Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Zmywarka nie domywa naczyń – przyczyny, skutki i rozwiązania

Ręczne zmywanie naczyń to żmudne, męczące i nieekonomiczne zadanie. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup zmywarki, która w 2 godziny potrafi wyczyścić, a następnie wysuszyć nawet mocno zabrudzone naczynia. Niestety czasami zdarza się, że zmywarka nie domywa naczyń – w kubkach znajduje się osad z herbaty, a na talerzach pozostają zaschnięte resztki żywności. Jaka może być tego przyczyna? Co w takim przypadku zrobić? Postaramy się wszystko wyjaśnić w naszym poradniku.

 
ME_banner_kategorii_1350x230 (16).webp [22.83 KB]

Zmywarka nie domywa naczyń – najczęstsze problemy

Zastanawiacie się, czemu po zakończeniu cyklu zmywania, naczynia wyjęte prosto ze zmywarki wciąż są zabrudzone? Niestety nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Czasami winę ponoszą użyte środki myjące albo awaria jednego z elementów. Często się jednak zdarza, że głównym winowajcą jesteśmy my sami, ponieważ nie przestrzegamy zaleceń producenta dotyczących mycia naczyń w zmywarce. 

Zmywarka może całościowo albo tylko częściowo nie domywać naczyń. Bardzo często zdarza się, że szklanki znajdujące się w górnym koszu są czyste, a naczynia w dolnym niedomyte.

 
zmywarka nie domywa naczyń - możliwe przyczyny
 

Zmywarka nie domywa naczyń w górnym koszu

Często się zdarza, że po zakończeniu cyklu zmywania szklanki i kubki znajdujące się w górnym koszu są niedomyte – znajduje się w nich osad z herbaty, a z zewnątrz pojawiają się zacieki. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy przypadkiem nie włożyliśmy kubków i szklanek tak, że zablokowały górny spryskiwacz. Wówczas wystarczy zmienić nawyki układania brudnych naczyń, aby pozbyć się problemu. Może się jednak okazać, że przyczyna jest znacznie poważniejsza, np. uszkodzenie uszczelki, nieprawidłowa pozycja dyszy, zbyt niskie ciśnienie wody czy też nieprawidłowo działająca pompa myjąca. 

 

Zmywarka nie domywa naczyń w dolnym koszu

Jeżeli zmywarka nie domywa dolnego kosza, przyczyną może być zablokowany lub wadliwy dolny spryskiwacz. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy spróbować przeczyścić te elementy, bo być może zalegają w nich resztki jedzenia. Może się również okazać, że zmywarka nie domywa talerzy i garnków z naszej winy – mogliśmy po prostu włożyć do jej komory naczynia oblepione resztkami żywności. Musimy pamiętać, że zmywarka nie jest koszem i większa odpadki zawsze powinniśmy usuwać z naczyń, zanim włożymy je do komory zmywania. 

 

Zmywarka nie domywa szklanek i kubków po herbacie

Kolejnym często występującym problemem jest to, że zmywarka nie domywa osadu z herbaty ze szklanek i kubków umieszczonych w górnym koszu. Przyczyn takiego problemu może być wiele – zbyt twarda woda, zapchane filtry czy słabej jakości detergenty.

 

 

Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń? Możliwe przyczyny

Niedomywająca zmywarka nie tylko irytuje, ale przede wszystkim martwi, gdyż istnieje ryzyko, że konieczna będzie wizyta w serwisie, a w najgorszym wypadku nawet zakup nowego urządzenia. Na początku powinniśmy jednak jak najszybciej zdiagnozować problem – poniżej podajemy możliwe przyczyny, dla których zmywarka nie domywa naczyń i kubków.

 

Źle ułożone naczynia

Przeładowana zmywarka, naczynia ułożone zbyt blisko siebie, zbyt wysokie słoiki – to wszystko może powodować, że nawet nowa zmywarka nie poradzi sobie z domyciem załadunku. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim ułożeniu naczyń, garnków i sztućców

Jak układać naczynia? W dolnym koszu powinny znaleźć się talerze, miski i ewentualnie garnki, a w górnym kubki i szklanki. Należy je układać w pewnej odległości od siebie, ponieważ tylko wtedy będzie mogła dostać się do nich woda z detergentem. Jeśli natomiast chodzi o sztućce, to należy je wkładać do specjalnego koszyka trzonkami do góry – nie mogą one jednak wystawać zbyt wysoko, ponieważ mogą zablokować obracające się spryskiwacze. Z tego względu warto układać sztućce w szufladzie, która ulokowana jest nad górnym koszem. 

 
zmywarka nie domywa - źle ułożone naczynia
 

Niewłaściwy program zmywania

Każda zmywarka oferuje kilka programów zmywania, które należy dobierać w zależności od rodzaju zmywanych naczyń lub ich stopnia zabrudzenia. Jeśli nasze naczynia są mocno zabrudzone, a my wybierzemy program szybki, to z pewnością nie poradzi on sobie z ich wymyciem. Taki program zmywania jest bowiem przeznaczony do mycia delikatnie zabrudzonych naczyń albo szklanek, które wymagają po prostu odświeżenia. Ważna jest tu również odpowiednia temperatura wody – jeśli zmywarka nie rozpuszcza tabletki, to najprawdopodobniej właśnie temperatura jest zbyt niska.  

 
Zmywarka Beko BDIN38520Q
1859.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

1699.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

1859.00 zł

Zobacz szczegóły

 

Brak soli regeneracyjnej

Jeśli zmywarka nie domywa, a na naszych szklankach pozostaje biały osad, to znak, że urząd w wodzie znajduje się zbyt dużo kamienia. W takim przypadku, aby zmiękczyć wodę, należy wsypać sól regeneracyjną do właściwego zbiornika. Dostęp do zbiornika nie jest zbyt wygodny, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalny lejek do soli, dzięki któremu szybko i bez rozsypywania uzupełnimy zbiornik.

Pamiętajmy jednak, aby ustawić odpowiednie zużycie soli – w przeciwnym razie będziemy musieli uzupełniać ją co kilka cykli mycia. Jak ustawić dozowanie soli? Przeważnie do regulacji służy pokrętło, na którym zaznaczone są stopnie wykorzystania soli.

 

Słabej jakości detergenty

Wpływ na jakość zmywania mają też zastosowane detergenty. Jeśli użyjemy środków słabej jakości, mogą one sobie nie poradzić z usunięciem zanieczyszczeń, a dodatkowo pozostawiają plamy na naczyniach. Niektóre modele zmywarek, np. Bosch, Kernau czy Samsung mogą potrzebować innych detergentów. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z wytycznymi producenta i przeglądnąć skład chemiczny tabletek myjących przed ich zastosowaniem.

Nie zapominajmy również o używaniu płynu nabłyszczającego. Odpowiada on nie tylko za wygląd naczyń, ponieważ nadaje im połysku, ale również przyspiesza schnięcie naczyń. 

 
zmywarka nie domywa - słabej jakości detergenty
 

Zanieczyszczony filtr dopływu wody

Częstą przyczyną niedomytych naczyń w zmywarce jest zapchany filtr. Niestety szybko się on zapycha, szczególnie jeśli niedokładnie usuwamy resztki żywności z naczyń. Konieczne jest więc regularne sprawdzanie drożności filtrów i spłukiwanie z nich oblepionych resztek. Warto również co 2 tygodnie przeprowadzić dokładne czyszczenie zmywarki, np. przy użyciu specjalnej tabletki lub płynu czyszczącego. Możemy też wykorzystać domowe sposoby czyszczenia:

  • Soda oczyszczona – to naturalny i nietoksyczny środek czyszczący, który ma właściwości myjące, odłuszczające i eliminujące przykre zapachy. Sodę możemy rozsypać wewnątrz zmywarki i wyczyścić ją ręcznie albo dosypać do dozownika na tabletkę. 

  • Ocet – doskonale zwalcza tłuste osady i usuwa kamień. Poza tym sprawia, że stalowe ścianki zmywarki pięknie lśnią. Ocet możemy dolać do dozownika detergentu albo ręcznie wymyć nim komorę urządzenia. 

  • Kwasek cytrynowy – rozpuszcza tłuszcze, osady i kamień. Możemy go użyć w ten sam sposób, co sody oczyszczonej i octu.

Zmywarki do zabudowy

Uszkodzony elektrozawór 

Niestety, jeśli nasza zmywarka nie domywa naczyń, przyczyną może być uszkodzony elektrozawór. Jest to element, który odpowiada za dopływ wody. Jeżeli zatem nasza zmywarka nie pobiera wody, to właśnie znak, że elektrozawór został uszkodzony. Może się jednak zdarzyć, że elektrozawór nie będzie uszkodzony, tylko zapchany. W takiej sytuacji do zmywarki nie dotrze odpowiednia ilość wody, co uniemożliwi prawidłowe umycie naczyń. 

Jak wyczyścić elektrozawór? Zazwyczaj jest on umiejscowiony na końcu węża, który zasila zmywarkę. Możemy spróbować go wymyć przy użyciu specjalnego preparatu. Następnie, aby sprawdzić sprawność elektrozaworu, należy odłączyć wszystkie rury i przewody, a elektrozawór podłączyć do prądu. Jeśli elektrozawór się otworzy, a my usłyszmy brzęczenie, będzie to oznaczało, że działa prawidłowo. Natomiast w przypadku braku jakiejkolwiek reakcji konieczna będzie wymiana elektrozaworu na nowy.

 

Uszkodzony dozownik detergentu 

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważnym elementem w zmywarce jest dozownik detergentu. Jest on sterowany przez główny moduł sterujący, co sprawia, że uwalnia tabletkę automatycznie w odpowiednim momencie cyklu zmywania. Jeśli zatem po zakończeniu zmywania nasze naczynia będę brudne, a w dozowniku będzie znajdować się tabletka, będzie to znaczyło, że nie działa on prawidłowo. Przyczyną może być uszkodzenie jednej części, np. sprężynki, klapki czy też mikroprzełącznika. W najgorszym wypadku będziemy musieli wymienić dozownik na nowy.

 
zmywarka nie domywa - uszkodzony dozownik detergentu
 

Zapchane spryskiwacze 

Zadaniem spryskiwaczy w zmywarce jest transportowanie wody na umieszczone w komorze naczynia. Jeśli wystąpi jakakolwiek blokada spryskiwaczy, zostanie zaburzony cały przepływ wody, więc nasze naczynia nie zostaną domyte. Spryskiwacze mogą zostać zatkane przez resztki jedzenia, np. fusy po herbacie lub kawie, pestki z owoców i warzyw czy też kości. Możemy spróbować je odetkać za pomocą wykałaczki, patyczka do szaszłyków albo przy użyciu druciaka. Czasami jednak zdarza się, że zabrudzenia są tak duże, że najlepiej wymienić spryskiwacz na nowy.

W przypadku, gdy zmywarka nie domywa naczyń tylko w jednym koszu, dolnym lub górnym, najprawdopodobniej spryskiwacz został zablokowany przez źle ułożone naczynia, np. zbyt długie przybory kuchenne czy za wysokie słoiki. 

 

Niesprawna pompa myjąca

Pompa to jeden z najważniejszych, a zarazem najdroższych elementów zmywarki. Jej zadaniem jest przepompowywanie wody do spryskiwaczy. Jeżeli zmywarka nie domywa, może to oznaczać, że pompa została uszkodzona lub po prostu zatkana. Dlatego powinniśmy uważnie się przysłuchać, czy wirnik się obraca, a silnik wydaje dźwięk. Jeśli nie, to najprawdopodobniej pompa została uszkodzona. 

 

Uszkodzona lub spalona grzałka

Każda zmywarka myje naczynia w wodzie o odpowiedniej temperaturze. Za podgrzewanie wody odpowiedzialna jest grzałka. Jeśli działa nieprawidłowo, nie podgrzeje, więc zmywarka nie będzie w stanie domyć naczyń. W takiej sytuacji koniecznie trzeba zdiagnozować grzałkę, najlepiej używając miernika

 
zmywarka nie domywa - uszkodzona grzałka
 

Wadliwy rozdzielacz wody

Niektóre modele zmywarek wolnostojących i przeznaczonych do zabudowy, np. Bosch, Siemens czy Whirlpool, wyposażone są w rozdzielacz wody. Jest to silniczek, który steruje przepływem wody. Jeżeli więc zmywarka nie domywa naczyń, szczególnie w dolnym koszu, może oznaczać, że to ten element został przytkany przez resztki jedzenia. W takiej sytuacji warto uruchomić intensywne zmywanie w zmywarce, ponieważ istnieje możliwość, że mocny strumień wody odetka rozdzielacz.

 

Co zrobić, gdy zmywarka nie domywa naczyń i kubków?

Przede wszystkim nie panikować. Jeśli zmywarka nie myje, najpierw powinniśmy sprawdzić, jaka może być przyczyna takiego stanu rzeczy – warto prześledzić wyżej opisane problem. Gdy uda nam się ustalić przyczynę złego funkcjonowania zmywarki, możemy spróbować ją wyeliminować, jeśli jest to możliwe. Natomiast w przypadku awarii którejś z części zmywarki, warto skonsultować się z serwisantem. Samodzielne naprawy, szczególnie jeśli nie znamy tematu i nie mamy odpowiednich przyrządów, mogą przysporzyć nam więcej szkód, niż pożytku. 

Pamiętajmy, że kluczem, zarówno do czystości naszych naczyń, jak i długiego użytkowania zmywarki, jest jej regularne czyszczenie. Niezależnie od tego, czy kupimy zmywarkę Amica, Samsung, Beko, czy Bosch, powinniśmy o nią odpowiednio dbać. Tylko wtedy nam dobrze służyć przez wiele lat. 

 

 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS