Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Technologia Ambilight – co to jest i jak działa?

Współczesne telewizory wyposażone są w szereg nowoczesnych rozwiązań, które poprawiają jakość obrazu i dźwięku oraz dostarczają dodatkowych wrażeń wizualnych. Jednym z nich jest technologia Ambilight, którą znajdziemy w wybranych telewizorach marki Philips. Czym jest Ambilight? W jaki sposób działa? Czy warto w niego zainwestować?

 

Co to jest Ambilight?

Ambilight to technologia opracowana dla telewizorów przez markę Philips. Jej celem jest poprawa wrażeń wizualnych w czasie oglądania telewizji, wzbogacenie możliwości oświetlenia pomieszczenia, a także ochrona zmęczonego wzroku. Ambilight to listwy LED, które zamontowane są z tyłu telewizora. Dzięki temu, że są one skierowane na ścianę, która odbija światło, tworzą kontrast pomiędzy jasnym ekranem a ciemną ścianą. System Ambilight ma możliwość emitowania poświaty w różnych kolorach, w zależności od tego, co aktualnie jest wyświetlane na ekranie.

Koncepcja technologii Ambilight narodziła się w 2002 roku, a rok później powstał pierwszy prototyp. Z kolei pierwsza seria telewizorów z systemem Ambilight została wprowadzona do sprzedaży w 2004 roku. Te telewizory miały po prostu kolorowe rurki oświetleniowe osadzone na tylnej obudowie, użytkownik musiał wybrać za pomocą pilota, jaki kolor ma wyświetlać się na ścianie. Rok później na rynek trafiły telewizory Philips, które potrafiły już wyświetlać kolory po obu stronach ekranu. 

 
jak działa Ambilight w Philips

Źródło: www.philips.pl

 

Jak działa technologia Ambilight do TV?

System Ambilight analizuje to, co dzieje się na ekranie, a następnie tworzy podobny efekt wizualny na ścianie. Algorytm działa na podstawie zmiennych wprowadzonych przez producenta, dzięki czemu jest w stanie dobrać również intensywność barw. 

Technologia Ambilight może działać w dwóch trybach – statycznym i dynamicznym. W trybie statycznym podświetlenie LED za telewizorem nie zmienia się, przez cały czas jest takie samo. Telewizor działa wtedy w trybie „śledzenia koloru”. Użytkownik ma do wyboru pięć ustawień:

 • Gorąca lawa – to kolor czerwony, 

 • Głębiny – kolor niebieski,

 • Świeża natura – kolor zielony,

 • Ciepła biel – kolor biały ze zwiększoną zawartością czerwieni,

 • Chłodna biel – kolor biały ze zwiększoną zawartości koloru niebieskiego.

Z kolei w trybie dynamicznym oświetlenie ściany za telewizorem zmienia się wraz z pojawiającymi się obrazami na ekranie. Oznacza to, że telewizor na bieżąco analizuje obraz i dobiera kolory systemu Ambilight. W tym trybie również mamy do wyboru kilka ustawień, które możemy włączyć w zależności od tego, co w danym momencie oglądamy. Jeśli jest to mecz piłki nożnej, to warto włączyć opcję „piłka nożna”. Jeżeli natomiast oglądamy film wieczorem, możemy ustawić opcję „komfort” lub „relaksacyjny”.

 

 

Rodzaje podświetlenia Ambilight w telewizorze

Technologia Ambilight nie we wszystkich telewizorach działa w ten sam sposób. Możemy wyróżnić cztery odmiany:

 • Dwustronne podświetlenie telewizora – charakteryzuje się tym, że telewizor ma dwa odcinki diod LED, umieszczone po obu jego bokach. Jest to najtańsza wersja systemu Ambilight. 

 • Trójstronne podświetlenie telewizora – oznacza to, że oświetlenie jest umieszczone w trzech miejscach: u góry oraz po bokach telewizora. 3-stronny system Ambilight pozwala na znacznie większą immersję. Przeznaczony jest dla użytkowników, którzy zamierzają umieścić telewizor na podstawie.

 • Czterostronne podświetlenie telewizora – diody LED umieszczone są po bokach telewizora, a także na górze i na dole. 4-stronny Ambilight polecany jest do dużych pomieszczeń. Zapewni najlepsze wrażenia, jeśli telewizor zostanie powieszony na ścianie.

 • Projekcyjny Ambilight AmbiLux – to inaczej Ambilight Projection. Jest to stosunkowo nowy format technologii Ambilight, w którym producent zamiast diod LED zastosował mikroprojektory. Rzucają one na ścianę nie tylko światło, ale również mieszaninę kolorów wyświetlanych na ekranie. Dzięki temu można odnieść wrażenie, jakby obraz wykraczał poza ramy telewizora. 

Telewizory

Ile prądu zużywa telewizor Ambilight?

Ambilight jest technologią, która wpływa na większy pobór prądu przez telewizor. Należy jednak zaznaczyć, że nie jest to duży koszt. Jak podała marka Philips, 43-calowy telewizor z dwustronnym systemem Ambilight pobiera ok. 1,5 W. Z kolei trzystronny Ambiligh w telewizorze o przekątnej 60 cali pobiera ok. 3 W

W tym miejscu warto jednak wspomnieć, że używając systemu Ambilight, zmniejszamy zużycie prądu, ponieważ nie włączamy górnego oświetlenia.

 

 
telewizor z Ambilight - czy warto

Źródło: www.philips.pl

 

Czy warto kupić telewizor Philips Ambilight?

System Ambilight przenosi oglądanie na wyższy poziom wrażeń wizualnych.  Ten system świetlny buduje niepowtarzalny nastrój, sprawiając, że oglądanie ulubionych filmów i seriali staje się jeszcze przyjemniejsze. Co więcej, ta funkcja nigdy się nie nudzi. Można z niej korzystać zarówno podczas oglądania filmów, transmisji sportowych, grania w gry, jak i słuchania muzyki.

Co więcej, technologia Ambilight pozytywnie wpływa na nasze oczy, które są przemęczone przez korzystanie z innych urządzeń, np. smartfonów czy laptopów. W 2005 roku przeprowadzono niezależne badania w centrum Badań nad Oświetleniem Politechniki w Rensselaer, które wykazały, że Ambilight jest technologią o wiele mniej męczącą dla mózgu. Poza tym zwiększa poziom emocjonalnego zaangażowania widza i zapewnia większe odprężenie. Dzięki temu, że ściana za telewizorem jest dobrze oświetlona, zmniejsza się liczba mrugnięć, a nasza reakcja na bodźce jest o wiele szybsza. Wszystko to zmniejsza również problemy z koncentracją.

Odpowiedzieć na pytanie, czy warto kupić telewizor z technologią Ambilight, jest twierdząca. Ten nowoczesny system nie tylko zapewni niesamowite efekty wizualne podczas oglądania, ale również pozytywnie wpłynie na nasze zmęczone oczy. 

 

Jaki telewizor Philips Ambilight wybrać?

Wybór telewizora z technologią Ambilight powinien być ukierunkowany tym, w jakim pomieszczeniu zostanie on umieszczony. 

 • Do niewielkich pomieszczeń najlepiej sprawdzi się Ambilight dwustronny, który oświetli ścianę po bokach.

 • Natomiast do średnich i większych pomieszczeń warto wybrać 3-stronny lub 4-stronny Ambilight. Te dwa modele będą również dobrym wyborem dla graczy komputerowych. 

 • Jeśli natomiast mamy duży pokój i czystą ścianę, na której możemy zawiesić telewizor, warto wybrać nowoczesny model z systemem Ambilux. Taki telewizor zapewni świetnie wrażenia podczas oglądania filmów i seriali, przenosząc rozrywkę na zupełnie inny poziom.

 
Telewizor Philips 65PUS8118/12 65" LED 4K Ultra HD Smart TV Ambilight
2999.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

2899.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

3699.00 zł

Zobacz szczegóły

 

O czym pamiętać przy zakupie telewizora z technologią Ambilight?

Przekątna, rozdzielczość ekranu czy rodzaj matrycy to jedne z najważniejszych parametrów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze telewizora. Jeśli zdecydujemy się na zakup odbiornika z systemem Ambilight, powinniśmy najpierw znaleźć dla niego odpowiednie miejsce w domu. 

Przede wszystkim ściana, na której zawiesimy telewizor, powinna mieć jednolity kolor. Tylko wtedy uzyskamy najlepsze efekty wizualne. Oprócz tego musimy wziąć pod uwagę odległość od ściany – producent Philips zaleca, aby telewizor z technologią Ambilight zawiesić przynajmniej 15 cm od ściany, a jeśli jest to możliwe to nawet w odległości 20-25 cm

 

Czy Ambilight jest tylko w Philips?

Technologia Ambilight została wymyślona i opatentowana przez firmę Philips. Oznacza to, że tylko ona ma prawo do korzystania z tego systemu i używania tej nazwy. Nie ma zatem możliwości dokupienia systemu Ambilight do każdego TV. 

Co ciekawe, marka Philips wprowadziła do swojej oferty również ciekawe rozwiązania Hue, które pozwalają na inteligentne sterowanie urządzeniami i światłem w domu. Dzięki temu możemy zintegrować oświetlenie z telewizorem – wystarczy do tego aplikacja Ambilight+Hue. Po połączeniu telewizora z systemem Ambilight z żarówkami będziemy mogli zmieniać kolory oświetlenia i jego moc tak, aby wypełniły całe pomieszczenie.

 
telewizor Philips z Ambilight

Źródło: www.philips.pl

 

Jak dołożyć Ambilight do telewizora?

System Ambilight jest zastrzeżony dla marki Philips. Nie możemy go zatem dodać do każdego telewizora. Możemy jednak sami stworzyć podświetlenie telewizora. Należy jednak zaznaczyć, że światła nie będą się zmieniać w zależności od tego, co pojawi się na ekranie.

Jak zrobić podświetlenie do telewizora lub do monitora? Potrzebna nam będzie do tego:

 • Taśma LED – w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, możemy wybrać barwę białą zimną, białą ciepłą lub wielokolorową RGB.

 • Zasilacz LED – powinien być dobrany do mocy diod LED.

 • Sterownik RGB z pilotem – to pilot, który pozwoli nam na włączenie podświetlenia i zmianę barw.

Do tylnej obudowy telewizora przyklejamy taśmę LED – musimy ją rozciągnąć na całej długości odbiornika. Jeśli mamy bardzo duży telewizor, możemy przykleić dwa paski LED równolegle do dolnej i górnej krawędzi. Ważne jest, aby zachować przynajmniej 10 cm wolnej przestrzeni pomiędzy taśmą LED a krawędzią odbiornika. Dzięki temu uzyskamy efekt równomiernego rozchodzenia się światła.

 
w jakim świetle oglądać telewizję
W jakim świetle oglądać telewizję?

Podczas oglądania telewizji bardzo ważne jest stworzenie optymalnych warunków, dzięki którym nasz wzrok będzie się mniej męczył. Jeśli oglądamy telewizję w świetle dziennym, nie musimy włączać dodatkowego oświetlenia. W przypadku pojawienia się na ekranie refleksów wystarczy zasłonić okno zasłoną lub roletami. Jednak wieczorem, gdy istnienie duża różnica kontrastu pomiędzy jasnym ekranem a ciemnym otoczeniem, konieczne jest włączenie oświetlenia.

Do wyboru mamy kilka możliwości:

 • Oświetlenie centralne – prawidłowo doświetli otoczenie, ale niestety nie stworzy kinowego klimatu.

 • Lampy stojące za telewizorem – warto wybierać lampy z kloszem, który nieco złagodzi światło. 

 • Kinkiet przymocowany za telewizorem – takie rozwiązanie nie razi w oczy, a poprawia kontrast.

Alternatywą dla oświetlenia jest oczywiście system Ambilight, który nie tylko uprzyjemnia seans feerią barw, lecz także sprawia, że nasze oczy się mniej męczą.

Produkty powiązane

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS