% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Czy można włączyć zimny sprzęt elektroniczny?

Zima to nie tylko wzywanie dla kierowców i przechodniów pokonujących zaspy śnieżne na chodnikach, lecz także zagrożenie dla naszych sprzętów elektronicznych. Dla smartfonów, laptopów czy telewizorów szczególnie niebezpieczne są gwałtowne zmiany temperatur. Warto zatem sprawdzić, kiedy bezpiecznie można włączyć zimny sprzęt elektroniczny po przyniesieniu go do domu.  

 

Czy elektronika zimą jest bezpieczna?

Sprzęty elektroniczne są wrażliwe na zmieniające się warunki i najlepiej działają w określonych temperaturach, o czym zazwyczaj informują producenci w instrukcjach obsługi. Zima jest trudnym okresem dla sprzętów elektronicznych. Duża wilgoć i niskie temperatury stanowią zagrożenie dla elektroniki i mogą prowadzić do jej uszkodzenia. Dotyczy to oczywiście urządzeń, które użytkujemy na zewnątrz. Oznacza to, że zimą na uszkodzenia najbardziej będą narażone smartfony, z których korzystamy praktycznie przez cały czas, a także tablety i laptopy. W zimie łatwo mogą ulec uszkodzeniu podzespoły elektroniczne – mogą popękać lub zesztywnieć pod wpływem niskiej temperatury. Poza tym ekran dotykowy w urządzeniach będzie reagował z opóźnieniem, a po dotyku palca pojawią się smugi. Co więcej, gdy na zewnątrz jest bardzo zimno, następuje spowolnienie reakcji chemicznych w ogniwach, przez co bateria wykazuje znacznie niższą efektywność. W rezultacie będzie się ona znacznie szybciej wyczerpywać, aż w końcu nie będzie w stanie skutecznie utrzymać ładunku. 

 

Zimny sprzęt elektroniczny - kiedy można włączyć

 

Kiedy można włączyć zimny sprzęt elektroniczny?

W zimie dużym problemem dla elektroniki są też nagłe zmiany temperatury. Jeśli przeniesiemy zimny sprzęt elektroniczny do ciepłego pomieszczenia, najprawdopodobniej dojdzie do kondensacji pary wodnej, czyli jej skroplenia. Jeżeli para dostanie się do wewnątrz urządzenia, może uszkodzić jego podzespoły, spowodować zwarcie, podział komponentów, a także prowadzić do korozji. Co prawda nie jest to taki wielki problem, jak kiedyś, ponieważ współczesne urządzenia są odpowiednio zabezpieczone i uszczelnione. Jeśli jednak kupimy sprzęt elektroniczny, który był przechowywany w zimnym pomieszczeniu, np. w magazynie nieogrzewanym, dla bezpieczeństwa powinniśmy odczekać kilka godzin, zanim go uruchomimy. W lecie nie będziemy mieć takich problemów, ponieważ różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz nie będzie aż tak duża.

RTV

Zimny sprzęt elektroniczny – ile czasu należy odczekać przed jego włączeniem?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, uruchamianie zimnej elektroniki może się źle dla niej skończyć. Jeśli chcemy odpowiednio zadbać o nasze urządzenie, sprawdźmy w instrukcji obsługi, w jakiej temperaturze może być bezpiecznie użytkowane. Dla większości sprzętów elektronicznych wynosi ona od 0 do 60°C. W przypadku sprzętów AGD np. lodówki, wartości te będą nieco inne. 

 

Zimny sprzęt elektroniczny - kiedy można włączyć

 

Ile musi odstać lodówka po transporcie w zimie?

Każda lodówka ma klasę klimatyczną, która określa, w jakich temperaturach może pracować. 

  • Klasa SN – oznacza, że lodówka jest przeznaczona do pomieszczeń o zakresie temperatur od 10°C do 32°C.

  • Klasa N – lodówkę można użytkować w pomieszczeniach, w których temperatura wynosi od 16°C do 32°C.

  • Klasa ST – lodówka może pracować w temperaturze od 18°C do 38°C.

  • Klasa T – lodówka przewidziana jest do użytkowania w klimacie tropikalnym o zakresie temperatur od 18°C do 43°C.

 

 

Jeśli chcemy, aby nasza lodówka prawidłowo działała i pobierała tylko tyle prądu, ile rzeczywiście potrzebuje, powinniśmy przestrzegać podanych temperatur. Gdy transportujemy nową lodówkę ze sklepu do domu, musimy pamiętać o tym, aby odczekać przynajmniej kilka godzin przed jej uruchomieniem. Czas ten będzie uzależniony od producenta lodówki. Przykładowo Bosch podaje, że wystarczy odczekać tylko jedną godzinę przed uruchomieniem, natomiast marka Kernau rekomenduje, aby pozostawić lodówkę niewłączoną przez 3 godziny. Jest to bardzo ważne, ponieważ w tym czasie olej z powrotem ścieknie do agregatu. Jeżeli nie odczekamy kilku godzin, ryzykujemy poważnymi uszkodzeniami urządzenia. 

W zimie, gdy temperatura na zewnątrz jest o wiele niższa, warto dla bezpieczeństwa odczekać nawet do 24 godzin. W przypadku bardzo niskich temperatur istnieje bowiem możliwość, że olej w agregacie zamarznie. 

 

ile musi odstać lodówka po transporcie w mrozie

 

Ile musi odstać zamrażarka po transporcie w mrozie?

Choć funkcją zamrażarki jest mrożenie żywności, nie oznacza to, że może ona spokojnie stać na mrozie. Zamrażarki mają takie same klasy klimatyczne jak lodówki – jeśli urządzenie ma poprawnie funkcjonować, należy przestrzegać podanych temperatur. Oznacza to, że zamrażarka nie powinna pracować w ujemnej temperaturze. Na rynku można jednak spotkać modele, które są przystosowane do pracy w tak niskich temperaturach. Jeśli chodzi o transport zamrażarki, to podobnie jak w przypadku lodówki należy odczekać kilka godzin przed podłączeniem jej do gniazdka. 

 

 

Ile musi odstać smartfon po transporcie w mrozie?

Producenci zwracają uwagę, że bezpieczna temperatura dla smartfonów mieści się w zakresie od  0 do 35°C, natomiast dla wyłączonych smartfonów jest to -20-35°C. Użytkowanie lub przechowywanie smartfona w temperaturze przekraczającej te zakresy może spowodować uszkodzenia i skrócić czas pracy baterii, podobnie jak gwałtowna zmiana temperatury. Po przyjściu do domu z mrozu nie włączajmy smartfona, tylko odczekajmy kilkanaście minut, aż nabierze temperatury pokojowej. Możemy go trzymać w etui lub w kieszeni blisko ciała, aby szybciej się ogrzał. Dopiero kiedy smartfon osiągnie temperaturę pokojową, będziemy mogli go bezpiecznie uruchomić. 

 

 

Jeśli smartfon był przez długi czas przechowywany lub transportowany w mrozie, dla bezpieczeństwa warto odczekać kilka godzin przed jego pierwszym uruchomieniem.

 

smartfon na mrozie

 

Ile musi odczekać laptop po transporcie w mrozie?

Pozostawiony laptop na mrozie również jest narażony na uszkodzenia. Jeśli uruchomimy go od razu po przyniesieniu do ciepłego pomieszczenia, ryzykujemy awarią, a także utratą danych zapisanych na dysku twardym. Dlatego po przyjściu do domu czy do biura, nie powinniśmy go od razu uruchamiać. W takiej sytuacji należy postawić laptop na biurku, z dala od źródeł ciepła (kominków, grzejników itp.) i odczekać przynajmniej 10-15 minut aż ustabilizuje się temperatura podzespołów. Może to również potrwać nawet 2-3 godziny.

 

 

Ile musi odstać telewizor po transporcie w mrozie?

Gdy na zewnątrz panuje niska temperatura, musimy również odczekać, zanim uruchomimy telewizor, który przywieźliśmy prosto z magazynu. Mimo tego, że telewizory są testowane przez producentów w związku z nagłą zmianą temperatury, nie warto ryzykować uszkodzeniem poprzez zbyt wczesne uruchomienie odbiornika. Powinniśmy poczekać, aż telewizor nabierze temperatury pokojowej. Ile czasu? To zależy, jak długo i w jak niskiej temperaturze przechowywany był odbiornik. Jeśli przez długi czas znajdował się w magazynie, w którym panowała temperatura -10°C, warto odczekać nawet dobę przed podłączeniem urządzenia do gniazdka. W innych przypadkach zazwyczaj wystarczą 2-4 godziny.

 

 

podłączenie telewizora po transporcie

 

Jak zabezpieczyć przed mrozem elektronikę?

Jeśli musimy narazić swoje sprzęty elektroniczne na niskie temperatury, postarajmy się odpowiednio je zabezpieczyć. Poniżej znajdziecie listę wskazówek. 

  • Przede wszystkim powinniśmy zadbać o zabezpieczenie elektroniki. Jak przechowywać smartfona na mrozie? Najlepiej włożyć go do izolowanego futerału albo przynajmniej trzymać w kieszeni blisko ciała. To samo dotyczy laptopa i tabletu – oba sprzęty powinny być transportowane na mrozie w specjalnych torbach lub plecakach.

  • Jeśli mamy pękniętą szybkę w smartfonie, wymieńmy ją na nową. Pod wpływem niskiej temperatury pęknięcie się rozszerzy i najprawdopodobniej pęknie.

  • Nie zostawiajmy urządzeń elektronicznych w samochodzie. Jeśli telefon lub laptop będzie zbyt długo przebywał w bardzo niskich temperaturach, może dojść do trwałego uszkodzenia jego podzespołów.

  • Jeśli chcemy zadbać o nasze urządzenia, najlepiej powstrzymajmy się od korzystania z nich w niskich temperaturach. 

  • W okresie zimowym warto często doładowywać akumulatory w smartfonach, laptopach czy tabletach. Przydatny okazuje się też power bank, który w awaryjnej sytuacji szybko doładuje nasze urządzenie. 

  • Na koniec pamiętajmy, aby w żadnym wypadku nie ogrzewać urządzeń elektronicznych na siłę, np. na kaloryferze lub przy użyciu suszarki. Urządzenie powinno stopniowo nabierać temperatury, ponieważ zbyt gwałtowna zmiana również może doprowadzić do jego uszkodzenia. 

 

rozbita szyba w smartfonie

 

Podsumowanie

Elektronika bardzo źle znosi dużą wilgoć, niskie temperatury, a także gwałtowne skoki temperatur. Aby nie doszło do uszkodzenia podzespołów, zimny sprzęt elektroniczny nie powinien być podłączany do gniazdka elektrycznego. Jeśli weszliśmy do domu z panującego na zewnątrz mrozu, odczekajmy kilkanaście minut, zanim użyjemy naszego laptopa czy smartfona. W przypadku gdy sprzęty przez długi czas były narażone na niskie temperatury, warto odczekać kilka godzin, a nawet całą dobę przed podłączeniem urządzenia.

Produkty powiązane
ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS