% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Czym się różni szczoteczka soniczna od elektronicznej?

Jedną z najważniejszych czynności, które wykonujemy każdego dnia, jest mycie zębów. Dzięki codziennej higienie jamy ustnej nie tylko zachowujemy świeży oddech, ale również dbamy o zdrowe zęby i dziąsła. Właśnie dlatego każdy z nas powinien dostosować szczoteczkę do swoich indywidualnych potrzeb. Na rynku dostępnych jest wiele modeli szczoteczek. Wyjaśnijmy zatem, czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej.

Szczoteczka elektryczna vs szczoteczka soniczna – czym się różnią?

Obecnie największą popularnością wśród konsumentów cieszą się szczoteczki elektryczne i soniczne. Choć wyglądają podobnie, różnią się pod wieloma względami. Sprawdźmy zatem, czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej.

 

 

Główne elementy budowy

Szczoteczki soniczne mają podobną budowę do modeli elektrycznych. Tak jak i one składają się z: akumulatora, cewki indukcyjnej ładowarki, przycisku włączającego i wyłączającego, a także przycisków trybów pracy. Dodatkowo modele soniczne wyposażone są jeszcze w płytkę sterowniczą i elektryczny silnik szczoteczki. 

Duża różnica między tymi dwoma modelami jest w budowie główki. Szczoteczka elektryczna ma niewielką, okrągłą główkę, która dobrze dociera do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Natomiast szczoteczka soniczna ma główkę podłużną, podobną do tej w szczoteczce manualnej. Taka budowa sprawa, że szczoteczka wykonuje ruchy z boku na bok. W obu przypadkach główki mają nylonowe włókna

 

czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej

 

Ruchy główki szczoteczki

W przypadku tych dwóch rodzajów szczoteczek największa różnica jest w samej technologii działania. Szczoteczka elektryczna może wykonywać ruchy rotacyjne, rotacyjno-pulsacyjne albo rotacyjno-pulsacyjno-oscylacyjne. Szczoteczka rotacyjna (obrotowa) ma okrągłą główkę, która obraca się wokół własnej osi - raz w lewo, a raz w prawo. Natomiast szczoteczka rotacyjno-pulsacyjna jest ulepszoną wersją modelu obrotowego – dodatkowo wykonuje ruchy pulsacyjne, czyli bardzo szybko porusza się w kierunku zębów i z powrotem. Jej działanie polega na dociskaniu szczoteczki do powierzchni zębów. Dostępna jest jeszcze szczoteczka, która wykonuje zarówno ruchy rotacyjne, pulsacyjne, jak i oscylacyjne. Oznacza to, że porusza się nie tylko w lewo i w prawo, do przodu i do tyłu, ale również wykonuje ruchy góra-dół.

Jeśli chodzi natomiast o szczoteczkę soniczną, to działa ona w zupełnie inny sposób. Wykonuje ruchy wymiatające i pulsacyjne. Główka szczoteczki zostaje wprawiona w drgania, które nie tylko ścierają osad z powierzchni zębów, ale również wytwarzają mikrobąbelki (mieszaninę pasty i śliny), które docierają do przestrzeni międzyzębowych, usuwają zabrudzenia, przebarwienia i rozbijają płytkę nazębną. 

Szybkość działania

Główki obu szczoteczek poruszają się z różną prędkością. Szczoteczki elektryczne wykonują od 5600 do 10500 ruchów na minutę. Niektóre modele wykonują dodatkowo 48000 ruchów pulsacyjnych.

Natomiast szczoteczki soniczne pracują z jeszcze większą prędkością. Wykonują od 62000 do nawet 96000 drgań sonicznych w ciągu jednej minuty. Ma to duży wpływ na dokładność mycia zębów. 

Szczoteczki soniczne

Sposób mycia zębów

Podczas mycia zębów szczoteczką elektryczną nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych ruchów. Wystarczy przyłożyć główkę szczoteczki do powierzchni zęba od strony zewnętrznej i wewnętrznej. 

Natomiast używając szczoteczki sonicznej, należy wykonywać dodatkowo ruch wymiatający, który zwiększy skuteczność pracy i zapewni włóknom kontakt z całą powierzchnią zęba. 

Cena 

W tym punkcie korzystniej wypadają klasyczne szczoteczki elektryczne. Są one znacznie tańsze i można je nabyć nawet w supermarketach. Modele soniczne są droższe, ale za to w zestawie często oferują więcej elementów.

 

czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej

 

Szczoteczka elektryczna i soniczna – podobieństwa 

Wiemy już, czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej. Teraz sprawdzimy, jakie występują między nimi podobieństwa

Czas ładowania 

Szczoteczki elektryczne i soniczne mają zazwyczaj zbliżony czas ładowania. W zależności od producenta i modelu szczoteczki wynosi on od 12 do 24 godzin. O konieczności ładowania szczoteczki poinformuje nas migająca na czerwono dioda, dzięki czemu zawsze będziemy wiedzieli, kiedy należy umieścić szczoteczkę w stacji ładującej. 

 

Tryby pracy

Oba rodzaje szczoteczek mogą oferować kilka trybów pracy. Do najpopularniejszych należą:

  • Tryb codzienny – przeznaczony do codziennego mycia zębów.

  • Tryb delikatny – czyści zęby delikatnie, z mniejszą prędkością. Przeznaczony jest do wrażliwych zębów i dziąseł.

  • Tryb głębokiego czyszczenia – szczoteczka wykonuje szybsze ruchy, co przekłada się na intensywniejsze czyszczenie zębów.

  • Tryb wybielający – delikatnie poleruje zęby, usuwają przebarwienia zewnętrzne i przywracając naturalną biel.

  • Tryb pielęgnacji dziąseł – przeznaczony do stymulacji dziąseł, poprawia ich ukrwienie.

  • Tryb masowania – delikatnie stymuluje dziąsła.

  • Tryb czyszczenia języka – jest to tryb dedykowany do czyszczenia języka. 

Końcówki do szczoteczek

Zarówno szczoteczki elektryczne, jak i soniczne oferują wymienne końcówki. Cechują się one inną twardością, ułożeniem włosa i wyprofilowaniem, dzięki czemu każdy może znaleźć końcówkę odpowiednią do jego stanu uzębienia. W sprzedaży dostępne są również końcówki wybielające, a także specjalistyczne końcówki do szczoteczek przeznaczone do mycia zębów z aparatem ortodontycznym.

 

czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej

 

Dla kogo szczoteczka soniczna?

Wybór szczoteczki do zębów jest kwestią indywidualną. Szczoteczkę soniczną z powodzeniem można jednak polecić osobom, które mają wrażliwe zęby lub dziąsła, ponieważ nie ściera ona naturalnych substancji ochronnych w tak dużym stopni jak zwykła szczoteczka elektryczna. Będzie ona również odpowiednia dla tych, którzy noszą aparaty ortodontyczne, protezy czy implanty, ponieważ lepiej usuwa zabrudzenia z trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych. W zasadzie szczoteczka soniczna sprawdzi się u każdego z nas. 

Komu polecana jest szczoteczka elektryczna?

Szczoteczka elektryczna ma zdecydowanie więcej zalet od zwykłej szczoteczki manualnej. Jej główka dociera bowiem do trudno dostępnych miejsc, do których tradycyjna szczoteczka nie ma szans dotrzeć. Tego typu szczoteczki polecane są nawet dla dzieci od 3. roku życia. Są dla nich łatwiejsze w obsłudze, a poza tym umożliwiają dokładniejsze mycie zębów. 

 

 

Szczoteczka soniczna – fakty i mity

Szczoteczki soniczne były testowane już w latach 60. XX wieku, jednak w sprzedaży pojawiły się dopiero w latach 90. Faktem jest, że szczoteczka soniczna bezpiecznie usuwa płytkę nazębną i jest zdecydowanie skuteczniejsza niż szczoteczka manualna. Wokół niej narosło jednak wiele mitów, które należy obalić.

MIT 1 – Szczoteczka soniczna to inaczej szczoteczka ultradźwiękowa

Jest to jeden z najczęściej powtarzanych mitów. Szczoteczka soniczna nie jest tym samym, co szczoteczka ultradźwiękowa. Występuje między nimi zasadnicza różnica w częstotliwości fal. W przypadku szczoteczki ultradźwiękowej jest to aż 1,6 Mhz (czyli 1600000 Hz), natomiast model soniczny pracuje z częstotliwością wynoszącą od ok. 250 do 700 Hz. Poza tym ultradźwięki nie są ani słyszalne, ani widzialne, a drgania wywoływane przed fale dźwiękowe już tak.

MIT 2 – Szczoteczki soniczne uszkadzają wypełnienia

Wśród przeciwników szczoteczek sonicznych często pojawiają się głosy, że te uszkadzają wypełnienia zębów. Oczywiście nie jest to prawdą. Modele soniczne w żaden sposób nie wpływają na trwałość wypełnienia.

 

czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej

 

MIT 3 – Nie nadają się dla osób z aparatami ortodontycznym

Nie jest to prawdą. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, szczoteczki soniczne, dzięki mikrobąbelkom, są w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. W przypadku aparatu ortodontycznego trudno jest doczyścić niektóre miejsca za pomocą szczoteczki manualnej. Właśnie dlatego osobom z aparatami polecane są szczoteczki soniczne.

MIT 4 – Wybór pomiędzy „szczoteczką soniczną a elektryczną”

Tak naprawdę szczoteczka soniczna jest szczoteczką elektryczną. Ma bowiem wbudowany elektryczny silnik – inaczej nie mogłaby działać. Niestety przyjęło się, że szczoteczka elektryczna to ta z okrągłą główką, natomiast soniczna z podłużną, co nie do końca jest prawdą. Szczoteczki soniczne, które dodatkowo wykonują ruchy rotacyjne, mają bowiem okrągłe główki.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS