Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak zaprogramować pilot uniwersalny do telewizora?

Większość urządzeń audio i wideo w domu obsługujemy za pomocą pilota zdalnego sterowania. Aby uprościć ich obsługę, możemy dokupić uniwersalny pilot, który bez problemu obsłuży wszystkie sprzęty. Musimy jednak pamiętać, że taki pilot wymaga zaprogramowania – tylko wtedy będzie mógł obsługiwać nasze urządzenia. Dlatego postaramy się wyjaśnić, jak zaprogramować pilot uniwersalny do telewizora

 [Aktualizacja 12.07.2023]

 

1350x230.png [274.17 KB]

 

O czym przeczytasz w tym poradniku?

 • Co zrobić, gdy zgubisz lub zniszczysz pilot do telewizora? Podpowiemy, jakie opcje masz do wyboru.
 • Dowiesz się, czym jest pilot uniwersalny do telewizora i jakie rodzaje pilotów dostępne są na rynku.
 • Jakie są różnice między pilotami uniwersalnymi a oryginalnymi?
 • W jaki sposób można zaprogramować uniwersalny pilot do telewizora? Opiszemy krok po kroku dwie łatwe metody – ręczną i automatyczną.
 • Dowiesz się, na co należy zwracać uwagę przy wyborze pilota uniwersalnego.
 • Polecimy również kilka modeli pilotów uniwersalnych.
 • Pilot uniwersalny nie działa? Podpowiemy, co zrobić w takiej sytuacji.

 

Co zrobić, gdy zgubimy pilot?

Pomimo dość dużych rozmiarów, łatwo jest zgubić pilot do telewizora, a jeśli człowiek jest nerwowy, to również i go uszkodzić. Co zrobić, gdy nagle tracimy władzę nad telewizorem i nie możemy włączyć ulubionego serialu? Mamy kilka możliwości:

 • Możemy kupić nowy, oryginalny pilot do telewizora. Musimy jednak liczyć się z jego wysoką ceną.

 • Możemy kupić uniwersalny pilot do telewizora, który obsługuje również inne urządzenia audio i wideo. 

 • Jeśli mamy nowoczesny telewizor, możemy obsługiwać go z poziomu smartfona za pomocą dedykowanej aplikacji.

Jeżeli mamy w domu dużą liczbę urządzeń, warto zastanowić się nad zakupem pilota uniwersalnego, który będzie w stanie z łatwością nad nimi zapanować („Jeden, by wszystkimi rządzić”). 

 
jak zaprogramować pilot uniwersalny

 

Co to jest pilot uniwersalny?

Pilot uniwersalny będzie świetnym zastępstwem dla uszkodzonego lub zgubionego pilota do telewizora. Bez wątpienia największą zaletą takiego pilota jest to, że możemy go wykorzystać do sterowania różnymi urządzeniami, np. telewizorem, dekoderem, odtwarzaczem DVD czy soundbarem.

Czy pilot uniwersalny pasuje do każdego telewizora? Ma on bardzo rozbudowaną bazę kodeków, funkcji ich rozpoznawania i zapamiętywania, dzięki czemu jest w stanie obsłużyć bardzo dużą liczbę odbiorników. Zanim jednak kupimy pilot uniwersalny, upewnijmy się, że będzie współpracował z naszym modelem telewizora. Wszystkie potrzebne informacje znajdziemy w specyfikacji technicznej lub instrukcji obsługi pilota.  

Aktualnie w sprzedaży znajdziemy dwa rodzaje uniwersalnych pilotów:

 • Pilot z funkcją uczenia się – taki pilot ma wbudowaną dużą bazę sterowników, które są wykorzystywane w najpopularniejszych urządzeniach. Pilot jest w stanie zapamiętywać nowe dane. 

 • Pilot zaprogramowany – taki pilot został już wcześniej zaprogramowany. Oznacza to, że ma podstawowe zestawy kodów, które są kompatybilne z najpopularniejszymi sprzętami dostępnymi na rynku. 

O tym, jak sparować pilot z telewizorem, przeczytacie w kolejnym akapicie. 

 

 

 

 

 

Czym się różni pilot uniwersalny do telewizora od pilota oryginalnego?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, pilot uniwersalny jest zdolny do obsługi nie tylko telewizorów, ale również wielu innych urządzeń różnych marek. Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad centrum rozrywki w naszym mieszkaniu. Oszczędzamy też czas, ponieważ nie musimy szukać innych pilotów, aby uruchomić wzmacniacz czy soundbar. Od oryginalnego pilota różni się nie tylko zastosowaniem, ale również kształtem i designem, a  także liczbą i rozmieszczeniem przycisków. Oryginalny pilot do telewizora jest też znacznie droższy od modelu uniwersalnego - zapłacimy za niego nawet kilka razy więcej. 

 

ME_banner_kategorii_1350x230 (21).webp [42.96 KB]

 

Jak zaprogramować pilot uniwersalny do telewizora? 

Żaden nowo zakupiony pilot uniwersalny nie będzie od razu obsługiwał sprzętów audio i wideo w naszym domu. Potrzebna jest bowiem odpowiednia konfiguracja. Mimo tego, że w sprzedaży znajdziemy wiele różnych modeli pilotów, większość z nich programuje się w ten sam sposób. Wiele osób jednak nie wie, jak zakodować pilot uniwersalny do pilota. Jest to jednak bardzo łatwe, ponieważ wystarczy skorzystać ze specjalnych kodów, które zazwyczaj dołączone są do pilota przez producenta. Pilot do TV możemy zakodować na dwa sposoby.

Piloty uniwersalne

Metoda 1 – ręczne programowanie z kodami

Jak zakodować pilota do telewizora ręcznie? Jest to bardzo łatwe i z pewnością nie sprawi nikomu problemów. Tabela kodów do pilota zazwyczaj dołączona jest na osobnej kartce. Jeśli chcemy manualnie zaprogramować pilota uniwersalnego, powinniśmy postępować według następujących wskazówek:

 • Najpierw włączamy telewizor i odnajdujemy na liście kod odpowiadający naszej marce telewizora. 

 • Następnie naciskamy jednocześnie przyciski SET oraz TVTXT1 i czekamy, aż zaświeci się czerwona dioda na pilocie.

 • Teraz wprowadzamy trzycyfrowy kod za pomocą klawiszy numerycznych i naciskamy przycisk Power.

 • Dioda LED zgaśnie po wprowadzeniu poprawnego kodu. Jeśli dalej będzie się świecić, należy wprowadzić kolejny kod z listy odpowiadający danej marce. Czasem może się bowiem zdarzyć, że dany kod nie spełnia wszystkich funkcji, dlatego na liście znajdziemy różne kody do pilota. 

 • Na koniec sprawdzamy, czy przyciski pilota prawidłowo obsługują telewizor.

Pamiętajmy, aby pomiędzy kolejnymi naciśnięciami przycisków nie przekraczać czasu 10 sekund

 
programowanie pilota uniwersalnego do telewizora

 

Metoda 2 – automatyczne programowanie bez kodów

Jeśli nie dysponujemy listą kodów, możemy skorzystać z automatycznego wyszukiwania kodów. Jak zaprogramować pilota w ten sposób?

 • Na początku włączamy telewizor, a na pilocie naciskamy jednocześnie przyciski SET oraz TVTXT1

 • Gdy zaświeci się czerwona dioda, ponownie naciskamy przycisk SET, a następnie go zwalniamy.

 • Następnie wielokrotnie naciskamy przycisk Power nawet około 500 razy, by przeszukać wszystkie kody pilota.

 • Gdy telewizor się wyłączy, puszczamy przycisk Power. Jest to bowiem znak, że pilot odnalazł właściwy kod. 

 • Na koniec sprawdzamy, czy wszystkie przyciski pilota obsługują właściwe funkcje telewizora.

 
programowanie pilota uniwersalnego do telewizora

 

Jak wybrać pilot uniwersalny do telewizora?

Wiemy już, jak przeprowadzić programowanie pilota uniwersalnego. Teraz dowiedzmy się, na co zwracać uwagę przy jego wyborze. Wbrew pozorom oferta pilotów uniwersalnych jest bardzo bogata, dlatego zakup tego jedynego może niektórym przysparzać kłopotów.

 • Jakość wykonania – uniwersalny pilot do telewizora powinien mieć obudowę wykonaną z dobrej jakości tworzywa sztucznego. Dzięki temu nie ulegnie uszkodzeniu, gdy przypadkowo spadnie ze stolika lub kanapy. Poza tym przyciski powinny być od razu reagować, nawet na lekkie wciśnięcie.
 • Kształt pilota – piloty do telewizora występują w różnych kształtach. Niektóre są zaokrąglone, a inne kanciaste. Ważne jest, aby wybrać takiego pilota, który będzie dobrze leżał w dłoni.
 • Rozmieszczenie przycisków – jest ważne, ponieważ wpływa na komfort użytkowania. Przyciski powinny być też czytelne, aby każdy mógł łatwo wybrać konkretny program lub funkcję.
 • Podświetlane przyciski – warto wybrać pilot uniwersalny z podświetlanymi przyciskami, ponieważ pozwoli on na łatwe sterowanie wieczorem.
 • Zasięg pilota – dobrze byłoby, aby pilot miał przynajmniej 10 metrów zasięgu. Jest to ważne, gdy zamierzamy obsługiwać urządzenia rozmieszczone w różnych miejscach dużego pomieszczenia.
 • Zasilanie – zwykle piloty uniwersalne do telewizora zasilane są bateriami typu AAA, AA lub tzw. pastylkami. W droższych modelach możemy spotkać się z akumulatorami.
 • Liczba obsługiwanych urządzeń – niektóre piloty obsługują tylko 2 urządzenia, a inne nawet 15. Tę liczbę powinniśmy dostosować do swoich potrzeb. Miejmy jednak na uwadze, że im więcej urządzeń obsługuje pilot, tym jego cena jest wyższa.
 • Obsługa makropoleceń – ta funkcja sprawia, że pilot jest w stanie uczyć się i zapamiętywać nowe dane. Dzięki temu korzystanie z pilota jest jeszcze wygodniejsze.
 • Dedykowane przyciski – niektóre piloty uniwersalne mają przyciski, które służą do konkretnych zadań, np. uruchamiają platformy VOD takie jak Netflix czy Amazon Prime.
 • Kolor pilota – zwykle piloty występują w kolorze czarnym, srebrnym lub ewentualnie białym. Warto dopasować kolor pilota do koloru innych urządzeń multimedialnych w domu.

 

Piloty uniwersalne – Top 3 w Max Elektro

Pilot do telewizora OneForAll URC 1240

Ten pilot obsłuży 4 urządzenia, m.in. telewizor, odtwarzacz DVD lub Blu-ray, soundab, wzmacniacz, wieże czy konsolę do gier. Przeznaczony jest do obsługi urządzeń różnych marek. Pilot OneForAll URC 1240 ma kody sterujące dla ponad 1500 urządzeń audio i wideo, pochodzących od różnych producentów. Właściwy kod można znaleźć w kilka sekund. Co więcej, ten pilot uniwersalny ma funkcję uczenia się/ kopiowania, dzięki czemu sterowanie nim jest jeszcze łatwiejsze.

 

Pilot uniwersalny OneForAll URC 4910

Jest to model przeznaczony do obsługi telewizorów Samsung. Współpracuje ze wszystkimi typami odbiorników tego producenta, więc świetne sprawdzi się jako zamiennik pilota oryginalnego. Co więcej, w przypadku większości telewizorów nie jest wymagana konfiguracja. Pilot OneForAll URC 4910 ma też przyciski, które zawierają typowe funkcje Samsunga – przycisk od Amazon Prime, YouTube, Netflix lub dowolnej aplikacji do przesyłania strumieniowego online. Dzięki funkcji uczenia się możemy przystosować pilota do swoich potrzeb.

 

Pilot uniwersalny OneForAll URC 4914

To pilot przeznaczony do obsługi telewizorów marki Philips. Z racji tego, że współpracuje ze wszystkimi odbiornikami producenta, z powodzeniem sprawdzi się jako pilot zastępczy. W większości przypadków nie jest wymagane programowanie pilota. Dzięki czytelnym przyciskom łatwo można przełączać kanały w telewizorze albo kontrolować głośność w soundbarze. Dodatkowo pilot uniwersalny OneForAll URC 4914 zawiera 3 przydatne skróty klawiszowe – do aplikacji YouTube, Netflix oraz Amazon Prime. Wystarczy zatem jedno kliknięcie, aby uruchomić ulubioną aplikację.

 

Jak odblokować pilot do telewizora?

Czasami może się zdarzyć, że pilot przestanie działać. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy problem faktycznie leży po stronie pilota - może się bowiem okazać, że to telewizor nie reaguje na pilota. W tym celu powinniśmy:

 • Upewnić się, że urządzenie, które obsługujemy, jest podłączone do gniazdka. 

 • Używać pilota z odległości ok. 90-300 metrów od urządzenia.

 • Skierować czujnik pilota bezpośrednio do czujnika znajdującego się w urządzenia.

 • Upewnić się, czy na drodze pomiędzy pilotem a urządzeniem nie znajdują się jakieś przeszkody, które mogłyby zakłócać sygnał.

 • Sprawdzić, czy baterie w pilocie są naładowane – najłatwiej będzie po prostu przełożyć baterie do innego urządzenia i sprawdzić, czy działa. 

 • Sprawdzić, czy baterie są odpowiednio włożone – czy symbole „+” i „-” znajdują się we właściwych miejscach. 

 • Włożyć nowe baterie do pilota i sprawdzić, czy działa. 

Gdy wykonamy wszystkie te czynności, a nasz pilot w dalszym ciągu nie będzie działać, może być to spowodowane problemami ze stykami baterii lub elektryczności statycznej. Wówczas należy zdjąć pokrywę na baterie i obracać je, nie wyciągając z pilota. Jeśli przywróci to działanie pilota, należy wyjąć baterii i przeczyścić styki, najlepiej niewielką ilością płynu do czyszczenia głowic. 

Może się również zdarzyć, że pilot nie działa, ponieważ został zablokowany, np. przez bawiące się dzieci czy zwierzęta domowe. Wówczas należy przeprowadzić reset pilota. Zazwyczaj sprowadza się to do naciśnięcia pewnej kombinacji przycisków. Jest ona różna dla poszczególnych modeli i marek pilotów.

 

Jak zaprogramować pilot uniwersalny do telewizora? Podsumowanie

Kodowanie pilota uniwersalnego jest stosunkowo łatwym procesem, który pozwoli nam cieszyć się wygodnym sterowaniem wieloma urządzeniami za pomocą jednego pilota. Pamiętajmy, aby przed programowaniem zapoznać się z dołączoną do pilota instrukcją obsługi. Wybierzmy odpowiednie trybu programowania i przygotujmy kody właściwe dla swoich urządzeń. Po zakończeniu programowania przetestujmy pilota i dostosuj go do swoich potrzeb, jeśli zajdzie taka potrzeba. 

Produkty powiązane

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS