Hulajnoga nie kojarzy się już jedynie z zabawką dla dzieci. To bardzo modny sposób na aktywność fizyczną, spędzanie wolnego czasu, a także na przemieszczanie się po mieście. Do tego celu doskonale nadaje się elektryczna hulajnoga miejska, dzięki której szybko dotrzemy z jednego punktu do drugiego. Jej gabaryty, niska waga i składana konstrukcja świetnie sprawdzą się na ulicach i chodnikach mocno zatłoczonych miast.
Rodzaje hulajnóg
Oferta hulajnóg jest bardzo szeroka, dlatego przed zakupem warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi rodzajami. Dzięki temu wybierzemy hulajnogę dostosowaną do naszych potrzeb.
-
Hulajnoga rekreacyjna – doskonale nadaje się do spokojnej jazdy, np. po parku. Należy jednak pamiętać, że nie nadaje się do jazdy szybkiej i wyczynowej.
-
Hulajnoga transportowa (turystyczna) – dostosowane są do pokonywania dłuższych odległości. Zazwyczaj mają duże koła i wytrzymały podest, dzięki czemu pozwalają na długą i wygodną jazdę.
-
Hulajnoga wyczynowa – nazywana również hulajnogą freestyle, przeznaczona jest do wykonywania tricków na skateparku. Charakteryzuje się wzmocnioną budową, dzięki czemu jest w stanie wytrzymać obciążenia agresywnej, sportowej jazdy. Cechą charakterystyczną takiej hulajnogi są małe kółka o średnicy 100, 110 lub 120 mm.
-
Hulajnoga do jazdy terenowej – zazwyczaj ma ona szerszy podest i dodatkowe wyposażenie, dzięki któremu może poruszać się po drogach gruntowych.
-
Hulajnoga miejska – jest to model przeznaczony stricte do jazdy po mieście. Pozwala szybko przemieszczać się po zatłoczonych miejscach.
-
Hulajnoga trójkołowa – przeznaczona jest dla dzieci. Występuję w dwóch wersjach – dwa koła mogą znaleźć się z przodu albo z tyłu. Dodatkowy punkt podparcia pomaga dzieciom zachować stabilność i cieszyć się bezpieczną jazdą.

Podział hulajnóg ze względu na wiek
Kiedyś hulajnogi kojarzyły się jedynie z zabawkami dla dzieci. Jednak od kiedy na rynku pojawiły się modele elektryczne, zyskały ogromną popularność wśród dorosłych. Z tego względu hulajnogi, zarówno te zwykłe, jak i elektryczne dedykowane są dla dzieci, nastolatków oraz osób dorosłych.
-
Hulajnogi dla dorosłych – cechują się dużym rozmiarem i większymi kołami. Mogą przejechać dłuższy dystans i rozwijają większe prędkości, nawet do 25 km/h, tak jak hulajnoga elektryczna Fiat 500 F80R.
-
Hulajnogi dla starszych dzieci – są to modele dedykowane dla dzieci od 8 lat wzwyż. W zasadzie od hulajnogi dla dorosłych różnią się tylko wielkością. Są znacznie mniejsze, a ich dopuszczalna masa zazwyczaj nie przekracza 50 kg. Dla dzieci w takim wieku odpowiednie będą następujące hulajnogi: Razor E90 czy Razor E100.
-
Hulajnogi dla dzieci – dla najmłodszych dzieci dedykowane są małe hulajnogi z trzema kołami, które pozwalają utrzymać równowagę, np. takie jak Razor T3. Są one lekkie i bardzo kolorowe, często również mają motywy z ulubionych dziecięcych bajek. Dla dzieci w wieku 6 lat polecane są również hulajnogi elektryczne, takie jak: Barbie BB-KS-5.5, Hot Wheels HT-KS-5.5 czy Manta MES 001K.
Hulajnoga do miasta – zwykła czy elektryczna?
Klasyczna hulajnoga napędzana siłą mięśni dobrze sprawdzi się do jazdy po mieście. Jest lekka i zwinna, dzięki czemu pozwoli poruszać się po zatłoczonych ulicach. Jednak lepszym rozwiązaniem będzie hulajnoga miejska elektryczna, która została stworzona do wykorzystania jako środek codziennego transportu. Będzie świetną alternatywą dla roweru czy samochodu, gdyż pozwoli szybko przemieścić się z punktu A do punktu B. Hulajnogi elektryczne mają wbudowane silniki i akumulatory, dzięki czemu nie wymagają użycia siły. Są w stanie rozpędzić się do 20 km/h, a niektóre modele nawet do 25 km/h. Taką hulajnogą można przejechać na jednym ładowaniu zazwyczaj 30 km. Hulajnoga miejska jest uniwersalna, co oznacza, że dobrze się sprawuje na większości powierzchni. Jej kompaktowe rozmiary i stosunkowo niska waga sprawiają, że zawsze można mieć ją przy sobie.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze hulajnogi miejskiej?
-
Rozmiar hulajnogi – hulajnoga miejska musi być przede wszystkim dopasowana do naszego wzrostu i wagi ciała. Podczas zakupu warto więc wziąć uwagę maksymalną wagę użytkownika.
-
Średnica i twardość kół – jednym z najważniejszych elementów hulajnogi są koła, ponieważ to one mają wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. To również od nich zależy, na jakich powierzchniach będzie mogła poruszać się hulajnoga. Małe kółka są domeną hulajnóg wyczynowych, natomiast modele elektryczne powinni mieć koła o średnicy przynajmniej 6,5 cali. Najwygodniejsze są jednak hulajnogi z kołami o średnicy 8,5 albo 10 cali. Kółka można również podzielić na pełne, gumowe i pompowane. Te z tworzywa są bardzo twarde, dlatego bardzo trudno jest je uszkodzić. Jednak nie amortyzują zbyt dobrze i czuć na nich wszystkie nierówności. Natomiast pompowane koła dobrze amortyzują wstrząsy i umożliwiają jazdę po nierównych powierzchniach.
-
Podest – to ważny element hulajnogi. Dobrze by było, aby był pokryty powłoką antypoślizgową, która zapewnia stabilność i bezpieczeństwo podczas jazdy. Warto dodać, że szeroki podest ułatwia zmianę nogi odpychającej, a jeśli będzie odpowiednio długi, na hulajnodze z powodzeniem zmieszczą się obie stopy.
-
Kierownica – każda hulajnoga dla dorosłych powinna mieć regulowaną kierownicę, aby można ją było dostosować do wzrostu użytkownika. Jeśli chodzi i materiał, to zazwyczaj producenci wykorzystują aluminium lub stal.
-
Amortyzatory – hulajnogi miejskie zazwyczaj mają tzw. amortyzację przednią. Oznacza to, że amortyzator w postaci sprężyny znajduje się nad przednim kołem w linii kierownicy. Taki amortyzator łagodzi drgania, które przenoszą się w trakcie jazdy na ręce. Niektóre hulajnogi mają jednak pełną amortyzację – nie tylko z przodu, ale również z tyłu.
-
Łożyska – to element, który zużywa się jako pierwszy. Warto więc zwrócić uwagę, czy hulajnoga miejska ma wymienne łożyska, dzięki czemu będzie je można łatwo wymienić, gdy się zużyją.
-
Hamulec – producenci montują w hulajnogach dwa rodzaje hamulców – mechaniczne i tarczowe. Te pierwsze służą jednocześnie za błotnik na tylnym kole. Natomiast te drugie to po prostu hamulce ręczne, które znajdują się w uchwycie na kierownicy. Ten hamulec jest bardziej efektywny i zapewnia większą kontrolę nad pojazdem.
-
Waga i konstrukcja – hulajnogą będziemy głównie poruszać się po mieście, z jednego punktu do drugiego. Z pewnością czasami będziemy musieli ją przenieść, np. po schodach czy wsiąść z nią do autobusu. Warto zatem wybrać hulajnogę o stosunkowo niewielkiej wadze i składanej konstrukcji. Dzięki temu jej przenoszenie i przechowywanie nie sprawi nam problemów.
Hulajnoga elektryczna Brooklin Falcone Biały |
Hulajnoga Elektryczna FIAT F500–F80K Lite |
Hulajnoga elektryczna Motus Scooty 8.5 350W Turkus |
Hulajnoga elektryczna Rider Freak czarna |
Hulajnoga elektryczna Fiat 500 F85K 350 PL |
|
|
|
|
|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |