Infolinia (17) 865 26 81 od pn. do pt. w godz: 09:00 - 17:00

0

Zmywarka nie suszy naczyń – możliwe przyczyny i rozwiązania

Zmywarka nie suszy naczyń – możliwe przyczyny i rozwiązania
Wyjmując naczynia ze zmywarki, oczekujemy, że będą nie tylko idealnie czyste, ale również suche, dzięki czemu od razu będziemy mogli schować je do szafek kuchennych. Niestety czasami zdarza się, że zmywarka nie suszy naczyń w wystarczającym stopniu albo nie robi tego wcale. Jakie mogą być tego przyczyny? Co w takiej sytuacji należy zrobić?
 

Zmywarka nie suszy naczyń – przyczyna

Mokre naczynia po myciu w zmywarce to problem wielu użytkowników. Przyczyny takiego stanu mogą być różne – począwszy od nieprawidłowego użytkowania urządzenia, poprzez brak czyszczenia, a skończywszy na awarii. 
 
Dlaczego zmywarka nie suszy naczyń? Opisujemy możliwe przyczyny.
 

Brak płynu nabłyszczającego

Do zmywania naczyń potrzebna jest nie tylko tabletka lub kapsułka czyszcząca, lecz także sól regeneracyjna oraz płyn nabłyszczający. W procesie schnięcia naczyń szczególnie ważny jest nabłyszczacz. Jego zadaniem jest nie tylko nadawanie połysku wymytym naczyniom, ale również wspomaganie procesu efektywnego suszenia. Dzięki niemu woda odbija się od powierzchni naczyń i słabiej na nich osadza. 
 
Jeżeli zatem nie chcemy mieć mokrych naczyń po myciu w zmywarce, nie traktujmy płynu nabłyszczającego jak zbędnych dodatek. Powinniśmy go stosować nawet wtedy, gdy korzystamy z tabletek wieloskładnikowych.
 

Nieodpowiedni środek czyszczący

W sklepach znajdziemy mnóstwo środków czyszczących przeznaczonych do zmywarek – nie tylko tabletki i kapsułki, ale również płyny, żele i proszki myjące. Zanim zakupimy jeden z nich, upewnijmy się, jaki detergent jest zalecany przez producenta do naszego modelu zmywarki. Jest to bardzo ważne, ponieważ niektóre środki mogą być nieodpowiednie dla niektórych modeli lub programów zmywania. Przykładowo dla krótkich programów mycia lepiej zastosować proszek albo płyn, gdyż tabletka wieloskładnikowa może się całkowicie nie rozpuścić w krótkim czasie.
 

Niewłaściwy program mycia

Jeżeli nasza nowa zmywarka nie suszy naczyń, problemem może być ustawiony nieodpowiedni program zmywania. Sprawdźmy zatem, czy ustawiliśmy wystarczająco wydajny program zmywania w stosunku do załadowanych do zmywarki naczyń. 
 
Miejmy również na uwadze, że w niektórych programach mycia proces suszenia przebiega w sposób pasywny. Natomiast w tych krótkich, 30- lub 40-minutowych często w ogóle nie ma fazy suszenia.
 

Za dużo kamienia

Okazuje się, że za problemy związane z suszeniem naczyń, może odpowiadać stan wody. Jeżeli woda będzie zbyt twarda, czyli będzie zawierać duże ilości węglanu wapnia i magnezu, na grzałce zaczną gromadzić się osady wapienne, które zablokują grzanie. W rezultacie system grzewczy nie będzie pracował odpowiednio, a więc nie podgrzeje wody do ustawionej temperatury. Odbije się to zarówno na procesie mycia, jak i suszenia naczyń. Właśnie dlatego konieczne jest stosowanie soli regeneracyjnej, ponieważ jej zadaniem jest zmiękczanie wody. 
 

Plastik nie schnie w zmywarce

Pamiętajmy, że plastik nie wyschnie w zmywarce, ponieważ nie utrzymuje ciepła. Plastikowe naczynia są lżejsze niż te wykonane ze szkła, porcelany czy metalu. Właśnie dlatego szybciej absorbują wodę i oddają ciepła, więc nie mają możliwość dokładnie odparować. W przypadku niektórych plastikowych pojemników czy misek cząsteczki zostają w zagłębieniach, więc również nie mają szansy na odparowanie. 
 
Jeżeli zatem umieścimy w naszej zmywarce plastikowe deki do krojenia, miski, sztućce, czy pojemniki, po zakończeniu programu zmywania będą mokre i jest to normalne zjawisko. Jeśli chcemy je szybko wysuszyć, możemy po zakończeniu zmywania otworzyć drzwi zmywarki, aby zapewnić im dostęp do powietrza. Pomocny okazuje się również płyn nabłyszczający, ponieważ sprawia, że po umyciu naczynia mają mniejszą wilgotność. 
 
plastik nie schnie w zmywarce
 

Nieodpowiedni załadunek

Jeśli nasza zmywarka nie suszy naczyń, upewnijmy się, czy została prawidłowo załadowana. Czasami wystarczy zapewnić większą ilość miejsca między załadowanymi do komory naczyniami, aby ciepło mogło być równomiernie rozprowadzane. 
 
Jeśli talerze lub miski ułożymy zbyt blisko siebie albo po prostu przeładujemy zmywarkę, to woda z detergentem nie będzie mogła do nich dotrzeć. Tak samo będzie wyglądać sytuacja z ciepłym powietrzem, w efekcie czego nasze naczynia będą niedosuszone. 
 

Zmywarka nie skończyła suszyć

Po otworzeniu drzwi zmywarki naczynia są mokre? Być może nastąpiło chwilowe zawieszenie systemu albo tymczasowe zwarcie, które spowodowało, że cykl mycia i suszenie nie dobiegł do końca. W takim przypadku zazwyczaj wystarczy zresetować zmywarkę lub po prostu od nowa ją uruchomić. 
 

Zatkany odpływ

Dlaczego zmywarka nie suszy naczyń? Problemem może być zatkany odpływ. To właśnie w nim gromadzą się rozmaite zanieczyszczenia z naczyń, m.in. resztki żywności czy kawałki etykiet ze słoików. Na szczęście odpływ można łatwo wyczyścić – w większości przypadków wystarczą zwykłe detergenty. 
 
dlaczego zmywarka nie suszy naczyń
 

Brak grzania w zmywarce

Jeżeli zmywarka nie suszy ani nie grzeje wody, to z pewnością winna jest grzałka. Mogło dojść do jej przepalenia albo skorodowania. W takiej sytuacji powinniśmy ocenić stan systemu grzewczego, np. poprzez mierzenie przejścia i oporności elementów. Jeżeli został przerwany obwód, to nie będzie przejścia. 
 
Spalona grzałka wymaga wymiany na nową. Jeżeli mamy odpowiednią wiedzę techniczną i narzędzia, możemy sami dokonać wymiany – pamiętajmy wówczas, aby odłączyć zmywarkę od źródła zasilania. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, jak się zabrać za wymianę grzałki, najlepiej będzie wezwać fachowca, który sprawnie upora się z zadaniem.  
 

Uszkodzony przekaźnik grzałki

Za suszenie naczyń odpowiada nie tylko sama grzałka, ale również sterowanie z modułu. Jeśli dojdzie do uszkodzenia przekaźnika grzałki albo czujnika, to niestety zmywarka nie będzie w stanie prawidłowo wysuszyć naczyń. To właśnie moduł sterowania daje sygnał grzałce, kiedy ma się włączyć. W przypadku takiej usterki należy skontaktować się z serwisem.
 
zmywarka nie suszy naczyń - przyczyna
 

Zawieszenie elektrozaworu

Jeżeli mamy mokre naczynia po myciu w zmywarce, istnieje możliwość, że doszło do zawieszenia lub uszkodzenia elektrozaworu. Jest on kluczowym elementem zmywarki, ponieważ to dzięki niemu urządzenie pobiera odpowiednią ilość wody we właściwym momencie. Jeżeli elektrozawór się zawiesi, to woda trafi do komory w nieodpowiedniej fazie cyklu zmywania. Nawet po odprowadzeniu wody z komory, naczynia będą mokre.
 
Elektrozawór możemy wymienić samodzielnie albo zlecić to zadanie specjaliście.  
 

Uszkodzony wentylator osuszający

Gdy zmywarka słabo suszy naczynia albo nie suszy w ogóle, problemem może być awaria wentylatora osuszającego. Do jego zadań należy rozprowadzanie ciepła po całej komorze zmywania. Jeżeli uszkodzeniu uległ silnik wentylatora labo jego łopatki, to nie będzie on w stanie prawidłowo pracować, więc konieczna będzie wymiana wentylatora
 

Co zrobić, gdy zmywarka nie suszy naczyń?

Gdy poznamy już przyczynę, dlaczego zmywarka nie suszy naczyń, możemy podjąć odpowiednie kroki, aby wyeliminować problem. Jeśli okaże się, że uszkodzony jest któryś z elementów, należy go po prostu wymienić na nowy. Natomiast w przypadku, gdy wszystkie komponenty zmywarki działają prawidłowo, powinniśmy po prostu zmienić swoje nawyki użytkowania urządzenia i lepiej o nie zadbać. W jaki sposób?
 
 • Zawsze używajmy płynu nabłyszczającego – niezależnie od tego, z jakich detergentów czyszczących korzystamy.
 
 • Sprawdzajmy stopień twardości wody zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi w instrukcji obsługi zmywarki. Nie zapominajmy o stosowaniu soli zmiękczającej.
 
 • Nie przeładowujmy komory zmywania – jeśli zbyt ciasno ułożymy naczynia, to nie zostaną one ani wymyte, ani wysuszone. Poza tym możemy doprowadzić do uszkodzenia ramion spryskiwaczy.
 
 • Dbajmy o czystość zmywarki – upewnijmy się, że odpływ jest drożny, a wszystkie filtry czyste.
 
co zrobić, gdy zmywarka nie suszy naczyń
 

Jak wysuszyć naczynia w zmywarce? Praktyczne porady

Wiemy już, jakie mogą być przyczyny tego, że zmywarka nie suszy naczyń. Jeśli zależy nam na tym, aby naczynia były czyste i suche po każdym cyklu, podczas użytkowania zmywarki powinniśmy przestrzegać wszystkich zaleceń producenta.  
 

Jak włączyć suszenie w zmywarce?

Faza suszenia naczyń jest już wliczona w program zmywania, dlatego nie musimy uruchamiać jej dodatkowym przyciskiem. Powinniśmy jednak pamiętać, że nie wszystkie programy mycia kończą się suszeniem. W niektórych, szczególnie tych szybkich programach, nie ma fazy suszenia.
 
Jeśli interesuje nas włączenie dodatkowej funkcji suszenia, którą oferuje producent, to powinniśmy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi naszej zmywarki. Jednak zazwyczaj do uruchomienia dodatkowego suszenia wystarczy nacisnąć dedykowany przycisk.
 
czy otwierać zmywarkę po umyciu naczyń
 

Czy otwierać zmywarkę po umyciu naczyń?

Jeżeli stosujemy się do wszystkich wskazówek dotyczących prawidłowego suszenia naczyń, a one w dalszym ciągu są mokre, to możemy uchylić drzwi po zakończeniu cyklu zmywania. W ten sposób odetniemy dopływ wody i przyspieszymy proces suszenia.
 
Dobrym sposobem jest też zawieszenie na drzwiach zmywarki ścierki albo ręcznika, a następnie zamknięcie drzwiczek i pozostawienie tak urządzenia na ok. 20 minut. W tym czasie materiał wchłonie całą parę wodną i wilgoć, dzięki czemu nasze naczynia będą suche.
 
Niektórzy producenci stosują w swoich zmywarkach technologię automatycznego otwierania drzwi po zakończonym cyklu mycia, która przyspiesza suszenie naczyń. Są to:
 
 • NaturalDry System – to program stosowany w zmywarkach Whirlpool. Gdy tylko temperatura osiągnie bezpieczny poziom, program automatycznie uchyla drzwi, aby wykorzystać do suszenia powietrze spoza zmywarki.
 
Zmywarki Whirlpool z NaturalDry System
 
 • SelfDry – tę funkcję znajdziemy w zmywarkach marki Beko. Gdy ją włączymy, drzwi zmywarki automatycznie się otworzą po 2 minutach od zakończenia programu mycia. 
 
 • EfficientDry – jest to automatyczne otwieranie drzwi w zmywarkach Bosch. Funkcję można włączyć niemal do wszystkich programów zmywania. 

 

Zmywarki Bosch z systemem EfficientDry
 

 

 • AutoOpen Dry – to funkcja stosowana w zmywarkach Siemens. Drzwi zmywarki otwierają się automatycznie pod koniec fazy suszenia. Urządzenie nie pobiera dodatkowej energii, by wspomóc proces suszenia naczyń.

 

Zmywarki Siemens z systemem AutoOpen Dry
 

 

 • Automatyczne otwieranie drzwi – w niektórych zmywarkach Samsung po zakończeniu cyklu mycia drzwi otwierają się automatycznie na szerokość 10 cm. Dzięki temu para wodna wydostaje się na zewnątrz, co przyspiesza schnięcie naczyń.
 
Zmywarki Samsung z automatycznym otwieraniem drzwi
 

 

 • OpenDry – jest to funkcja stosowana w zmywarkach Amica. Drzwi uchylają się po zakończeniu procesu zmywania, przyspieszając schnięcie naczyń. Powietrze wydobywające się z komory ma temperaturę maksymalnie 40°C, więc nie skrapla się na meblach i innych urządzeniach AGD.
 
Zmywarki Amica z funkcją OpenDry

 

 • AirDry – tę funkcję stosuje marka Electrolux. Polega ona na tym, że zmywarka otwiera się jeszcze przed zakończeniem fazy suszenia. Drzwi automatycznie uchylają się na 10 cm, co pozwala na naturalną wymianę powietrza. 
 

Po jakim czasie wyjmować naczynia ze zmywarki?

Niestety w instrukcjach obsługi zmywarek zazwyczaj brakuje takich informacji. Z jednej strony, warto odtworzyć drzwi zmywarki zaraz po zakończeniu programu zmywania, aby przyspieszyć wysychanie naczyń. Z drugiej strony – trzeba uważać, aby meble kuchenne nie zaczęły puchnąć od nadmiaru wilgoci. Zalecamy jednak odczekać jakiś czas po zakończeniu cyklu mycia, zanim uchylimy drzwi urządzenia.
 
Masz problemy ze swoimi urządzeniami AGD? Przeczytaj więcej naszych poradników:

 

Nasi producenci

3D RUDDER
4SWISS
A4TECH
ACER
ADLER
AMAZFIT
Amica
AQUAPHOR
ARKAS
ART
ASUS
AWTOOLS
BABYLISS
BECKER
BEGOOD
BEKO
Bissell
BLANCO
BLAUPUNKT
BLEBOX
BLUEAIR
Bosch
BRAUN
BREVILLE
BRITA
CANDY
CAT
CECOTEC
CHICCO
COBI
CONCEPT
DEDRA
DEZAL
DE LONGHI
DYNAXO
ECOVACS
Electrolux
ELICA
EMMERSON
EPSON
ESHARK
EVOREI
FABER
FALMEC
FAMAS
FERGUSON
FIAT
FIELDMANN
FISKARS
FOODSAVER
FOREVER
FRANKE
GARDENA
GARETT
GARMIN
GERLACH
GOODRAM
GORENJE
GOTIE
GREEN CELL
GRUNDIG
HIRO
HISENSE
HITACHI
HOOVER
HP
HUAWEI
IIYAMA
Indesit
INSINKERATOR
IROBOT
KALORIK
KARCHER
KAWASAKI
KENWOOD
KERNAU
KIANO
King Mount
KLEEN
KUVINGS
LAFE
LEGO
LEIFHEIT
LENOVO
LG
LIBOX
LIONELO
LOGITECH
LUDWIK
LUXPOL
MAMIBOT
MANTA
MAXCOM
MEDIVON
MEIZU
MELITTA
MESKO
MODECOM
MOSER
MOTOROLA
MOTUS
MPM
NAVITEL
NENO
NIVONA
NOKIA
NORTON
NOVEEN
ONE FOR ALL
OPTI
OPTIMUM
ORAL-B
ORNO
PADMATE
PANASONIC
PAUL NEUHAUS
PHILIPS
PLATINET
POLAR
PROMILER
PURON
PYRAMIS
RAVANSON
REALME
REMINGTON
RETLUX
RIDER
RITTER
ROBOROCK
SAECO
SAMSUNG
SBOX
SCANPART
SCARLETT
SENCOR
SETTY
SHARP
SIEMENS
SKATEFLASH
SMARTGPS
SMEG
SPRINGOS
STADLER FORM
SUNONE
TCL
TECHNISAT
TEFAL
TELKOM-TELMOR
TENDA
TESCOMA
THOMSON
TK LIGHTING
TOSHIBA
TP-LINK
TRACER
UNITED
Varta
VELGE
VILEDA
VIRONE
VORDON
WAHL
WEBER
WHIRLPOOL
WIKO
WORWO
XBLITZ
XENIC
XIAOMI
ZEEGMA
ZELMER
Zuma Line