Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Kalendarz ogrodnika – sprawdź, jak wygląda rok w ogrodzie

Kalendarz ogrodnika to terminarz sadzenia roślin oraz wykonywania poszczególnych prac ogrodowych. Znajdziesz w nim informację, kiedy sadzić kwiaty, przycinać rośliny czy pielęgnować trawnik. Korzystając z zawartych w kalendarzu wskazówek, z łatwością zadbasz o swój ogród przez cały rok.

Kalendarz ogrodnika – co to jest?

Kalendarz ogrodnika, inaczej harmonogram ogrodnika albo po prostu kalendarz rolniczy, to nic innego jak terminarz sadzenia roślin i zasiewu kwiatów. To bardzo praktyczne wyposażenie, które pozwoli nam w odpowiednim terminie zasadzić rośliny. 

Popularny jest nie tylko kalendarz prac ogrodniczych, ale również kalendarz księżycowy, znany również jako kalendarz biodynamiczny. Opiera się on na fazach księżyca, a jego zadaniem jest podpowiadanie nam, w jakich porach roku oraz fazach księżyca najlepiej sadzić poszczególne rośliny i wykonywać prace ogrodowe. Najbardziej znany jest kalendarz księżycowym Marii Thun, która przez kilkadziesiąt lat obserwowała wpływ faz księżyca na rośliny. Zauważyła, że księżyc może wpływać na wzrost roślin albo go hamować. Z czasem zaczęto rozwijać te teorie i stworzono biodynamiczny kalendarz, w którym największe znaczenie ma układ planet oraz wpływ księżyca. Według kalendarza księżycowego:

  • Nów – to dobry czas na zwalczanie chorób i szkodników roślin, usuwanie chwastów oraz chorych pędów. 

  • Pełnia – w czasie pełni powinno się nawozić rośliny i przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne, np. pielenie czy okopywanie. To również dobra pora na wysiewanie marchewki, rzodkiewki, cebuli czy brukselki.

  • Księżyca ubywa (III i IV kwadra) – w tej fazie księżyca warto przesadzać i przycinać rośliny, a także sadzić nowe rośliny cebulowe, motylkowe i korzeniowe. W tym czasie warto też gromadzić warzywa i owoce do magazynowania, gdyż będą trwalsze.

  • Księżyca przybywa (I i II kwadra) – to najlepszy czas na wysiewanie i sadzenie warzyw liściastych, a także drzew i krzewów owocowych. Gdy księżyca przybywa, warto również zbierać owoce i warzywa, ponieważ mają one wtedy najwięcej cennych wartości odżywczych. Z kolei zioła i rośliny na przyprawy są wówczas najbardziej aromatyczne.

 

Wiosna w ogrodzie

Wiosną przyroda budzi się do życia. To piękna pora roku, ale bardzo pracowita, ponieważ trzeba uporządkować ogród po zimie i przygotować go na nadchodzące lato. Aby zdążyć ze wszystkimi pracami ogrodniczymi, należy dobrze rozplanować pracę. Pomoże nam w tym oczywiście kalendarz ogrodnika.

 

Marzec w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

W marcu w końcu zawita do naszego ogrodu wiosna i rozpocznie się nowy sezon. To zatem odpowiedni czas na przeprowadzenie wielu prac pielęgnacyjnych po zimie i przygotowanie roślin do nowego okresu wegetacji. Naszedł czas, aby zakasać rękawy, sięgnąć po sekatory, nożyce, szpadle oraz grabie i zabrać się za prace porządkowe. Sprawdź, jak wygląda kalendarz ogrodniczy na marzec.

Narzędzia ogrodnicze

Prace ogrodowe w marcu

  • Wiosenne prace w ogrodzie – kiedy zaczynamy? Gdy tylko zima odejdzie na dobre i zapanują cieplejsze dni. Za porządki możemy zatem zabrać się już w marcu. Gdy tylko śnieg stopnieje, w ruch pójdą narzędzia ogrodnicze.

  • Najpierw powinniśmy usunąć z trawnika zeschniętą trawę, zebrać połamane gałęzie i śmieci, które przywiał wiatr. Jeżeli pojawiły się jakieś nierówności w trawniku, warto je wyrównać poprzez wałowanie.

  • Jeżeli gleba jest twarda i zbita, możemy przeprowadzić napowietrzanie, czyli aerację. Do tego zadania będą nam potrzebne aeratory, widły lub specjalne nakładki na buty z kolcami.

  • Warto również przeprowadzić pierwsze nawożenie trawnika, a pod krzewy i drzewa rozłożyć kompost.

  • W marcu zdejmujemy osłony z roślin ogrodowych. Warto jednak przeczekać pierwsze przymrozki.

  • Wykonujemy cięcie drzew i krzewów ozdobnych. Natomiast u starszych drzew, np. jabłoni, śliwek czy gruszy wykonujemy cięcie prześwietlające. Do tego celu możemy wykorzystać sekatory i nożyce ogrodowe.

  • Jeżeli mamy oczko wodne, możemy przystąpić do jego oczyszczania – należy z powierzchni wody oraz brzegów usunąć śmieci i suche resztki roślin. Warto również sprawdzić, czy folia lub laminat nie uległy uszkodzeniu przez zimę i dokonać ewentualnych napraw.

 

 

Co sadzić w marcu w ogrodzie?

  • Pod koniec marca, gdy pogoda będzie dopisywać, możemy posadzić nowe drzewka i krzewy owocowe, których ze względu na przymrozki nie mogliśmy posadzić na jesień. Mogą to być, np. morele i brzoskwinie.  

  • O tej porze możemy również zasadzić trawy ozdobne, szczególnie te pochodzące z ciepłych regionów. Musą się one dobrze ukorzenić, żeby przetrwać niskie temperatury. 

  • Koniec marca to również dobra pora na sadzenie róż doniczkowych oraz krzewów owocowych takich jak maliny czy jeżyny.

 

Co siać w marcu?

  • Kalendarz ogrodniczy podpowiada, że marzec to dobry czas na wysiewanie nasion kwitnących roślin sezonowych, np. nagietków, aksamitek, chabrów, maków polnych czy groszku pachnącego.

  • W tym czasie możemy również wysiewać nasiona wczesnych odmian: kapusty głowiastej, kalarepy, kalafiorów, cebuli, porów oraz szpinaku.

 
marzec-w-ogrodzie.jpg [99.52 KB]

 

Kwiecień w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

Jak sama nazwa wskazuje, kwiecień to okres kwitnienia roślin. W tym czasie kwitną już rośliny cebulowe, a inne dopiero wybudzają się z zimowego spoczynku. W kwietniu zaczyna się robić kolorowo. Jest to równie bardziej pracowity czas dla nas, dlatego przygotowaliśmy kalendarz ogrodnika na kwiecień. Sprawdź, jakie prace w ogrodzie należy wykonać w tym miesiącu.

 

Prace ogrodowe w kwietniu

  • Jeżeli chcemy założyć trawnik, kwiecień będzie do tego najlepszym miesiącem. Jeśli nie zdążyliśmy w marcu albo pogoda była niesprzyjająca, to również ostatni moment na wykonanie aeracji lub wertykulacji trawnika. 

  • W kwietniu kończy się okres cięć, dlatego należy wykonać ostatnie zabiegi pielęgnacyjne na drzewach i krzewach, czyli usunąć pędy chore i obumarłe, a także te krzyżujące się czy nadmiernie zagęszczone. 

  • W tym czasie warto również wykonać pierwsze opryski, które zapobiegną rozwojowi chorób grzybowych i zwalczą szkodniki. Jeśli mamy w sadzie jabłonie, powinniśmy wykonać opryski przeciwko kwieciakowi jabłkowcowi oraz mączniakowi jabłoni. Natomiast wiśnie i śliwy warto opryskać, aby zapobiec brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych. W ogrodzie konieczny jest zatem odpowiedni opryskiwacz, np. plecakowy, który umożliwi aplikację środka na całej powierzchni rośliny. 

  • Warto również sprawdzić stan naszych drzew iglastych, głównie świerków i modrzewi. Jeżeli na ich igłach pojawią się szkodniki lub jakaś choroba grzybowa, od razu powinniśmy zastosować odpowiednie opryski.

 

 

Co sadzić w kwietniu w ogrodzie?

  • Jeżeli nie udało nam się zrobić tego w marcu, kwiecień jest ostatnim momentem na wysadzenie drzew i krzewów owocowych. O tej porze szczególnie dobrze jest sadzić drzewa z owocami pestkowymi, czyli wiśnie, śliwy i morele.

  • Kalendarz sadzenia informuje, że w kwietniu następuje intensywny czas sadzenia warzyw. W tym czasie możemy zasadzić marchewkę, pietruszkę, bób, groch czy rzodkiewkę.

 

Co siać w kwietniu?

  • Na początku miesiąca do skrzynek możemy wysiać: szałwię, tytoń ozdobny, lwie paszcze, astry letnie, kapustę ozdobną, a także cynie czy aksamitki. 

  • Do gruntu, na miejsca stałe możemy wysiać rośliny jednoroczne, które są bardziej odporne na chłody, czyli np. nasturcję, maciejkę, chabry, czarnuszkę, słoneczniki, maczki kalifornijskie, nagietki, kosmosy i wiele innych. 

  • Kalendarz ogrodniczy podpowiada również, że kwiecień to czas wysiewu wielu warzyw – co 10-14 dni wysiewamy niewielkie partie rzodkiewek, rukoli i rzeżuchy. Możemy również rozpocząć wysiewy warzyw ciepłolubnych: pomidorów, papryki, ogórków czy dyni. 

 

 

MAJ W OGRODZIE – KALENDARZ OGRODNIKA

W maju dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze, a my zaczynamy spędzać w ogrodzie coraz więcej czasu. Jednak w terminie od 12 do 14 maja często zdarza się ochłodzenie – to tzw. Zimni Ogrodnicy. Z kolei 15 maja wypada „Zimna Zośka”. W tych dniach mogą pojawić się znaczne spadki temperatury, natomiast, gdy miną w maju nie powinny już występować przymrozki. Warto o tym pamiętać, wysadzając rośliny do gruntu. W tym miesiącu jest bardzo dużo pracy w ogrodzie, dlatego warto dokładnie przejrzeć kalendarz prac ogrodowych, aby o niczym nie zapomnieć.

 

Prace ogrodowe w maju

  • W maju kwitnie większość drzew owocowych. Jeżeli zależy nam na obfitych plonach, powinniśmy zadbać o ich nawożenie i nawadnianie

  • W tym czasie możemy usunąć zwiędłe kwiaty wcześnie kwitnących roślin, np. hiacyntów, narcyzów, krokusów, śnieżników czy też tulipanów. Można również przyciąć krzewy, które kwitną wczesną wiosną, np. forsycję, migdałek, wierzbę iwę czy też porzeczkę krwistą. 

  • Trawnik pielęgnujemy przez cały czas, pamiętając o regularnym koszeniu (raz w tygodniu) i podlewaniu. Warto też regularnie usuwać chwasty z darni. 

 

 

Co sadzić w maju w ogrodzie?

  • Na początku miesiąca można sadzić byliny cebulowe i bulwiaste w gruncie – najpierw begonie, mieczniki i galtonie, a później np. kanny i dalie. 

  • Według kalendarza ogrodnika w maju można sadzić jeszcze drzewa i krzewy oraz byliny. To najlepsza pora na zasadzenie iglaków, azalii i rododendronów. Kupując takie sadzonki, warto zwrócić uwagę, czy mają dobrze wykształcone pąki.

 

Co siać w maju?

  • W maju można siać rośliny bezpośrednio do gruntu, szczególnie te, które nie lubią przymrozków i wymagają cieplejszej gleby. Od początku miesiąca można siać ogórki przeznaczone na rozsady.

  • W drugiej połowie mają, gdy jesteśmy już pewni, że nie będzie przymrozków, sadzimy do gruntu warzywa: pomidory, ogórki, dynię, fasolkę, czy kukurydzę. 

  • Przez cały miesiąc możemy natomiast siać arbuza, pietruszkę naciową, koper, buraki ćwikłowe oraz późne odmiany pietruszki korzeniowej. 

  • W tym czasie można też założyć ogródek ziołowy i posiać bazylię, estragon, szałwię, melisę, pietruszkę czy lubczyk.

  • Pamiętajmy o tym, by wysiane nasiona zabezpieczyć przed ptakami, ponieważ mogą one wyrządzić wiele szkód i przyczynić się do ich zniszczenia. 

  • Jeśli mamy duży warzywniak i będziemy siać wiele rodzajów warzyw, to możemy zakupić specjalny siewnik, który znacznie ułatwi nam pracę. W sprzedaży znajdziemy zarówno niewielkie siewniki ręczne, jak i duże siewniki na kółkach.

 

Zbiory w maju

  • Maj jest również miesiącem pierwszych zbiorów. W tym czasie możemy zebrać pierwsze truskawki, rabarbar, agrest oraz czereśnie.

 

 

Lato w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

Lato to pora roku, w której ogród jest najbardziej kolorowy i pachnący. Rozkwitają letnie kwiaty i niektóre krzewy, a na drzewach owocowych pojawiają się plony. O tej porze trzeba szczególnie dbać o rośliny – regularnie je nawadniać, odchwaszczać i przycinać zeschnięte gałązki. 

 

CZERWIEC W OGRODZIE – KALENDARZ OGRODNIKA

Pod koniec czerwca wiosna dobiega końca, a zaczyna się lato. Mija zatem okres kwitnienia dla większości roślin, ale za to rozpoczyna się czas zbiorów. Jakie prace ogrodowe w lecie są najważniejsze?

 

Prace ogrodowe w czerwcu

  • Kalendarz prac ogrodowych w czerwcu zaczyna się od zabiegów pielęgnacyjnych roślin. Plewimy zatem chwasty, podwiązujemy wysokie byliny i pnącza, nawozimy oraz podlewamy rośliny. Jeśli rośliny sezonowe na rabatach przekwitły, możemy je zastąpić nowymi. 

  • W czerwcu obficie kwitną krzewy róż – wyglądają pięknie, ale wymagają też od nas dużej uwagi. Grunt pod różami należy regularnie odchwaszczać, można również nawozić krzewy nawozem wieloskładnikowym. 

  • Jeśli krzewy ozdobne przekwitną, możemy je przyciąć za pomocą sekatora.

  • W tym okresie bujnie rośnie żywopłot, więc jego też należy regularnie przycinać. Możemy użyć dużych nożyc ogrodniczych, ale zdecydowanie szybsze i wygodniejsze będą nożyce elektryczne lub akumulatorowe

  • Trawnik wymaga regularnego koszenia. Należy też dbać o trudno dostępne miejsca, do których nie dojedzie kosiarka. Jeśli mamy wiele takich miejsc w swoim ogrodzie, warto zaopatrzyć się w podkaszarkę,

  • W tym miesiącu wykonujemy również inne drobne prace ogrodowe, jak np. wykopywanie cebulek roślin kwitnących. Jeśli ich nie wykopiemy, szybko się zagęszczą i w kolejnym roku będą o wiele gorzej kwitnąć.

  • W tym okresie w oczku wodnym mogą nadmiernie rozrastać się glony. Możemy je usunąć przy pomocy grabi. Jeśli jednak jest ich zbyt dużo, to najlepiej pozbyć się ich za pomocą specjalnych preparatów. 

 

 

Co sadzić w czerwcu w ogrodzie?

  • Kalendarz sadzenia w czerwcu jest dość ubogi. W tym okresie możemy jeszcze sadzić kwiaty jednoroczne oraz rośliny balkonowe, np. pelargonie, petunie czy werbeny.

 

Co siać w czerwcu?

  • Jeśli w naszych rabatach powstały puste pola po przekwitniętych wczesnowiosennych roślinach, możemy je „załatać”, wycierając rośliny szybko rosnące, czyli np. nagietki, kosmosy, chabry czy aksamitki. 

  • Kalendarz prac ogrodniczych w czerwcu zakłada również wysiewanie roślin dwuletnich oraz niektórych bylin. Dotyczy to m.in. stokrotek, naparstnicy purpurowej, bratków, niezapominajek, dzwonków ogrodowych, a także goździków brodatych. 

  • Jeżeli chodzi o byliny, to w tym okresie możemy wysiewać m.in. kocimiętkę, smagliczkę skalną, szarotki, astry alpejskie, dziewannę, krwawniki, sasanki, skalnice, rozchodniki i wiele więcej.

  • Na początku miesiąca siejemy ogórki, dynie, patisony, kalarepę i buraki. Dzięki temu będziemy mogli je zebrać na jesień. 

  • W czerwcu możemy również dosiać warzywa, które szybko rosną, np. sałatę, rzodkiewkę, rukolę czy szpinak.

 

Zbiory w czerwcu

  • Z początkiem czerwca możemy liczyć na duże zbiory truskawek, poziomek, jagody kamczackiej oraz wczesnych odmian czereśni.

  • W drugiej połowie czerwca zbieramy natomiast agrest, bób, porzeczki i pierwsze maliny.

  • W tym czasie możemy również zbierać brokuły, buraki ćwikłowe, kalafiory, kapustę, rzodkiewki, sałaty oraz szpinak. 

 

czerwiec-w-ogrodzie.jpg [144.09 KB]

 

Lipiec w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

Lipiec to najgorętszy miesiąc w roku, dlatego nasz ogród wymaga w tym czasie najwięcej troski. Poza regularnym podlewaniem roślin i trawnika konieczne jest również nawożenie roślin i zapewnienie im ochrony przed szkodnikami. Co jeszcze zawiera kalendarz ogrodnika na lipiec?

 

Prace ogrodowe w lipcu

  • W lipcu kończą się zbiory truskawek, więc bardzo ważna jest ich pielęgnacja. Przede wszystkim należy usunąć ściółkę, a liście uciąć na wysokości ok. 6 cm nad ziemią. Konieczne jest również wypielenie chwastów i podlewanie truskawek, jeśli jest bardzo gorąco. 

  • Może się tak zdarzyć, że krzewy i drzewa owocowe zaczną się uginać pod ciężarem owoców. Warto zatem wykonać podpory gałęzi, aby nie doprowadzić do ich złamania i w rezultacie do utraty owoców.

  • W lipcu musimy regularnie doglądać nasze uprawy, wypatrując oznak chorób i szkodników oraz niedoboru składników odżywczych. 

  • Jest to również odpowiednia pora na rozmnażanie roślin, które już zakończyły kwitnienie, np. fiołków, rogownicy, astrów alpejskich, macierzanki czy też kosaćców bródkowych. Gry rośliny przekwitną, najpierw należy jednak przyciąć im pędy. Po upływie dwóch tygodni możemy je wykopać i podzielić, aby każda sadzonka miała zdrowy i dobrze rozwinięty system korzeniowy. 

  • Kalendarz prac w lipcu uwzględnia również prace porządkowe, czyli usuwanie przekwitłych kwiatostanów krzewów ozdobnych, cięcie żywopłotu, koszenie trawy czy też odchwaszczanie grządek i rabat kwiatowych.

  • Ziemię warto spulchniać, np. motyczką, aby zapobiec powstawaniu na grządkach i rabatkach głębokich pęknięć, które mogą doprowadzić do uszkodzenia korzeni roślin. 

  • Pamiętajmy o regularnym nawadnianiu roślin i trawy, najlepiej wczesnym rankiem lub wieczorem. Przydadzą się nam do tego odpowiednie narzędzia – wąż ogrodowy ze zraszaczem, a także duża konewka. Warto również zaopatrzyć się w duże zbiorniki, do których będzie można łapać deszczówkę. 

  • Pod wpływem wysokiej temperatury woda z naszego oczka wodnego będzie wyparowywać. Problemem może być również niedobór tlenu, dlatego należy napowietrzać wodę. Do tego celu bardzo dobrze nadaje się niewielka fontanna, mała kaskada wodna albo pompa napowietrzająca. Wysoka temperatura sprzyja również namnażaniu glonów w zbiorniku wodnym. Musimy pamiętać o ich regularnym wyławianiu. Jeśli nie hodujemy rybek, to możemy do wody wpuścić rozwielitki, które żywią się glonami.

 

 

Co sadzić w lipcu w ogrodzie?

  • W lipcu w dalszym ciągu możemy sadzić kwiaty jednoroczne, dwuroczne oraz wieloletnie byliny. Niektóre z nich zdążą jeszcze zakwitnąć w tym sezonie na przełomie lata i jesieni, np. groszek pachnący, nagietek, nemezja czy portulaki.

  • Ze względu na wysokie temperatury i niską wilgotność lipiec nie jest dobrym miesiącem na sadzenie krzewów i drzew. Istnieje bowiem dużo ryzyko, że się nie przyjmą.

 

Co siać w lipcu?

  • Lipiec to ostatni moment na wysiewanie roślin dwuletnich, tj. stokrotek, bratków, malwy, niezapominajek czy goździków brodatych. 

  • W ogródku warzywnym możemy natomiast cały czas dosiewać koper, rukolę, rzeżuchę, szczypiorek, sałatę, roszponkę czy szczaw.

 

Zbiory w lipcu

  • W lipcu zbieramy ostatnie truskawki i czereśnie. 

  • Rozpoczynamy również zbiory wiśni, malin, porzeczek i agrestu. Z tych owoców możemy przygotować domowe soki, dżemy i konfitury. O tym, jakie przetwory można przygotować w lipcu, przeczytasz w naszym kalendarzu przetworów.

  • Z grządek zbieramy przede wszystkim: ogórki, groch zielony, fasolę szparagową, cukinie, kabaczki, bób, sałatę, buraki, marchew, pietruszkę, a także wczesne kapusty. 

  • W tym miesiącu dojrzewa również cebula – wykopujemy ją widłami, gdy szczypiorek całkowicie zaschnie. 

  • Lipiec to pora, w której zbieramy również zioła: oregano, bazylię, tymianek, estragon, miętę, cząber czy szałwię lekarską. 

  • Pod koniec lipca zaczyna się również pojawiać borówka amerykańska.

 
lipiec-w-ogrodzie.jpg [299.06 KB]

 

Sierpień w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

W sierpniu w dalszym ciągu dojrzewają owoce i warzywa, a więc jest to dobry moment na zrobienie przetworów na zimę. Kwitną również letnie kwiaty, które świetnie nadają się na bukiety lub wianki. Jakie prace w ogrodzie wykonujemy w sierpniu? Sprawdź kalendarz ogrodnika na ten miesiąc.

 

Prace ogrodowe w sierpniu

  • Sierpień to kolejny miesiąc, w którym panują wysokie temperatury. Nie możemy zatem zapominać o regularnym podlewaniu grządek, rabat, krzewów oraz trawnika

  • Trawnik regularnie kosimy – raz na 7-10 dni. W przypadku dużych upałów nie należy jednak kosić trawy zbyt nisko, aby nie dopuścić do jej wysuszenia. 

  • W dalszym ciągu wykonujemy drobne prace pielęgnacyjne – obcinamy przekwitające kwiaty, przycinamy przekwitłe pędy, spulchniamy ziemię i odchwaszczamy. Do tej ostatniej czynności możemy wykorzystać specjalne narzędzie ogrodnicze, jakim jest wyrywacz chwastów. Jest to narzędzie na teleskopowej rączce, które wyrywa chwasty wraz z bryłą korzeniową.

  • U grusz i jabłoni wycinamy tzw. wilki, czyli silne jednoroczne pionowo rosnące pędy na konarach drzew. Należy je usuwać, ponieważ zagęszczają one nadmiernie koronę, przez co zacieniają dojrzewające owoce. Natomiast z winorośli usuwamy liście, które zacieniają dojrzewające kiście. 

  • Sierpień jest ostatnim miesiącem, w którym przycinamy żywopłot.

  • W sierpniu kontynuujemy te same zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie, co w lipcu. Gdy zbierzemy letnie owoce, przeprowadzamy cięcie prześwietlające malin, porzeczek, agrestu, jeżyn, a także drzew pestkowych. Możemy też przyciąć drzewa iglaste.

 

 

Co sadzić w sierpniu w ogrodzie?

  • W tym miesiącu zaczynamy sadzić rośliny cebulowe, np. krokusy siewne i zimowity, które zakwitną jeszcze w tym sezonie, a także przebiśniegi i szachownice cesarskie, które zakwitną na wiosnę.

  • Druga połowa sierpnia to dobra pora na przesadzanie i sadzenie drzew oraz krzewów iglastych. Zdążą się one ukorzenić jeszcze zanim przyjdą pierwsze przymrozki, dzięki czemu w zimie nie będą narażone na przesuszenie.

 

Co siać w sierpniu?

  • Kalendarz ogrodnika podpowiada, że w tym miesiącu wciąż możemy dosiewać warzywa: sałatę, rukolę, roszponkę, szpinak, kapustę pekińską, rzodkiewkę czy koperek.

 

Zbiory w sierpniu

  • Kalendarz ogrodniczy tego miesiąca wygląda podobnie, jak kalendarz ogrodniczy na lipiec. Kontynuujemy zbieranie warzyw takich jak: ogórki, papryki, cebule, cukinie, kabaczki, bakłażany, brokuły, kalafiory, czosnek, a także zioła.

  • W sierpniu dojrzewają również pomidory.

  • Jeśli chodzi o owoce, to rozpoczynają się zbiory śliwek, gruszek, jabłek, brzoskwiń i borówki amerykańskiej. 

 

sierpien-w-ogrodzie.jpg [87.74 KB]

 

Jesień w ogrodzie

We wrześniu zaczyna się jesień, a wraz z nią ustaje wegetacja większości roślin. To pracowity czas dla każdego ogrodnika, ponieważ właśnie wtedy wypadają ostatnie zbiory warzyw i owoców. Jest to również bardzo dobry moment na sadzenie nowych roślin i rozmnażanie tych już rosnących w ogrodzie. Jakby tego było mało, drzewa zaczynają gubić liście, które trzeba systematycznie grabić z trawnika. Kalendarz prac ogrodowych na jesień zawiera również wskazówki, jak zabezpieczyć rośliny przed nadchodzącą zimą.

 

Wrzesień w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

Wrzesień kojarzy się przede wszystkim z zakończeniem wakacji i rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Dni są jeszcze ciepłe i słoneczne, ale noce chłodne, a pod koniec miesiąca mogą występować nawet przymrozki. Sprawdzamy, jak wygląda kalendarz ogrodnika na wrzesień.

 

Prace ogrodowe we wrześniu

  • W tym okresie przygotowujemy glebę pod wiosenne sadzonki, a także pod uprawę roślin jagodowych. Pamiętajmy przy tym, że rośliny jagodowe (m.in. borówki, jagody kamczackie, rododendrony czy wrzośce) wymagają kwaśnej gleby.

  • Trawnik nadal wymaga koszenia, ale już go nie nawozimy. Możemy ewentualnie dosiać nasiona trawy tam, gdzie powstały puste obszary po upalnym lecie. 

  • Warto poprzewracać i przekopać kompost, który nagromadził się wiosną i latem. Dzięki temu wydobyte na powierzchnię szkodniki wymarzną, a na wiosnę kompost lepiej wniknie w głąb gleby. 

  • Obcinamy przekwitłe kwiatostany, a także wykopujemy uschnięte rośliny jednoroczne.

  • Możemy rozmnażać przez podział oraz sadzić byliny roślin, które kwitną na wiosnę oraz latem, np. funkie, jastrunie, barwinki, bergenie czy goździki pierzaste.

  • Pamiętajmy również o grabieniu z trawnika pierwszych opadłych liści.

 

 

Co sadzić we wrześniu w ogrodzie?

  • Jeśli chcemy, aby nasz ogród pięknie się prezentował na wiosnę, to wrzesień jest odpowiednim czasem na sadzenie roślin cebulowych, np. szafirków, przebiśniegów, krokusów, narcyzów, hiacyntów czy tulipanów. Pamiętajmy, że rośliny muszą być w stanie spoczynku, czyli nie mogą mieć wyrośniętych korzeni ani liści.

  • Na początku września sadzimy też do gruntu rozsady dwuletnich roślin ozdobnych, czyli dziewanny, bratki, malwy, stokrotki, niezapominajki, dzwonki ogrodowe i naparstnice. 

  • W tym miesiącu możemy założyć wrzosowisko i od razu podziwiać efekty naszej pracy. 

  • Możemy również zasadzić nowe drzewka i krzewy (zarówno te z pojemników, jak i z odsłoniętym korzeniem) albo poprzesadzać te już rosnące. 

  • We wrześniu można jeszcze zasadzić truskawki i poziomki. Będą mieć one wystarczająco dużo czasu, aby się dobrze ukorzenić.

 

Co siać we wrześniu?

  • We wrześniu wysiewa się niektóre kwiaty, np. maczki kalifornijskie, chabry, bławatki czy mak lekarski.

  • W pierwszej połowie września możemy też posiać szpinak i roszponkę, które przezimują w gruncie. 

  • Z krzewów możemy wysiać rokitnika pospolitego – powinien wykiełkować w ciągu 4 tygodni.

 

Zbiory we wrześniu:

  • Wrzesień to obfity miesiąc w sadzie owocowym. Na ten czas przypadają bowiem największe zbiory jabłek i gruszek. Najlepiej zbierać je 1-2 tygodnie przed osiągnięciem dojrzałości.

  • W tym czasie zbieramy również późne odmiany śliwek oraz wczesne odmiany winorośli.

  • We wrześniu owoce wydają również orzech włoski i leszczyna. Pamiętajmy jednak, że orzechy włoskie zbieramy dopiero wtedy, gdy opadną z drzewa. Natomiast orzechy laskowe, gdy wypadają z pokryw – to znak, że są w pełni dojrzałe.

  • Oprócz tego zbieramy warzywa korzeniowe: marchew, seler, buraki, pietruszkę, cebulę i ziemniaki. 

  • Możemy również zbierać nasiona roślin jednorocznych i dwuletnich, dzięki temu będziemy mieć własne nasiona na przyszły rok. Nasiona powinniśmy zbierać w słoneczny dzień, a następnie przechowywać je w suchym miejscu, najlepiej w papierowych torebkach. 

 

 

Październik w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

W październiku kończą się zbiory owoców i warzyw. Kwitną jeszcze późne jesienne kwiaty oraz krzewy ozdobne. Z drzew spada coraz więcej liści, a rośliny przygotowują się do zimowego spoczynku. Sprawdzamy, jak wygląda kalendarz ogrodniczy na październik.

 

Prace ogrodowe w październiku

  • Pielęgnację ogrodu powinniśmy zacząć od uprzątnięcia rabat. Przede wszystkim musimy pozbyć się chwastów, podciąć łodygi kwiatów i przygotować przestrzeń na przyszłoroczne rabatki.

  • Musimy wykopać wszystkie cebule i kłącza roślin, które nie są mrozoodporne, więc nie przetrwają zimy. Należą do nich: dalie, tygrysówki, mieczyki, frezje czy fiołki. 

  • Rośliny, których się nie wykopuje, a są dość wrażliwe na niskie temperatury, należy okryć gałęziami iglaków czy liśćmi. Do takich roślin należą m.in.: arisema, eukomis, cynobrówka czy galtonia.

  • W tym czasie możemy również przygotować sadzonki ze zdrewniałych pędów różnych krzewów, np. róż. Sadzonki należy umieścić w skrzynce wypełnionej wilgotnym piaskiem, a następnie przechowywać w chłodnym pomieszczeniu aż do wiosny. 

  • Na bieżąco usuwamy wszystkie opadłe liście. Możemy do tego wykorzystać zwykłe grabie. Jeśli jednak jest ich naprawdę dużo, warto zastanowić się nad zakupem dmuchawy do liści, dzięki której wszystkie liście łatwo zgarniemy w jedno miejsce. Jeszcze lepszym wyborem będzie odkurzacz do liści wyposażony w specjalny worek, do którego trafiają liście. Należy go regularnie opróżniać podczas pracy. 

  • Po zakończeniu zbiorów owoców powinniśmy dokonać przeglądu koron drzew. Zaschnięte lub zgniłe owoce należy usunąć, a porażone pędy wyciąć i najlepiej spalić albo głęboko zakopać. 

  • Musimy również zadbać o nasze oczko wodne. Jeśli mamy w nim ryby, a zbiornik jest płytki, to najlepiej będzie je wyłowić i przenieść do akwarium. Jeżeli zbiornik ma przynajmniej 1,2 m głębokości, to ryby mogą w nim przezimować. Wówczas należy jedynie ułożyć na powierzchni wody kilka styropianowych kółek, aby woda całkowicie nie zamarzła. 

  • Październik jest też miesiącem, w którym przeważnie ostatni raz kosimy trawnik przed zimą. Trawa nie może pozostać zbyt długa, ponieważ przemarznie albo zwyczajnie połamie się pod ciężarem śniegu. 

 

 

Co sadzić w październiku w październiku?

  • Jeśli nie zdążyliśmy posadzić przyszłorocznych byliny, a w szczególności kwiatów cebulowych, które zimują w gruncie, mamy na to czas jeszcze do końca października. Możemy zatem posadzić: przebiśniegi, szafirki, śnieżniki, krokusy, hiacynty, cebulice, a także czosnki ozdobne i kamasje. 

  • Na początku miesiąca możemy posadzić zimową odmianę cebuli dymki. Trzeba ją jednak okryć agrowłókniną, zanim nadejdą pierwsze przymrozki. 

  • W październiku możemy jeszcze sadzić krzewy i drzewa owocowe, szczególnie te z nagim korzeniem. Musimy jedynie zadbać odpowiednio je nawadniać przed zimą.

 

Co siać w październiku?

  • Od początku października aż do końca listopada, a niekiedy nawet początku grudnia, możemy siać warzywa ozime, np. marchewkę, pietruszkę korzeniową, cebulę dymkę czy czosnek ozimy. Dzięki temu na wiosnę będziemy zbierać warzywa ok. 2-3 tygodnie wcześniej niż w porównaniu z siewem wiosennym.

 

Zbiory w październiku

  • W październiku zbieramy jeszcze kapustę, cukinie, dynie, buraki, marchewkę, patisony oraz kalafiory. 

  • Kończą się zbiory gruszek i późnych śliwek. Natomiast niektóre odmiany jabłek oraz pigwę możemy jeszcze pozostawić na drzewach i zrywać sukcesywnie nawet, gdy pojawią się pierwsze przymrozki. 

  • Jeżeli mamy jeszcze w ogródku warzywnym pomidory, to koniecznie powinniśmy je zerwać przed nastaniem pierwszych chłodów. Pomidory już nie dojrzeją na krzakach – można je przechowywać z ciepłym pomieszczeniu, aby trochę dojrzały albo zrobić sałatkę z zielonych pomidorów. 

 

 

Listopad w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

Rok w ogrodzie powoli dobiega końca. W listopadzie czuć już pierwsze chłody i przymrozki, a drzewa zrzucają ostatnie liście. To ostatni moment na przygotowanie ogrodu na zimę. Jakie prace musimy jeszcze wykonać? Dowiedz się, przeglądając kalendarz ogrodnika na listopad.

 

Prace ogrodowe w listopadzie

  • Musimy zapewnić ochronę roślinom na zimę, dlatego przy liliach, tulipanach, dzwonkach czy malwach uzupełniamy ściółkę.  Jeśli temperatura w dzień utrzymuje się poniżej zera, to wrażliwe gatunki roślin warto okryć agrowłókniną albo chochołami ze słomy. 

  • Jeżeli w dzień panują dodatnie temperatury, a występuje stosunkowo mało opadów, dobrze nawadniamy rośliny iglaste i zimozielone, czyli np. bukszpany, mahonie, trzmieliny, różaneczniki czy ostrokrzewy. Dzięki temu łatwiej przetrwają zimę i nie dojdzie do zjawiska tzw. suszy fizjologicznej

  • W listopadzie drzewa zrzucają ostatnie liście – musimy je zagrabić, szczególnie z trawnika i miejsc, w których stwarzałyby niebezpieczeństwo dla człowieka. 

  • O tej porze roku możemy też wykonać opryski drzew owocowych. Dzięki temu zabiegowi przygotujemy drzewa do zimy, zmniejszając tym samym ryzyko porażenia ich chorobami w przyszłym sezonie. 

  • Jeśli jest taka potrzeba, młode, rosnące drzewka należy zabezpieczyć plastikowymi osłonkami lub owinąć pnie grubym papierem do pakowania. W ten sposób ochronimy drzewka przed sarnami i zającami.

  • Zabezpieczenia przed mrozem wymagają również niektóre drzewka sadownicze, a w szczególności te, które niedawno posadziliśmy. Warto ochronić przed mrozem brzoskwinię, morelę czy też orzecha włoskiego. Oprócz osłonki warto też wokół pnia usypać ok. 25-centymetrowy kopczyk z ziemi albo z rozdrobnionej kory.

  • Zarówno warzywniak, jak i rabaty kwiatowe powinniśmy oczyścić z resztek roślin, ponieważ w nich najczęściej zimują szkodniki. 

  • Po wykonaniu wszystkich prac pielęgnacyjnych w ogrodzie czyścimy wszystkie narzędzia ogrodnicze, a następnie dokonujemy ich przeglądu. Z motyczek i szpadli należy usunąć resztki ziemi, natomiast nożyce ogrodowe, sekatory oraz piły naostrzyć, a następnie zabezpieczyć smarem lub olejem. Wszystkie narzędzia powinniśmy przechowywać w suchym i zamkniętym pomieszczeniu, by nie rdzewiały.

 

 

Co sadzić w listopadzie w ogrodzie?

  • Do połowy miesiąca możemy jeszcze sadzić wrzosy.

  • Jeżeli ziemia nie jest jeszcze zamarznięta, możemy zasadzić drzewa i krzewy. Trzeba je jednak odpowiednio zabezpieczyć przed mrozami.

 

Co siać w listopadzie?

  • W listopadzie możemy kontynuować sianie warzyw ozimych. Przed nastaniem mrozów można wysiać marchew, pietruszkę, koper i czosnek ozimy.

 

Zbiory w listopadzie

  • Zbiory w sadzie powinniśmy zakończyć już w poprzednim miesiącu. Na początku listopada możemy jednak zbierać jeszcze późne odmiany malin jesiennych. 

  • Podobnie jak w sadzie owocowym, w warzywniku terminu zbioru większości warzyw już minął. Można jednak nadal zbierać niektóre odmiany kapusty, które świetnie nadają się do kiszenia. 

  • W listopadzie zbieramy też jarmuż. Warto go zrywać po lekkim przemarznięciu, gdyż jest wtedy smaczniejszy – ma więcej cukrów i mniej goryczki. 

  • To również dobry miesiąc na zbiór owoców z krzewów takich jak dzika róża, głóg czy tarnina. 

 

 

Zima w ogrodzie

Zimą rośliny ogrodowe znajdują się w stanie spoczynku, w związku z tym nie ma przy nich zbyt wiele pracy. Nie oznacza to jednak, że na czas zimy ogród możemy pozostawić samemu sobie. Wyjaśniamy, na czym polegają prace ogrodowe w zimie.

 

Grudzień w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

Prace ogrodnicze powinniśmy zakończyć w listopadzie. W grudniu, gdy rośliny są w stanie spoczynku, nie ma zbyt wiele prac pielęgnacyjnych w ogrodzie. W zasadzie nasza praca ogranicza się jedynie do odśnieżania śniegu i osłaniania roślin przed mrozem oraz wiatrem.

 

Prace ogrodowe w grudniu

  • Jeśli wcześniej nie zadbaliśmy o odpowiednie zabezpieczenie naszych roślin przed mrozem, możemy to jeszcze zrobić w grudniu (lepiej później niż wcale). W jaki sposób? Możemy wykonać kopczyki

  • Jeśli napadało dużo śniegu, warto z roślin zgarnąć nadmiar puchu, aby nie doprowadził do połamania gałązek iglaków. Śnieg możemy odgarniać tak, aby jak najwięcej było go pod krzewami i drzewami.

  • W przypadku braku śniegu powinniśmy natomiast sprawdzić okrycia roślin i grubość ściółki okrywającej byliny.

  • W grudniu warto przejrzeć przechowywane owoce i warzywa, a także bulwy kwiatowe pod kątem chorób czy szkodników. Te dojrzałe zabrać do spożycia, a zgniłe lub uszkodzone od razu wyrzucić.

  • Na początku miesiąca możemy ściąć zrazy do zimowego szczepienia czereśni, moreli i brzoskwini. Oprócz tego pozyskujemy sadzonki zdrewniałe z jednorocznych pędów winorośli, porzeczek czy wiciokrzewu japońskiego.

  • Kalendarz prac ogrodniczych w grudniu nie jest wymagający. Warto jednak zadbać o mieszkańców naszego ogrodu. Nie usuwać liści usypanych na kopiec, gdyż stanowią one schronienie dla jeży. Powinniśmy również pomóc ptakom przetrwać zimę, zawieszając karmniki

  • Na koniec pamiętajmy o odśnieżaniu podjazdu, chodników i dróżek. Potrzebna nam będzie do tego specjalna łopata do śniegu.

Narzędzia ogrodnicze

Zbiory w grudniu

  • Początkiem miesiąca możemy jeszcze zbierać owoce z krzewu dzikiej róży, tarniny czy berberysu. 

  • Jeśli chodzi o warzywa, to w grudniu można jeszcze zbierać jarmuż, roszponkę i brukselkę. 

 

grudzien-w-ogrodzie.jpg [114.67 KB]

 

Styczeń w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

W styczniu dni się robią coraz dłuższe, ale rośliny wciąż przebywają w stanie pełnego spoczynku. Z tego względu, oprócz odśnieżania i strącania nadmiaru śniegu, pracy w ogrodzie jest niewiele. Najwięksi miłośnicy ogrodnictwa jednak bez problemu znajdą prace, które mogą wykonywać w ogrodzie w tym miesiącu.

 

Prace ogrodowe w styczniu

  • Jeśli nie zrobiliśmy tego w grudniu, powinniśmy zabielić pnie i konary drzew owocowych za pomocą wapna palonego. Biały kolor zapobiega pękaniu kory i wniknięciu do tkanek roślinnych patogenów. Kora drzew pęka, ponieważ naprzemiennie się rozszerza i kurczy przez gwałtowane zmiany temperatury. Gdy zabielimy korę wapnem, w ciągu dnia będzie się słabiej nagrzewać, ponieważ biały kolor odbija promienie słoneczne.

  • Co pewien czas sprawdzajmy stan zabezpieczenia roślin przed mrozem i szkodnikami.

  • Jeśli spadł śnieg, to w dalszym ciągu odgarniamy go z chodników i ścieżek. Usuwamy także nadmiar białego puchu z roślin iglastych. 

  • Nie powinniśmy deptać trawnika, jeśli zalega na nim śnieg. Najlepiej pozostawić na nim śnieżną pokrywę, gdyż poprzez odgarnianie śniegu czy deptanie, możemy łatwo uszkodzić zimującą trawę.

  • Jeżeli nie ma mrozów, to już w styczniu możemy rozpocząć cięcie żywopłotów, agrestu, porzeczki, jagody kamczackiej i rokitnika.

 

Co siać w styczniu?

  • Pod koniec miesiąca możemy rozpocząć wysiew warzyw, które będziemy uprawiać z rozsady, czyli np. brokuły, cebule, kapustę, kalafiora, kalarepę czy seler. Ich nasiona kiełkują w rozsadniku, który należy ustawić w suchym i jasnym miejscu. 

  • W styczniu możemy też wysiewać kwiaty jednoroczne, które chcemy hodować w donicach sezonowych, czyli np. begonie, pelargonie, szałwie czy petunie. 

 

styczen-w-ogrodzie.jpg [233.78 KB]

 

Luty w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

Luty jest jeszcze miesiącem zimowym. Dni są jednak coraz dłuższe i bardziej słoneczne. Ten miesiąc jest jednak bardzo groźny dla roślin zimozielonych ze względu na duże różnice temperatur, które mogą poważnie je uszkodzić. Mimo że w samym ogrodzie jest niewiele pracy, możemy już rozpocząć przygotowania do nowego sezonu.

 

Prace ogrodowe w lutym

  • Kalendarz prac ogrodniczych w lutym jest bardzo zbliżony do terminarza styczniowego. Sprowadza się przede wszystkim do dbania o rośliny w czasie mrozów. Powinniśmy zatem regularnie sprawdzać osłony chroniące drzewa i krzewy ozdobne przed mrozem. 

  • Jeśli występowały obfite opady deszczu, które zmyły wapno z kory drzew, możemy powtórzyć bielenie.

  • W lutym rozpoczynamy również cięcie drzew i krzewów owocowych – w tym czasie konieczne jest przycięcie agrestu, malin i porzeczek. Cięcie drzew owocowych możemy jednak opóźnić aż do kwietnia.

  • Pod koniec miesiąca, gdy śnieg stopnieje, a gleba odmarznie, możemy zając się naszym trawnikiem – wygrabić kępki mchu i sfilcowaną trawę, a jeśli jest to konieczne, wykonać również wertykulację i aerację. Gdy ziemia rozmarznie, warto od razu zasilić ją nawozem wieloskładnikowym. 

  • Luty to dobry miesiąc, aby zaplanować ogródek warzywny i rabaty kwiatowe. Możemy poszukać w Internecie ciekawych gatunków roślin i zastanowić się, jakie uprawy chcielibyśmy osiągnąć. Tworząc listę potrzebnych nasion, warto uwzględnić czas wzrostu roślin, a także ich wzajemne sąsiedztwo. 

  • W tym czasie warto również zrobić przegląd narzędzi ogrodniczych, m.in. grabi, łopatek, widełek czy motyk i ewentualnie dokupić brakujące wyposażenie.

 

 

Co sadzić w lutym w ogrodzie?

  • Najlepszy termin na sadzenie przypada na 18-21 lutego. Wtedy możemy posadzić rośliny balkonowe, które zimują w pomieszczeniach, czyli pelargonie, fuksje i koleusy.

 

Co siać w lutym?

  • Na początku tego miesiąca możemy wysiać nasiona roślin jednorocznych o długim okresie wegetacji, czyli tzw. piątkę szklarniową. Zaliczamy do niej: begonię stale kwitnącą, lobelię przylądkową, petunię ogrodową, szałwię błyszczącą oraz żeniszka meksykańskiego. Pojemniki z nasionami należy zakryć folią, aby zapewnić im odpowiednią wilgotność.

  • Do skrzynek możemy wysiać zioła, np. bazylię i majeranek, a także warzywa: szpinak, wczesną sałatę, pomidory, paprykę, cebulę, seler czy warzywa kapustne. 

  • Możemy rozpocząć także produkcję rozsady pomidorów w kiełkowniku. Za ok. 4 tygodnie będzie można przenieść je do doniczek, a po ostatnich przymrozkach posadzić do gruntu. Jeśli brakuje Ci miejsca na rozsady pomidorów, możesz przygotować sobie inspekt, czyli drewnianą skrzynkę z desek, zbitych na kształt prostokąta. Inspekt możesz dostosować do wielkości swoich grządek, aby łatwiej Ci było później przenieść pomidory na grządki. 

  • Pod koniec lutego pod szkłem lub folią można również wysiać marchew, pory i rzodkiewki. 

 
luty-w-ogrodzie.jpg [73.54 KB]

 

Mamy nadzieję, że nasz kalendarz ogrodnika pomoże Ci zaplanować wszystkie prace w ogrodzie – cięcie gałęzi, nawożenie roślin, sadzenie warzyw czy sianie letnich kwiatów.

Produkty powiązane

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS