Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Okap sterowany gestem – sposób działania, zalety, polecane modele

Nowoczesne okapy kuchenne są wyposażone w wiele praktycznych funkcji, które zwiększają ich funkcjonalność i polepszają komfort użytkowania. Jedną z nich jest sterowanie za pomocą gestów, które stosowane jest również w urządzeniach inteligentnego domu, komputerach, a nawet w smartfonach. Z naszego poradnika dowiesz się, w jaki sposób działa okap sterowany gestem i jakie są jego zalety. Omówimy również wszystkie rodzaje sterowania pracą okapów.

 

Rodzaje sterowania w okapach kuchennych

Zanim przejdziemy do omówienia, jak działa okap sterowany gestem, najpierw sprawdźmy, jakie rodzaje sterowania są stosowane w okapach. Obecnie producenci powoli rezygnują z tych najstarszych i najmniej ergonomicznych metod sterowania, zastępując je wygodniejszymi i bardziej nowoczesnymi.

Okapy kuchenne

Sterowanie pokrętłem mechaniczne

To tradycyjny sposób sterowania, który stosowany jest dziś w budżetowych modelach okapów, najczęściej podszafkowych. Pokrętło do sterowania umieszczone jest na froncie okapu. Przekręcając je w lewą lub prawą stronę, możemy zmniejszyć lub zwiększyć siłę ssącą okapu. Podobne pokrętła znajdują się w innych sprzętach AGD, np. w pralkach czy kuchenkach mikrofalowych

 
okap sterowanie mechaniczne pokrętłem
 

Sterowanie pokrętłem w okapie Kernau KBH 0860.1 X

 

Sterowanie przyciskami mechaniczne

Odbywa się za pomocą przycisków, które zazwyczaj umieszczone są na froncie okapu. Takie sterowanie jest bardzo łatwe w obsłudze – wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk, aby okap zmienił swój tryb pracy. Przyciski służą również do włączania i wyłączania okapu oraz oświetlenia. Okap z mechanicznymi przyciskami będzie odpowiedni dla osób, które przyzwyczajone są do użytkowania tradycyjnych urządzeń. 

 
okap sterowanie mechaniczne przyciskami
 

Sterowanie mechaniczne przyciskami w okapie Kernau KBH 0950.1 X

 

Sterowanie kołyskowe mechaniczne

Okapy mogą być sterowane mechaniczne również za pomocą przełączników kołyskowych. Jest to jeden z najłatwiejszych sposobów obsługi okapu. Wystarczy nacisnąć półokrągły przycisk kołyskowy, aby włączyć lub wyłączyć okap, ustawić odpowiedni poziom mocy albo włączyć oświetlenie. Sterowanie kołyskowe jest coraz rzadziej stosowane przez producentów – znajdziemy je jedynie w starszych i tanich modelach okapów kuchennych.

 
okap sterowanie mechaniczne kołyskowe
 

Sterowanie przyciskami kołyskowymi w okapie Amica OTP6233W

 

Sterowanie suwakowe mechaniczne

W wielu okapach wciąż można znaleźć sterowanie suwakowe. Jak sama nazwa wskazuje, obsługa okapu odbywa się poprzez przesuwanie suwaka w odpowiednią stronę. Zazwyczaj w okapach umieszczone są dwa przyciski suwakowe – jeden służy do włączania i wyłączania urządzenia, a drugi do zmiany stopnia prędkości pracy. Producenci jednak praktycznie zrezygnowali z takiego rodzaju sterowania na rzecz bardziej intuicyjnych i nowoczesnych metod obsługi.

 
okap sterowanie suwakowe mechaniczne
 

Sterowanie suwakowe w okapie Amica OSC6112W

 

Sterowanie elektroniczne przyciskowe

Inaczej nazywane jest sterowaniem Soft-Touch. Do obsługi okapu służą miękkie i eleganckie przyciski. Wystarczy nacisnąć jeden z nich, aby włączyć okap lub wybrać dowolną funkcję. W niektórych modelach okapów przyciski są podświetlane, co pozwala na obsługę urządzenia po zmroku, bez konieczności zapalania górnego oświetlenia. Cechą charakterystyczną sterowania elektronicznego jest wyświetlacz LED lub LCD

 
okap sterowanie elektroniczne przyciskami
 

Sterowanie elektroniczne w okapie Kernau KBH I 0160 W Glass

 

Sterowanie sensorowe (dotykowe)

Obecnie jest to najpopularniejszy rodzaj sterowania w okapach. Sterowanie sensorowe nazywane jest również dotykowym albo sterowaniem Touch Control. Odbywa się bowiem poprzez delikatne przyłożenie palca do szklanej powierzchni. Jest ona bardzo czuła na dotyk, co pozwala na precyzyjną zmianę ustawień i obsługę okapu. Sterowanie dotykowe ma również elegancki wyświetlacz LED, który pokazuje aktualnie wybrane funkcje okapu. Dzięki temu, że powierzchnia panelu jest idealnie gładka, jest on bardzo łatwy do utrzymania w czystości. 

 
okap sterowanie sensorowe

Sterowanie dotykowe w okapie Samsung NK 36M5060SS

 

Sterowanie Magic Wand 

Magic Wand to rodzaj sterowania opatentowany przez jednego z największych producentów okapów – markę Elica. Jak wskazuje nazwa, sterowanie urządzeniem odbywa się poprzez prosty drążek, który wyglądem przypomina różdżkę. W rzeczywistości jest to innowacyjny interfejs sterowniczy, który pozwala zmieniać prędkość pracy silnika oraz włączać oświetlenie. Dodatkowo na końcu drążka znajduje się sygnalizator LED, który informuje o wybranej funkcji za pomocą odpowiednich kolorów. Magic Wand to nowoczesny rodzaj sterowania, którego nie znajdziemy u innych producentów okapów.

 
sterowanie Magic Wand

Sterowanie Magic Wand Elica, źródło: shop.elica.com

 

Sterowanie pilotem

Coraz częściej w okapach stosowane jest sterowanie zdalne za pomocą pilota. Na początku takie sterowanie miały wszystkie okapy sufitowe, których ze względów montażowych nie można było obsługiwać w tradycyjny sposób za pomocą przycisków. Teraz jednak producenci dołączać pilot zdalnego sterowania również do innych rodzajów okapów, m.in. do okapów wyspowych czy kominowych. Okap sterowany pilotem jest bardzo wygodny w obsłudze. Będzie świetnym rozwiązaniem dla osób o niewysokim wzroście oraz dla użytkowników o ograniczonej sprawności ruchowej.

 
okap sterowanie pilotem zdalne
 

Sterowanie pilotem w okapie Kernau KCH 7760 B

 

Sterowanie zdalne smartfonem

Wiele nowoczesnych okapów oprócz sterowania dotykowego oferuje też sterowanie zdalne za pomocą smartfona. Takie okapy łączą się z naszym telefonami najczęściej za pomocą modułu Wi-Fi lub Bluetooth. Aby móc obsługiwać okap z pozycji smartfona, wystarczy pobrać i zainstalować dedykowaną przez producenta aplikację. Dzięki temu za pomocą smartfona będziemy mogli uruchomić okap, zaprogramować jego czas pracy, zmienić prędkość, a nawet sprawdzić poziom zanieczyszczenia filtrów. 

Okap sterowany smartfonem ma takie same zalety jak model sterowany za pomocą pilota. Różnica jest jedynie taka, że telefon zawsze mamy przy sobie i nie musimy korzystać z dodatkowych urządzeń. Poza tym trzeba znaleźć miejsce do przechowywania pilota, a w dodatku łatwo można go zgubić. 

 
okap sterowanie smartfonem
 

Sterowanie smartfonem w okapie Samsung NK 36N9804VB

 

Sterowanie gestami

W droższych i bardziej zaawansowanych okapach znajdziemy sterowanie gestem. Wystarczy wykonać ruch ręką w powietrzu, aby zmienić prędkość pracy lub włączyć okap. Sterowanie za pomocą gestów jest bardzo intuicyjne i łatwe do wykonania, więc żaden użytkownik nie będzie mieć problemów z obsługą urządzenia.

 
okap sterowanie gestem
 

Sterowanie gestem w okapie Kernau KBH 0560.1 B Gesture

 

Sterowanie z płyty 

Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań na rynku jest okap sterowany z płyty. Taki model łączy się z płytą grzewczą za pomocą modułu Bluetooth. Dzięki temu oba urządzenia mogą ze sobą współpracować. Oznacza to, że okap automatycznie się uruchomi, gdy swoją pracę rozpocznie płyta. Co więcej, okap będzie dostosowywać swoją pracę w zależności od intensywności gotowania, więc nie będzie konieczne ręczne zmienianie ustawień. 

 
okap sterowanie z płyty
 

Sterowanie z płyty w okapie Samsung NK 36N9804VB

 

Okap sterowany gestem – co to jest?

Trudno jest wyobrazić sobie gotowanie w kuchni bez brudzenia rąk. Poza tym często obie ręce mamy zajęte – jedną mieszamy w garnku, a drugą dodajemy przyprawy. W takiej sytuacji trudno jest obsługiwać sprzęty AGD. Dlatego producenci okapów wyszli naprzeciw potrzebom konsumentów, tworząc okapy sterowane gestami, które są niezwykle wygodne w obsłudze. Nie trzeba przekręcać pokrętła, naciskać przycisku czy szukać pilota, aby zmienić tryb pracy urządzenia. Wystarczy machnąć ręką, a okap od razu zareaguje na naszą komendę, aktywując wybraną funkcję.

Okapy sterowane za pomocą gestów oferuje kilku producentów na rynku. Każdy z nich stosuje również inną nazwę dla tej funkcji:

  • Touchless – to sterowanie gestem w okapach marki Amica.

  • GControl – jest to system sterowania gestem marki Solgaz.

  • Gesture Control – to innowacyjny system sterowania gestem od Kernau.

 

okap-sterowany-gestami-jak-dziala.png [176.14 KB]

 

Jak działa okap sterowany gestami? 

Okapy sterowane gestami są bardzo intuicyjne, łatwe i precyzyjne w obsłudze. Gesty odpowiadające za włączenie danej funkcji są naturalne i łatwe do wykonania przez użytkownika. Poza tym zamontowane w okapach sensory są na tyle czułe i precyzyjne, że bez problemu odczytują wykonywane gesty.

  • Unosząc rękę do góry, włączamy oświetlenie.

  • Wykonując ruch ręką do dołu, wyłączamy oświetlenie.

  • Wykonując gest ręką w prawo, zwiększamy wydajność okapu.

  • Wykonując ruch ręką w lewo, zmniejszamy prędkość pracy. 

 

 

Jakie zalety ma sterowanie gestami?

Okap sterowany gestem ma kilka zalet. Przede wszystkim jest to nowoczesna funkcja, która znacznie podnosi poziom atrakcyjności urządzenia. Poza tym sterowanie gestem jest po prostu wygodne. Wystarczy machnąć ręką, aby okap się włączył lub zwiększył prędkości i od razu można wracać do gotowania. 

Co więcej, jest to kuchenny okap bezdotykowy. Dzięki temu, że możemy obsługiwać go z pewnej odległości za pomocą gestów, nie musimy dotykać panelu sterowania. Odpada zatem wycieranie i mycie okapu po każdym naciśnięciu przycisku. Poza tym na okapach z czarnego szkła dość widoczne są odciski palców, więc sterowanie gestem będzie w tym przypadku znacznie lepszym rozwiązaniem, niż sterowanie dotykowe.

 

Okap sterowany gestem – przykładowe modele

Producenci stosują sterowanie gestem w nowoczesnych modelach okapów. Jeśli chodzi o sam rodzaj urządzenia, to najczęściej takie sterowanie występuje w okapach wyspowych, kominowych, podszafkowych oraz okapach do zabudowy typu wkład. Przedstawiamy kilka modeli okapów z takim nowoczesnym sterowaniem.

  • Kernau KBH 0560.1 B Gesture – to okap podszafkowy sterowany gestem. Cechuje się dużą wydajnością, która przy maksymalnej wydajności dochodzi do 585 m3/h, a w trybie intensywnym nawet do 642 m3/h. Ten model może pracować zarówno jako wyciąg, jak i pochłaniacz. Ma funkcję Gest Control, dzięki której może być sterowany za pomocą gestem. Dodatkowo producent dołączył do urządzenia również pilot zdalnego sterowania. 

  • Kernau KCH 7760 B Gesture – jest to okap kominowy (przyścienny), wyposażony w system sterowania gestem Gesture Control, który pozwala na bezdotykową obsługę. Okap oferuje maksymalną wydajność na poziomie 635 m3/h, 4 tryby pracy, Timer oraz dwie listwy LED. 

  • Amica OMP6554BG – to okap przeznaczony do zabudowy w szafce kuchennej. Został wyposażony w sterowanie gestem Touchless oraz dodatkowo w sterowanie dotykowe. Urządzenie ma maksymalną wydajność na poziomie 462 m3/h, 3 prędkości pracy oraz oświetlenie LED o mocy 8 W. Co więcej, okap sterowany gestem Amica może pracować zarówno w formie wyciągu, jak i pochłaniacza. 

 

 

 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS