Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Gdzie zamontować czujnik czadu?

14 lutego 2025

Bezwonny tlenek węgla może pojawić się w miejscach takich jak kotłownia, łazienka czy kuchnia, stwarzając poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Czujnik czadu to urządzenie, które pozwala wykryć to niebezpieczeństwo, umożliwiając szybką reakcję i ochronę przed zatruciem. Podpowiadamy, gdzie zamontować czujnik czadu, aby dobrze spełniał swoje zadanie.

 

O czym przeczytasz w tym poradniku?

  • W jakich warunkach powstaje tlenek węgla?
  • Czym jest czujnik czadu i dlaczego warto zainstalować go w domu?
  • Gdzie umieścić czujnik czadu?
  • Na jakiej wysokości zamontować czujnik czadu?
  • Jak zamontować czujnik czadu? Instrukcja krok po kroku.

 

Jak powstaje tlenek węgla?

Tlenek węgla jest bezwonnym, bezbarwnym i bardzo niebezpiecznym gazem, ponieważ uniemożliwia komórkom naszego ciała właściwe wykorzystywanie tlenu. Zatrucie czadem prowadzi do bólów i zawrotów głowy, nudności i splątania, a w cięższych przypadkach pojawiają się także drgawki lub śpiączka. W skrajnych przypadkach dochodzi także do uszkodzenia mózgu i śmierci.

Czad powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw, np. drewna, węgla, oleju, gazu czy benzyny. Dochodzi do tego, gdy brakuje odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do pełnego spalenia paliwa. Przyczyną może być więc zapchany przewód kominowy czy też zanieczyszczony palnik gazowy. Poza tym zatruciu czadem sprzyjają szczelnie pozamykane okna, pozaklejane lub zapchane kratki wentylacyjne, a także brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienki.

Czym jest czujnik czadu i do czego służy?

Czujnik czadu, znany również jako czujnik tlenku węgla lub detektor tlenku węgla, to niewielkie urządzenie, które ma na celu wykrywanie czadu w powietrzu. Taki detektor jest w stanie wykryć stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu i ostrzec mieszkańców, zanim osiągnie on niebezpieczną wartość.

Działa on podobnie jak czujnik dymu, emitując głośny alarm, gdy wykryje zbyt wysokie stężenie tlenku węgla. W połączeniu z czujnikami dymu stanowi integralną część systemu ochrony przeciwpożarowej, chroniąc domowników nie tylko przed pożarem, ale i przed groźnym zatruciem czadem. O tym, gdzie zamontować czujnik czadu, przeczytacie w kolejnych akapitach.

 

czym-jest-czujnik-czadu.jpg [125.95 KB]

 

Czujnik czadu - gdzie montować?

Aby detektor tlenku węgla dobrze spełniał swoją funkcję, czyli informował mieszkańców o niebezpiecznie wysokim stężeniu tego gazu, musi być zamontowany w odpowiednim miejscu. Gdzie najlepiej zamontować czujnik czadu? Zgodnie z zasadami detektor powinien zostać zamontowany w każdym pomieszczeniu, w którym znajduje się urządzenie emitujące spaliny, czyli np. w kotłowni lub w łazience. Poza tym warto umieścić czujnik w sypialni, gdyż podczas snu moglibyśmy nie usłyszeć dźwięku nadawanego z oddalonego pomieszczenia. Jeżeli mieszkamy w budynku piętrowym, to zalecane jest umieszczenie czujnika na każdej kondygnacji.

 

Gdzie zamontować czujnik czadu w sypialni?

Jeśli zdecydujemy się zamontować czujnik w sypialni, najlepiej umieścić go w pobliżu łóżka, np. na ścianie albo ustawić na szafce nocnej. Dzięki temu będziemy w stanie usłyszeć alarm, nawet podczas głębokiego snu. Ze względu na to, że tlenek węgla unosi się od podłogi aż po sufit, należy zamontować czujnik na wysokości tzw. strefy oddychania, czyli naszych dróg oddechowych. Odpowiednia będzie wysokość 70-100 cm.

 

 

Gdzie zamontować czujnik czadu w małej łazience?

Jeżeli w łazience wykorzystujemy przepływowy ogrzewacz do podgrzewania wody, to warto zamontować w niej również czujnik czadu. Powinien on znaleźć się w odległości minimum 1 metra od ogrzewacza, najlepiej na wysokości 150-180 cm. Należy też zachować odpowiednią odległość od sufitu - ok. 15-30 cm, aby uniknąć tzw. martwej strefy. Natomiast nie należy instalować czujnika w pobliżu prysznica lub wanny, ponieważ nadmierna wilgoć może negatywnie wpłynąć na jego działanie. Czujnik czadu nie powinien się również znaleźć w pobliżu kratek wentylacyjnych i okien, gdyż przepływ powietrza może zaburzać wyniki.

 

KLIMATYZACJ, WENTYLACJA, OGRZEWANIE_.png [183.05 KB]

 

Gdzie zamontować czujnik czadu w kotłowni?

Kotłownia to jedno z najważniejszych miejsc, gdzie czujnik czadu jest absolutnie niezbędny. Powinien być zamontowany w pobliżu pieca, kotła lub innych urządzeń grzewczych, ale w odległości co najmniej 1 metra, aby odczyty były miarodajne. Najlepiej zamontować czujnik na ścianie, na wysokości naszego wzroku, czyli ok. 150-190 cm od podłogi. Co więcej, urządzenie należy zamontować w odległości ok. 15-30 cm od sufitu, z dala od przewiewów oraz okien i drzwi, które mogłyby wpłynąć na cyrkulację powietrza i wprowadzać fałszywe odczyty.

 

Na jakiej wysokości czujnik czadu?

Montaż czujnika czadu na odpowiedniej wysokości jest kluczowy dla jego prawidłowego działania i zapewnienia bezpieczeństwa.

W przypadku pomieszczeń z urządzeniem spalającym paliwo, czujnik czadu należy zamontować na ścianie:

  • W odległości 1-3 m od urządzeń spalających paliwo, czyli np. kominka, kuchenki gazowej czy piecyka gazowego z otwartą komorą spalania.
  • Najlepiej ok. 150-190 cm od podłogi.
  • Co najmniej 15-30 cm od sufitu, aby uniknąć martwej strefy.
  • Powyżej górnej krawędzi okien i drzwi.

Jeśli chcemy umieścić detektor tlenku węgla w sypialni, to najlepiej zamontować go na wysokości ok. 70-100 cm. Natomiast w korytarzu odpowiednia będzie wysokość ok. 150 cm od podłogi.

 

na-jakiej-wysokosci-umiesci-czujnik-czadu.jpg [160.96 KB]

 

Jak zamontować czujnik czadu?

Wiemy już, gdzie zamontować czujnik czadu w domu. Teraz sprawdźmy, jak przebiega montaż takiego urządzenia.

Gdy wybierzemy już odpowiednie miejsce na czujnik czadu, możemy przygotować sobie wszystkie akcesoria potrzebne do montażu – czujnik czadu, uchwyt montażowy, wkręty lub taśmę montażową (w zależności od modelu) oraz ewentualne baterie. Najpierw musimy przymocować do ściany uchwyt przy pomocy wkrętów lub taśmy dwustronnej (zależnie od instrukcji producenta). Jeśli czujnik wymaga baterii, należy je włożyć zgodnie z oznaczeniami, a następnie nałożyć urządzenie na uchwyt. Po montażu koniecznie trzeba przeprowadzić testy, aby upewnić się, że urządzenie działa poprawnie. Niektóre modele mają przyciski testowe - po naciśnięciu takiego przycisku czujnik powinien wydać sygnał dźwiękowy, aby potwierdzić, że działa prawidłowo.

Zalecamy jednak, aby przed rozpoczęciem montażu oraz użytkowania czujnika czadu dokładnie przeczytać instrukcję obsługi, aby upewnić się, że urządzenie jest zainstalowane i używane zgodnie z zaleceniami producenta.

 

Podsumowanie

Czujnik czadu to urządzenie, które może uratować życie, dlatego ważne jest, aby o nie odpowiednio dbać. Należy regularnie sprawdzać stan urządzenia, testować jego działanie oraz żywotność baterii. Warto również pamiętać o terminowej wymianie czujnika, gdy osiągnie on zalecany czas eksploatacji. Średnia żywotność czujników to ok. 5 lat, ale certyfikowane urządzenia są w stanie prawidłowo pracować nawet przez 10 lat.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS