% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81 | od pn. do pt. w godz. 08:00 - 16:00
Co to jest wirtualna ściana?
Roboty sprzątające samodzielnie przemierzają nasze mieszkania, usuwając zanieczyszczenia. Po drodze mogą napotkać jednak różne przeszkody, np. miski zwierzaka, przewody pod biurkiem czy stojące na podłodze wazony z kwiatami. Takie przedmioty możemy ochronić, ustawiając, tzw. wirtualną ścianę. Dzięki niej odkurzacz automatyczny zatrzyma się przed wyznaczonym obszarem.
Wirtualna ściana – co to znaczy?
Wirtualna ściana to osobne urządzenie do robotów automatycznych. Moduł wirtualnej ściany emituje wiązkę podczerwieni, tworząc w ten sposób niewidzialną barierę. Zatrzymuje ona odkurzacz przed wjechaniem do obszaru, które nie ma być sprzątany. Wirtualna ściana wyznacza obszary, które odkurzacz automatyczny ma omijać, czyli np. ochronimy przewody pod biurkiem, miski pupila czy inne delikatne przedmioty, które mogłyby się przewrócić podczas odkurzania.
Jak działa wirtualna ściana?
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, urządzenie tworzy wiązkę podczerwieni – jest to niewidzialna bariera (elektryczna ściana), która zapobiega wjazdowi odkurzacza w wyznaczone obszary. Wiązka podczerwieni ma zazwyczaj 2 metry długości. Podczas działania ściany robot sprzątający będzie mógł poruszać się tylko w wyznaczonym obszarze, co oznacza, że nie przejdzie do kolejnego pomieszczenia. Wirtualna ściana pozwala podzielić jedno pomieszczenie na dwa mniejsze.

Wirtualna ściana – rodzaje dostępne na rynku
W sprzedaży dostępne są różne modele wirtualnych ścian. Są one kompatybilne z różnymi modelami odkurzaczy automatycznych, dlatego przed zakupem powinniśmy sprawdzić, który moduł będzie współpracował z naszym robotem. Wirtualne ściany znajdziemy w ofercie producentów automatycznych odkurzaczy, np. marki iRobot, Samsung, ZACO, Tefal czy Silvercrest.
Podstawowa wirtualna ściana iRobot
W ofercie marki iRobot znajdziemy akcesorium, które tworzy niewidzialną barierę w kształcie stożka. Oznacza to, że bariera stopniowa się rozszerza. W ten sposób powstaje strefa ochronna, do której robot sprzątający nie ma wstępu.
Do dyspozycji mamy dwie wersje – automatyczną i ręczną. Automatyczna wirtualna ściana będzie działać w trybie Auto – kontrolka zasilania będzie migać co 8 sekund, sygnalizując, że urządzenie jest włączone i gotowe do działania. Natomiast wirtualna ściana ręczna wymaga ręcznej aktywacji – należy ją uruchomić bezpośrednio przed rozpoczęciem sprzątania. Moduł wyłączy się automatycznie po 135 minutach.
W niektórych modelach odkurzaczy iRobot wirtualną ścianę można też włączyć za pomocą aplikacji iRobot Home.
Wirtualna ściana typu „Halo”
To akcesorium służy do odgrodzenia danego obszaru, aby odkurzacz automatyczny do niego nie wjeżdżał. Wirtualna ściana „Halo” tworzy strefę ochronną w kształcie okręgu o średnicy 50 cm od ściany. Ten moduł jest przeznaczony do odkurzaczy iRobot Roomba.
Wirtualna ściana typu „Dual Mode”
Marka iRobot ma w swojej ofercie jeszcze wirtualną ścianę typu „Dual Mode”, która emituje dłuższą wiązkę podczerwieni. Ma ona długość 3 metrów, dzięki czemu pozwala wyodrębnić większy obszar. Poza tym została wyposażona w tryb „Halo”. Jest zatem połączeniem podstawowej wirtualnej ściany z modelem „Halo”. Może pełnić dwie funkcje:
-
Wirtualnej ściany – tworzy barierę w kształcie stożka. Za jej pomocą można wytyczyć obszar, który ma posprzątać odkurzacz automatyczny. Pozwala zablokować obszar o długości 3 metrów.

Źródło: www.irobot.pl
-
Halo (tryb pierścienia) – ten tryb służy do tworzenia przestrzeni, do których robot ma nie wjeżdżać. Tworzy pierścień ochronny o średnicy 60 cm od ściany.

Źródło: www.irobot.pl
Wirtualna latarnia
W ofercie iRobot znajdziemy jeszcze wirtualną latarnię. Nie jest ona tym samym, co wirtualna ściana, ale działa na podobnej zasadzie. Taka wirtualna latarnia co jakiś czas komunikuje się z odkurzaczem, aby na chwilę odblokować barierę i przepuścić robota w obszar, w którym jeszcze nie było sprzątane. Następnie latarnia zamyka barierę, aby robot automatyczny wrócił do wcześniej sprzątanego obszaru. Wirtualna latarnia może zatem pełnić funkcję wirtualnej ściany.
Z wirtualną latarnią współpracują tylko te odkurzacze iRobot, które mają to akcesorium w zestawie. Jeśli robot sprzątający nie ma wirtualnej latarni w zestawie, to znaczy, że jej nie obsługuje.
Wirtualna ściana ZACO
Jest to akcesorium przeznaczone do robotów automatycznych ZACO A6, A9s oraz V85. Wirtualna ściana tej marki wytwarza wiązkę podczerwieni o długości 3 metrów, która blokuje dany obszar. Z urządzenia można korzystać na dwa sposoby. Jeśli ustawimy sprzątanie na „forbidden area”, odkurzacz nie będzie sprzątał odgrodzonego obszaru. Natomiast ustawiając opcję „working area”, wybierzemy obszar, po którym robot ma się poruszać.
Taśma magnetyczna – alternatywa dla wirtualnej ściany
Jak zrobić barierę bez wirtualnej ściany? Wielu producentów oferuje taśmy magnetyczne, które z powodzeniem można wykorzystać zamiast wirtualnej ściany. Są ona prostszą, ale znacznie tańszą alternatywą, gdyż można je kupić już za ok. 30 zł. Takie taśmy można bez problemu przycinać nożyczkami, aby dostosować ich długość do swoich potrzeb. Mają tworzyć barierę, przez którą nie przejedzie robot sprzątający – wystarczy je przykleić w odpowiednim miejscu. Dzięki temu, że mają one niewielką wysokość, zazwyczaj ok. 2 mm, z powodzeniem można je przykleić pod drzwiami. Tego typu taśmy znajdziemy m.in. w odkurzaczu Xiaomi.

Źródło: www.mi-home.pl