% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Domowy saturator - co to jest? Jakie są jego zalety?

W PRL-u w upalne dni obywatele gasili swoje pragnienie, pijąc wodę sodową z saturatora. Był to wózek na dwóch kołach, wyposażony w butlę ze sprężonym gazem i wąż, który podłączało się do ujęcia wody. Na wyposażeniu często był również parasol, a sprzedawca oferował mieszkańcom zwykłą wodę gazowaną lub z dodatkiem syropu smakowego. Współczesne saturatory w niczym nie przypominają tych z minionych lat. Sprawdźmy więc, czym jest domowy saturator, w jaki sposób działa i jakie są jego największe zalety. 

 

Dwa rodzaje saturatorów do wody

Obecnie w sprzedaży dostępne są dwa rodzaje urządzeń do gazowania wody - syfony oraz saturatory. Syfon do wody to proste pod względem konstrukcyjnym urządzenie. Jak wygląda? Kształtem przypomina zwykłą butelkę. Można go używać w dowolnym miejscu, ponieważ nie wymaga zasilania sieciowego. Taki syfon należy napełnić wodą, a następnie skierować w kierunku szklanki. Po naciśnięciu zaworu do szklanki trafi woda gazowana. Naboje do syfonów ręcznych zazwyczaj pozwalają na przygotowanie 1 litra wody sodowej.

Zdecydowanie bardziej zaawansowanym urządzeniem jest saturator domowy. Co to jest? To kompaktowe urządzenie, które przypomina obudowany ekspres do kawy. Aby przygotować wodę gazowaną, należy umieścić w nim specjalną butelkę i uruchomić urządzenie. 

 
saturator-do-wody-rodzaje.jpg [155.83 KB]

 

Domowy saturator - co to jest? 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, domowy saturator to urządzenie o kompaktowych wymiarach, które nie wymaga zasilania sieciowego. Z tego też względu takie saturatory nazywa się stacjonarnymi. W skład saturatora wchodzi butla ze sprężonym dwutlenkiem węgla, mechanizm do saturacji i zbiornik na wodę - przeważnie jest to szklana butelka. Aby można było przygotować wodę sodową, butla potrzebuje specjalnych nabojów, zawierających dwutlenek węgla. Taki saturator dobrze sprawdzi się zarówno jako urządzenie do domu, jak i biurowe. 

 
Saturatory

Jak działa domowy saturator?

Zasada działania domowego saturatora jest bardzo prosta i nikomu nie powinna sprawić problemów. Jak zrobić wodę gazowaną? Przede wszystkim należy zamontować butlę z nabojem z tyłu urządzenia. Kolejnym krokiem jest napełnienie szklanej butelki wodą. Może ona pochodzić z dowolnego ujęcia - zarówno z kranu, jak i dzbanka filtrującego. Napełnioną butelkę należy zamontować w urządzeniu, a następnie nacisnąć przycisk rozpoczynający pracę. Po chwili będziemy mogli przelać do szklanki wodę pełną bąbelków. Jeśli lubimy pić kolorowe napoje gazowane, możemy do wody dodać syrop smakowy. Musimy jednak pamiętać, żeby wlewać syrop powoli i najlepiej po ściance naczynia, ponieważ zbyt gwałtowane dolanie koncentratu może spowodować wytryśnięcie wody sodowej. 

 
sodastream sposób działania

Źródło: www.sodastream.pl

 

Domowy saturator do wody gazowanej - jaki wybrać? 

Skoro już wiemy, co to jest domowy saturator, sprawdźmy, na co warto zwrócić uwagę przy jego zakupie. Na rynku znajdziemy bowiem wiele modeli, które różnią się gabarytami, designem czy wydajnością.

  • Materiał wykonania - zazwyczaj saturatory wykonywane są ze stali lub wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Dzięki temu są dość lekkie, a przy tym wytrzymałe. 

  • Naboje do saturatora - to właśnie one umożliwiają przygotowanie wody gazowanej. Zazwyczaj naboje są dołączone do urządzenia, a gdy się skończą, należy kupić nowe. Pamiętajmy jednak, że takie naboje nie są uniwersalne - niektórzy producenci produkują je pod konkretne modele saturatorów. Na ile wystarcza i ile kosztuje jeden nabój? Takie naboje są bardzo wydajne, niektóre pozwalają przygotować nawet 60-80 litrów wody gazowanej. Ich koszt nie jest wysoki, przeważnie za taki nabój zapłacimy około 50 zł. Należy wspomnieć, że niektórzy producenci umożliwiają ponowne naładowanie nabojów.

  • Pojemność butelki - saturatory przeważnie wyposażone są w szklane butelki, co sprawia, że są wielokrotnego użytku. Ich pojemność wynosi przeważnie od 0,5 do 1 litra

  • Regulacja poziomu nasycenia wody - wiele saturatorów oferuje możliwość ustawienia poziomu nasycenia CO2. Taki model z regulacją zazwyczaj oferuje trzy stopnie nasycenia - słaby, średni i mocny. 

  • Design - domowe saturatory występują w wielu kształtach i kolorach, dzięki czemu łatwo wpasują się w każdą aranżację kuchenną. 

 

woda gazowana z saturatora

 

Saturator wody - największe zalety

Elegancki wygląd i niewielkie rozmiary sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na zakup saturatora. Łatwo można go wkomponować w kuchenne wnętrze i każdego dnia cieszyć się smakiem wody gazowanej. Saturatory mają jednak o wiele więcej zalet, a najważniejsze z nich to:

  • Oszczędność - zakup saturatora wody to jednorazowy wydatek. Do tego musimy jeszcze doliczyć koszt zakupu specjalnych naboi. Jednak podliczając, ile pieniędzy wydajemy na kupno wody butelkowanej, zakup saturatora zwróci się stosunkowo szybko, a później przyniesie nam oszczędności. 

  • Ekologia - mając w domu saturator, możemy całkowicie zrezygnować z zakupu wody butelkowanej. Dzięki temu przyczynimy się do ograniczenia plastiku, który zasypuje nasze środowisko. Saturatory wykorzystują bowiem butelki wielorazowe, przeważnie wykonane ze szkła.

  • Wygoda - domowy saturator to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ zapewnia stały dostęp do wody gazowanej. Dzięki temu nie musimy chodzić na zakupy, stać w kolejkach i dźwigać ciężkich zgrzewek z wodą. 

  • Zdrowie - mając pod ręką wodę, wypijemy jej więcej, co korzystnie wpłynie na nasz organizm. Poza tym bąbelki uatrakcyjniają smak wody. 

 

 

Dobry saturator do wody - który wybrać?

Choć wydaje się, że urządzenia do gazowania wody nie cieszą się popularnością, na rynku znajdziemy wiele nowoczesnych modeli, które warto kupić. Dobre opinie zbierają saturatory takich marek jak: Sodastream, Aarke, Orion czy ART Quick. Wybierając saturator, powinniśmy kierować się własnymi preferencjami, aby urządzenie pozwalało nam na wygodne użytkowanie. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS