Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Czym się charakteryzuje rower elektryczny składany?

Jeśli szukamy pojazdu, który pomoże nam szybko i sprawnie ominąć korki i dotrzeć do miejsca docelowego, dobrym rozwiązaniem może być rower elektryczny składany. Taki pojazd łączy w sobie cechy tradycyjnego składaka, ale dodatkowo jest wspomagany napędem elektrycznym, dzięki czemu umożliwia szybkie poruszanie się bez konieczności pedałowania. 

 

Na jakiej zasadzie działa rower elektryczny?

Na pierwszy rzut oka rowery elektryczne niewiele różnią się od tradycyjnych rowerów. Jednak w przeciwieństwie do nich zapewniają niemal bezszelestną i niewymagającą wysiłku jazdę. Rowery elektryczne mają trzy kluczowe elementy: silnik elektryczny, akumulator i kontroler sterujący.

  • Silnik – może być umieszczony na tylnym kole, w środkowej części roweru albo w przedniej piaście. Jego moc wynosi 250 W – jest to maksymalna moc dopuszczona przez Unię Europejską. Jest to silnik bezszczotkowy, który cechuje się długą żywotnością i wysoką energooszczędnością, dzięki czemu pozwala na dłuższe jazdy rowerem. Silnik elektryczny do roweru może osiągnąć maksymalną prędkość do 25 km/h – jest to prędkość regulowana przez przepisy unijne. 

 

silnik w rowerze elektrycznym składanym

 

  • Bateria – jest najważniejszym źródłem napędu roweru. Bateria schowana jest w specjalnej obudowie ochronnej – może być zintegrowaną z ramą roweru albo umieszczona pod jego bagażnikiem. Najczęściej producenci stosują litowo-jonowe baterie do roweru elektrycznego, czyli takie, które stosowane są też w elektronice, np. laptopach, smartfonach czy smartwatchach. Na ile starcza bateria? Każda ma określoną żywotność, którą oblicza się średnio na 500 ładowań. Na jednym pełnym ładowaniu bateria pozwala na pokonanie ok. 40-60 km, co oznacza, że będzie nam dobrze służyć przez ok. 20000 km. Z biegiem czasu bateria będzie słabnąć, dlatego konieczne będzie jej wymienienie. 

  • Kontroler – to właśnie ten element odpowiada za pracę silnika i przesyłanie energii do baterii. Przy nim znajdują się wszystkie przewody elektryczne. Dzięki kontrolerowi wystarczy zacząć pedałować, aby automatycznie uruchomić wspomaganie elektryczne albo nacisnąć hamulec, aby silnik przestał pracować. Wiele modeli ma manetkę gazu albo panel, za pomocą którego kontroler steruje pracą silnika. 

 

sterowanie w rowerze elektrycznym składanym

 

Czym jest rower elektryczny składany?

Rowery elektryczne, podobnie jak hulajnogi elektryczne zrewolucjonizowały mobilność XXI wieku. Są ekologiczne i ekonomiczne, a do tego powalają bez większego zmęczenia pokonywać długie dystanse. Świetnie sprawdzą się na do jazdy do pracy, szkoły, na uczelnię czy nawet do sklepu. 

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się rowery elektryczne składane, czyli modele, które można złożyć w ciągu kilku minut. Takie pojazdy łączą w sobie zalety konwencjonalnych składaków i rowerów elektrycznych. Zostały zaprojektowane tak, aby łatwo można było je złożyć lub rozłożyć i przenieść. 

Składany rower elektryczny działa dokładnie tak samo, jak zwykły rower elektryczny, ale jest lżejszy i bardziej mobilny.

 

 

Dlaczego warto kupić rower elektryczny składany?

Składane rowery elektryczne mają te same zalety, co klasyczne modele elektryczne. Umożliwiają wygodną jazdę bez wysiłku, są ekologiczne i ekonomiczne i pozwalają szybko dotrzeć do celu. Do tych zalet można zaliczyć dodatkowo: 

  • Łatwość pokonywania przeszkód – składany rower elektryczny jest lekki, waży o wiele mniej niż klasyczny e-bike. Poza tym po złożeniu ma mniejsze rozmiary, dzięki czemu łatwo można go przenieść po schodach czy przeprowadzić przez drzwi. 

  • Ułatwiony transport – możliwość złożenia roweru znacznie usprawnia poruszanie się publicznymi środkami transportu, gdyż rower zmieści się zarówno w autobusie, jak i w tramwaju. Co więcej, składany rower bez problemu przewieziemy też w bagażniku samochodowym.

  • Łatwość przechowywania – złożony rower zajmuje mniej przestrzeni, dzięki czemu z łatwością znajdziemy dla niego odpowiednie miejsce do przechowywania, nawet jeśli mieszkamy w bloku. 

  • Możliwość dostosowania roweru do kierowcy – składaki elektryczne zazwyczaj wyposażone są w regulację wysokości kierownicy i siodełka, dzięki czemu można je dopasować do każdego wzrostu. Będą zatem odpowiednie zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. 

rower elektryczny składany

Rower elektryczny składany Himo ZB20

 

Dla kogo rower elektryczny składany?

Składany rower z napędem elektrycznym jest uniwersalny, co oznacza, że sprawdzi się zarówno dla młodego użytkownika, jak i dla seniora. 

  • Taki rower elektryczny to dobre rozwiązanie dla osób, które często podróżują. Bez trudu przewieziemy go samochodem czy pociągiem. Zmieści się także w samolocie. 

  • Rower elektryczny składany polecany jest dla osób, które nie mają garażu lub piwnicy. Po złożeniu rower ma wielkość dużej walizki, więc bez problemu zmieści się na małym balkonie, w schowku, a nawet w szafie.

  • Składany rower ze wspomaganiem elektrycznym będzie również odpowiedni dla seniora. Pozwoli na niemal bezwysiłkową jazdę, a jest znacznie mniejszy i waży o wiele mniej niż klasyczny e-bike. 

 
Rower elektryczny składany – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierając rower elektryczny składany, będziemy zwracać uwagę praktycznie na te same parametry, co w przypadku standardowego roweru elektrycznego. Najważniejsze z nich to:

  • Moc – składany rower zazwyczaj będzie wykorzystywany jako rower miejski, dlatego nie potrzebuje dużej mocy wyjściowej. Na dojazdy do miasta, do pracy czy sklepu zazwyczaj wystarczająca będzie moc 250-500 W.

  • Zasięg baterii – jeśli potrzebujemy roweru tylko do krótkie dojazdy, w zupełności wystarczy nam bateria, która pozwala przejechać dystans 40 km. Jeżeli jednak planujemy pokonywać dłuższe trasy, to warto wybrać baterię o większej pojemności, np. takiej, która pozwala pokonać dystans 80 km

  • Rozmiar kół – to ważny parametr, ponieważ wpływa zarówno na komfort jazdy, jak i na wielkość roweru po złożeniu. Składane rowery elektryczne zazwyczaj mają koła o średnicy 20 cali, ale w sprzedaży dostępne są też modele z mniejszymi, 16-calowymi kołami. 

  • Sposób składania – powinien być szybki i łatwy. Wiele rowerów składanych można złożyć w trzech krokach: złamać ramę, złożyć kierownicę i wyciągnąć siodełko. Należy jednak pamiętać, że takie rowery można składać na różne sposoby, dlatego najlepiej zobaczyć pojazd na żywo i poćwiczyć składanie, zwłaszcza jeśli zamierzamy w pośpiechu rozkładać go na dworcu kolejowym lub autobusowym. Składanie rowerów elektrycznych nie powinno zajmować nam dłużej niż minutę.

  • Waga – rowery składane są lżejsze niż klasyczne rowery elektryczne. Mogą ważyć od 7 do 30 kg. Jeśli zależy nam na wygodnym podróżowaniu z rowerem, powinniśmy szukać pojazdów o wadze mniejszej niż 20 kg. Przy zakupie zwróćmy też uwagę, jakie jest maksymalne obciążenie takiego roweru. 

  • Hamulce – składane rowery elektryczne powinny mieć też hamulce szczękowe, które zapewniają większą siłę hamowania i kontrolę nad pojazdem, szczególnie w deszczową pogodę. 

  • Błotniki – niezbędne są również osłony łańcucha i błotniki, które ochronią kierowcę przed zabrudzeniami. 

Wybierając rower składany, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, do czego będzie nam służył. Inny model wybierzemy bowiem na krótkie trasy, a inny jeśli szukamy pojazdu do celów rekreacyjnych

 

jak wybrać rower elektryczny składany

 

Jakiej marki kupić rower elektryczny składany?

Coraz więcej producentów wprowadza do swojej oferty elektryczne rowery składane. Dzięki temu bez problemu dostaniemy zarówno typowo męski, jak i damski model. Dobrej jakości rowery składane oferują takie marki jak: Trybeco, EcoBike, Interbike, Muvike czy Kawasaki. Stosunkowo tanie modele znajdziemy natomiast w asortymencie marek Fiido, Himo czy Xiaomi

 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS