Infolinia (17) 865 26 81 od pn. do pt. w godz: 09:00 - 17:00

0

Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

kobieta ogląda telewizję
Dla wielu osób telewizor jest głównym źródłem rozrywki. Oglądamy na nim programy telewizyjne, urządzamy maratony filmowe, prezentujemy zdjęcia i gramy w gry na konsoli. Spędzamy przed telewizorem dużo czasu, dlatego powinniśmy zadbać, aby kilkugodzinne oglądanie nie zmęczyło naszego wzroku i nie nadwyrężyło kręgosłupa. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zawieszenie telewizora na ścianie lub ustawienie go na szafce RTV. Sprawdźmy, na jakiej wysokości powinien znaleźć się telewizor. 
 

Czy każdy telewizor można powiesić na ścianie?

Zanim udamy się do sklepu po nowy telewizor, powinniśmy zastanowić się, czy postawimy go na szafce, czy może powiesimy na ścianie. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie każdy nowy odbiornik ma zamontowane uchwyty, które pozwalają zawiesić go na ścianie. Niektóre mają jedynie stabilne stopki, co wiąże się z koniecznością ustawienia ich na szafce. Natomiast montaż telewizora na ścianie jest możliwy tylko za pomocą specjalnych uchwytów. Należy jednak pamiętać, że dostępne w sklepach uchwyty do telewizorów nie są uniwersalne. Dobierane są do przekątnej ekranu i ciężaru telewizora, dlatego przed zakupem uchwytu należy zwrócić uwagę, czy jest on zgodny ze standardem VESA, czyli odległością pomiędzy otworami montażowymi znajdującymi się na obudowie telewizora. 
 
Telewizor TCL 32ES570F
Raty w Max Elektro 10x0%
999,00zł
Bestseller
Raty 0%
Telewizor United 50DF58
Raty w Max Elektro 10x0%
1 299,00zł
1 499,00 zł
Promocja - 13%
Raty 0%

 

Od czego zależy wysokość telewizora?

Nie jest łatwo udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, na jakiej wysokości zawiesić telewizor. Jego montaż zależy bowiem od wielu czynników. Należą do nich wielkość telewizora i pomieszczenia, a także pozycja i odległość oglądającego od odbiornika. Z tych względów, na innej wysokości zawiesimy telewizor na ścianie w salonie i na innej telewizor w sypialni. Montaż telewizora na odpowiedniej wysokości jest bardzo ważny, ponieważ zapewnia komfort oglądania w wygodnej dla nas pozycji i pozwala zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy. Jeśli zawiesimy telewizor zbyt wysoko, będziemy musieli zadzierać głowę, by dobrze widzieć ekran. Natomiast w przypadku gdy powiesimy telewizor zbyt nisko, będziemy musieli oglądać telewizję pochyleni, co szybko spowoduje bóle w szyi i ramionach. Telewizor powinien więc znaleźć się na takiej wysokości, która pozwoli oglądającemu siedzieć w naturalnej pozycji, niepowodującej dyskomfortu.
 
Wieszając telewizor na ścianie, powinniśmy wziąć pod uwagę również dystans między nim, a miejscem, z którego będziemy oglądać telewizję. Istnieje zasada, że minimalna odległość powinna wynosić dwukrotność szerokości ekranu telewizora. Są to jednak tylko szacunkowe dane, ponieważ wpływ na odległość odbiornika ma również jego rozdzielczość. Przyjęło się, że w przypadku telewizorów Full HD na jeden cal przekątnej powinno przypadać około 4-4,5 cm odległości, a w przypadku odbiorników 4K około 2,1 cm
 
Jeśli nie wiemy, która wielkość ekranu będzie najlepiej pasować do naszego pokoju, możemy wykonać łatwe obliczenia. W przypadku telewizorów o rozdzielczości 4K wartość przekątnej musimy pomnożyć razy 3. W ten sposób uzyskamy następujące wyniki:
 
 • Telewizor 4K 42 cale – 126 cm
 
 • Telewizor 4K 50 cali – 150 cm
 
 • Telewizor 4K 55 cali – 165 cm
 
 • Telewizor 4K 65 cali – 195 cm

 

 • Telewizor 4K 75 cali – 225 cm
 
Telewizor Hisense 55A6BG
2 099,00zł
Nowość
Raty 0%
Telewizor Hisense 50E76GQ QLED
Raty w Max Elektro 10x0%
2 199,00zł
2 399,00 zł
Promocja - 8%
Raty 0%
Dostawa 0 zł
Telewizor Philips 70PUS7906
Raty w Max Elektro 10x0%
TV Philips Ambilight Satysfakcja gwarantowana!
3 599,00zł
3 699,00 zł
Promocja - 3%
Raty 0%
Dostawa 0 zł
 

Natomiast w przypadku telewizorów o rozdzielczości Full HD wartość przekątnej ekranu musimy pomnożyć przez 5. Oto odległości, jakie uzyskamy:

 
 • Telewizor Full HD 42 cale – 219 cm
 
 • Telewizor Full HD 50 cali – 250 cm
 
 • Telewizor Full HD 55 cali – 275 cm
 
 • Telewizor Full HD 65 cali – 325 cm
 
 • Telewizor Full HD 75 cali – 375 cm
 
Telewizor Blaupunkt BA40F4132LEB
Raty w Max Elektro 10x0%
1 178,00zł
1 199,00 zł
Promocja - 2%
Raty 0%
Dostawa 0 zł
Telewizor Telefunken 40TF5450
Raty w Max Elektro 10x0%
1 049,00zł
1 099,00 zł
Promocja - 5%
Raty 0%

 

Pamiętajmy, że te wyniki jedynie sugerują odpowiednią odległość od ekranu. Nie musimy ściśle się ich trzymać, ale przynajmniej pozwolą nam zorientować się, jaka odległość między telewizorem a miejscem oglądania będzie dla nas najlepsza.
 
wysokość od telewizora
Źródło: www.ergotron.com
 

Na jakiej wysokości powiesić telewizor w salonie?

Coraz częściej decydujemy się zawiesić telewizor na ścianie, zamiast ustawić go na szafce RTV. Takie rozwiązanie jest estetyczne, a smukłe i duże ekrany prezentują się w salonie bardzo efektownie. Jeśli chcemy oszacować prawidłową wysokość telewizora na ścianie, najpierw powinniśmy zwrócić uwagę na ustawienie i wysokość mebli. Ogólna zasada mówi o tym, że środek ekranu powinien znaleźć się na wysokości wzroku osoby oglądającej. Z racji tego, że telewizor w salonie będzie służył rozrywce całej rodziny, warto sprawdzić, na jakiej wysokości mają wzrok wszyscy domownicy. Otrzymane wyniki można uśrednić, dzięki czemu zawiesimy telewizor na optymalnej wysokości dla wszystkich. Zazwyczaj jest to około 100-110 cm od podłogi.
 
Musimy jednak pamiętać, że wpływ na prawidłową wysokość telewizora będzie miała też jego wielkość. Duże telewizory o przekątnej 55, 65 lub 70 cali możemy zamontować nieco wyżej - tak, aby dolna krawędź telewizora na ścianie znajdowała się na wysokości naszego wzroku. Nie wpłynie to negatywnie na komfort oglądania, a umożliwi oglądanie telewizji z różnych miejsc w salonie. 
 
wysokość od telewizora
Źródło: www.besttabletsforkids.org
 
Pamiętajmy, że telewizor w salonie będzie pełnił nie tylko funkcję rozrywkową, ale również reprezentacyjną. Aby bardziej go wyeksponować, możemy zawiesić go na dekoracyjnej ścianie, np. wyłożonej czerwoną cegłą lub naturalnym kamieniem. Bardzo efektownie prezentują się telewizory zwieszone na panelach ściennych imitujących beton, a także na panelach meblowych wykonanych z drewna. Wieszając telewizor na ścianie, pamiętajmy również, aby odpowiednio ukryć kable. Niektóre modele mają wbudowane specjalne schowki, do których można włożyć przewody. Jeśli nasz odbiornik nie ma takiej opcji, warto dokupić specjalną maskownicę kabli. Nie tylko ukryje ona nieestetycznie wiszące okablowanie, ale również ochroni je przed ewentualnymi uszkodzeniami. Obecnie wybór maskownic jest bardzo duży, więc bez problemu dobierzemy odpowiedni model, pasujące zarówno stylem, jak i kolorem do naszego wnętrza. 

 

Na jakiej wysokości zawiesić telewizor w sypialni?

Próbując ustalić prawidłową wysokość telewizora na ścianie w sypialni, będziemy kierować się nieco innymi wytycznymi niż w przypadku telewizora w salonie. Jest to spowodowane tym, że telewizję w sypialni będziemy oglądać w pozycji leżącej, a nie siedzącej. Z tego względu odbiornik powinien znaleźć się około 30 cm powyżej naszej linii wzroku. Dzięki temu będziemy mogli komfortowo oglądać ulubione seriale, leżąc na łóżku. Przy zakupie uchwytu do telewizora, warto wybrać model z regulacją w pozycji pionowej i poziomej, co pozwoli nam swobodnie zmieniać kąt nachylenia ekranu w zależności od naszych preferencji. Jeśli chcemy dodatkowo zaoszczędzić trochę miejsca, wybierzmy uchwyt ścienny, który da się zamontować zaledwie kilka centymetrów od ściany
 

 

Wieszanie telewizora na ścianie – praktyczne wskazówki

Z pozoru wydaje się, że zawieszenie telewizora na ścianie jest dość skomplikowane. Nic bardziej mylnego! Taki montaż telewizora jest bardzo prosty i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Wystarczy, że zaopatrzymy się w potrzebne narzędzia i będziemy postępować zgodnie z instrukcją obsługi, dołączoną do uchwytu. Oto kilka wskazówek, które mogą się przydać podczas wieszania telewizora na ścianie:
 
 • Pamiętajmy, że telewizor musi być podłączony do gniazdka. Jeśli w ścianie znajdują się już kable, zawieszenie odbiornika nie będzie stanowiło żadnego problemu. W innym przypadku będziemy musieli dobrze przemyśleć, na jakiej wysokości powinny się znaleźć gniazda pod TV. Najlepiej umieścić je poza powierzchnią ekranu, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim domownikom.
 
 • Zanim sięgniemy po wiertarkę, dokładnie wyznaczmy miejsce, w którym zamontujemy telewizor. W razie pomyłki ołówek łatwiej usuniemy ze ściany niż wywiercone dziury.
 
 • W czasie wiercenia zawsze korzystajmy z poziomicy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz telewizor będzie wisiał prosto. Niektóre uchwyty mają już wmontowane poziomice, co znacznie ułatwia montaż.
 
 • Wiele osób zastanawia się, czy można zawiesić telewizor na ścianie z regipsu. Jest to oczywiście możliwe, ale trzeba pamiętać, że ściany z kartongipsu mają ograniczoną nośność. Jeśli na etapie wykańczania pokoju, zastosowaliśmy specjalne wzmocnienia w ścianie, z powodzeniem możemy zamontować na niej odbiornik. Jeśli tego nie zrobiliśmy, do montażu powinniśmy wybrać długie kołki, które będziemy mogli przymocować bezpośrednio do metalowego profilu ściany.  
 
 • Jeśli chcemy, możemy zamontować telewizor w narożniku. Do tego celu konieczny będzie jednak zakup odpowiedniego uchwytu z regulacją położenia ekranu. Wbrew pozorom taki uchwyt wcale nie montuje się w narożniku, tylko obok, a następnie reguluje telewizor, tak, aby zakrył narożnik. 

 

wysokość telewizora
 

Na jakiej wysokości powinien stać telewizor na szafce RTV?

Choć montaż telewizora na ścianie jest bardzo wygodnym rozwiązaniem i daje wiele możliwości aranżacji wnętrza, nie wszyscy mogą sobie na niego pozwolić. W rezultacie pozostaje im ustawienie telewizora na dedykowanej szafce RTV, komodzie lub meblościance. Taki sposób montażu też ma swoje zalety, ponieważ pozwala przestawiać telewizor i ukryć kable tak, aby stały się całkowicie niewidoczne. Jeśli mamy na tyle małe pomieszczenie, że trudno w nim będzie ulokować szafkę na telewizor, możemy wybrać alternatywną opcję i ustawić odbiornik na stojaku. W sklepach nie brakuje stojaków z możliwością regulacji wysokości czy z kółkami, które zapewniają im mobilność.
 
Przed zakupem telewizora, warto najpierw sprawdzić ustawienie kanapy i foteli, z których będziemy oglądać telewizję. Dzięki temu łatwiej będziemy mogli ocenić wysokość, na jakiej powinien znaleźć się odbiornik. Pamiętajmy, że środek ekranu powinien znaleźć się na wysokości naszego wzroku lub nieco wyżej, jeśli telewizor ustawiony jest w większej odległości. Jeśli zdecydujemy się na zakup mniejszego ekranu o przekątnej 32 lub 40 cali, powinniśmy ustawić go bliżej, w odległości 2-3 metrów od miejsca, z którego będziemy oglądać telewizję. 
 

TOP 3 bestsellerów 2022 telewizorów w Max Elektro - sprawdź polecane modele:

(dane na 27.10.2022)

Telewizor Manta 50LUS122T
Raty w Max Elektro 10x0%
1 299,00zł
Nowość
Raty 0%
Telewizor Samsung UE32T4302A
Raty w Max Elektro 10x0%
989,00zł
999,00 zł
Promocja - 1%
Raty 0%
Dostawa 0 zł
 

Nie znalazłeś telewizora odpowiadającego Twoim wymaganiom?
Sprawdź pełną listę dostępnych modeli:

Telewizor w sklepie Max Elektro

Telewizory

 

Polecamy inne poradniki związane z tematyką telewizorów:

 

Nasi producenci

3D RUDDER
4SWISS
A4TECH
ACER
ADLER
AMAZFIT
Amica
AQUAPHOR
ARKAS
ART
ASUS
AWTOOLS
BABYLISS
BECKER
BEGOOD
BEKO
Bissell
BLANCO
BLAUPUNKT
BLEBOX
BLUEAIR
Bosch
BRAUN
BREVILLE
BRITA
CANDY
CAT
CECOTEC
CHICCO
COBI
CONCEPT
DEDRA
DEZAL
DE LONGHI
DYNAXO
ECOVACS
Electrolux
ELICA
EMMERSON
EPSON
ESHARK
EVOREI
FABER
FALMEC
FAMAS
FERGUSON
FIAT
FIELDMANN
FISKARS
FOODSAVER
FOREVER
FRANKE
GARDENA
GARETT
GARMIN
GERLACH
GOODRAM
GORENJE
GOTIE
GREEN CELL
GRUNDIG
HIRO
HISENSE
HITACHI
HOOVER
HP
HUAWEI
IIYAMA
Indesit
INSINKERATOR
IROBOT
KALORIK
KARCHER
KAWASAKI
KENWOOD
KERNAU
KIANO
King Mount
KLEEN
KUVINGS
LAFE
LEGO
LEIFHEIT
LENOVO
LG
LIBOX
LIONELO
LOGITECH
LUDWIK
LUXPOL
MAMIBOT
MANTA
MAXCOM
MEDIVON
MEIZU
MELITTA
MESKO
MODECOM
MOSER
MOTOROLA
MOTUS
MPM
NAVITEL
NENO
NIVONA
NOKIA
NORTON
NOVEEN
ONE FOR ALL
OPTI
OPTIMUM
ORAL-B
ORNO
PADMATE
PANASONIC
PAUL NEUHAUS
PHILIPS
PLATINET
POLAR
PROMILER
PURON
PYRAMIS
RAVANSON
REALME
REMINGTON
RETLUX
RIDER
RITTER
ROBOROCK
SAECO
SAMSUNG
SBOX
SCANPART
SCARLETT
SENCOR
SETTY
SHARP
SIEMENS
SKATEFLASH
SMARTGPS
SMEG
SPRINGOS
STADLER FORM
SUNONE
TCL
TECHNISAT
TEFAL
TELKOM-TELMOR
TENDA
TESCOMA
THOMSON
TK LIGHTING
TOSHIBA
TP-LINK
TRACER
UNITED
Varta
VELGE
VILEDA
VIRONE
VORDON
WAHL
WEBER
WHIRLPOOL
WIKO
WORWO
XBLITZ
XENIC
XIAOMI
ZEEGMA
ZELMER
Zuma Line