Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak wybrać i gdzie kupić irygator do zębów?

Irygator do zębów to poręczne urządzenie, które pomaga zachować odpowiednią higienę jamy ustnej. Wykorzystuje wąski strumień wody pod ciśnieniem, dzięki czemu czyścić przestrzenie międzyzębowe, dziąsła i zębów, docierając do wszystkich zakamarków. Co prawda nie jest on w stanie zastąpić szczoteczki do zębów, ale będzie jej doskonałym uzupełnieniem. O tym, jak wybrać i gdzie kupić irygator do zębów, przeczytacie w poniższym poradniku. 

Irygator do zębów - co to jest i jak działa?

Zanim przejdziemy do rozważań na temat, jak wybrać i gdzie kupić irygator do zębów, przypomnijmy, do czego służy to praktyczne urządzenie.

Irygator do zębów to urządzenie, które służy do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych i zębów pod ciśnieniem. W irygatorze znajduje się miniaturowa pompka, która wytwarza ciśnienie, a następnie poprzez plastikową dyszę wystrzeliwuje płyn (mieszankę wody i powietrza). Dzięki swojej prędkości strumień dokładnie usuwa resztki pokarmu i osady z zębów, a przy tym bez problemu dociera do trudno dostępnych miejsc. Co więcej, woda świetnie masuje dziąsła, dzięki czemu poprawia ich ukrwienie.

Irygator dentystyczny jest szczególnie polecany osobom, które walczą z krwawieniem dziąseł i stanami zapalnymi, mają ciasne przestrzenie międzyzębowe, mostki, implanty, korony czy aparaty ortodontyczne. Czyszczenie zębów irygatorem jest jednak polecane wszystkim osobom, które chcą zadbać o właściwą higienę jamy ustnej. 

Należy jednak pamiętać, że irygator jest tylko jednym z urządzeń, które pomogą nam dbać o higienę jamy ustnej. Oprócz niego musimy mieć w wyposażeniu jeszcze szczoteczkę, np. elektryczną szczoteczkę rotacyjną lub soniczną

 
irygator do zębów
 

Rodzaje irygatorów

Aktualnie w sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów irygatorów:

 • Irygatory stacjonarne - są to modele dedykowane do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Ich budowa oraz właściwości sprawiają, że są łatwe i wygodne w codziennym użytkowaniu. Do działania wymagają podłączenia do sieci elektrycznej. Mają duże zbiorniki na wodę, co pozwala na dokładne wyczyszczenie jamy ustnej bez konieczności dolewania wody. Irygatory stacjonarne nadają się do domowego użytku.

 • Irygatory bezprzewodowe - przeważnie traktowane są jako irygatory turystyczne. Mają małe rozmiary, a zasilane są akumulatorowo, dzięki czemu z powodzeniem można je zabrać na wyjazd, do pracy czy do szkoły. W codziennym użytkowaniu są jednak mniej wygodne, ponieważ szybko ulegają zużyciu. Poza tym irygatory przenośne mają niewielkie zbiorniki, co wiąże się z częstym uzupełnianiem wody.

 • Irygatory podłączone do kranu - są to najnowsze modele dostępne na rynku. Sprawdzą się jedynie do użytku domowego, ponieważ montuje się je przewodem bezpośrednio do kranu. Po odkręceniu wody irygator wytwarza silny strumień do czyszczenia jamy ustnej. Zaletą takich irygatorów jest to, że nie wymagają uzupełniania wody w zbiornikach. 

W sprzedaży znajdziemy również elektryczne szczoteczki do zębów z irygatorem. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ eliminuje konieczność zakupu i użytkowania dwóch urządzeń. Szczoteczka ma bowiem w zestawie irygator, więc po zakończeniu szczotkowania, należy jedynie wymienić końcówkę i dokończyć pielęgnację jamy ustnej. Taki zestaw szczoteczka rotacyjna + irygator jest często wybierany przez osoby, które noszą aparat ortodontyczny. Sprawdzi się jednak u wszystkich, którzy chcą ograniczyć liczbę posiadanych urządzeń w łazience. 

 

Irygator stacjonarny vs. irygator bezprzewodowy 

 

Irygator stacjonarny

Irygator bezprzewodowy

Przeznaczenie

Do użytku domowego, sprawdzi się w przypadku większej liczby osób.

Mobilny, sprawdzi się też w małych. 

Gabaryty

Duży rozmiar, musi stać blisko umywalki.

Mały rozmiar

Sposób zasilania

Sieciowe

Akumulatorowe

Pojemność zbiornika na wodę

450-600 ml

30-210 ml

Ciśnienie wody

Do 6,9 bara

Do 6,47 bara

Regulacja prędkości

Do 10 stopni prędkości, płynna regulacja.

2-5 stopni prędkości, brak płynnej regulacji.

Czas pracy

Nieograniczony

Od 15 do 70 minut na jednym ładowaniu.

 

Irygator do zębów - co wziąć pod uwagę przy jego wyborze?

Przy zakupie irygatora do zębów należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, ponieważ to od nich będzie zależało, czy urządzenie będzie skuteczne w działaniu i wygodne podczas codziennego użytkowania. 

 • Sposób zasilania - jeśli będziemy korzystać z irygatora jedynie w domu, zdecydujmy się na model stacjonarny. W przypadku gdy dużo podróżujemy, warto przemyśleć zakup irygatora przenośnego, który zasilany jest akumulatorowo. 

 • Regulacja prędkości - wybierając szczoteczkę elektryczną czy soniczną, musimy zwrócić uwagę na jej rodzaj obrotów. W przypadku irygatora bardzo ważna jest regulacja prędkości, ponieważ dzięki niej można dostosować urządzenie do swoich potrzeb. 

 • Pojemność zbiornika na wodę - każdy irygator wodny ma zbiornik na wodę, która służy do czyszczenia zębów i dziąseł. Im większy zbiornik, tym rzadziej trzeba go będzie uzupełniać, co korzystnie wpłynie na komfort użytkowania. 

 • Końcówki w zestawie - producenci często dołączają do irygatorów kilka rodzajów końcówek. Oprócz standardowych mogą to być: dysze poddziąsłowe, do czyszczenia wokół implantów, mostków i protez, końcówki do masowania dziąseł lub skrobaki, które umożliwiają czyszczenie języka. 

 
nitkowanie zębów

 

Jaki wybrać irygator do zębów? Polecane modele w Max Elektro

Irygatory do zębów

Jak stosować irygator do zębów?

Używanie irygatora do zębów jest bardzo łatwe i nikomu nie powinno sprawić problemów. Należy jednak pamiętać, by korzystać z niego bezpośrednio przed szczotkowaniem zębów. Dzięki temu wypłuczemy resztki pokarmowe i płytkę nazębną, co sprawi, że działanie pasty do zębów będzie bardziej efektywne. Po podłączeniu irygatora do gniazdka należy:

 • Uzupełnić wodę w zbiorniku - najlepiej nalać letnią wodę.

 • Następnie należy umieścić dyszę irygatora w ustach, zaczynając czyszczenie od zębów trzonowych. Irygator należy trzymać w pewnej odległości od zębów i dziąseł, a nie bezpośrednio przy nich.

 • Następnie należy dobrać odpowiednie ciśnienie wody i uruchomić irygator. Najlepiej zacząć od najniższego ciśnienia, stopniowo je zwiększając

 • Wodę należy kierować na linię dziąseł i przestrzenie między zębami. Na każdego zęba warto poświęcić 2 sekundy, dokładnie powtarzając czynności z obu stron. Jeśli chcemy, by nasza jama ustna została dobrze wyczyszczona, na jej pielęgnację powinniśmy poświęcić około 2 minuty.  

 
irygator do zębów
 

Ile razy dziennie używać irygatora?

Jeśli irygacja jest przeprowadzana w poprawny sposób, zgodnie z zaleceniami producentów i dentystów, irygator można bezpiecznie stosować do codziennej higieny jamy ustnej. Korzystając z niego przynajmniej jeden raz dziennie, uzyskamy najlepsze efekty. W razie potrzeby możemy używać irygatora częściej. Ważne jest jednak, aby jego działanie nie sprawiało nam bólu. 

 

 

Jaki irygator przy aparacie dentystycznym?

Osoby, które noszą aparaty ortodontyczne, muszą szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Aparaty mają mnóstwo zakamarków, w których gromadzą się resztki pokarmu i często tworzy płytka nazębna, a to z kolei prowadzi do rozwoju bakterii i próchnicy. Właśnie dlatego zwykłe szczotkowanie i nitkowanie zębów jest niewystarczające. Konieczne jest regularne używanie irygatora, który za pomocą strumienia wody dotrze do wszystkich zakamarków. 

Każdy z irygatorów będzie odpowiedni dla osób użytkowników aparatów ortodontycznych. Jednak producenci coraz częściej oferują modele ze szczoteczkami pęczkowymi, które powstały właśnie z myślą o użytkownikach aparatów. 

 
irygator do aparatu dentystycznego
 

Jak dbać o irygator do zębów?

Jeśli chcemy, aby irygator do zębów dobrze służył nam przez długi czas, powinniśmy odpowiednio go pielęgnować. Warto zatem stosować się do zaleceń producenta i wziąć pod uwagę poniższe wskazówki.

 • Po każdym użyciu powinniśmy dokładnie umyć irygator, aby utrzymać go w stanie higienicznym. Czyszczenie dotyczy zarówno jego dyszy, jak i zbiornika na wodę. 

 • Jeśli nasz irygator ma wymienne dysze, powinniśmy pamiętać o ich regularnej wymianie. Termin wymiany jest określony w instrukcji obsługi urządzenia - zazwyczaj wynosi od 1 do 2 miesięcy.

 • Ważną kwestią jest systematyczne odkamienianie irygatora. W jego dyszy może bowiem osadzać się kamień, który doprowadzi do pogłębienia stany zapalnego w jamie ustnej, a także do awarii irygatora. Do odkamieniania możemy użyć kwasku cytrynowego albo specjalistyczne środki. 

 • Jeśli tylko mamy taką możliwość, starajmy się zapobiegać gromadzeniu się osadów kamiennych. Używajmy przefiltrowanej wody, a po każdym użyciu ją wylewajmy i osuszajmy zbiornik irygatora. 

 
higiena jamy ustnej
 

Ile kosztuje i gdzie kupić irygator do zębów?

Koszt zakupu irygatora nie jest duży. Jego ceny wahają się od około 150 do 500 zł. Te najdroższe oferują więcej zaawansowanych funkcji. Można jednak wyposażyć się w cały pakiet do czyszczenia zębów, w którego skład wchodzi szczoteczka elektryczna lub rotacyjna i właśnie irygator. Należy jednak mieć na uwadze, że ceny takich zestawów mogą sięgać nawet 1000 zł.

Gdzie kupić irygator do zębów? Te kompaktowe urządzenia do higieny jamy ustnej są dostępne nie tylko w sklepach stomatologicznych i aptekach. Z powodzeniem można je również kupić w sklepach, oferujących sprzęty AGD, np. w sklepie internetowym Max Elektro

Produkty powiązane

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS