% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Lampa biurkowa LED do czytania – jaka będzie najlepsza?

Jesteś miłośnikiem książek i często spędzasz wieczory z ulubioną lekturą w ręce? Podczas czytania ważne jest nie tylko wygodne miejsce, ale również odpowiednio oświetlone miejsce. Słabe światło szybko zmęczy wzrok, natomiast zbyt mocne będzie Cię oślepiać podczas czytania. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiednią lampkę, najlepiej z oświetleniem LED, która zapewni wysoki komfort, a jednocześnie nie zaburzy wystroju wnętrza. Jaka zatem lampa biurkowa LED do czytania będzie najlepsza? 

 

Jaka żarówka do czytania – ledowa czy zwykła?

Kiedyś źródłem światła w lampkach biurkowych były tradycyjne żarówki. Choć kosztowały zaledwie kilka złotych, ich czas pracy był dość krótki, więc konieczne było ich systematyczne wymienianie. Poza tym klasyczne żarówki mocno się nagrzewały, a pełne światło emitowały dopiero po upływie około jednej minuty. Jakby tego było mało, ciągłe włączanie i wyłączanie lampki znacznie skracało żywotność klasycznej żarówki. Dziś w lampkach stosuje się głównie żarówki LED, które są nie tylko bardziej żywotne i bezpieczne, ale również nie emitują szkodliwego promieniowania UV i pobierają nawet do 80% mniej energii niż żarówki tradycyjne. Do czytania książek najlepszym wyborem będzie więc żarówka LED o mocy 5-6 watów

Lampy na biurko

Lampa biurkowa LED do czytania - dobór barwy światła

Wybierając lampkę biurkową, niewiele osób zastanawia się nad barwą światła. To duży błąd, ponieważ ma ona bardzo duże znaczenie na przyswajanie tekstu. Trudno jest jednoznacznie wskazać, jakie światło do czytania sprawdzi się najlepiej. Wiele zależy bowiem od tego, w jakim celu czytamy. Jeśli czytamy, aby przygotować się do pracy czy szkoły, korzystniejsze będzie światło o barwie zimnej. Chłodny odcień działa pobudzająco i niweluje uczucie senności, dzięki czemu pozwala bardziej skupić się na lekturze. Jeśli jednak czytamy książkę, aby się odprężyć i zrelaksować, to zdecydowanie lepiej sprawdzi się światło o ciepłej lub neutralnej barwie. Ciepłe oświetlenie działa wyciszająco, sprzyja relaksowi i nadaje wnętrzu przytulnego charakteru.

Obecnie do wyboru mamy trzy podstawowe barwy światła, a temperaturę barwową wyraża się w kelwinach:

 • Barwa ciepła – 2700-3300 K

 • Barwa neutralna – 3400-5300 K

 • Barwa zimna – 5400-7000 K

Ważne jest zatem, aby dopasować odpowiednią temperaturę barwową do swoich potrzeb i upodobań. Dlatego dobrym rozwiązaniem byłaby lampa biurkowa LED do czytania z regulacją światła – zarówno pod względem natężenie, jak i barwy. 

 
Lampa biurkowa LED do czytania

 

Lampa biurkowa LED do czytania – czym się kierować przy zakupie?

Odpowiednio dobrana lampka LED pozwoli stworzyć nie tylko kącik do czytania, ale również idealne miejsce do pracy czy nauki. Obecnie oferta lampek biurkowych jest bardzo szeroka, dlatego wybór odpowiedniego modelu może przysparzać problemów. Udając się do sklepu, warto więc zwrócić uwagę na poniższe parametry:

 • Moc lampki – zazwyczaj moc lamp biurkowych waha się w granicach od 40 do 100 W. W przypadku żarówek LED odpowiednikiem watów są lumeny i to właśnie nimi należy kierować się przy wyborze lampki LED. 

 • Regulacja natężenia i barwy światła – tak jak wspomnieliśmy wcześniej, lampa biurkowa LED do czytania powinna umożliwiać zmianę barwy światła i jego natężenia. Dzięki temu będziemy mogli dobrać odpowiednie oświetlenie zarówno do czytania, jak i pracy wymagającej skupienia. 

 • Elastyczne ramię lampki – warto wybrać lampkę z długim, regulowanym ramieniem, co pozwoli skierować strumień światła w dowolną stronę. W niektórych modelach ramię wykonane jest z elastycznej gumy, dzięki czemu można je wyginać w wielu kierunkach. Przykładem takiej lampki jest Nilsen LED Happy różowa PX026.

 • Długość przewodu – jeśli lampka będzie miała zbyt krótki kabel, może nie dosięgnąć do najbliższego gniazdka. Z kolei zbyt długi przewód może przeszkadzać w pracy i tylko niepotrzebnie plątać się pod nogami.

 • Wygląd lampki – choć parametry techniczne lampki są bardzo ważne, warto wybrać lampkę, która będzie pasowała do aranżacji wnętrza i naszych upodobań. W końcu inną lampkę kupimy dla siebie, a inna wybierzemy dla dzieci. 

 • Mobilność – lampka na biurku powinna być lekka i przenośna, dzięki temu będziemy mogli korzystać z niej również w innych pomieszczeniach. 

 • Dodatkowe wyposażenie – na rynku znajdziemy lampki z zegarem, przybornikiem, z wyświetlaczem, a nawet nowoczesne modele z ładowarką. Praktycznym wyborem będzie również lampka z klipsem, ponieważ nie zajmie zbyt wiele miejsca na biurku, a poza tym łatwo ją będzie można przepiąć w inne miejsce. 

 

 

Jak ustawić lampkę na biurku?

Gdy już wybierzemy odpowiednią lampkę do czytania, będziemy musieli odpowiednio ją ustawić na biurku. Optymalne ustawienie źródła światła jest bardzo ważne, ponieważ nie męczy wzroku i zwiększa komfort czytania. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przy ustawianiu lampki biurkowej jest skierowanie jej bezpośrednio na osobę czytającą. Takie ustawienie światła nie tylko nie doświetli odpowiednio tekstu, ale również spowoduje szybsze zmęczenie wzroku. Najlepiej byłoby, aby lampa biurkowa LED do czytania została ustawiona po lewej stronie biurka, jeśli jesteśmy praworęczni i odwrotnie w przypadku osób leworęcznych. Dzięki temu nie będziemy zasłaniać książki ręką, głową czy inną częścią ciała. Zwróćmy też uwagę na odległość światła od czytanego tekstu – nie powinna być ona mniejsza niż 30 cm i większa niż 40 cm. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS