Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak zeskanować i wysłać mailem dokumenty, zdjęcia lub grafiki?

Coraz częściej tradycyjne papierowe dokumenty zastępowane są elektronicznymi. Często zdarza się jednak, że musimy pilnie przesłać dokumenty e-mailem albo chcemy zeskanować stare zdjęcia, by zachować je w pamięci komputera. Możemy to zrobić na kilka sposobów. Wyjaśniamy zatem, jak zeskanować i wysłać mailem dokumenty za pomocą komputera oraz bezpośrednio z poziomu urządzenia skanującego. 

 

Skanowanie dokumentu na komputer i wysyłanie mailem

Niektórzy nie wiedzą, jak zeskanować i wysłać mailem dokumenty. Okazuje się jednak, że jest to bardzo proste, a do wyboru mamy dwa rozwiązania. W pierwszym możemy skorzystać z opcji skanowania bezpośrednio z urządzenia. Wówczas należy umieścić dokument w skanerze i na urządzeniu nacisnąć przycisk skanowania.

Drugą możliwością jest skanowanie dokumentów z pozycji komputera, za pomocą specjalnego programu, który jest powiązany z naszym urządzeniem skanującym. Poszczególni producenci oferują kilka programów, które współpracują z ich urządzeniami. Wystarczy zatem włożyć dokument do skanera i uruchomić program. Następnie wybrać parametry skanu, np. rozmiar, kolor, format czy orientację oraz miejsce zapisu dokumentu i rozpocząć skanowanie. Dokument zostanie zapisany w wybranym przez nas miejscu na komputerze. Jeśli zechcemy wysłać go e-mailem, postępujemy tak samo jak z każdym innym plikiem, który chcemy wysłać drogą elektroniczną, czyli dołączamy go jako załącznik

 

 

Jak zeskanować i wysłać mailem dokument na drukarce?

Współczesne urządzenia wielofunkcyjne, które łączą w sobie funkcję drukowania, skanowania i kopiowania pozwalają wysyłać mailem zeskanowane dokumenty bezpośrednio z pozycji urządzenia. Wszystko dzięki temu, że mają wbudowane moduły Wi-Fi. Wystarczy zeskanować kartkę i zapisać w PDF lub jako plik JPEG, a następnie przesłać ją w formie załącznika e-mail. Podobnie jak w przypadku poczty elektronicznej na komputerze, zeskanowany dokument możemy przesłać do wielu odbiorców. 

Skanowanie i wysyłanie dokumentów bezpośrednio z drukarki jest bardzo łatwe i z pewnością przyda się osobom, które na co dzień przekazują sporo dokumentów do innych osób lub działów w firmie. Należy jednak pamiętać, że sam proces skanowania i wysyłania może się różnić w zależności od producenta i modelu urządzenia. Sprawdźmy zatem, jak skanować i wysyłać dokumenty bezpośrednio z urządzeń takich marek jak: Epson, Brother, HP, Ricoh i Canon.

 

jak zeskanować i wysłać mailem

 

Skanowanie do poczty e-mail Epson

Aby móc wysyłać zeskanowane pliki bezpośrednio z poziomu drukarki Epson, najpierw należy skonfigurować serwer poczty. Adres e-mail odbiorcy można wpisać bezpośrednio albo zarejestrować na liście kontaktów.

 • Po umieszczeniu dokumentów na tacy, na panelu sterowania należy wybrać opcję „Scan to E-mail” (Skanuj do wiadomości e-mail).

 • Tutaj wybieramy adres odbiorcy – możemy go wybrać z listy kontaktów, z listy historii albo wprowadzić adres e-mail ręcznie. Możliwe jest wysyłanie zeskanowanych dokumentów do kilku odbiorców jednocześnie.

 • Następnie wybieramy opcję „Ustawienia skanowania”, gdzie możemy zmienić format zapisu pliku, rozdzielczość czy nazwę pliku (opcje dostępne są w zależności od modelu urządzenia).

 • Gdy wszystko jest odpowiednio ustawione, naciskamy przycisk przycisk skanowania Epson i rozpoczynamy skanowanie dokumentu.

 

 

Skanowanie do maila Brother

 • Po załadowaniu dokumentu do skanera należy nacisnąć przycisk „Skanuj”, a następnie za pomocą strzałek wybrać opcję „Skan do e-mail”

 • W następnych krokach możemy wybrać, czy skan będzie jedno- czy dwustronny albo zmienić inne ustawienia.

 • Za pomocą przycisków strzałek przechodzimy do opcji „Wpisz Adres”. Po zatwierdzeniu na ekranie urządzenia pojawi się prośba o wprowadzenie adresu e-mail. Za pomocą klawiatury, klawisza wybierania jednoprzyciskowego albo numeru szybkiego wybierania wprowadzamy docelowy adres odbiorcy i klikamy przycisk „OK”.

 • Jeśli chcemy zmienić jakieś opcje, np. zapis pliku w PDF lub JPEG, naciskamy przycisk „Opcje” i przechodzimy do kolejnego kroku. Jeżeli wszystko jest w porządku, naciskamy przycisk „Uruchom”, by urządzenie rozpoczęło skanowanie. 

 

Skanowanie do poczty e-mail Ricoh

 • Oryginał dokumentu należy umieścić na szybie skanera, a następnie przełączyć ekran skanowania do folderu na ekran poczty e-mail

 

skanowanie do poczty Ricoh

 

 • Jeśli chcemy zmienić ustawienia, powinniśmy nacisnąć przycisk „Ustawienia skanowania”. Możemy tam ustawić rozmiar i rozdzielczość skanu. W razie potrzeby istnieje możliwość dostosowania nasycenia obrazu, zmiany orientacji dokumentu, a także formatu i nazwy pliku.

 • W następnym kroku wprowadzamy adres e-mail odbiorcy (jednego lub kilku). Możemy wprowadzić również temat i treść wiadomości. Jeśli chcemy uzyskać potwierdzenie dostarczenia wiadomości, wystarczy, że wybierzemy opcję „Potwierdz. Odbioru”

 • Po wykonaniu tych czynności wystarczy nacisnąć przycisk „Start”, by urządzenie rozpoczęło skanowanie dokumentu. 

 

Skanowanie do maila Canon

Aby móc wysyłać wiadomości e-mail bezpośrednio z pozycji drukarki, najpierw musimy określić ustawienia serwera pocztowego.

 • Następnie umieszczamy dokumenty na szybie skanera, naciskamy przycisk „Główny” i wybieramy opcję „Skanowanie”.

 

skanowanie do maila Canon

 

 • W następnym kroku musimy wybrać rodzaj skanowania – naciskamy zatem przycisk „E-mail”. Na ekranie panelu sterowania ukaże nam się okno do wprowadzenia docelowego adresu e-mail. Możemy wpisać go ręcznie albo naciskając przycisk „Odbiorca”, wybrać go z książki adresowej lub ulubionych. 

 

skanowanie do maila Canon skanowanie do maila Canon

 

 • Następnie w razie potrzeby, możemy zmienić ustawienia skanowania, np. format pliku, typ koloru czy orientację dokumentu. 

 

skanowanie do maila Canon

 

 • W kolejnym kroku możemy wprowadzić treść wiadomości – jeśli tego nie zrobimy, wyślemy tylko zeskanowane dokumenty. Możemy również ustawić adres zwrotny. 

 

skanowanie do maila Canon

 

 • Na końcu wystarczy już tylko nacisnąć przycisk rozpoczynający skanowanie. Wiadomość e-mail zostanie przesłana po zakończeniu skanowania. 

 

jak zeskanować i wysłać mailem

 

Jak zeskanować dokumenty telefonem?

Współczesne smartfony wyposażone są w zaawansowane aparaty, które umożliwiają wykonywanie dobrej jakości zdjęć. Dzięki temu z powodzeniem możemy ich użyć jako skanerów, by z łatwością przenieść fizyczny dokument do cyfrowej pamięci. Jak to zrobić? Wystarczy postępować według poniższych wskazówek.

 
 • Krok 1 – Instalacja aplikacji

Abyśmy mogli zeskanować dokumenty telefonem, najpierw musimy pobrać i zainstalować odpowiednią aplikację. Wybór aplikacji jest całkiem spory. Godne polecenia są takie aplikacje jak: Office Lens, Dropbox, CamScanner, Notatki iOS (w przypadku iPhone’ów), Adobe Scan, Adobe Capture czy Google Drive.

 
 • Krok 2 – Przygotowanie dokumentów i otoczenia

Po zainstalowaniu aplikacji na smartfonie musimy znaleźć dobrze oświetlone miejsce, w którym będziemy mogli wykonać zdjęcie. Starajmy się ustawić tak, aby nasza ręka z telefonem nie rzucała cienia na skanowane dokumenty. Aby zeskanować dokument, wystarczy nacisnąć przycisk migawki aparatu.

 
 • Krok 3 – Korekty zeskanowanego dokumentu

Gdy wykonamy skan, od razu zobaczymy go na ekranie. W tym miejscu większość aplikacji umożliwia dokonanie niewielkich korekt skanu, np. zmianę ułożenia dokumentu, rozjaśnienie lub podkręcenie kontrastu. 

 
 • Krok 4 – Zapisanie dokumentu

Jeśli nasz skan jest gotowy, możemy go zapisać. Dostępny jest zapis jako plik graficzny w galerii zdjęć albo jako plik PDF, który następnie można wydrukować lub przesłać mailem. Dodatkowo, jeżeli połączymy aplikację z naszym kontem Microsoft, będziemy mogli wgrać plik do chmury OneDrive, np. w pliku PowerPoint, w postaci pliku graficznego lub notatki. Z chmury bez problemu będziemy mogli wrzucić do komputera zeskanowany dokument. 

 

 

Jak zeskanować i edytować tekst?

Czasami zdarzy się, że będziemy musieli zeskanować dokument, a następnie delikatnie zmienić jego treść. Choć z pozoru wydaje się, że jest to trudne i wymaga ogromu pracy, na komputerze do dyspozycji mamy kilka narzędzi, które pozwolą nam na szybką edycję zeskanowanego tekstu. Jak to zrobić?

 
 • Krok 1 – Skanowanie dokumentu

Na początku musimy zeskanować dokument, postępując zgodnie z instrukcjami naszego skanera. Następnie zapisujemy go na dysku komputera jako plik PDF. 

 
 • Krok 2 – Wybór narzędzia do edycji

Po zeskanowaniu dokumentu otwieramy go w wybranym programie do edycji, np. w programie Word, ABBYY FineReader lub Acrobat. Możemy skorzystać też z darmowego konwertera OCR online.

 
 • Krok 3 – Konwertujemy plik PDF do edytowalnego formatu

W zależności od wybranego programu będziemy musieli skorzystać z opcji „Edytuj PDF” lub „OCR”, które zamienią nasz zeskanowany plik PDF do w pełni edytowalnej wersji. 

 

 

Jak zeskanować i powiększyć zdjęcie?

Skanowanie zdjęć przy użyciu domowego skanera nie jest skomplikowane. Jeśli jednak chcemy, aby zeskanowane zdjęcia były dobrej jakości, powinniśmy przestrzegać poniższych wytycznych:

 • Zdjęcia powinniśmy skanować tylko w rozdzielczości optycznej skanera.

 • Dłuższy bok zdjęcia po zeskanowaniu powinien mieć przynajmniej 3000 pikseli.

 • Czarno-białe fotografie skanujemy jako kolorowe RGB.

 • Zeskanowane zdjęcia zapisujemy w formacie TIFF lub JPG bez kompresji. 

Problem pojawia się wtedy, gdy chcemy zeskanować stosunkowo małe zdjęcie, a następnie je powiększyć i wydrukować lub zamieścić na stronie www. Niestety musimy być świadomi, że każde powiększenie małego zdjęcia wiąże się z utratą jakości. Niektóre skanery oferują opcję powiększania obrazu podczas skanowania. Wówczas można wybrać stopień powiększenia albo dopasowanie do strony. Jeśli jednak nasze urządzenie nie oferuje tej funkcji, małe zdjęcie powinniśmy zeskanować z jak największą rozdzielczością, a następnie wprowadzić poprawki w programie graficznym.

 

jak zeskanować i wysłać mailem

 

Jak odesłać skan dowodu przez Internet?

Skanowanie dowodów osobistych wzbudza obawy wielu użytkowników. Jednak banki, operatorzy sieci komórkowych, inne instytucje, a nawet niektóre akcje promocyjne często wymagają przesłania tego dokumentu. Jak bezpiecznie odesłać taki skan? Jest na to kilka sposobów. 

 • Po pierwsze, istnieje możliwość zamaskowania swoich danych. Serię i numer dowodu albo PESEL czy zdjęcie można zamazać w programie graficznym. Niestety nie zawsze jest to możliwe, ponieważ niektóre instytucje wymagają wglądu do wszystkich danych umieszczonych na dowodzie osobistym.

 • Innym sposobem jest umieszczenie na zeskanowanym dowodzie znaku wodnego. Jest to jednak tylko forma zabezpieczenie przed potencjalnym użyciem skanu naszego dowodu przez przestępców. Taki napis można zrobić w edytorze tekstu World, a nawet w programie Paint.

 • Należy również wystrzegać się przesyłania skanów dowodu osobistego zwykłą wiadomością e-mail. Każda firma, która wymaga przesłania takiego skanu, powinna udostępnić użytkownikowi możliwość załączenia pliku na swojej stronie internetowej, zabezpieczonej certyfikatem SSL

 

Opracowano na podstawie:

 • https://oip.manual.canon/USRMA-0835-zz-SS-plPL/contents/SS419_scan_137sendingdocumentsasemailsdirectlyfromthe.html
 • https://support.brother.com/g/s/id/htmldoc/mfc/cv_mfc8370dn/pl/html/sug/chapter4_2_2.html
 • https://support.brother.com/g/b/faqend.aspx?c=pl&lang=pl&prod=dcpl8410cdw_eu&faqid=faq00100296_504
 • http://support.ricoh.com/bb_v1oi/pub_e/oi_view/0001036/0001036211/view/scanner/unv/mail.htm
 • http://support.ricoh.com/bb_v1oi/pub_e/oi_view/0001040/0001040863/view/fax/unv/0074.htm
 • https://www.centrumdruku.com.pl/manuals/podrecznik_uzytkownika_workforce_pro_wf-c5710dwf_20180425144942.pdf
ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS