowane ogniwo Peltiera, razem z przyległymi do niego radiatorami. Po doprowadzaniu prądu stałego do ogniwa zaczyna ono przepompowywać ciepło z wnętrza lodówki na zewnątrz. Dodatkowo wewnątrz zamontowane są małe wentylatorki, które ułatwiają chłodzenie promiennika, a jednocześnie ułatwiają rozprowadzanie chłodu po komorze urządzenia. 

 
jak działa lodówka samochodowa

 

Lodówka samochodowa – czym się kierować przy jej wyborze?

  • Rodzaj zasilania – lodówka turystyczna elektryczna pobiera prąd bezpośrednio z akumulatora samochodowego. O ile w gnieździe zapalniczki napięcie wynosi zazwyczaj 12 V, tak już na kempingu czy w kamperze napięcie w siebie to 230 V. Aby umożliwić korzystanie z lodówki w różnych miejscach, producenci coraz częściej wyposażają je w zasilacze przystosowane do różnych sieci. Dzięki temu w sklepach bez problemu znajdziemy lodówkę samochodową 12 V / 24 V / 230 V.

  • Pojemność – ten parametr będzie uzależniony wyłącznie od naszych potrzeb. Jeśli interesuje nas lodówka, która zmieści się na tylnym siedzeniu samochodu, odpowiedni będzie model na wkłady chłodzące lub elektryczny o pojemności ok. 20-25 litrów. Bez problemu jednak znajdziemy modele kompresorowe lub na gaz o większych pojemnościach – nawet powyżej 60 litrów. W sprzedaży dostępna jest też mała lodówka turystyczna o pojemności 10-15 l, która świetnie sprawdzi się na plażę.

  • Temperatura chłodzenia – lodówki samochodowe zasilane sieciowo są w stanie wygenerować temperaturę niższą o 20°C od temperatury panującej w otoczeniu. Z kolei modele sprężarkowe i zasilane gazem są w stanie osiągnąć temperaturę nawet do -20°C.

  • Funkcja mrożenia – w sprzedaży można też znaleźć lodówki samochodowe wyposażone w funkcję zamrażania żywności. Są one przeznaczone dla osób, które podróżują przez długi czas, a przewożą produkty, które wymagają przechowywania w ujemnej temperaturze. Lodówka z funkcją mrożenia zazwyczaj ma dużą pojemność i możliwość elektronicznej kontroli temperatury.

  • Dodatkowe wyposażenie – lodówki przenośne zasilane sieciowo różnią się też wyposażeniem. Na rynku bez problemu znajdziemy modele z wyświetlaczem, które wskazują aktualną temperaturę chłodzenia, a także modele z Bluetooth, które można sparować ze smartfonem. Natomiast dla większej wygody możemy wybrać lodówki na kółkach i z uchwytami, które o wiele łatwiej będziemy mogli przetransportować. 

 
lodowka-samochodowa-jak-wybrac.png [1,010.56 KB]

 

Jak długo może lodówka pracować przy wyłączonym silniku?

Jeśli zdecydujemy się na zakup lodówki samochodowej elektrycznej, powinniśmy pamiętać o tym, że będzie ona pracować dopiero po podłączeniu do gniazdka zapalniczki samochodowej. Oznacza to, że pobór prądu nie będzie obojętny dla akumulatora w samochodzie. W czasie jazdy nie będzie z tym problemu, ale podczas postoju, gdy silnik jest wyłączony, działająca lodówka może doprowadzić do rozładowania akumulatora.

O tym, jak długo lodówka samochodowa będzie mogła pracować bez zasilania, zadecyduje jej moc. Załóżmy, że nasz model dysponuje mocą 30 W, a do jego zasilania potrzebny jest prąd o natężeniu 2,5 A. Oznacza to, że w ciągu 10 godzin lodówka zużyje 25 Ah. Znając te dane, łatwo możemy obliczyć, że po 14 godzinach pracy lodówki akumulator w samochodzie będzie całkowicie rozładowany. Należy tu jednak zaznaczyć, że dotyczy to akumulatora z pełną sprawnością. Im starszy akumulator, tym szybciej się rozładuje.

 
jjaka lodówka samochodowa jest najlepsza

 

Lodówka samochodowa – jaka najlepsza?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od naszych potrzeb, częstotliwości korzystania z urządzenia, a także od długości wyjazdu. 

  • Dla zawodowego kierowcy, który w trasie spędza kilkanaście dni, najlepszym rozwiązaniem będzie duża lodówka kompresorowa albo lodówka na gaz. Taki model bez problemu pomieści zarówno żywność, jak i napoje.

  • Jeśli udajemy się na wakacje samochodem, dobrym wyborem będzie lodówka turystyczna elektryczna. Podczas jazdy będziemy mogli podłączyć ją do gniazdka zapalniczki samochodowej. Natomiast gdy dotrzemy na miejsce, będziemy mogli włożyć do niej wkłady i zabrać ze sobą na plażę.

  • Na krótkie, jednodniowe trasy powinny natomiast wystarczyć lodówki na wkłady chłodzące, ponieważ z powodzeniem utrzymają one odpowiednią temperaturę przez kilka godzin.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS