Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Depilacja bez krostek – jak uniknąć podrażnień skóry?

Zaczerwienienie, swędzenie, wysypka, a nawet ropne krosty mogą pojawić się na skórze nawet kilka minut po depilacji. Nie tylko sprawiają, że czujemy się niekomfortowo, lecz także psują cały efekt starannej depilacji. Czy depilacja bez krostek jest możliwa? Podpowiadamy, jak temu zaradzić. 

 

Jakie występują podrażnienia po goleniu?

Po goleniu lub depilacji na dowolnej partii ciała mogą wystąpić podrażnienia. Są one przede wszystkim problemem estetycznym, ale nieleczone mogą powodować poważne powikłania. Do najczęściej występujących podrażnień zaliczamy:

 • Wrastające włosy – niedokładne usunięcie cebulek włosów powoduje wrastanie włosów, co może prowadzić do powstania zapalenia podskórnego

 • Czerwone krostki – w medycynie tę dolegliwość określa się nazwą keratosis pilaris, a potocznie mówi się „truskawkowe nogi”. Problem pojawia się najczęściej latem, szczególnie gdy wystawiamy ciało po goleniu lub depilacji na działanie słońca, wiatru i wody morskiej. 

 • Stany zapalne, grudki, ropne krosty po depilacji.

 • Uczucie pieczenia.

 • Uczucie swędzenia.

 • Nadwrażliwość skóry/ zwiększona tkliwość.

 
skąd się biorą krostki po depilacji

 

Czemu wyskakują krostki po depilacji?

Wiemy już, jakie są najpopularniejsze objawy podrażnień po depilacji lub goleniu. Sprawdźmy teraz, co przyczynia się do ich powstawania. 

 

Tępa maszynka do golenia

Najwięcej podrażnień powodują tępe maszynki do golenia, ponieważ zamiast precyzyjnie ścinać włosy, szarpią skórę. Ze względu na tępe ostrza mocniej przyciskamy maszynkę do skóry, a to z kolei powoduje niewielkie urazy albo przecięcie skóry. 

 
tępa maszynka do golenia powoduje podrażnienia

 

Brudna skóra i maszynka

Zanim przystąpimy do depilacji, powinniśmy dokładnie umyć skórę, ponieważ za infekcje często odpowiadają bakterie, które bytują właśnie na skórze. Jeśli nasza skóra jest nienaruszona, bakterie nie są dla nas groźne. Jeśli jednak dojdzie do uszkodzenia naskórka – otarcia, przetarcia albo pęknięcia – wówczas bakterie z łatwością przedostaną się do naszej skóry. Prawidłowa higiena skóry jest zatem kluczowa, aby uniknąć podrażnień i przeprowadzić depilację bez krostek.

Równie groźna co brudna skóra jest brudna maszynka do golenia. Znajdują się na niej resztki włosów i naskórka, a także dużo wilgoci, co jest świetną pożywką dla bakterii. Właśnie dlatego maszynkę jednorazową powinniśmy wyrzucić po jednym goleniu, a golarki czy maszynki wielorazowe dokładnie myć, dezynfekować i wymieniać w nich ostrza

 

Brak nawilżenia skóry 

Depilacja na sucho nie jest dobrym pomysłem. Przesuszona skóra jest bowiem znacznie bardziej narażona na podrażnienia i różnego rodzaju infekcje. Należy zatem regularnie nawilżać skórę za pomocą kremów, balsamów lub olejków, a podczas depilacji zawsze używać specjalistycznych preparatów (kremów, żeli, pianek) do golenia. Dzięki nim nie tylko zminimalizujemy ryzyko wystąpienia podrażnień, lecz także dodatkowo zadbamy o swoją skórę. 

 
golenie na sucho wywołuje podrażnienia

 

Zbyt mocne drażnienie mechaniczne skóry 

Niezależnie od tego, czy używamy jednorazowej maszynki do golenia, czy może golarki, nie powinniśmy zbyt mocno przyciskać jej głowicy do skóry. Jeśli będziemy zbyt mocno dociskać maszynkę do skóry, bardzo szybko doprowadzimy do zacięcia skóry i krwawienia. 

 

Zły moment na depilację

Podczas depilacji pośpiech jest niewskazany. Powinniśmy zatem poświęcić trochę wolnego czasu, aby spokojnie i starannie wydepilować ciało. Co więcej, z depilacji powinniśmy zrezygnować przed wyjściem na basen, przed opalaniem czy wizytą w solarium, a także przed wizytą u kosmetyczki. Wszystkie te sytuacje mogą zwiększać ryzyko wystąpienia podrażnień. 

 
Golarka Philips Lady Shaver Series 6000 BRL136/00
156.71 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

155.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

159.00 zł

Zobacz szczegóły
Golarka Remington Smooth&Silky WDF5030
169.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

162.90 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

169.00 zł

Zobacz szczegóły

 

Podrażnienia po goleniu – jak się ich pozbyć?

Jeżeli po goleniu wystąpią podrażnienia, skóra będzie potrzebowała czasu na regenerację. Zwykłe podrażnienia znikają zazwyczaj po około 48 godzinach. Jeśli jednak doszło do zakażenia i powstania ropnych krostek, leczenie może potrwać dość długo, ponieważ istnieje ryzyko, że stan zapalny rozwinie się na inne części ciała. Jest to szczególnie ważne, jeśli pojawiły się ropne krostki od golenia miejsc intymnych. W takiej sytuacji trzeba działać natychmiastowo.

Krostki ropne okolic bikini i nóg najpierw należy odkazić, a później przebić sterylną igłą. Następnie należy podnieść włos, aby mógł rosnąć w prawidłowym kierunku. Aby szybciej pozbyć się krostek, można na nie nałożyć kremy lub maści ze środkiem antybakteryjnym. Można również zastosować kosmetyki o działaniu dezynfekującym i nawilżającym, które w składzie nie zawierają alkoholu. Jeżeli nie uda nam się zmniejszyć stanu zapalnego, konieczne może być zastosowanie antybiotyku. Należy zatem udać się do dermatologa, który dobierze odpowiedni sposób leczenia.

Jeśli chodzi o domowe sposoby, to możemy spróbować pozbyć się krostek, stosując peeling z płatków owsianych z miodem i oliwą albo zimne kompresy.

 
jak się pozbyć podrażnień po goleniu

 

Krostki po goleniu – łagodzenie objawów

Są różne metody, które pomogą nam złagodzić objawy podrażnień na skórze. Jednym z najlepszych sposobów jest użycie preparatów kojących zaczerwienienia i krostki. Warto zatem wybierać kosmetyki, które w swoim składzie zawierają:

 • Aloes – ma silne właściwości regenerujące i nawilżające skórę. Gwarantuje prawidłowy stopień nawodnienia, działa przeciwbakteryjnie i zmniejsza podatność na podrażnienia.

 • Mocznik – ma działanie antyseptyczne i wzmacniające, więc będzie świetnym wyborem dla skóry, która jest przesuszona i wymaga regeneracji. Co więcej, mocznik ma działanie przeciwświądowe i przyspiesza gojenie się ran.

 • Glicerynę – ma działanie regenerujące dla skóry. Po zastosowaniu tworzy filtr ochronny na skórze. 

 • Rumianek – ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Łagodzi podrażnienia, a dodatkowo zmiękcza włosy, dzięki czemu zwiększa skuteczność depilacji. 

Depilatory

Jak się depilować bez podrażnień?

Depilacja bez krostek, wrastających włosów i innych podrażnień jest możliwa. Powinniśmy jednak pamiętać, że najważniejsze jest zapobieganie. Sprawdźmy zatem, jak depilować i golić różne części ciała, aby nie doprowadzić do powstania nieestetycznych i bolesnych podrażnień.

 

Przygotowanie skóry do depilacji

Jeśli chcemy, aby depilacja była skuteczna i bezbolesna, bez krost i podrażnień, powinniśmy odpowiednio przygotować skórę do zabiegu. Najważniejsze jest, aby dokładnie umyć ciało, pozbywając się brudu i martwego naskórka. Przed depilacją warto wymoczyć się w ciepłej wodzie, która rozmiękczy skórę i włoski, ułatwiając przeprowadzenie zabiegu.

 

Golenie na mokro

Depilacja bez krostek jest możliwa, ale tylko na mokro. Nigdy nie powinniśmy golić ciała na sucho lub pod samą wodą, ponieważ nie uzyskamy zadowalających efektów, a dodatkowo narazimy skórę na podrażnienia. Podczas golenia powinniśmy używać specjalnej pianki, balsamu albo olejku. Tego typu kosmetyki zapewnią odpowiedni poślizg, dzięki czemu łatwiej usuniemy zbędne owłosienie, nawilżymy skórę, a do tego zmniejszymy ryzyko wystąpienia podrażnień.

 
golenie na mokro maszynką

 

Ostra maszynka do golenia

Zawsze należy używać czystej maszynki do golenia z ostrymi ostrzami. Stępione albo zardzewiałe ostrza mogą prowadzić do wielu niemiłych konsekwencji, w tym do stanów zapalnych skóry. Jeśli korzystamy z maszynki z wymiennymi ostrzami, powinniśmy wymienić je na nowe, gdy tylko zauważymy oznaki zużycia. Głowica maszynki powinna wystarczyć na przeprowadzenie 5-10 zabiegów – jednak wiele zależy od częstotliwości golenia, długości i gęstości owłosienia. Taka maszynka pozwoli nam na golenie miejsc intymnych na zero – najpierw należy naciągnąć skórę, a następnie powoli przesuwać maszynkę w kierunku wzrostu włosów. W ten sposób unikniemy zadrapań i skaleczeń.

 

Pielęgnacja skóry

Bardzo ważną czynnością po goleniu lub depilacji jest pielęgnacja skórynawilżanie, łagodzenie podrażnień i zapobieganie wrastaniu włosków. Po każdym zabiegu należy użyć olejku lub balsamu nawilżającego i łagodzącego, najlepiej z panthenolem lub alantoniną, które ukoją podrażnioną skórę. 

 

 

Utrzymanie maszynki w czystości

Powinniśmy pamiętać, aby utrzymywać w czystości maszynkę do golenia lub depilator. Nigdy nie powinniśmy przechowywać ich pod prysznicem, ponieważ nadmiar wilgoci doprowadzi do namnożenia się bakterii, które z kolei spowodują bakteryjne zapalenie okołomieszkowe. Jeśli korzystamy z maszynki, powinniśmy również co jakiś czas dezynfekować jej ostrza

 

Depilacja bez krostek i podrażnień – najbezpieczniejsze metody

Jeśli po każdym zabiegu usuwania owłosienia na naszej skórze pojawiają się krostki, zaczerwienia lub inne podrażnienia, powinniśmy zmienić metodę usuwania włosów.  Najlepszym sposobem jest laserowe usuwanie owłosienia – ten zabieg nie tylko nie wywołuje podrażnień, lecz także jest bezbolesny i niezwykle skuteczny, gdyż efekt gładkości utrzymuje się nawet do kilku lat. Depilator laserowy emituje wiązkę światła, która wnika głęboko w skórę, uszkadzają macierz włosa – jest to ta część odpowiedzialna za jego wzrost. Profesjonalny zabieg depilacji laserowej przeprowadza się w gabinecie kosmetycznym. Jednak na rynku pojawia się coraz więcej depilatorów laserowych przeznaczonych do użytku domowego. Nie mają one tak dużej mocy, jak te profesjonalne, ale umożliwiają skuteczną i bezbolesną depilację w warunkach domowych. 

 
depilacja laserowa bez podrażnień

 

Aby uniknąć podrażnień skóry, zabieg depilacji możemy wykonać też depilatorem IPL. Działa on w podobny sposób, co depilator laserowy, ale wiązka światła generowana jest na większy obszar skóry, co sprawia, że depilacja nie jest aż tak precyzyjna. Wystarczy jednak wykonać kilka zabiegów depilatorem IPL, aby cieszyć się gładką skórą, bez krost i podrażnień przez kilka albo nawet kilkanaście miesięcy. 

Jeżeli nie chcemy korzystać z mechanicznych metod usuwania owłosienia, w sklepach znajdziemy rozmaite kosmetyki, które pomogą nam w delikatny sposób pozbyć się niechcianych włosów, np. pasta cukrowa czy krem do depilacji bikini

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS