Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Niedobór magnezu a picie kawy

Kawa jest jednym z najpopularniejszych ciepłych napojów na świecie. Po filiżankę kawy najchętniej sięgamy rano, ponieważ od razu stawia na nogi i pobudza do działania, a sam jej zapach wprawia w lepsze samopoczucie. Kawa ma jednak wielu przeciwników, którzy widzą w niej przyczynę niedoborów magnezu. Okazuje się jednak, że spożywanie kawy w umiarkowanych ilościach nie wpływa negatywnie na stan naszego zdrowia. 

 

Jakie są objawy niedoborów magnezu?

Niedobry magnezu mogą wynikać z nieprawidłowej diety, niezdrowego trybu życia, a także przyjmowania niektórych leków, np. hormonalnych, działających moczopędnie, antybiotyków czy leków nasennych. Na zmniejszenie tego minerału w organizmie wpływają również choroby, które związane są z zaburzeniami wchłaniania lub nadmiernego wydalania magnezu. Nadmierny stres, wysiłek fizyczny i przemęczenie również wpływają na niedobory magnezu w organizmie. 

Skąd będziemy wiedzieć, że brakuje nam magnezu? Część symptomów to pospolite dolegliwości, które łatwo można zbagatelizować. Jeśli jednak pojawiają się częściej niż zazwyczaj, warto wykonać badanie krwi, aby sprawdzić poziom magnezu w organizmie. 

Do najczęstszych objawów niedoboru magnezu należą:

  • Bóle i zawroty głowy,

  • Rozdrażnienie i trudności w koncentracji – to częsty objaw niedoboru magnezu u dzieci,

  • Przewlekłe zmęczenie i osłabienie organizmu,

  • Mrowienie i skurcze mięśni, najczęściej łydek,

  • Tiki nerwowe, np. drganie powieki,

  • Wypadanie włosów i łamliwość paznokci,

  • Objawy skórne, np. łuszczenie się skóry, które spowodowane jest skutkiem złego wchłaniania magnezu,

  • Niespokojny sen i bezsenność,

  • Zaburzenia rytmu serca, np. kołatanie serce, tzw. nerwobóle czy arytmia serca.

U kobiet niedobór magnezu wpływa też na bolesność miesiączek i może nasilać objawy menopauzy. O odpowiedni poziom magnezu powinny szczególnie dbać kobiety w ciąży, gdyż jego brak może powodować problemy z utrzymanie ciąży (przedwczesny poród lub poronienie). Z kolei u mężczyzn niedobory magnezu mogą negatywnie wpływać na płodność. 

 

Niedobór magnezu a picie kawy – fakty i mity

„Kawa wypłukuje magnez z organizmu” – to jedna z najczęściej powtarzanych opinii na temat kawy. Jak się okazuje, nieprawdziwa, czego dowodzą liczne przeprowadzone badania. Kawa nie tylko nie jest niezdrowa dla naszego organizmu, ale wręcz ma działanie ochronne. 

Faktem jest, że spożycie 2-3 filiżanek kawy (około 300 mg) może przyczyniać się do wypłukiwania magnezu z organizmu, które utrzymuje się przez 3 godziny. W sumie w ciągu 24 godzin z organizmu tracimy 4 mg magnezu. Należy jednak zaznaczyć, że jedna filiżanka kawy o pojemności 200 ml zawiera co najmniej 7 mg magnezu. Oznacza to, że pijąc kawę, nie tylko nie tracimy magnezu, lecz także go uzupełniamy. 

 

 

Czy kawa wypłukuje magnez? Badania

Na temat tego, czy kawa wypłukuje magnez, zostało przeprowadzonych wiele badań. 

  • W 2003 roku „The Journal of Nutrition” opublikował wnioski z badań na temat ilości oraz źródeł spożywanego magnezu w diecie dorosłego Amerykanina. Okazało się, że kawa dostarcza 5,3% magnezu dorosłym Amerykaninom.

  • W 2011 roku w „Biological Trace Element Research” pojawiła się publikacja na temat źródeł magnezu w diecie Koreańczyków. Z badań wynika, że w grupie wiekowej 19-29 lat najwięcej magnezu dostarczają: kimchi, tofu, ryż i kawa. Natomiast w grupie wiekowej pomiędzy 30 a 49 rokiem życiem kawa była już na pierwszym miejscu, a dopiero za nią znalazły się kimchi, tofu i ryż. Tak samo było w grupie wiekowej 50-64 lata – kawę wymieniono jako główne źródło magnezu

 

niedobór magnezu a picie kawy

 

Jak uzupełnić magnez po kawie?

Objawy niedoboru magnezu można bardzo łatwo wykryć, ale o wiele trudniej je uzupełnić. Przede wszystkim osoby z niskim poziomem magnezu powinny zmienić swoje nawyki żywieniowe. Lista produktów bogatych w ten pierwiastek jest naprawdę długa, więc z pewnością znajdą na niej kilka ulubionych składników. Największą zawartość magnezu mają: 

  • Kakao,

  • Orzechy i migdały,

  • Pestki dyni – zawierają tak dużą ilość magnezu, że zjedzenie zaledwie ich garści w 100% zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na ten minerał, 

  • Otręby pszenne,

  • Warzywa strączkowe, np. groch, fasola, bób czy soczewica,

  • Kasza gryczana,

  • Warzywa zielone, np. szpinak, jarmuż, rukola czy natka pietruszki,

  • Produkty zbożowe, np. płatki kukurydziane,

  • Banany, 

  • Czekolada gorzka – o zawartości minimum 75% kakao,

  • Woda mineralna – najlepiej średnio- i wysokozmineralizowana.

Poza tym magnez można suplementować preparatami dostępnymi w aptekach. Zazwyczaj leki lub suplementy magnezu występują razem z witaminą B6, ponieważ zwiększa ona jego efektywność wchłaniania nawet o 40% i poprawia transport jonów magnezu. Innym sposobem uzupełnienia tego pierwiastka jest picie kawy wzbogaconej o magnez. Obecnie popularna jest kawa zbożowa Inka Magne

 

niedobór magnezu a picie kawy

 

Czy kawa wypłukuje składniki odżywcze z organizmu?

Kawa, a konkretnie zawarta w niej kofeina, ma działanie moczopędne, dlatego może przyczyniać się do szybszego wypłukiwania niektórych minerałów z organizmu. Należy jednak zaznaczyć, że składniki odżywcze są wypłukiwane jedynie w śladowych ilościach, maksymalnie kilku miligramów na dobę. Taki efekt zaobserwujemy po wypiciu każdego innego napoju zawierającego kofeinę. Gdzie jeszcze występuje kofeina? Okazuje się, że jest składnikiem wielu popularnych napojów, np.:

  • Yerba mate – 360 mg/l, 

  • Napojów energetycznych, np. popularnego Red Bulla – 320 mg/l,

  • Herbaty czarnej – 280 mg/l,

  • Pepsi Max – 185 mg/l,

  • Herbaty zielonej – 170 mg/l,

  • Coca-coli – 96 mg/l,

  • Kawy bezkofeinowej – nawet do 70 mg/l

Teoretycznie nadmierne spożywanie kawy może prowadzić do wypłukiwania niewielkich ilości minerałów. Nie wpływa ona jednak na przyswajanie podstawowych składników odżywczych, jak białka, węglowodany czy tłuszcze. 

 

niedobór magnezu a picie kawy

 

Potas

Wiele osób zastanawia się, czy kawa wypłukuje potas. Z racji tego, że jest to elektrolit, jest on wydalany wraz z moczem. Wypicie kawy, która działa moczopędnie, może zatem zwiększać wydalanie potasu z organizmu, ale jedynie w znikomych ilościach. 

 

Wapń

Podobnie jak w przypadku magnezu i potasu, kawa może wypłukiwać śladowe ilości wapnia. Jest to jednak tak niewielka ilość, że nawet jej nie odczujemy – wypicie napoju ze 170 g kawy to strata zaledwie 5 miligramów wapnia. Problem może się jednak pojawić u osób, które cierpią na osteoporozę lub zrezygnowały z nabiału w swojej diecie.  

 

Żelazo

Samo picie kawy nie powoduje utraty żelaza. Jednak zawarte w kawie polifenole mogą znacznie utrudniać jego wchłanianie. Problemy mogą mieć zatem weganie i wegetarianie, którzy dostarczają do organizmu zbyt mało żelaza. Zaleca się zatem, aby po spożyciu posiłku bogatego w żelazo, odczekać przynajmniej godzinę, zanim sięgniemy po filiżankę kawę. 

 

Witaminy

Czy kawa wypłukuje witaminy? Nie, a dodatkowo sama jest dobrym źródłem witamin z grupy B. W jednej filiżance kawy znajdują się 1-3 mg witaminy B3 (niacyna), która powoduje wzrostu tzw. dobrego cholesterolu. Poza tym kawa dostarcza też witaminy B2 (ryboflawina), B1 (tiamina) i B5 (kwas pantotenowy), a także śladowe ilości witaminy B4 (cholina). 

Co wypłukuje magnez z organizmu?

Jak widać, niedobry magnezu wcale nie są związane z piciem kawy. Przyczyną niedoborów może być spożywanie napojów i produktów, które wypłukują magnez w dużych ilościach lub utrudniają jego wchłanianie. Należą do nich:

  • Napoje zawierające fosforany i kwas fosforowy – wraz z magnezem tworzą takie wiązania chemiczne, które nie łączą się z aminokwasami i w rezultacie nie mogą przedostać się do krwioobiegu. 

  • Alkohol – zwiększa zużycie magnezu w organizmie i utrudnia jego wchłanianie. 

  • Posiłki bogate w lipidy i wapń – obecność tych minerałów znacznie utrudnia wchłanianie magnezu. 

  • Insulina – u osób zażywających insulinę, nerki pracują na „większych obrotach”, co skutkuje wydalaniem nadmiernych ilości magnezu z organizmu. 

  • Niektóre leki, np. antybiotyki, leki moczopędne, diuretyki, leki przeczyszczające, glikokortykosteroidy, leki antykoncepcyjne, środki nasenne i antydepresanty.

  • Przewlekły stres – nie tylko powoduje ciągłe wypłukiwanie magnezu, ale również niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.

Czy herbata wypłukuje magnez? Ani herbata ani kawa nie są poważnym zagrożeniem dla zawartości magnezu w naszym organizmie. Większość sprzedawanych napojów wykazuje lekkie działanie moczopędne, ale jest to normalne, ponieważ nasz organizm musi w jakiś sposób pozbyć się nadmiaru płynów. 

 

niedobór magnezu a picie kawy

 

Niedobry magnezu a picie kawy – podsumowanie

Reasumując, wbrew temu, co powszechnie sądzi się o kawie, wcale nie wypłukuje ona magnezu. Na niedobry tego pierwiastka wpływ ma wiele innych czynników. Skąd zatem wzięła się tak negatywna opinia o kawie? Być może z tego powodu, że nadmiarowe ilości kawy pijemy w pośpiechu, pod wpływem stresu i gdy jesteśmy niewyspani. Do tego, zamiast spożywać posiłki bogate w witaminy i minerały, zazwyczaj sięgamy po niezdrowe fast-foody. W rezultacie nie dostarczamy organizmowi potrzebnych składników odżywczych, a o wszystko obwiniamy nadmiar kawy. Sytuacji nie poprawiają też producenci suplementów, którzy często powielają mity o tym, że kawa wypłukuje magnez. 

Picie kawy nie spowoduje, że utracimy cenny dla organizmu magnez. Jeśli zadbamy o zbilansowaną dietę, utrzymamy odpowiedni poziom magnezu bez względu na to, czy będziemy spożywać kawę, czy nie. 

 

Źródła:

https://www.crazynauka.pl/ile-kofeiny-zawiera-naprawde-kawa-herbata-cola-czy-red-bull/

https://katarzynaswiatkowska.pl/kawa-kontra-magnez-czyli-bzdury-serwowane-przez-reklamy/

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS