Wybierając telewizor, nie sposób nie zauważyć, że producenci starają się projektować ekrany z jak najsmuklejszymi ramkami. Telewizory bezramkowe cechują się atrakcyjnym designem i lepszą ergonomią, gdyż na ekranie mieści się więcej treści.
Czy istnieją telewizory bezramkowe?
Producenci telewizorów coraz częściej worują się na ergonomii znanej ze smartfonów i tabletów. W rezultacie często chwalą się bezramkową konstrukcją. W rzeczywistości jednak takie telewizory mają ramkę, tylko że jest ona bardzo cienka, dzięki czemu pozwala lepiej wykorzystać cały ekran i bardziej skupić się na wyświetlanych na nim treściach. „Bezramkowość” staje się powoli standardem – producenci często odchodzą od grubych ramek na rzecz większej przestrzeni roboczej. Dzięki temu na rynku znajdziemy wiele telewizorów z ultracienką ramką, m.in. w ofercie takich marek jak: Samsung, LG, Sony, Toshiba, Sharp, Kiano, Xiaomi czy Philips.
Przykładowe telewizory „bezramkowe”:
- Kiano Elegance,
-
Sharp DL3,
-
Sharp DN3,
-
LG 65SJ850V,
-
Xiaomi MI TV 4A 40 Horizon Edition,
-
Toshiba 50UA6B63DG,
-
Philips 55PUS7906.
Samsung Zero Bezel TV – telewizor bez ramki
W większości telewizorów określenie „bezramkowość” stosowane jest nieco na wyrost, ponieważ są to urządzenia, które mają minimalne ramki. Marce Samsung udało się jednak stworzyć telewizor prawdziwie bezramkowy – Samsung Zero Bezel, który został zaprezentowany na targach CES 2020.
Telewizor Samsung Q950TS to pierwszy na świeci tv bez ramki. W rzeczywistości stosunek ekranu do obudowy wynosi 99%. Telewizor ma zatem jedną cienką ramkę – ma ona zaledwie 2,3 mm grubości i umieszczona jest na dole ekranu. Ramka jest niemal niedostrzegalna, dzięki czemu użytkownicy będą mogli cieszyć się doskonałą jakością obrazu bez ograniczeń (jest on dociągnięty maksymalnie do krawędzi telewizora). Sam telewizor jest płaski i cienki, bo ma tylko 1,5 cm grubości. Z tego też względu doskonale nadaje się do powieszenia na ścianę.
Bezramkowy telewizor Samsung Q950T:
-
ekran w technologii QLED o przekątnej 65 cali, 75 cali lub 85 cali,
-
rozdzielczość 8K (7680x4320 pikseli),
-
procesor Quantum 8K,
-
Quantum HDR 4000,
-
Smart TV,
-
Panel SmartThings.

Źródło: www.samsung.com.pl
Zero bezel – co to znaczy?
Projektując telewizor bez ramy, marka Samsung zgłosiła również znak towarowy „Zero Bezel”. Co tak w ogóle oznacza to określenie? „Zero bezel” odnosi się do konstrukcji ekranu, który wokół swojego obszaru roboczego nie ma żadnych odstających powierzchni ani ramki.
Konstrukcja ekranu zero bazel ma wiele zalet. Najważniejsze z nich to:
-
Większy ekran, bez konieczności powiększania rozmiarów całego urządzenia.
-
Łatwy dostęp do całego obszaru ekranu.
-
Jednolity ekran, bez ramek i innych wystających elementów uniemożliwia osadzanie się zanieczyszczeń, dzięki czemu jest łatwy do utrzymania w czystości.
-
Smukły design – ekran bez ramek będzie się pięknie prezentować w każdym pomieszczeniu. Jego stylistyka wpasuje się zarówno we wnętrze nowoczesne, jak i bardziej tradycyjne.
Z wyświetlaczy bez ramek może korzystać wiele urządzeń, m.in.: telewizory, smartfony, laptopy czy monitory.

Źródło: www.samsung.com.pl
Samsung The Frame – telewizor, który wygląda jak obraz
Telewizory bezramkowe pozwalają nam cieszyć się większym i bardziej precyzyjnym obrazem. O ile podczas seansu świetnie prezentują się na ścianie, tak już po zakończeniu oglądania stają się po prostu dużym, czarnym prostokątem, który nie wnosi nic do aranżacji wnętrza. Marka Samsung już kilka lat temu znalazła rozwiązanie takie problemu, tworząc telewizory The Frame, które są całkowitym przeciwieństwem telewizorów bezramkowych.
Czym się wyróżnia telewizor The Frame? Jego ekran jest oprawiony w ramy niczym obraz. W zależności od modelu ramka otaczająca wyświetlacz jest aluminiowa lub drewniana w różnych wybarwieniach. Dodatkowo w zestawie znajduje się specjalny uchwyt, który jest tak przemyślany, aby po zawieszeniu na ścianie, odbiornik odstawał tak jak klasyczny obraz. Gdy telewizor jest włączony, niczym nie różni się od innych odbiorników. Dopiero po wyłączeniu, gdy przechodzi w tzw. tryb Art., telewizor zamienia się w dzieło sztuki – obraz lub fotografię. Użytkownicy mogą też wgrać własne zdjęcia. Co ważne, wyświetlany obraz nie ma świecącej poświaty, a dzięki funkcji Adaptacji Obrazu ekran automatycznie dostosowuje jasność i natężenie do warunków panujących w pomieszczeniu. Sprawia to, że telewizor do złudzenia przypomina obraz lub wiszący portret.
Telewizory Samsung The Frame 2021 przejęły technologię ekranową z serii QLED. Dostępne są w różnych rozmiarach: 32 cali, 43 cali, 50 cali, 55 cali, 65 cali oraz 75 cali. Najmniejszy odbiornik kosztuje około 2000 zł, natomiast największy blisko 9000 zł.

Źródło: www.samsung.com.pl