Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Co to jest inteligentny czujnik? Jakie rodzaje smart sensorów można kupić?

Inteligentny czujnik jest jednym z najważniejszych elementów smart domu. Nie tylko zwiększa komfort domowników, ale przede wszystkim zapewnia im bezpieczeństwo, chroniąc przed wtargnięciem niepożądanych osób, usterkami sprzętów AGD czy ulatniającym się gazem. Sprawdzamy, jakie inteligentne czujniki można zainstalować w smart home i czym się one charakteryzują. 

 

Czym jest inteligentny czujnik?

Inteligentny czujnik to inaczej smart sensor, którego zadaniem jest monitorowanie określonych parametrów w inteligentnym domu. Taki czujnik działa przez cały czas, sprawiając, że czujemy się w domu o wiele bezpieczniej i bardziej komfortowo. 

Inteligentne czujniki są niezbędne, jeśli decydujemy się na rozwiązanie typu smart home (smart dom). To właśnie one dostarczają niezbędnych informacji, a jeśli zostaną połączone z elementami sterującymi, smart dom będzie mógł odpowiednio reagować na różne sytuacje. Przykładowo, jeśli w domu mamy zamontowaną inteligentną żarówkę i czujnik ruchu, możemy te dwa elementy zaprogramować tak, aby oświetlenie włączało się automatycznie, gdy tylko ktoś wejdzie do pomieszczenia. Aby smart dom mógł funkcjonować, potrzebuje jeszcze jednostki centralnej, która połączy wszystkie urządzenia w obrębie jednej sieci i będzie mogła kontrolować wiele elementów w tym samym czasie.

Z hasłem „inteligentny czujnik” możemy też spotkać się w związku z akumulatorami samochodowymi. Taki czujnik, czyli IBS został wprowadzony na rynek w 2013 roku przez koncern Hella. Jego zadaniem jest dokonywanie pomiarów napięcia, prądu i temperatury akumulatora samochodowego.

 
czym jest inteligentny czujnik

 

Jakie są rodzaje inteligentnych czujników w domu?

Na rynku dostępne są różne czujniki stosowane w systemach smart home. Ich wygląd, funkcjonalność i sposób działania zależy jednak od konkretnych rozwiązań stosowanych przed danego producenta. Jakie inteligentne urządzenia powinny być zainstalowane w domu?

 

Inteligentny czujnik ruchu

Jednym z najpopularniejszych czujników, który warto mieć w swoim domu, jest czujnik ruchu. Do jego zadań należy wykrywanie ruchu w obrębie swojego zasięgu. Taki czujnik może być zintegrowany z innymi urządzeniami, np. z lampą. Dzięki temu po wejściu do pokoju automatycznie włączy się oświetlenie. Poza tym inteligentny czujnik ruchu można połączyć z alarmem lub kamerą monitoringu, aby zwiększyć bezpieczeństwo w domu.

Inteligentne czujniki ruchu dzieli się ze względu na sposób działania na pasywne i aktywne oraz ze względu na wykorzystaną technologię. Dostępne są:

  • Czujniki ruchu mikrofalowe (radarowe) – wysyłają i odbierają fale elektromagnetyczne o określonej częstotliwości. Takie czujniki potrafią wykrywać ruch za przeszkodami, np. za ścianą z płyty kartonowo-gipsowej. 

  • Czujniki ruchu ultradźwiękowe – działają na zasadzie wysyłania i odbierania fal ultradźwiękowych o bardzo wysokiej, niesłyszalnej dla ludzkiego ucha częstotliwości. 

  • Czujniki ruchu na podczerwień – mają zamontowane detektory podczerwieni, dzięki czemu działają na zasadzie wykrywania poruszających się pól ciepła. Niektóre modele zostały tak zaprogramowane, aby ignorowały ruch, jeżeli organizm emitujący promieniowanie podczerwone waży mniej niż 15 kg. Dzięki temu czujnik nie włączy się, jeśli w jego monitorowanie strefie znajdzie się kot, mały pies czy inne zwierzę. 

  • Czujniki ruchu laserowe – wysyłają wiązkę światła laserowego, a następnie mierzą czas, w jakim jej odbicie do nich powraca. Na tej podstawie czujniki laserowe wykrywają ruch w pomieszczeniu.

 

 

Inteligentny czujnik oświetlenia

Taki smart sensor pozwala domownikom zapomnieć o istnieniu włączników światła. Czujnik automatycznie włączy wybrane źródła oświetlenia, jeśli poziom natężenia światła spadnie poniżej podanej wartości. Wiele tego typu czujników współpracuje z innymi elementami smart domu, np. z napędem rolet. Można go tak zaprogramować, aby odsłaniał rolety rano i zasłaniał je po zmierzchu. 

 
inteligentny czujnik oświetlenia

 

Inteligentny czujnik jakości powietrza

Coraz większą uwagę przykładamy do jakości powietrza, jakim oddychamy. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na zakup oczyszczacz powietrza do swojego domu. Jeśli chcemy przez cały czas monitorować jakość powietrza, możemy zamontować w domu inteligentny czujnik smogu. Taki sensor będzie stale monitorować jakość powietrza w pomieszczeniu, a gdy wykryje zbyt wysokie stężenie dwutlenku węgla, to zwiększy bieg wentylacji. W ten sposób dostarczy świeżego powietrza, zapewniając domownikom komfort i dobre samopoczucie.

 

Inteligentny czujnik temperatury i wilgotności

To kolejny popularny inteligentny czujnik. Ze względu na mały rozmiar można go zamontować praktycznie wszędzie – nadaje się zatem nie tylko do domu jednorodzinnego, lecz także do mieszkania w bloku. Warto dodać, że czujnik temperatury i wilgotności jest stosunkowo tani, więc jego zakup nie narazi nas na zbyt duże koszty.

Taki sensor pełni funkcję informacyjną. Podobnie jak stacja pogodowa, wskazuje aktualną temperaturę panującą na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia oraz poziom wilgotności. Natomiast, jeżeli rozszerzymy go o inteligentny termostat, to będzie możliwe automatyczne włączenie ogrzewania, jeśli temperatura spadnie poniżej określonej wartości.

 

 

Inteligentny czujnik deszczu 

Taki sensor montuje się głównie w domach jednorodzinnych i niewielkich budynkach przemysłowo-handlowych. Gdy wykryje on wystąpienie opadów, będzie możliwe automatyczne zamknięcie okien. Natomiast w przypadku braku opadów, czujnik deszczu będzie mógł uruchomić system nawadniania w ogrodzie, jeśli będzie z nim zintegrowany.

 
inteligentny czujnik temperatury i wilgotności

 

Inteligentny czujnik wiatru 

Kolejnym smart sensorem stosowanym przede wszystkim w domach jednorodzinnych, jest czujnik wiatru. Dostarcza on niezbędnych informacji o prędkości i kierunku wiatru, dzięki czemu możemy z wyprzedzeniem zareagować na wystąpienie niebezpiecznych zjawisk pogodowych. 

Czujnik wiatru można połączyć ze sterownikami rolet. Dzięki temu, jeśli prędkość wiatru przekroczy ustawioną przez nas wartość, rolety automatycznie zostaną opuszczone, co ochroni okna przez wirującymi w powietrzu przedmiotami. 

 

Inteligentny czujnik drgań i wibracji

To kolejny inteligentny czujnik, który stanie się elementem zabezpieczenia naszego domu. Taki czujnik zazwyczaj przykleja się do wybranej powierzchni na specjalnej, mocnej taśmie. Sensor możemy przykleić do wartościowych przedmiotów lub innego wyposażenia, które ma dla nas duże znaczenie. Najczęściej jednak czujnik drgań i wibracja mocuje się do sejfu, szuflad i szafek. Jeśli ktoś poruszy nasze rzeczy, czujka automatycznie poinformuje nas o tym, wysyłając powiadomienie na telefon oraz do jednostki centralnej. 

Ciekawym zastosowaniem czujnika drgań i wibracji, jest przyklejenie go do skrzynki na listy. Dzięki temu, gdy listonosz zostawi nam pocztę, otrzymamy stosowny komunikat na smartfona

 

Inteligentny czujnik dymu

Ten sensor ma nam zapewnić bezpieczeństwo w domu. Dzięki temu, że przez cały czas monitoruje powietrze w mieszkaniu, jest w stanie szybko wykryć dym, a co za tym idzie – zminimalizować ryzyko wystąpienia pożaru. Gdy czujnik wykryje dym, od razu włączy się alarm dźwiękowy lub wizualny (albo oba naraz). Dodatkowo otrzymamy powiadomienie na swojego smartfona. 

Czujniki dymu mają stosunkowo niewielki zasięg, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie w domu przynajmniej dwóch takich czujników. Dzięki temu zabezpieczymy jak największą powierzchnię w domu. 

 

inteligentny czujnik dymu
 

Czujniki


Inteligentny czujnik gazu usypiającego

To kolejny inteligentny czujnik, który zadba o nasze bezpieczeństwo w domu. Jeżeli włamywacze chcieliby wykorzystać nasz system wentylacji w celu rozprowadzenia gazu usypiającego po naszym domu, ten smart czujnik od razu wykryje niebezpieczeństwo. W takiej sytuacji czujnik wyłączy rekuperację i powiadomi nas o zaistniałym zagrożeniu. 

 

Inteligentny czujnik czadu

Czujniki tlenku węgla działają prawie w ten sam sposób, co czujniki dymu. Ich zadaniem jest monitorowanie otoczenia pod kątem wykrycia niebezpiecznego dla zdrowia i życia czadu. Sensor automatycznie się uruchomi, gdy wykryje zbyt wysokie stężenie tlenku węgla – poinformuje nas o tym za pomocą odpowiednich sygnałów dźwiękowych lub wizualnych. 

W domu powinniśmy mieć taki inteligentny czujnik w każdym pomieszczeniu, w którym znajduje się instalacja doprowadzająca gaz lub urządzenie gazowe, czyli np. w kuchni, jeśli korzystamy z płyty lub kuchenki gazowej oraz w łazience, jeżeli mamy zamontowany piecyk gazowy.

W sprzedaży znajdziemy osobne czujniki wykrywające gaz i czad, ale możemy też kupić jeden czujnik czadu i gazu, oszczędzając w ten sposób pieniądze i miejsce w domu.

 
inteligentny czujnik czadu

 

Inteligentny czujnik zalania

Kolejnym elementem inteligentnego domu, w który warto zainwestować, jest czujnik zalania. Taki sensor pracuje cały czas, ale daje o sobie znać tylko wtedy, gdy wystąpi jakaś niepożądana awaria. W takiej sytuacji czujnik natychmiast powiadamia o usterce – dzięki temu możemy zareagować w stosunkowo krótkim czasie, zanim wypływająca woda narobi szkód w mieszkaniu.

Czujnik zalania dba zatem o bezpieczeństwo naszego mieszkania. Dzięki niemu, będąc poza domem, nie musimy się martwić, że kuchnia czy łazienka zostaną zalane w przypadku braku wody, czy ewentualnej awarii. Należy dodać, że taki sensor w żaden sposób nie wpływa na automatyzację wykonywanych przez nas czynności domowych. 

 

Inteligentny czujnik otwarcia drzwi/okna – kontaktron

Kolejnym niezwykle przydatnym czujnikiem, jaki można zainstalować w domu, jest czujnik otwarcia drzwi lub okien, zwany kontaktronem. Taki sensor ma bardzo mały rozmiar, a jego montaż odbywa się zazwyczaj poprzez przyklejenie do konkretnej powierzchni, np. drzwi lub okna. Alarm uruchamia się automatycznie w przypadku wykrycia nieoczekiwanego otworzenia lub zamknięcia drzwi/okna. Możemy go połączyć z systemem alarmowym, dzięki czemu od razu zostaniemy poinformowani, gdy ktoś będzie próbował dostać się do naszego domu.

Czujniki otwarcia działają w prosty sposób. Zbudowane są z magnesu i kontaktronu. Jeżeli kontaktron znajduje się w polu magnetycznym, to alarm nie zostanie uruchomiony. Jeśli jednak magnes oddali się od kontaktronu, to sensor automatycznie zareaguje, wysyłając sygnał alarmowy do jednostki centralnej. Odsunięcie magnesu od kontaktronu oznacza bowiem otworzenie drzwi, okna lub bramy garażowej. 

Taki inteligentny czujnik możemy przykleić w zasadzie do wszystkich przedmiotów, które się otwierają i zamykają, np. do transportera dla zwierząt, lodówki, a nawet pojemnika na ciastka.

 
inteligentny czujnik otwarcia drzwi/okien

 

Inteligentny czujnik stłuczenia szkła

Poza podstawowymi detektorami i alarmami, które mają zapewnić nam bezpieczeństwo w domu, możemy zastosować też bardziej nowoczesne technologie. Zaliczamy do nich między innymi czujnik zbicia szyby/szkła, który świetnie sprawdzi się nie tylko w domu, ale również w domku letniskowym, w garażu wolnostojącym lub lokalach użytkowych. 

Dostępne w sklepach czujki zbicia szkła mogą się nieco różnić działaniem. Jednak podstawową formą detekcji jest wychwycenie dźwięku tłuczonego szkła. Niektóre modele są w stanie rozpoznać różne rodzaje tłuczonego szkła, np. dźwięk tłuczonej szyby plastikowej albo szklanej butelki.

 

w którym miejscu zamontować inteligentne czujniki w domu

 

W którym miejscu zamontować czujniki smart home?

Czujniki do systemu smart home są zazwyczaj łatwe w instalacji. Zdecydowana większość z nich to inteligentne urządzenia typu plug & play, które wystarczy wpiąć do gniazdka, podłączyć do zasilania albo przykleić w wybranym miejscu. Nie trzeba nic więcej robić.

Jak rozmieścić inteligentne czujniki w domu? Przede wszystkim należy zacząć od znalezienia odpowiedniego miejsca dla jednostki centralnej, gdyż jest ona sercem i mózgiem całego systemu smart home. Z racji tego, że steruje ona innymi urządzeniami, musi być cały czas zasilana. Dlatego powinniśmy umieścić ją w jak najmniej dostępnym miejscu, co zminimalizuje ryzyko jej uszkodzenia lub wyłączenia. Jeśli chodzi natomiast o czujniki, to rozmieszczamy je po całym domu w zależności od ich zastosowania. 

  • Czujniki ruchu – montujemy je przede wszystkim w okolicach drzwi wejściowych i balkonowych, a także na korytarzach i klatkach schodowych. 

  • Czujniki otwarcia – możemy je przekleić do górnej części futryny okien albo w miejscu, w którym rama okna styka się z jego skrzydłem.

  • Czujniki gazu – powinny się znaleźć w pobliżu sprzętów korzystających z gazu, czyli np. przy kuchence, piecyku czy kominku. Najlepiej umieścić je na wysokości głowy dorosłego człowieka, aby dzieci nie miały do nich dostępu.

  • Czujniki zalania – montujemy je w miejscach zakończenia instalacji wodnej, czyli w kuchni, łazience, toalecie albo pralni. Można je zamontować również w kotłowni, w warsztacie lub w garażu.

 

czujniki-smart-home.png [143.87 KB]

 

Ile kosztują inteligentne czujniki do smart domu?

Ceny inteligentnych czujników są zróżnicowane i w dużej mierze uzależnione od producenta. Jednak ich ceny są stosunkowo niskie, więc nie będą zbyt dużym wydatkiem dla przeciętnej rodziny. Najtańsze czujniki można już kupić za ok. 30 zł – w tej cenie znajdziemy głównie popularne sensory temperatury, wilgotności czy czujniki ruchu. 

Nieco droższe w zakupie będą czujniki dymu, czadu czy gazu usypiającego. Ich ceny zaczynają się od ok. 100 zł

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS