Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak zrobić loki? Poznaj metody kręcenia włosów

Zastanawiacie się, jak zrobić kręcone włosy z prostych? Jeśli trwała ondulacja nie wchodzi w grę, możecie skorzystać z metod, dzięki którym będziecie cieszyć się pięknymi lokami przez jeden dzień lub trochę dłużej. O tym, jak zrobić loki przy użyciu odpowiednich urządzeń oraz domowymi sposobami, przeczytacie w naszym poradniku. 

 

Jak zrobić loki przy użyciu odpowiednich sprzętów?

Drobne sprężynki, luźne loki czy delikatne fale – loki zawsze są ekscytujące. Osoby, które mają kręcone włosy, starają się jeszcze bardziej podkreślać naturalny skręt. Natomiast kobiety o prostych włosach mogą łatwo stworzyć burzę loków, nie wychodząc z domu.

Jak zrobić loki samemu? Poniżej przedstawimy kilkanaście metod, które z powodzeniem można wykorzystać do samodzielnej stylizacji włosów w domowym zaciszu. 

 
jak zrobić loki samemu

 

Jak zrobić loki lokówką?

Zdecydowanie najpopularniejszym i najczęściej wykorzystywanym urządzeniem do kręcenia włosów jest lokówka. Na rynku dostępne są lokówki w różnych kształtach – grube, cienkie czy stożkowe, dzięki czemu pozwalają one stworzyć delikatne lub mocne loki albo po prostu pofalować włosy. Większość lokówek dostępnych na rynku ma kilkustopniową regulację temperatury. Pozwala to dopasować optymalną temperaturę do rodzaju i kondycji swoich włosów. 

 
 
Lokówka Babyliss C449E
139.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

132.90 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

139.00 zł

Zobacz szczegóły

 

Kręcenie włosów na lokówce jest szybkie i bardzo łatwe. Wystarczy postępować według poniższych wskazówek:

 • Przede wszystkim musimy pamiętać, aby używać lokówki na suchych włosach. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli zadziałamy wysoką temperaturą na mokre lub wilgotne włosy, możemy doprowadzić do uszkodzenia ich struktury. Aby ochronić włosy, możemy dodatkowo użyć specjalnego preparatu termoochronnego.

 • Następnie ustawiamy optymalną temperaturę na lokówce i czekamy, aż się nagrzeje.

 • W tym czasie rozczesujemy włosy i wydzielamy pasma o odpowiedniej wielkości – im cieńsze pasmo, tym drobniejsze loki uzyskamy.

 • Jak nakręcać włosy na lokówkę? Wydzielone pasmo włosów umieszczamy pomiędzy elementem grzejnym a specjalną klapką mocującą, zaczynając od nasady. Następnie nawijamy włosy na lokówkę w kierunku jej stożka.

 • Przytrzymujemy pasmo na lokówce przez kilka lub kilkanaście sekund (w zależności od tego, jaką temperaturę mamy ustawioną), a następnie delikatnie je uwalniamy, przesuwają lokówkę ku dołowi.

 • Gotowe loki możemy przeczesać palcami albo grzebieniem. Natomiast do utrwalenia możemy wykorzystać lakier do włosów. 

 
jak zrobić loki na lokówce

 

Jak zrobić loki prostownicą?

Ostatnio wiele kobiet zamienia lokówkę na prostownicę. I nie chodzi wcale o prostowanie włosów, a o uzyskanie naturalnych loków. Na prostownicy zrobimy loki dosłownie w kilka minut. Musimy jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie prostownice nadadzą się do robienia loków. Urządzenie powinno mieć zaokrągloną obudowę – jeśli będzie bardziej prostokątne, to loki wyjdą kanciaste. Poza tym prostownica powinna mieć obrotowy kabel, ponieważ znacznie ułatwia on manewrowanie urządzeniem, a co za tym idzie – stworzenie burzy loków na głowie.

 
Prostownica Remington On The Go S2880
89.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

82.90 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

89.00 zł

Zobacz szczegóły
Prostownica Philips Seria 5000 BHS520/00
209.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

186.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

209.00 zł

Zobacz szczegóły

 

Jak kręcić włosy prostownicą? Oto instrukcja krok po kroku:

 • Najpierw nagrzewamy prostownicę. Jeśli mamy dość cienkie włosy, do uzyskania delikatnych fal powinna nam wystarczyć temperatura 100°C. W przypadku grubszych i gęstszych włosów należy ustawić wyższą temperaturę, nawet 200°C. Podobnie postępujemy, jeśli chcemy uzyskać mocniejszy skręt. 

 • Podczas gdy prostownica będzie się nagrzewać, my przystępujemy do wydzielenia pasm włosów. Najpierw warto na nie nałożyć odrobinę olejku arganowego albo pianki do stylizacji, aby uzyskać lepszy efekt. Górną część włosów warto spiąć spinką na czubku głowy, aby nie przeszkadzały nam podczas kręcenia dolnych pasm włosów.

 • Następnie cienkie pasmo włosów chwytamy prostownicą u nasady. Okręcamy prostownicę 2 lub 3 razy (tak, aby dopasować ją do długości włosów) i delikatnie pociągamy w dół do samego końca kosmyków. W taki sposób kręcimy wszystkie włosy z dolnej partii.

 • Analogicznie postępujemy z włosami z górnej części – kręcimy włosy, uwalniając po kolei pojedyncze pasemka. Proces powtarzamy tak długo, aż loki pokryją całą głowę. 

 • Kręcąc włosy prostownicą, nie musimy ściśle trzymać się powyższych zasad. Przykładowo możemy kręcić włosy nie od nasady, a od 2/3 długości albo nawet od połowy – wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.

Ważne jest jednak, aby nie wywijać pasm włosów pod spód, tylko na zewnątrz, ponieważ daje to znacznie ładniejszy efekt wizualny.

 
jak zrobić loki prostownicą

 

Jak zrobić loki termolokami?

Termoloki to inaczej wałki termiczne. Podobnie jak lokówki czy prostownice wykorzystują ciepło do stylizacji. Z wyglądu nieco przypominają tradycyjne wałki, ale są bardziej efektywne, a uzyskanie loków nie zajmuje aż tak dużo czasu. 

 • Przed użyciem termoloków należy umyć i wysuszyć włosy. Warto też zastosować kosmetyki termoochronne.

 • Włosy dzielimy na pasma i lekko spryskujemy lakierem. W tym samym czasie nagrzewamy termoloki.

 • Następnie nawijamy włosy na wałek, zaczynając od czubka głowy – w ten sposób postępujemy ze wszystkimi pasmami.

 • Termoloki pozostawiamy na włosach na ok. 15 minut – tutaj warto trzymać się zaleceń producenta.

 • Po upływie określonego czasu, gdy termoloki będą już zimne, zdejmujemy je z włosów. 

 • Uzyskane loki przeczesujemy palcami, aby nadać im bardziej naturalnej formy.

Istnieje też tańsza wersja termoloków. Wałki nie są elektryczne, tylko wypełnione piaskiem. Przed użyciem należy je gotować w gorącej wodzie przez ok. 5 minut, następnie wyjąć z garnka i odsączyć nadmiar wody. Takie termoloki zakłada się na suche włosy.

Lokówki

Jak zakręcić loki bez użycia ciepła?

Mimo że lokówki, prostownice i termoloki są łatwe w obsłudze i pozwalają uzyskać piękne loki, wykorzystują wysoką temperaturę, która znacznie osłabia włosy. Spada bowiem ich stopień nawilżenia, stają się one bardziej wrażliwe, szorstkie i łamliwe. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować z kręcenia włosów, ponieważ istnieje wiele innych sposobów, dzięki którym uzyskamy małe loczki, luźne loki albo romantyczne fale, bez użycia ciepła. 

 
jak zrobić loki bez użycia ciepła

 

Kręcenie włosów na wałki

Dawniej kobiety do kręcenia włosów w domu wykorzystywały tylko wałki. Są one świetną alternatywą dla lokówek, a do tego oferuje wiele możliwości. Pozwalają nie tylko uzyskać loki na długich włosach, lecz także efektownie unieść je u nasady.

Rodzaje wałków do wyboru:

 • Wałki z rzepami – mają średnicę od 3 do 6 cm, są wykonane z tworzywa sztucznego i powleczone rzepem. Dzięki temu wałki mocuje się na włosach bez żadnego dodatkowego zapięcia. Należy jednak zaznaczyć, że wałki z rzepami mogą wyrywać włosy podczas zdejmowania.

 • Wałki stożkowe – z wyglądu trochę przypominają pionki do gry. Włosy nawija się od góry, czyli od węższej strony wałka, a kończy na stronie szerszej, na której znajduje się też rzep. Takie wałki mają też dodatkowo szpilki, które wsuwa się w wałek, aby można było stabilnie przytwierdzić go do włosów.

 • Wałki na zatrzaski – występują w różnych rozmiarach, a jak zapięcie wykorzystują wygodne zatrzaski.

 • Wałki cienkie z gumką – najczęściej wykonane są z drewna lub plastiku i przeznaczone do trwałej ondulacji albo fryzur afro. Takie wałki można stosować na suche lub wilgotne włosy. Zawija się je bardzo ciasno tuż przy samej skórze.

 • Wałki spiralne/skrętne – mogą być lewo- lub prawoskrętne. Każdy wałek wyposażony jest w haczyk, dzięki czemu można zaczepić go u nasady włosów. Takie wałki są jednak rzadko wykorzystywane, ponieważ trudno zakłada się je na włosy.

 
jak zrobić loki na wałkach

 

Jak zrobić loki na wałkach? Zasada jest prosta – im więcej wałków nałożymy, tym mocniejszy skręt i drobniejsze loki uzyskamy. Do długich włosów najlepiej nadają się szerokie wałki.

 • Wilgotne włosy dokładnie rozczesujemy i wydzielamy osobne pasma. 
 • Na każde pasmo delikatnie nawijamy wałek, prostopadle do płaszczyzny głowy.
Wałki najlepiej pozostawić na głowie na całą noc. Można też z nimi chodzić po domu do momentu, aż włosy całkowicie wyschną. Możemy też wspomóc się suszarką.

 

Jak zakręcać włosy na papiloty?

Jeśli zastanawiacie się, jak zrobić loczki sprężynki, wykorzystajcie do tego celu papiloty. Są to elastyczne druciki ukryte w miękkim, piankowym wałku. Do ich zalet możemy zaliczyć łatwość użycia, a także to, że nie przeszkadzają podczas sny. W sprzedaży dostępne są:

 • Papiloty z gąbki – są miękkie i lekkie, więc można w nich komfortowo spać. Do tego występują w różnych rozmiarach. 

 • Papiloty z neoprenu – są odporniejsze na działanie środków do stylizacji, dzięki czemu będą dobrze służyć przez długi czas.

Co ciekawe, możemy również samodzielnie wykonać papiloty z gazet. Wystarczy, że potniemy kartki na długie pasy o szerokości ok. 5 cm i zwiniemy je w rulony.

 

jak zrobić loki na papilotach

 

Oto instrukcja krok po kroku, jak kręcić włosy na papiloty:

 • Wilgotne albo zwilżone mgiełką włosy dzielimy na pojedyncze pasma.

 • Następnie zawijamy włosy na papiloty od dołu.

 • Gdy nawiniemy już całe pasmo, krzyżujemy końce papilotów przy samej skórze, aby się nie rozplątały.

 • Następnego dnia zdejmujemy papiloty i przeczesujemy loki palcami.

 

Kręcenie włosów domowymi sposobami

Jeśli chcemy zakręcić włosy, a nie mamy do tego odpowiedniego wyposażenia, bez problemu możemy użyć rzeczy, które znajdziemy w domu. Poniżej opisujemy, jak zrobić loki, korzystając z domowych sposobów.

Prostownice

Jak zakręcić włosy na pasku od szlafroka?

Jeśli nie chcemy używać ciepła, możemy zakręcić loki na pasek od szlafroka. Ta metoda świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które mają włosy do ramion lub dłuższe. Jak działa metoda „loki na szlafrok”? Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku.

 •  Rozczesujemy włosy, robiąc przedziałek na środku.
 • Jeśli chcemy uzyskać trwalszy efekt, możemy spryskać włosy mgiełką stylizacyjną albo wetrzeć w nie odrobinę pianki. 

 • Następnie bierzemy pasek od szlafroka i nakładamy go na środek głowy, podobnie jak nakładamy opaskę.

 • Chwytamy pasmo włosów znajdujące się najbliżej twarzy i owijamy je wokół paska. 

 • Następnie do pierwszego pasma dobieramy kolejne i postępujemy w ten sam sposób.

 • Gdy już wszystkie pasma po jednej stronie głowy mamy zaplecione wokół paska szlafroka, związujemy koniec gumką do włosów.

 • Następnie powtarzamy cały zabieg po drugiej stronie głowy. Jeśli wiszące paski będą nam przeszkadzać, możemy je związać w dwa koki.

 • Taką „fryzurę” pozostawiamy przynajmniej na ok. 3-4 godziny. Możemy też iść w niej spać.

 • Po zdjęciu paska rozczesujemy włosy palcami i ewentualnie utrwalamy lakierem.

 

 

Jak zrobić loki za pomocą skarpetki?

Domowym sposobem na uzyskanie mocno skręconych loków jest wykorzystanie skarpetki. Taka metoda kręcenia ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to łatwo dostępne „narzędzie”, które znajduje się w każdym domu. Poza tym skarpetki są miękkie, więc spanie zakręconymi włosami na skarpetkach będzie o wiele wygodniejsze niż spanie w sztywnych, plastikowych wałkach. Jeśli zatem zastanawiacie się, jak zakręcić włosy na noc, skarpetka będzie jak najbardziej właściwym wyborem. Aby zrobić w ten sposób loki, trzeba przygotować dość długie skarpetki. 

 • Najpierw włosy dzielimy na równe pasma – dla lepszego efektu możemy je spryskać lakierem.

 • Następnie zawijamy pasmo włosów dookoła skarpetki tak, by umieścić ją blisko głowy. Jeśli będziemy nawijać na skarpetkę grube pasma, to uzyskamy luźniejsze loki. Natomiast jeżeli ciasno owiniemy skarpetkę, to otrzymamy drobniejsze i węższe loki. Każdą owiniętą skarpetkę zabezpieczamy gumką do włosów.

 • Tę czynność powtarzamy dla każdego pasma włosów.

 • Skarpetki pozostawiamy na noc – możemy też założyć na głowę czepek.

 • Rano odwijamy skarpetki, a włosy przeczesujemy palcami albo grzebieniem z szerokim rozstawem zębów.

 

 

Kręcenie włosów na wsuwki

Jak zrobić sobie loki? Możemy do tego celu wykorzystać wsuwki do włosów. Jest to stara metoda, którą stosowały kobiety jeszcze zanim wymyślono elektryczne lokówki.

 • Na włosy nanosimy piankę i za pomocą grzebienia rozprowadzamy ją na całej ich długości.

 • Następnie włosy dzielimy na trzy pasma – dwa boczne i jedno dolne.

 • Kręcenie zaczynamy od dolnego pasma. Najpierw nawijamy włosy na palec wskazujący, a potem przypinamy je za pomocą wsuwki. Tak zwinięte pasma włosów wyglądem będą przypominać pierścionki.

 • Analogicznie postępujemy z bocznymi pasami włosów. Pamiętajmy, że im mniejsze zwiniemy „pierścionki”, tym drobniejsze loczki uzyskamy.

 • Pozostawiamy tak zwinięte włosy na ok. 45 minut, następnie je rozwijamy, a powstałe loki rozdzielamy palcami.

 

Jak zrobić loki ołówkiem?

Kolejnym domowym sposobem na uzyskanie loków jest ich zakręcenie na ołówkach lub patyczkach. Od czego zacząć?

 • W suche włosy wcieramy piankę i rozprowadzamy ją grzebieniem na całej długości.

 • Bierzemy do ręki ołówek, wydzielamy pasmo włosów, a następnie nawijamy je na ołówek, rozpoczynając od nasady.

 • Tę samą czynność powtarzamy dla pozostałych pasm włosów.

 • Tak spięte włosy pozostawiamy na ok. 45 minut. Po upływie tego czasu rozwijamy włosy, a powstałe loczki rozdzielamy palcami, by zyskały większą objętość.

 

 

Jak zrobić loki na słomkach?

Aby uzyskać drobne, ale bardzo gęste loki sprężynki w stylu afro, możemy wykorzystać słomki do napojów. Okazuje się, że taka metoda kręcenia włosów jest bardzo łatwa do wykonania, ale zajmuje sporo czasu. Jak zakręcić loki na słomki?

 • Najpierw należy delikatnie zwilżyć włosy. Jest to bardzo ważne, aby włosy nie były zbyt mokre, ponieważ jeśli je ciasno nawiniemy na słomki, to trudno im będzie wyschnąć. 

 • Następnie wydzielamy bardzo cienkie pasma włosów. Bierzemy słomkę i nawijamy na nią włosy – od końcówki aż do samej nasady. Na koniec zawiązujemy włosy, aby się nie rozplątały.

 • Do uzyskania drobnych loczków powinny nam wystarczyć już 2 godziny, ale dla lepszego efektu lepiej pochodzić z taką „fryzurą” przez dłuższy czas. Można też położyć się w niej spać.

 

 

Czym zrobić loki na krótkich włosach?

Mimo że loki najłatwiej jest uzyskać na włosach średnich i długich, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić drobne sprężynki również na krótkich włosach. Jednak, aby stworzyć krótkie loki, nie będziemy mogli skorzystać ze wszystkich opisanych wyżej metod. Jak zatem zamienić proste i krótkie włosy w eleganckie loki?

 • Przy krótkich włosach najlepiej sprawdzi się lokówka stożkowa, a nie gruba czy klasyczna. Dzięki stożkowatemu kształtowi łatwiej nam będzie uzyskać odpowiedni skręt i poprowadzić lokówkę tak, aby nie poparzyć skóry głowy. Sam proces kręcenia krótkich włosów przebiega w ten sam sposób, co kręcenie włosów długich.

 • Do krótkich włosów polecana jest też lokówko-suszarka, która oprócz kręcenia włosów, umożliwia również ich suszenie. Z jej pomocą można stworzyć delikatne loki albo unieść włosy u nasady. 

 • Jeśli mamy bardzo krótkie włosy i chcemy uzyskać naturalne fale, możemy wypróbować kosmetyki z dodatkiem soli morskiej. Wystarczy je nanieść na włosy i dowolnie ugniatać palcami. 

 
czym zrobić loki na krótkich włosach

 

Jak kręcić włosy męskie?

Wiele osób zastanawia się, jak zakręcić włosy chłopakowi. Loki u chłopaka to bowiem hit kilku ostatnich lat. Do uzyskania loków można użyć zarówno lokówki, jak i prostownicy. A jak zrobić kręcone włosy u faceta bez użycia tych sprzętów? 

 • Na początku należy przygotować niezbędne rzeczy: wsuwki do włosów, piankę, suszarkę i lakier lub spray do stylizacji. 

 • Następnie należy umyć włosy, nałożyć na nie piankę i dokładnie ją rozprowadzić, ugniatając kosmyki.

 • Wydzielamy poszczególne pasemka włosów. Każdy z kosmyków okręcamy dookoła własnej osi, a następnie przypinamy wsuwką przy samej skórze.

 • Gdy już całą głowę pokryją „ślimaczki”, suszymy włosy za pomocą suszarki.

 • Na końcu zdejmujemy wsuwki, a powstałe loki delikatnie rozczesujemy palcami. 

 • Fryzurę utrwalamy lakierem lub sprayem do stylizacji.

 
jak kręcić męskie włosy
 

Jak sprawić, by włosy się kręciły?

Jeśli mamy naturalnie kręcone włosy, nie musimy korzystać z opisanych wyżej metod kręcenia loków. Wystarczy, że zastosujemy środki, które wydobędą lub podkreślą nasz naturalny skręt włosów. 

 

Stylizatory do włosów

Co zrobić by włosy bardziej się kręciły? Jednym ze sposobów jest użycie stylizatorów, czyli grupy kosmetyków, która odpowiada za podkreślanie kształtu włosów i pomoc w stylizacji. Możemy kupić gotowe kosmetyki w drogerii lub przygotować domowe, np. z siemienia lnianego. Bardzo dobre efekty można uzyskać, dzięki żelowi lnianemu, który należy wsmarować we włosy, ugniatając je od końcówek w kierunku głowy. 

 

Plopping, czyli ręcznikowanie

Plopping to metoda suszenia i stylizacji włosów, która pomaga wydobyć ich naturalny skręt. Jest to całkowicie bezpieczna metoda, która w żaden sposób nie osłabia ani nie wpływa negatywnie na kondycję włosów. Plopping ma natomiast sporo zalet. Przede wszystkim unosi włosy u nasady, zapobiega ich puszeniu się, a także sprawia, że wilgotne włosy szybciej wysychają. 

Jak wykonać plopping? Wbrew nazwie, wcale nie potrzebujemy do tego ręcznika. Równie dobrze możemy użyć bawełnianego T-shirtu. Po umyciu włosów szamponem nakładamy na nie ulubioną odżywkę bez spłukiwania. Następnie przez chwilę ugniatamy włosy, aż zaczną się delikatnie skręcać. Kolejnym krokiem jest zawinięcie włosów w ręcznik lub koszulkę, aby przytrzymać ich skręt. Możemy tak pozostawić włosy na całą noc lub tylko na 20-30 minut.

 

Suszenie suszarką z dyfuzorem

Aby wydobyć naturalny skręt włosów, możemy też w czasie suszenia wykorzystać dyfuzor. Jest to dodatkowo końcówka z charakterystycznymi wypustkami, na które lekko nawijają się włosy. Dyfuzor świetnie nadaje się do układania kręconych włosów, a jego zadaniem jest po prostu ułatwienie codziennej stylizacji włosów.

 
suszenie włosów suszarką z dyfuzorem
 

Należy jednak zaznaczyć, że za pomocą suszarki z dyfuzorem nie uda nam się stworzyć burzy loków z prostych włosów. Owszem, posiadaczki prostych włosów również mogą używać tej nakładki, ale nie do uzyskania loków, a jedynie do zwiększenia ich objętości.

Produkty powiązane

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS