Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jakie zabawki do kąpieli są odpowiednie dla dzieci?

Niektóre dzieci nie lubią się kąpać, a inne uwielbiają długie kąpiele do tego stopnia, że trudno je wyciągnąć z wanny. W obu przypadkach warto do wanny wrzucić kilka kolorowych zabawek, które urozmaicą dziecku czas podczas higieny i zapewnią wiele dobrej zabawy. Sprawdzamy, jakie zabawki do kąpieli są dostępne na rynku.

 

Dlaczego warto korzystać z zabawek do kąpieli?

Dla wielu małych dzieci wieczorna kąpiel, czy prysznic, nie są czasem relaksu i zabawy, ale stresującym przeżyciem. Warto zatem wrzucić do wody kolorowe zabawki do kąpieli, aby przyciągnąć uwagę malucha. Dzięki temu uda nam się umyć dziecko bez marudzenia czy płaczu. 

Zabawki do kąpieli mają jednak o wiele więcej zalet. Oto najważniejsze z nich:

 • Pobudzają wyobraźnię dziecka. 
 • Odpowiednio dobrane zabawki kąpielowe ćwiczą motorykę dziecka.
 • Kształtują umiejętności manualne, np. poprzez nakręcanie zabawek.
 • Edukują, np. dziecko uczy się nazw zwierząt morskich.
 • Takie zabawki służą nie tylko do zabawy w wannie. Z powodzeniem można je również zabrać nad wodę – nad morze czy jezioro, albo do przydomowego basenu. 
 
zabawki do kąpieli dla dziecka - zalety

 

Zabawki do kąpieli – rodzaje

Dawniej zabawki kąpielowe kojarzyły się jedynie z żółtymi kaczuszkami. Jednak obecnie wybór zabawek do wanny jest o wiele większy, a producenci co chwilę zaskakują rodziców coraz bardziej kreatywnymi zabawkami. 

Oto najfajniejsze zabawki do kąpieli dostępne w sklepach:

 • Gumowe zabawki do wanny – zazwyczaj mają one kształt zwierzątek, np. kaczek, rybek, wielorybów czy syrenek. Takie zabawki do wody występują jednak w wielu niestandardowych kształtach. Ich wybór zależy wyłącznie od upodobań dziecka.

 • Zabawki pływające do kąpieli – są to zabawki kąpielowe, które unoszą się na wodzie. Często mają postać statków, łódek lub zwierząt pływających. Dostępne są też zestawy zabawek pływających z klocków, np. klocki LEGO Duplo Zabawa w kąpieli.

 

 

 • Zabawki świecące do kąpieli – mają różne kształty, ale najczęściej występują w postaci morskich stworzeń. Takie zabawki wyposażone są w specjalne czujniki, dzięki którym zaczynają świecić, gdy położy się je na powierzchni wody. Takie zabawki zazwyczaj świecą cyklicznie. 

 • Zabawki nakręcane kąpielowe – mogą być też pociągane za sznurek. Takie zabawki poruszają się po wodzie, dzięki czemu umilają kąpiel szczególnie niemowlakom, które próbują je złapać.

 • Zabawki kąpielowe na przyssawki – można je przymocować na brzegu wanny, pod prysznicem lub do płytek łazienkowych. 

 • Kolorowe książeczki do kąpieli – są wykonane z wodoodpornych materiałów, dzięki czemu dziecko bez problemu może je zanurzać w wodzie. Niektóre z nich nawet zmieniają kolor pod wpływem wody, co dodatkowo zachęca do zabawy.

 • Piankowe puzzle do kąpieli – są tak skonstruowane, aby po zwilżeniu wodą można je było przykleić do powierzchni wanny albo płytek łazienkowych. 

 
piankowe puzzle do kąpieli dla dziecka

 

 • Plastikowe kubeczki do kąpieli – takie zabawki umożliwiają wlewanie, przelewanie i nabieranie wody. Dziecko może z nich również ułożyć wieżę. 

 • Kredki do malowania w wannie – to specjalny zestaw przeznaczony do malowania podczas kąpieli. Pozwala dziecku malować po wannie, płytkach łazienkowych, po lustrze, a nawet po własnym ciele. Rysunki wystarczy potem zmyć wodą. Takie zestawy mogą składać się z kredek, pisaków albo pieczątek. 

 

Zabawki kąpielowe dla dzieci – podział ze względu na wiek

Dostępne na rynku zabawki do kąpieli możemy też podzielić ze względu na wiek dziecka. Inne zabawki wybierzemy dla niemowlaka, inne dla 2-latka, a jeszcze inne dla 5-lata. Powinniśmy o tym pamiętać podczas zakupu, gdyż zabawka, która ucieszy niemowlaka, może kompletnie nie sprawdzić się w przypadku starszego dziecka.

 

Zabawki do kąpieli dla niemowląt

Niemowlęta nie są jeszcze w stanie samodzielnie się bawić. Warto jednak zafundować im zabawki do kąpieli, które będą mogły chwytać czy gryźć. Takie zabawki zapewnią niemowlakom wiele frajdy. Przeważnie zabawki kąpielowe dla takich malutkich dzieci wykonane są z miękkiej gumy, która jest bezpieczna dla zdrowia. Oprócz tego dla niemowląt polecane są też piankowe puzzle i wodoodporne książeczki do wanny.

 
zabawki do kąpieli dla niemowlaka

 

Zabawki do kąpieli dla dziecka 1+ 

Dziecko w wieku 12m+ już samodzielnie siedzi. Mimo że jest bardziej ruchliwe, w dalszym ciągu bawi się zabawkami w postaci figurek czy książeczek. Dla takiego małego dziecka odpowiednie będą kaczki do kąpieli lub inne zwierzątka.

 

Zabawki kąpielowe dla 2-latka

Dla dwuletniego dziecka odpowiednie będą różnokolorowe kubeczki do przelewania wody. Pozwalają one na przelewanie, nalewanie i wylewanie wody, więc zapewnią maluchowi mnóstwo świetnej zabawy. Odpowiednie będą również wszelkiego rodzaju gumowe zabawki psikające wodą, a także nakręcane motorówki, które dziecko będzie próbowało złapać w czasie kąpieli. 

 
zabawki do kąpieli dla 2-latka

 

Zabawki kąpielowe dla 3-latka

Dziecko w wieku 3 lat jest już bardzo ciekawe otaczającego go świata. Gdy opisane wyżej zabawki do wanny przestają wystarczać, trzeba zaopatrzyć dzieci w inne akcesoria do kąpieli, np. sitka, wiaderka czy podbieraki, umożliwiającego wyławianie z wody rybek lub innych morskich stworzeń. 

 

Zabawki do kąpieli dla 4-latka

Dla większych dzieci, np. w wieku 4 lat, najlepsze będą zabawki, które pozwolą na wędkowanie, zabawę w kosza w wodzie czy też rozmaite gry logiczne do zapamiętywania kształtów

 

Zabawki do wody dla 5-latka

W przypadku starszych dzieci zabawki muszą być już nieco bardziej wymagające. Idealne będą rozmaite zabawki do wędkowania, jak również zabawki na przyssawki, np. wodna koszykówka. Dla 5-latka odpowiedni będzie też zestaw plastikowych klocków, które unoszą się na wodzie. Dziecko będzie mogło bawić się i jednocześnie rozwijać swoją koordynację i kreatywność poprzez łączenie klocków.

 
zabawki do kąpieli dla 5-latka
 

Zabawki

Jak przechowywać zabawki do kąpieli?

Niezależnie od tego, na jakie zabawki do wody dla dzieci się zdecydujemy, zawsze powinniśmy pamiętać, aby prawidłowo je przechowywać. W ten sposób nie tylko zadbamy o ich odpowiednią higienę, ale również dłuższą żywotnością.

W czym trzymać zabawki do wanny? Zdecydowanie najlepsze będą specjalne pojemniki na zabawki do kąpieli. Przeważnie mają one perforację, która zapewnia odpowiedni dopływ powietrza, a jednocześnie zapobiega przed rozwojem pleśni, bakterii i grzybów. Co więcej, takie pojemniki często wyposażone są w przyssawki, za pomocą których można je zamocować w pobliżu wanny, np. na płytkach łazienkowych. 

Nie zapominajmy również o tym, że po każdej kąpieli zabawki należy opłukać z mydła i wytrzeć do sucha. Dopiero wtedy można je przechowywać w przewiewnym miejscu. 

 
jak przechowywać zabawki do kąpieli

 

Dlaczego należy regularnie czyścić zabawki do kąpieli?

Każda zabawka do wody powinna być regularnie czyszczona. W końcu dziecko używa jej do zabawy na różne sposoby – chwyta, wkłada do buzi, a nawet gryzie. Podczas kąpieli do środka zabawki przedostaje się woda razem z resztkami mydła, włosami i martwym naskórkiem. Wszystko to sprawia, że w środku zabawki rozwija się tzw. trupia pleśń, czyli dokładnie taka pleśń, jaka powstaje na rozkładających się ciałach. Taka pleśń może być bardzo szkodliwa dla małego dziecka, dlatego tak ważne jest, aby systematycznie czyścić wszystkie zabawki kąpielowe. Jeśli chcemy uniknąć gromadzenia się pleśni wewnątrz zabawek, zawsze wybierajmy zabawki do kąpieli bez dziurek. 

 
jak czyścić zabawki do kąpieli

 

Jak czyścić zabawki do wody?

Na szczęście czyszczenie zabawek kąpielowych przeznaczonych dla dzieci nie jest trudne i nie wymaga od nas dużego zachodu. Bardzo ważne jest, aby czyścić zabawki w naturalnych i bezpiecznych dla dziecka substancjach. Nie powinniśmy zatem używać do mycia zabawek żadnych chemicznych preparatów. 

Zabawki możemy dokładnie umyć wodą z mydłem albo przygotować specjalny roztwór wody z octem. Dobrym pomysłem będzie również wrzucenie takich zabawek do zmywarki albo pralki. Niezależnie od tego, na jaki sposób czyszczenia się zdecydujemy, pamiętajmy o tym, aby dokładnie wysuszyć zabawki. Dopiero gdy będą całkowicie suche, możemy je schować do organizera. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS