Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Rodzaje baterii kuchennych i łazienkowych – poznaj je wszystkie!

Baterie, zarówno te kuchenne, jak i łazienkowe pełnią bardzo ważną funkcję, ponieważ bez nich nie moglibyśmy korzystać z bieżącej wody. Dzięki nim możemy również regulować temperaturę i strumień wody w zależności od naszych potrzeb. Współczesne baterie znacznie różnią się od tych, które były popularne kilkanaście lat temu. Cechują się nie tylko estetycznym wyglądem, ale również dodatkowymi udogodnieniami, które zwiększają komfort użytkowania. Czy znasz je wszystkie? Sprawdź, jakie znajdziesz w sklepach rodzaje baterii kuchennych i łazienkowych.

 

Rodzaje baterii kuchennych i łazienkowych – sposób montażu

Na rynku nie brakuje baterii kuchennych i łazienkowych. Ich oferta jest tak bogata i tak różnorodna, że bez problemu znajdziesz model, który spełni Twoje potrzeby, zarówno funkcjonalne, jak i wizualne. Choć baterie kuchenne cechują się podobną konstrukcją do łazienkowych, zazwyczaj są dłuższe i specjalnie wyprofilowane, co ma ułatwiać wygodne mycie nawet wysokich garnków. Ze względu na sposób montażu, baterie kuchenne możemy podzielić na:

  • Stojące – są one nazywane również sztorcowymi. Montuje się je w specjalnych otworach znajdujących się w zlewozmywakach. Niektórzy decydują się jednak zmienić miejsce montażu i zainstalować baterię na blacie kuchennym przed zlewem. Bateria stojąca jest aktualnie najpopularniejszą wersją wśród baterii kuchennych i łazienkowych. 

  • Ścienne – nazywane również naściennymi. Jak sama nazwa wskazuje, takie baterie montuje się w ścianie. Są one coraz rzadziej spotykane na rynku. Na ich zakup decydują się zazwyczaj osoby, które chcą zmienić swoją baterię bez konieczności remontowania instalacji. 

Wśród baterii łazienkowych możemy dodatkowo wyróżnić modele podtynkowe, których elementy przyłączeniowe są ukryte w ścianie. Z zewnątrz widoczna jest jedynie wylewka i uchwyt, umożliwiający obsługę. Taki sposób montażu jest charakterystyczny dla baterii wannowej, prysznicowej, a także baterii umywalkowej. 

Baterie kuchenne

Rodzaje baterii kuchennych i łazienkowych – jaki uchwyt?

Baterie możemy również podzielić ze względu na sposób obsługi. Dostępne są bowiem dwie wersje – jednouchwytowe albo dwuuchwytowe. W tych pierwszych temperaturę oraz wielkość strumienia wody reguluje się za pomocą jednego uchwytu. Jest to bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie, ponieważ baterię można obsłużyć jedną ręką. Z kolei baterie dwuuchwytowe wyposażone są w dwa uchwyty (lub dwa kurki) – jeden do ciepłej wody, a drugi do zimnej. Intensywność strumienia wody oraz jej temperaturę reguluje się więc za pomocą obu uchwytów. Nie jest to jednak ani wygodne, ani ekonomiczne rozwiązanie. Baterię trzeba bowiem obsługiwać dwoma rękami, a ustawienie odpowiedniego strumienia wody może nam zająć znaczniej więcej czasu, przez co zużyjemy więcej wody. Baterie dwuuchwytowe często są wykonywane w stylu wiktoriańskim albo stylizowane na retro

 
rodzaje-baterii-kuchennych.webp

 

Jaka wylewka w baterii kuchennej?

Armatura kuchenna musi być przede wszystkim praktyczna. Strefa zmywania jest bowiem jedną z najczęściej użytkowanych w kuchni. Dlatego tak ważne jest, aby bateria zlewozmywakowa pozwalała na komfortowe zmywanie naczyń, mycie owoców i warzyw czy napełnianie czajnika wodą. W dużej mierze o funkcjonalności kranu kuchennego decyduje wylewka. Warto więc zastanowić się, jaka najlepiej sprawdzi się w kuchni. Do wyboru są wylewki:

  • Nieruchome – to najprostsza i jednocześnie najtańsza opcja. Nieruchoma wylewka sprawdzi się jednak tylko w przypadku niewielkich zlewów.

  • Obrotowe – tego typu wylewki pozwalają na obrót baterii w poziomie, dlatego będą idealne do dużych, dwukomorowych zlewozmywaków

  • Sprężynowe - takie wylewki zakończone są sprężyną i mają przeważnie większe rozmiary.

  • Wysokie – zazwyczaj występują w kształcie litery C lub U, np. Kernau KWT 20 PO Chrome/Black. Taka wysoka wylewka będzie dobrym rozwiązaniem na wyspę kuchenną.

  • Składane – baterie ze składaną wylewką będą doskonałym rozwiązaniem pod okno. Dzięki temu, że można je złożyć, pozwalają na szerokie otwarcie okna. 

  • Wyciągane baterie z wyciąganą wylewką wyposażone są w specjalny wężyk, który można wyciągnąć, aby uzupełnić wodę w stojącym na blacie kuchennym garnku. Są to jedne z najpraktyczniejszych baterii i doskonale sprawdzą się jako baterie zlewozmywakowe. Do tego grona zalicza się m.in. bateria Kernau KWT 28 Spring Chrome.

  • Elastyczne – są one wykonane z gumy, co pozwala ustawić dowolny kształt wylewki. Dzięki elastyczności takie wylewki dobrze sprawdzą się w kuchni. Przeważnie dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych

 

 

Nowoczesne rodzaje baterii kuchennych i łazienkowych

Producenci sukcesywnie udoskonalają armaturę kuchenną i łazienkową, by ta zapewniała jeszcze wygodniejszą obsługę i zużywała jak najmniej wody. Do takich nowoczesnych typów baterii możemy zaliczyć:

  • Baterie bezdotykowe – nie mają uchwytów, za pomocą których reguluje się wielkość strumienia wody. Wyposażone są natomiast w czujniki na podczerwień, które uruchamiają strumień wody po wykryciu rąk w obrębie ujścia wody. Takie czujniki mogą działać natychmiast lub z opóźnieniem. Bateria bezdotykowa automatycznie dobiera wielkość strumienia i temperaturę wody. Jest wyjątkowo oszczędna, ponieważ strumień wody leje się tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Tego typu baterie często znajdują się w obiektach użyteczności publicznej. 

  • Termostatyczne – to stosunkowo nowe rozwiązanie. Takie baterie mają dwa pokrętła – jedno służy do ustawiania siły strumienia, a drugie do regulacji temperatury wody. Dzięki temu pozwalają szybko ustawić właściwy strumień wody i w ten sposób przyczyniają się do jej oszczędności. 

  • Baterie z podgrzewaczem – są w stanie podgrzać wodę do bardzo wysokiej temperatury. Dzięki temu, że osiągają temperaturę wrzątku, mogą zastąpić czajnik, co z kolei pozytywnie wpłynie na koszty zużycia energii. 

  • Baterie filtrujące wodę – kolejnym praktycznym rozwiązaniem jest bateria kuchenna wyposażona w system filtrujący. Dzięki niemu można pić wodę prosto z kranu, ponieważ filtr usunie z niej zapach chloru, zanieczyszczenia, osady wapienne i szkodliwe dla zdrowia związki, które przedostają się do wody z rur wodociągowych. Taka bateria sprawdzi się w każdej kuchni. Pozwoli w dużym stopniu ograniczyć zakup wody butelkowanej. 

 

Podsumowanie

Poznałeś już wszystkie rodzaje baterii kuchennych i łazienkowych. Dzięki temu będziesz mógł zorientować się, jaka bateria najlepiej będzie pasować do Twojego zlewozmywaka czy umywalki w łazience. Pamiętaj, aby przed zakupem sprawdzić, z jakich materiałów została wykonana armatura. Im lepszej jakości materiały wybierzesz, tym dłużej będzie Ci niezawodnie służyć. Kupując baterię, warto wybrać model wyposażony w perlator. Jest to niewielkie urządzenie, które napowietrza strumień wody. Dzięki temu optycznie zwiększa się jego objętość, co pozwala zużywać znacznie mniej wody. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS