% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 08:00 - 16:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Czym jest technologia microLED?

Do tej pory producenci telewizorów stosowali dwa rodzaje matryc. Pierwsze to ekrany LCD, które zapewniają najwyższą jasność, trwałość i kolory. Drugie to matryce OLED, w których diody LED świecą własnym światłem, co zapewnia wysoki kontrast i świetne odwzorowanie ruchu. W tym roku na rynku mają pojawić się telewizory Samsung z matrycą microLED, która łączy w sobie najlepsze cechy dwóch powyższych technologii. 

 

MicroLED – co to jest?

MicroLED (micro LED, micro-LED, mLED, µLED) to obecnie najbardziej zaawansowana technologia wytwarzania ekranów. W przyszłości ma wyprzeć ekrany OLED. Koncepcja takich ekranów została po raz pierwszy zaprezentowana już w 2000 roku przez zespół naukowców z Texas Tech University. Mimo że tym nowoczesnym rozwiązaniem zainteresowało się wiele grup badawczych i producentów ekranów, dopiero niedawno na rynku pojawiły się pierwsze telewizory z ekranami microLED

 

 

MicroLED – jak to działa?

Budowa wyświetlacza microLED jest oparta na diodach elektroluminescencyjnych (LED). Do stworzenia panelu wykorzystuje się azotek galu. Ekran ten nie bazuje na panelu LCD, który wymagałby podświetlenia. Zamiast niego producenci stosują emisyjne diody nieorganiczne o długim czasie działania. Jak sama nazwa wskazuje, w tym ekranie diody LED są zminiaturyzowane – ich rozmiary mieszczą się w zakresie od 3 μm do 100 μm, czyli są mniejsze od szerokości ludzkiego włosa. Miniaturyzacja diod sprawiła, że możliwe stało się zamontowanie takich trzech diod na jednym pikselu – czerwonych, zielonych i niebieskich, które bezpośrednio emitują światło. 

 
ekran LCD, OLED i microLED - porównanie technologii
 

Źródło: www.androidauthority.com/micro-led-display-explained-805148/

 
Telewizory

Ekran microLED – wady i zalety

Technologia microLED łączy w sobie najlepsze cechy paneli LCD i OLED. 

 

Zalety technologii microLED:

  • Wysokie nasycenie kolorów – ekran oferuje czysty obraz o dużej głębi kolorów. 

  • Bardzo wysoki kontrast – kontrast doskonały zawdzięcza mikropoziomowej czerni i bieli wyrażanej indywidualnie sterowanymi pikselami. 

  • Świetny czas reakcji – poniżej jednej mikrosekundy. 

  • Niskie zużycie energii – nowa technologia może się pochwalić świetnym współczynnikiem emitowanego światła do ilości zużytej energii. 

  • Wysoki poziom jasności – idealny do treści HDR. Ekrany microLED oferują nawet 30-krotnie wyższy poziom jasności obrazu niż matryce OLED. 

  • Długa żywotność – ekrany microLED mają znacznie dłuższy cykl życia niż OLEDy, ponieważ wykorzystują diody nieorganiczne, a nie diody organiczne. Teoretycznie całkowity czas działania ekranu microLED może wynosić 100 000 godzin. Co więcej, ekrany microLED nie są narażone na „powidoki”, czyli pozostawiane na ekranie jednostajnie, zbyt długo świecące diody organiczne. 

 

Wady technologii microLED:

  • Skomplikowana produkcja – ekran budowanych jest z pojedynczych pikseli. Każdy z nich składa się jeszcze z trzech subpikseli: czerwonych, niebieskich i zielonych, co przekłada się na trudności w produkcji i wysokie ceny TV

Technologia microLED – zastosowanie

MicroLED to technologia, która świetnie sprawdzi się w przypadku smartfonów, smartwatchów, smartbandów i innych mniejszych urządzeń. Okazuje się jednak, że to właśnie stworzenie tak małego ekranu jest najtrudniejsze. Z tego względu najpierw producenci postanowili przetestować tę technologię w dużych urządzeniach, czyli telewizorach

Technologii microLED przyglądało się kilku producentów, m.in. Apple, LG i Samsung. To właśnie koreańska marka najbardziej zaangażowała się w rozwój tej technologii. W 2018 roku pojawił się na rynku ekran The Wall, w którym firma Samsung zastosowała technologię microLED. The Wall to system modułów, które można łączyć, aby uzyskać ekran o rozmiarze 292 cali, który zapewni doznania wizualne nieosiągalne dla żadnego innego urządzenia. W 2021 roku marka Samsung zastosowała technologię microLED w swoich telewizorach. Najpierw pojawiły się one w Korei, a teraz trafią na inne rynki, m.in. do Polski.

 

 

Telewizor Samsung MICRO LED 2022 

Na targach CES, które odbyły się w dniach od 6 do 8 stycznia 2022 w Las Vegas marka Samsung zaprezentowała nowe telewizory microLED, które pojawią się w tym roku na rynku. Są to telewizory w trzech rozmiarach: 110 cali, 101 cali i 89 cali. Czym się wyróżniają te odbiorniki? 

Oprócz tego, że mają nowy wyświetlacz microLED, obsługują też 20-bitową głębię skali szarości. Ponadto ekran wyświetla 100% gamy DCI i Adobe RGB, co przekłada się na wierne odwzorowanie kolorów. Co więcej, ekran zajmuje aż 99,99% przedniej części urządzenia, dzięki czemu prezentuje się minimalistycznie. 

 
telewizor Samsung microLED

Źródło: www.news.samsung.com/pl

 

MicroLED vs. Mini LED

Technologia microLED całkowicie różni się od Mini LED. Jedną z głównych różnic jest to, że microLED podświetla pojedyncze piksele bez konieczności korzystania z głównego źródła światła. Dzięki temu jest w stanie wygasić wszystkie diody, które nie są potrzebne do wyświetlania obrazu. W ten sposób uzyskujemy idealną czerń. Ekrany MiniLED nie są w stanie uzyskać tak głębokiej czerni. Nie potrafią również wyświetlać tak precyzyjnego obrazu. Mimo tego matryce mini LED plasują się pomiędzy matrycami LED a microLED. 

Na rynku dopiero pojawiają się pierwsze telewizory microLED, a ich ceny są bardzo wysokie. MicroLED jest jednak technologią przyszłości, która może zastąpić nie tylko odbiorniki LCD, lecz także telewizory OLED.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS