Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Styczeń w ogrodzie - jakie prace wykonujemy? Kalendarz ogrodnika

W styczniu, gdy wydaje się, że ogród odpoczywa pod śniegową kołderką, dla ogrodników nie brakuje zajęć. Istnieje szereg prac, które można wykonać, aby przygotować zieloną przestrzeń do nadchodzącego sezonu. W poradniku omówimy kluczowe prace ogrodnicze, które warto podjąć w styczniu. Od planowania przyszłych nasadzeń, poprzez zimową ochronę roślin, aż do przycinania i pielęgnacji – przedstawimy kompletny kalendarz ogrodnika na ten chłodny miesiąc.

 

O czym przeczytasz w tym artykule?

 • Kalendarz ogrodnika na styczeń - sprawdź, jakie prace wykonujemy w tym miesiącu.
 • Zimowa pielęgnacja roślin ozdobnych w ogrodzie obejmuje m.in. strząsanie śniegu, okrywanie roślin przed mrozem czy pobieranie sadzonek zdrewniałych.
 • W ogrodzie warzywnym należy przede wszystkim zadbać o glebę. Można też rozpocząć wysiew nasion na wczesny zbiór oraz przeglądnąć przechowywane zimowe zapasy.
 • Bielenie drzew owocowych, sprawdzanie osłon i pierwsze cięcia - te prace wykonujemy w styczniu w ogrodzie owocowym.
 • Jak dbać o trawnik w styczniu? Przede wszystkim unikajmy chodzenia po nim.
 • Styczeń to również trudny czas dla roślin pokojowych oraz balkonowych i tarasowych, które zostały przeniesione do ciemnych pomieszczeń. Sprawdź, jak o nie zadbać.
 • O czym jeszcze przypomina styczniowy kalendarz ogrodnika? Porządki w narzędziach ogrodniczych, dokarmianie ptaków czy doglądania oczka wodnego to tylko niektóre z prac, które należy wykonywać w tym zimowym miesiącu.

 

Co robimy w ogrodzie w styczniu? Lista prac

Choć może wydawać się, że ogród w zimie jest w stanie spoczynku, ogrodnicy mają wiele prac do wykonania. W tym okresie trzeba zadbać o rośliny ozdobne, warzywnik, sad, a także zatroszczyć się o rośliny balkonowe i tarasowe, które zostały przeniesione na zimę do domu. Poniżej opiszemy, jakie prace ogrodowe warto wykonywać w styczniu. Dzięki temu utrzymamy ogród w dobrej kondycji i odpowiednio go przygotujemy na wiosenne przebudzenie.

Ogród

Styczeń w ogrodzie - rośliny ozdobne

 • Zabezpieczenie roślin - w styczniu panują niskie temperatury, co oznacza, że rośliny ozdobne potrzebują odpowiedniej ochrony. Należy zatem sprawdzić, czy wiatr nie rozchylił lub nie połamał okryć wrażliwych roślin. Jeśli zbliżają się mrozy, to wskazane jest okrywanie roślin agrowłókniną albo słomianymi chochołami. Szczególnie niebezpieczna dla krzewów jest sytuacja, gdy słońce mocno nagrzewa łodygi w dzień, a w nocy temperatura spada do ujemnych wartości. Odpowiednie zabezpieczenie roślin jest zatem kluczowe, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń spowodowanych przez mróz.
 • Strząsanie śniegu - jeśli wystąpiły opady śniegu i zalega on na gałęziach, koniecznie trzeba się go pozbyć. Gałęzie i łodygi mogą się bowiem odkształcić lub całkowicie połamać pod ciężarem śniegu. Najbardziej narażone na uszkodzenia są drzewa i krzewy iglaste.
 • Podlewanie roślin zimozielonych - są to rośliny wiecznie zielone, u których przyrost nowych liści trwa przez cały rok. W przypadku braku wody rośliny zimowe zaczną marnieć, a ich liście poskręcają się i zżółkną. Dlatego tak ważne jest podlewanie roślin w zimie. Niestety wielu ogrodników o tym zapomina.
 • Sprawdzenie stanu roślin - w przypadku uszkodzeń gałęzi spowodowanych intensywnym mrozem lub zalegającym śniegiem, należy wyrównać i zabezpieczyć rany. Do tego celu najlepiej sprawdzi się maść ogrodnicza, nazywana również sadowniczą. Ma ona postać pasty i zawiera wyłącznie neutralne składniki, w tym mieszankę wosku, kalafonii i organicznych rozpuszczalników. Taka maść jest niezmywalna i pozostaje na roślinie aż do całkowitego wyleczenia.
 • Pobieranie sadzonek zdrewniałych - kalendarz prac w styczniu obejmuje także przygotowanie sadzonek zdrewniałych wielu gatunków krzewów ozdobnych, np. pędów jaśminowca, dereni, forsycji czy wierzby. Pędy należy pociąć na około 20 cm sadzonki i zawiązać w pęczki, a następnie umieścić w wilgotnym torfie lub piasku. Jakie narzędzia przydadzą się do cięcia roślin? Najlepiej wykorzystać ostry sekator albo nóż.
 • Przechowywanie roślin - w okresie zimowym niektóre cebule, bulwy kwiatowe i kłącza przechowujemy w zamkniętych pomieszczeniach. Należy je regularnie doglądać, aby nie dopuścić do rozwinięcia się chorób grzybowych. Jeżeli tylko zauważymy, że na części z nich pojawiają się oznaki porażenia, natychmiast powinniśmy je usunąć, aby nie doprowadzić do rozwoju infekcji. Należy również pamiętać, że niektóre nasiona roślin do kiełkowania potrzebują przemrożenia. Wykonuje się go poprzez wysianie nasion w skrzyniach, przykrycie szklaną szybą i wystawienie na działanie niskich temperatur.

 

styczen-w-ogrodzie-rosliny-ozdobne.jpg [261.08 KB]

 

Styczeń w ogrodzie - warzywnik

 • Wysiew nasion na wczesny zbiór wiosenny - jeżeli ziemia nie jest zamarznięta w styczniu, możemy wysiać pierwsze nasiona warzyw, np. wczesne odmiany marchwi, cebuli czy szpinaku.
 • Sprawdzenie stanu szklarni i foliaków - kalendarz ogrodnika informuje również o konieczności sprawdzenia stanu szklarni, foliaków czy rozsadników. Przed sezonem należy załatać wszystkie dziury, naprawić uszczerbki, a także zbadać stan gleby.
 • Przegląd zapasów zimowych - należy regularnie przeglądać przechowywane warzywa i eliminować te, które się psują. Warzywa korzeniowe najlepiej przechowywać w piwnicy, przesypane piaskiem lub ziemią okrywową.
 • Zaplanowanie upraw - w styczniu możemy wykonać nie tylko prace ogrodnicze, lecz także poczynić pewne plany, jeśli chodzi o uprawy w ogrodzie warzywnym. Warto zastanowić się, jak długo konkretne warzywa były uprawiane i w razie potrzeby zaplanować płodozmian.

W styczniu nie wykonujemy zbyt wielu prac ogrodniczych, jeśli chodzi o warzywnik. W tym czasie warto po prostu kontrolować temperaturę gleby, aby nie doprowadzić do przymarzania, a także odpowiednio przechowywać zebrane warzywa.

 

styczen-w-ogrodzie-warzywnik.jpg [178.40 KB]

 

Styczeń w ogrodzie - drzewa i krzewy owocowe

 • Bielenie drzew owocowych - jeżeli wcześniej nie zdążyliśmy tego zrobić, styczeń to dobra pora na bielenie pni drzew. Ma to na celu zapobiegnięcie pękaniu pni i grubszych gałęzi. Musimy zatem przeprowadzić bielenie pni drzew oraz gałęzi. Do tego zadania wykorzystujemy specjalne wapno do bielenia. Jeżeli wapno zostanie zmyte przez deszcz, to zabieg należy powtórzyć.
 • Pierwsze cięcie drzew owocowych - jeśli zastanawiacie się, jakie prace w ogrodzie w styczniu należy wykonać, to z pewnością będzie to pierwsze cięcie drzew owocowych, np. jabłoni czy gruszy. Wykonujemy cięcia sanitarne i pobudzające do rozwoju, usuwamy też gałęzie chore. Możemy też ściąć pędy jednoroczne, które będziemy szczepić wiosną. Z przycinaniem drzew mniej odpornych na zimno lepiej wstrzymać się do cieplejszych dni. W połowie stycznia możemy także przycinać krzewy owocowe. Zaczynamy od tych najbardziej odpornych na niskie temperatury, czyli od agrestu, porzeczki czerwonej i rokitnika. Pod koniec miesiąca można również wykonać zimowe cięcie winorośli pnącej - tutaj nie warto czekać na wyższe temperatury, gdyż zacznie ona wydzielać soki. Do przycinania krzewów i drzew potrzebne nam będą sekatory i piły.
 • Sprawdzanie osłon przed zwierzętami - nasz ogród w styczniu mogą odwiedzać dzikie zwierzęta, np. sarny czy zające. Dlatego warto sprawdzać, czy osłony drzew i krzewów są w dobrym stanie.

 

 

Trawnik styczeń

Jak dbać o trawnik w styczniu? Przede wszystkim należy unikać chodzenia po trawniku, a w szczególności wtedy, gdy panuje mróz. Wówczas można łatwo połamać zamarznięte źdźbła trawy. Należy też pamiętać o tym, że trawnika się nie odśnieża. Jeśli rośliny przykryje biała kołderka, lepiej przezimują, gdyż nie będą narażone na ostre słońce i wiatry.

 

Rośliny pokojowe - styczeń

Kalendarz ogrodnika na styczeń informuje także o dbałości o rośliny pokojowe. Jak dbać o rośliny doniczkowe w styczniu? W tym okresie nasze domowe rośliny przechodzą okres spoczynku. Należy je podlewać umiarkowanie i zapewnić dostęp do światła. W tym czasie nie nawozimy roślin, ale niektóre mogą wymagać zraszania. Poza tym usuwamy zeschnięte i zwiędłe liście, ponieważ w tym okresie kwiaty pokojowe są często atakowane przez choroby i szkodniki. W przypadku dużych mrozów rośliny należy zdjąć z parapetów albo przynajmniej odsunąć je od szyb. Pomieszczenia wietrzymy w południe, kiedy jest najcieplej. Na ten czas najlepiej przenieść je do innego pokoju.

Jeśli na zimę przenieśliśmy kwiaty doniczkowe, balkonowe i tarasowe do pomieszczeń, musimy zapewnić im dostęp do światła. Zwykle w tym czasie wypuszczą wiele wiotkich i jasnych pędów, które warto przyciąć pod koniec miesiąca. Taki zabieg pobudzi rośliny do rozkrzewienia się, dzięki czemu następne przyrosty będą już o wiele mocniejsze. Zimowa pielęgnacja obejmuje również staranne oglądanie roślin pod kątem intruzów - mszyc i przędziorków. Jeśli je zauważymy, należy opryskać roślinę środkiem owadobójczym.

 

jak-dbac-o-rosliny-pokojowe-w-styczniu.jpg [88.99 KB]

 

Styczeń w ogrodzie - o czym jeszcze pamiętać?

Nie tylko rośliny ozdobne i owocowe wymagają zimowej pielęgnacji. Poniżej opisujemy, o czym jeszcze należy pamiętać w styczniu.

 

Porządki narzędziowni

W styczniu przygotowujemy się do sezonu, dlatego oprócz pielęgnacji ogrodu, warto również zadbać o narzędzia ogrodowe. To dobra pora, aby naoliwić i naostrzyć sekator, wymienić trzonek w grabiach czy naostrzyć noże w kosiarce. Narzędzia ogrodnicze należy dobrze oczyścić i zakonserwować, aby zmniejszyć ryzyko powstawania korozji. Warto również dokupić brakujące narzędzia, doniczki, nawozy czy materiały.

Narzędzia ogrodnicze

Doglądanie oczka wodnego

Jeżeli mamy oczko wodne albo staw, nie możemy dopuścić do jego całkowitego zamarznięcia. W tym celu można umieścić w nim pionowo wiązkę trzciny albo umieścić boję z kanałem powietrznym na powierzchni. W przypadku gdy lód utrzymuje się przez dłuższy czas, należy wykonać przerębel, aby dostarczy tlen zimującym rybom i roślinom.

 

Planowanie ogrodu w styczniu

Styczeń to nie tylko czas pielęgnacji roślin, lecz także planowania. Jeśli zamierzamy przeprowadzić modernizację ogrodu, to właśnie teraz możemy zacząć szukać inspiracji. Możemy zastanowić się, gdzie wytyczyć nowe ścieżki w ogrodzie, obserwując, w jaki sposób poruszają się domownicy. Jeśli w ogrodzie zalega śnieg, warto przyjrzeć się wydeptanym dróżkom i właśnie w tych miejscach wytyczyć nowe ścieżki. Do tego celu można wykorzystać, np. obrzeża ogrodowe. Możemy także poszukać ciekawych kompozycji roślinnych, rabat albo dekoracji, a także zaplanować uprawy. To również dobry moment na sporządzenie listy roślin, które chcemy kupić. Planowanie ogrodu w styczniu to również świetny pomysł na spędzenie chłodnych wieczorów.

 

Jakie kwiaty wysiewa się w styczniu?

Większość nasion kwiatów i roślin ozdobnych wysiewa się w marcu albo kwietniu. Jednak najbardziej niecierpliwi ogrodnicy rozpoczynają produkcję rozsad już w styczniu. Właśnie w tym miesiącu wysiewa się rośliny jednoroczne, które mają najdłuższy okres wegetacji i kwitnienie. U takich roślin pierwsze kwiaty pojawiają się dopiero po 4 miesiącach od wysiewu. Jeśli zatem wysiejemy je w styczniu, zakwitną w połowie maja. Jakie kwiaty możemy wysiewać w styczniu? Wybór jest stosunkowo niewielki, ale z powodzeniem możemy wysiać begonię stale kwitnącą, heliotrop, pelargonię czy żeniszek meksykański.

 

czy-dokarmiac-ptaki-w-styczniu.jpg [178.63 KB]

 

Czy dokarmiać ptaki w styczniu?

Styczeń to trudny okres dla ptaków. Często mają one problemy ze znalezieniem pokarmu, przez co tracą wiele energii na utrzymanie temperatury ciała. Warto zatem wystawić w ogrodzie karmniki i regularnie dokarmiać ptaki. W przyszłości odwdzięczą się nam one, zjadając szkodniki, które atakują nasze uprawy i kwiaty. Do karmnika najlepiej nasypać ziarna zbóż, słonecznik czy różne kasze. Dobrym wyborem będą też gotowe mieszanki, które można kupić w formie sypkiej, kolby lub dzwonków. Dla sikorek, wróbli czy srok warto zawiesić słoninę albo pojemnik ze smalcem, gdyż jest to ich ulubiony przysmak.

 

Styczeń w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

W styczniu, mimo że w ogrodzie panuje zimowy spokój, można podjąć szereg działań ogrodniczych, które zaowocują wiosenną świeżą zielenią. Ten zimowy miesiąc jest idealnym czasem, by zatroszczyć się o nasz ogród, mimo że zimowe pejzaże zachwycają ciszą. Pamiętajmy, że odpowiednio wykonane w tym czasie prace ogrodowe są kluczowe dla piękna i zdrowia naszego ogrodu w nadchodzących cieplejszych miesiącach.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS