Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jakie są rodzaje gier komputerowych?

Gra komputerowa to rodzaj oprogramowania, który przeznaczony jest do celów rozrywkowych lub edukacyjnych. Gry możemy uruchamiać na różnych urządzeniach elektronicznych – nie tylko na komputerach i laptopach, ale również na konsolach, smartfonach czy tabletach. Dostępne na rynku gry różnią się fabułą, celami do wykonania, a także samą formą rozgrywki. W artykule postaramy się przedstawić różne rodzaje gier komputerowych i należące do nich gatunki. Sprawdźcie nasz kompletny przewodnik.

 

Rodzaje gier komputerowych – lista gatunków

Podobnie jak filmy czy muzyka, gry wideo i komputerowe dzielą się na różne rodzaje. Wszystkie rodzaje gier możemy podzielić na 8 gatunków, a w ich obrębie dodatkowo wyróżnia się jeszcze kilkadziesiąt podgatunków.

  • Gry zręcznościowe – ich potoczna nazwa to zręcznościówki. Są to typy gier, które wymagają refleksu i sprawnego operowania przyciskami kontrolera. Gracz nie ma w nich czasu na zastanawianie się i strategiczne myślenie. 

  • Gry przygodowe – gracz musi rozwiązać ciąg różnych zagadek przy użyciu odpowiednich przedmiotów. 

  • Gry fabularne – gracz wciela się w postać, którą rozwija w trakcie rozgrywki. 

  • Gry symulacyjne – to inaczej „symulatory”, które odpowiadają za symulację różnych aspektów ludzkiego życia. 

  • Gry sportowe – to gry związane z aktywnością fizyczną. Wymagają od gracza umiejętności zręcznościowych oraz związanych z myśleniem strategicznym. 

  • Gry strategiczne – wywodzą się z gier planszowych, a ich celem jest zorganizowanie państwa lub jednostki do osiągnięcia celów militarnych, lub ekonomicznych.

  • Gry logiczne – wymagają od gracza logicznego myślenia i rozwiązywania łamigłówek.

  • Gry edukacyjne – służą nie tylko rozgrywce, ale przede wszystkim poszerzaniu wiedzy gracza.

Niektóre nazwy gier komputerowych są bardzo długie, dlatego gracze stosują skróty, typu FPS, RTG czy też MMORPG.

 

 

Gry zręcznościowe 

W grach zręcznościowych najważniejsza jest szybka reakcja, zwinność oraz precyzja. Tylko dzięki tym umiejętnościom gracz może odnieść zwycięstwo w rozgrywce. Mniej ważnej jest natomiast planowanie i logiczne myślenie, ponieważ zwyczajnie nie ma na to czasu w trakcie rozgrywki. W grach zręcznościowych fabuła raczej nie jest rozbudowana, ponieważ nie jest ona priorytetem gry. 

Warto dodać, że gry zręcznościowe są dostępne zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dla dorosłych. Pierwszą grą zręcznościową, która odniosła sukces, był „Pong”, wydany w 1972 roku.

 

Zręcznościowe gry – rodzaje

Gry akradowe (gry na arcade)

To gry na automaty, które są pierwowzorem współczesnych gier wideo. To jeden z pierwszych gatunków gier na świecie. Gry arcade to zazwyczaj gry akcji, które cechują się łatwym do opanowania sterowaniem. 

 

Bijatyki

To gry inspirowane sztukami walki. Gracze mierzą się z wirtualnym przeciwnikiem w walce wręcz, czasami wykorzystując broń białą. Wyróżnia się dwa rodzaje bijatyk:

  • Fighting game – walka odbywa się z jednym przeciwnikiem. Przykładem takiej bijatyki są m.in. „Mortal Kombat” i „Tekken”

  • Beat’em up – w tego typu grach gracz walczy z licznymi przeciwnikami, sterowanymi przez komputer. Przedstawiciel gatunku to „Double Dragon”.

 

 

Strzelanki

Są to rodzaje gier, które koncentrują się na oddziaływaniu gracza na elementy otoczenia za pomocą broni palnej lub broni białej. Rozgrywka polega na eliminacji wirtualnych przeciwników. Jak się nazywają gry strzelanki? W zależności od rodzaju gry strzelanki możemy podzielić jeszcze na kilka gatunków:

  • FPS (first-person shooter) – jest to strzelanka jednoosobowa, w której akcję obserwujemy z poziomu oczu głównego bohatera. Zazwyczaj widzimy jedynie ręce bohatera i trzymaną w nich broń. Nie widzimy natomiast ciała bohatera. Jedną z pierwszych gier z tego gatunku był „Doom” z 1993 roku.

  • TPS (third-person shooter) – jest to strzelanka trzecioosobowa, w której akcję obserwujemy zza pleców bohatera. Odmianą tego typu strzelanek są rozgrywki, w których jednocześnie mogą mierzyć się dziesiątki albo nawet setki osób. 

  • Battle Royale – to gra przeznaczona dla kilku, a niekiedy nawet kilkuset graczy, którzy przenoszeni są na mapę bez uzbrojenia i ekwipunku. Te elementy muszą zdobyć podczas eksploracji terenu i jednocześnie robić wszystko, aby nie zginąć. Zwycięża bowiem gracz, który jako ostatni pozostanie przy życiu. Gry Battle Royal coraz częściej uznaje się jako odrębny gatunek. Zalicza się do niego następujące gry: „Fortnite: Battle Royale”, „Call of Duty: Warzone”, „Playerunknown’s Battlegrounds”, „Apex Legends”, „Counter Strike: Global Offensive” czy też „Battlefield V”.

 

Celowniczki

Odmianą strzelanek są celowniczki, czyli gry, w których gracz nie kontroluje ruchów postaci, a jedynie porusza celownikiem. Tego typu gry wywodzą się z automatów i konsoli, gdzie zazwyczaj kontrolerem był pistolet świetlny. 

 

Gry platformowe

To popularnie nazywane „platformówki”, w których gracz porusza bohaterem po wielu urozmaiconych poziomach. Często są to wielopoziomowe platformy, skąd też pochodzi nazwa tego gatunku gier. Zadaniem gracza jest przeskakiwanie lub unikanie pułapek, unikanie przeciwników lub innych zagrożeń, a także zbieranie dodatków i nagród. Jedną z najpopularniejszych gier tego gatunku jest „Super Mario Bros”. Do nich możemy zaliczyć jeszcze „Unravel”, „Rayman Legends”, „Hollow Knight” czy „RiME”.

 

Przygodowe gry akcji

To kategorie gier komputerowych, które łączą elementy gier przygodowych i gier akcji. Wymagają podobnych umiejętności, co gry akcji, ale zazwyczaj oferują bardziej rozbudowaną fabułę z większą liczbą bohaterów i dialogów. Jako pierwszy przedstawiciel gatunku została skategoryzowana gra „Adventure” na Atari 2600. 

 

Skradanki

Jak sama nazwa wskazuje, skradanki to rodzaje gier, w których gracza stara się być niewidoczny dla przeciwnika. Oznacza to, że swoje zadania wykonuje, omijając wroga. Za pierwszą skradankę uznaje się grę „Pac-Man”

 

Muzyczne

W grach muzycznych zadaniem gracza jest powtarzanie pewnej sekwencji ruchów, co odbywa się poprzez naciskanie przycisków na klawiaturze, myszce lub kontrolerze. Gry muzyczne zyskały popularnością za sprawą tytułów takich jak „PaRappa the Rapper”, „Danse Danse Revolution”, czy też „Guitar Hero”.

 

 

Polecane tytuły gier zręcznościowych

„Cuphead”

To gra, która ukazała się w 2017 roku. Została stworzona przez niezależne kanadyjskie Studio MDHR. „Cuphead” to gra utrzymana w stylistyce starych filmów rysunkowych. Gracz wciela się w postać bohatera o skłonnościach do hazardu, który przegrywa swą duszę podczas gry z diabłem. Aby ją odzyskać, gracz musi odpracować jej równowartość. W tej grze znajdziemy elementy charakterystyczne zarówno dla bijatyk, jak i gier platformowych. 

 

 

 

 

„LEGO”

Dużą popularnością, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, cieszy się seria gier LEGO. Gracze mogą wcielić się w bohaterów ulubionych bajek lub tytułów filmowych. To obowiązkowe gry dla fanów Harry’ego Pottera, Gwiezdnych Wojen, Marvela, Indiany Jonesa czy też Władcy Pierścieni. Każda gra LEGO oparta jest na fabule konkretnego filmu. 

Najnowszym tytułem z tej serii jest „LEGO Gwiezdne wojny: Saga Skywalkerów”. Jest to ostatnia odsłona gry, która bazuje na dziewięciu filmach „Gwiezdnych wojen”. 

 

 

 

„Unrailed!”

Jest to gra konstrukcyjna, która została wydana w 2019 roku przed Indoor Astronaut. W tej grze grupa graczy poszukuje surowców do stworzenia szyn, po których będzie poruszać się pociąg. Gracze tworzą tory w nieograniczonych, proceduralnie generowanych światach. 
 

 

Gry przygodowe

W grach przygodowych gracz wciela się w rolę bohatera protagonisty, który rozwiązuje zagadki. Ten gatunek jest nastawiony na fabułę, co sprawia, że gry przygodowe czerpią inspirację z literatury i filmów. Zazwyczaj są zaprojektowane na potrzeby jednego gracza. Do niezbędnych elementów popularnych „przygodówek” należą opowiadanie historii, eksploracja i rozwiązywanie zagadek. 

Jakie mogą być gry przygodowe? Możemy wyróżnić trzy odmiany gatunkowe:

  • Tekstowe gry przygodowe (text adventures) – to najstarsza odmiana gier przygodowych. Polegają one na czytaniu wyświetlanego na ekranie tekstu, a następnie na wpisywaniu komend, które umożliwiają poruszanie się gracza albo wykonywanie różnych akcji. 

  • Graficzne gry przygodowe (graphic adventures) – są to rodzaje gier, w których akcja przedstawiona jest w formie graficznej lub w postaci ilustracji. 

  • Powieści wizualne (visual novels) – największą popularnością cieszą się w Japonii. Często powstają na podstawie seriali anime, a ich narracja kształtowana jest przez konwersacje w formie tekstowej. Od tradycyjnych gier tekstowych różnią się rodzajem zakończeń – ostateczne zakończenie będzie zależeć od decyzji i konwersacji, które wybierze gracz.

 

Polecane tytuły gier przygodowych

„The Secret of Monkey Island”

To gra komputerowa wyprodukowana w 1990 roku przez LucasArts. Gracz wciela się w rolę Guybrusha Threepwooda, młodzieńca, który pragnie zostać piratem. Gra oryginalnie została wydana na dyskietkach, a później pojawiła się w wersji na CD. Zyskała szerokie grono fanów, stając się jedną z najpopularniejszych gier przygodowych.

 

 

„The Longest Journey”

Wyprodukowana przez norweską firmę Funcom w 1999 roku. Jest to gra typu „wskaż i kliknij”. Składa się z 13 rozdziałów, prologu i epilogu, a postaci w grze są trójwymiarowe. Gra osadzona jest w nowej rzeczywistości, w której Ziemia została podzielona na dwa równoległe światy – magiczną Arkadię i technologiczny Stark. 

 

 

Gry fabularne

Co to za gra RPG? Jest to skrót od angielskich słów „role-playing game”. To właśnie gra fabularna, w której gracz wciela się w rolę bohatera, którego postać rozwija w trakcie rozgrywki. Bohater doskonali swoje cechy i umiejętności, zdobywa również coraz większą kontrolę nad swoim ciałem. Jego celem jest wykonywanie rozmaitych misji. Komputerowe gry fabularne zazwyczaj osadzone są w świecie fantasty lub fantastycznonaukowym. Często są to również gry z wyborami, czyli takie, w których gracze muszą podejmować wiele decyzji moralnych. 

 

Wszystkie rodzaje gier RPG

Hack and slash (lub hack’n’slash)

Z angielskiego oznacza to dokładnie „rąbać i ciąć”. Są to gry, w których dominuje zabijanie potworów, rozbudowywanie postaci i zdobywanie doświadczenia. Do gier hack and slash można zaliczyć „Diablo”, „Dungeon Siege” czy „Titan Quest”.

 

MMORPG

Jest to skrót od „Massively multiplayer online role-playing game”, czyli masowe internetowe wieloosobowe gry fabularne online. To rodzaj gier fabularnych, w których duża liczba graczy może grać ze sobą w wirtualnym świecie. Obecnie gry MMORPG uznawane są za podgrupę gier MMO, czyli Massively multiplayer online game.

Charakterystyczne elementy dla gier MMORPG:

  • Gracze mają pewne zadania do wykonania lub wrogów do pokonania. 

  • Rozwijanie cech i umiejętności postaci, np. poprzez zbieranie punktów doświadczenia. 

  • Ekonomia oparta na handlu między graczami.

  • System gildii lub klanów dla graczy.

  • Mistrzowie gry, którzy nadzorują wirtualną rozgrywkę.

  • Administratorzy, którzy nadzorują pracę serwera gry.

Gry MMORPG miały swój początek w latach 70. XX wieku. Do najpopularniejszych tytułów z tego gatunku można zaliczyć: „World of Warcraft”, „Guild Wars 2”, „Final Fantasy XIV”, „The Elder Scrolls Online”, „Black Desert Online”, „Lords of the Rings Online”, „Tibia”.

 

 

jRPG (Japanese role-playing game)

To inaczej „japońska gra fabularna”. Nazywana jest tak z powodu swojego pochodzenia. Zazwyczaj tego typu gry ukazują się na konsole, a rzadziej na komputery czy urządzenia mobilne. W grach jRPG producenci kładą większy nacisk na fabułę i klimat gry, co pozwala graczowi bardziej wczuć się w wirtualną rozgrywkę. Charakterystycznym elementem takich gier jest również grafika kojarzona z mangą lub anime

Przykładami gier z gatunku jRPG są: „Final Fantasy”, „Dragon Quest”, Chrono Trigger”, „Suikoden”, „Vagrant Story” czy „Grandia”

 

Roguelike

Takie rodzaje gier są w Polsce określane jako „rogaliki”. Są to gry fabularne, które z założenia mają być podobne do opracowanej w latach 80. gry „Rogue”. Tej grze gracz porusza się w trybie tekstowym ciągu pokojów i korytarzy, walcząc z potworami i zbierając skarby. Zadaniem gracza jest odnalezienie legendarnego Amuletu Yendoru. 

W grach typu roguelike cechą charakterystyczną jest losowość świata – miasta, lochy, skarby, a nawet imiona są zazwyczaj generowane losowo w każdej rozgrywce. Poza tym postaci i przedmioty są prezentowane w postaci znaków ASCII w trybie tekstowym lub w prostej grafice kafelkowej. 

Przedstawicielami gier rougelike są m.in.: „Moria”, „Nethack”, „Dwarf Fortress”, „Rogue Legacy”, „Spelunky” czy „ADOM”.

 

Gaming

MUD

To skrót od „Multi-User Dungeon”, określający komputerowe gry tekstowe i fabularne, które zawierają zestawienie cech charakterystycznych dla szeroko pojętych gier RPG. Świat gry MUD, czyli scenariusz i definicje użytkowników, znajduje się na serwerze, do którego może być podłączonych wielu graczy. W tego typu grach rozgrywka odbywa się poprzez interfejs tekstowy, a więc konieczne jest wydawanie odpowiednich komend. W ten sposób sterujemy postacią i eksplorujemy świat gry. Otrzymujemy również feedback od serwera, który zawiera informacje zwrotne na temat naszego położenia czy podejmowanych przez nas akcji. W taki sam sposób komunikujemy się również z innymi graczami. 

Nazwa tego gatunku gier pochodzi od pierwszej tego typu gry – „MUD” opracowanej przez Roy'a Trubshawa i Richarda Bartle'a w 1978 roku.

 

 

Polecane tytuły gier fabularnych

„The Elder Scrolls V:Skyrim”

To piąta część gry z serii „The Elder Scrolls”, wyprodukowanej i wydanej przez Bethesda Game Studios. Gra pojawiła się na rynku w 2011 roku. Akcja rozgrywa się w fantastycznym świecie Nirn, a główny bohater jest łowcą smoków. 

 

 

„Disco Elysium”

To kolejna popularna gra fabularna. Została wyprodukowana i wydana przez ZA/UM w 2019 roku. Akcja gry toczy się w fikcyjnym mieście, które zostało zdewastowane podczas wojny dziesiątki lat wcześniej. Gracz wciela się w postać policjanta-alkoholika, który cierpi na amnezję i prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa.

 

 

„Wiedźmin 3: Dziki Gon”

Gra została wydana w 2015 roku przez CD Projekt Red. Tak jak dwie poprzednie części, gra osadzona jest w świecie wiedźmina, który stworzył Andrzej Sapkowski. W tej rozgrywce gracz wciela się w tytułowego wiedźmina, czyli Geralata z Rivii, który zajmuje się poszukiwaniem Dzikiego Gonu i swoich bliskich. 

 

 

„Assassin’s Creed: Valhalla”

To dwunasta odsłona cyklu, wyprodukowanego przez studio Ubisoft Montreal i wydanego w 2020 roku. Akcja gry toczy się w średniowiecznej Anglii w IX wieku. Gracz wciela się w bohatera o imieniu Eivor, który wyrusza na wyprawę w celu znalezienia domu dla swojego klanu wikingów. 

 

 

„World of Warcraft”

Jest to jedna z najpopularniejszych gier z gatunku MMORPG. Została wyprodukowana i wydane w 2004 roku przez Blizzard Entertainment. Kraina Azeroth jest targana nowymi konfliktami, które rodzą się przez dwie wrogo nastawione do siebie frakcje. W skład Sojuszu wchodzą Ludzie, Krasnoludy, Nocne Elfy i Gnomy. Natomiast naprzeciwko nich stanęła Horda, która skupia Orków, Taurenów, Nieumarłych i Trolli.

 

 

Gry symulacyjne

Popularnym rodzajem gier komputerowych są gry symulacyjne, które odtwarzają zajęcia i imitują różne wrażenia, których człowiek doznaje w rzeczywistości. W tej kategorii dostępne są gry wojenne, symulatory biznesu, symulatory medyczne, symulacje pojazdów lądowych, wodnych i powietrznych, gry o zwierzętach, przebieranki i wiele innych. Twórcy gier dokładają wszelkich starań, aby jak najbardziej przypominały one rzeczywistość. Często w tworzeniu gier symulacyjnych pomagają specjaliści z różnych dziedzin, typowych dla konkretnej symulacji. 

 

Polecane tytuły gier symulacyjnych

„The Sims”

To symulator życia, który został stworzony przez firmę Maxis i wydane przez Electronic Arts w 2000 roku. Od tego czasu pojawiły się jeszcze trzy kolejne części gry, a także wiele dodatków i pełnowymiarowych rozszerzeń do symulacji życia. Żadna z części gry „The Sims” nie ma zdefiniowanego celu, jaki musi osiągnąć gracz. Jego zadaniem jest jedynie kierowanie wirtualnymi postaciami, zwanymi Simami, które mogą pracować, bawić się, ćwiczyć, doskonalić swoje umiejętności i robić wiele innych rzeczy. Gracz może nie tylko kontrolować Simy, lecz także budować im domy, a nawet całe miasta.

 

„Euro Truck Simulator 2”

Jest to kontynuacja gry „Euro Truck Simulator”. Została stworzona przez SCS Software i wydana przez firmę Rondomedia w 2012 roku. Gracz zakłada własne przedsiębiorstwo przewozowe i wybiera swoją pierwszą ciężarówkę. Przemieszcza się po całej Europie w celu przetransportowania określonego ładunku. Za dostarczenie ładunku i pokonanie duże liczby kilometrów gracz otrzymuje punkty rozwoju i doświadczenia kierowcy. Następnie może kupować nowe ciężarówki, a także dokonywać naprawy i modyfikacji starszych pojazdów.

 

 

„Farming Simulator”

To gra symulacyjna firmy Giants Software GmbH. Jej pierwsza część została wydana w 2008 roku. Jest to symulator pojazdów i maszyn rolniczych. Gra umożliwia prowadzenie gospodarstwa rolnego, w tym, m.in. jazdę traktorem czy wykonywanie prac na roli. 

 

 

Gry sportowe

Jak sama nazwa wskazuje, są to rodzaje gier związane z aktywnością fizyczną. Mogą symulować aspekty prawdziwej albo wymyślonej dziedziny. Możemy je podzielić na dwa podgatunki – takie, w których gracz kieruje zawodnikami oraz takie, w których zarządza drużyną. Tego typu gry dotyczą różnych dyscyplin sportowych, np. gier zespołowych (piłka nożna, siatkówka, koszykówka, hokej), lekkoatletyki, sportów walki (boks, wrestling) albo sportów ekstremalnych (snowboarding, skateboarding). W takich grach głównym aspektem jest rozegranie wirtualnego meczu. Gry sportowe to popularne kategorie gier komputerowych.

 

Gry wyścigowe

Odmianą gier sportowych są gry wyścigowe, potoczeni nazywane „wyścigówkami” albo po prostu „wyścigami”. W takich grach gracz ściga się z przeciwnikiem sterowanym przez komputer lub innych graczy. Zadaniem gracza jest oczywiście wygranie wyścigu albo uzyskanie najlepszego czasu okrążenia. W tego typu grach możemy się ścigać różnymi pojazdami – nie tylko naziemnymi, ale również powietrznymi i wodnymi. Pierwszą grą z tego gatunku, która pojawiła się w latach 80 XX wieku była „Pole Position”. Grami wyścigowymi są również: „Forza Horizon 5”, „Gran Turismo 7”, „Forza Motorsport 7”, „F1 2021” czy też „Need for speed”.

 

Polecane tytuły gier sportowych

„FIFA”

To seria gier o tematyce piłki nożnej, wyprodukowana przez kanadyjski odłam przedsiębiorstwa Electronic Arts, EA Sports. Pierwsza wersja gry została wydana w 1994 roku jako „FIFA International Soccer”. Od tamtej pory powstało wiele kontynuacji – najnowszą jest „FIFA 2022”, ale już we wrześniu tego roku pojawi się kolejna odsłona, „FIFA 2023”. Ma to być najbardziej rozbudowana gra z serii, ale też ostatnia, jaką stworzy Electronic Arts.

 

 

„Deluxe Ski Jump”

Jest to seria gier sportowych o tematyce skoków narciarskich. Pierwsza wersja gry została wydana w 1999 roku, a jej twórcą był fiński programista Jussi Koskela. Od tamtej pory powstało kilka wersji gry, a najnowszą się „Deluxe Ski Jump v1.10.2”. We wszystkich wydaniach gracz kieruje skoczkiem narciarskim za pomocą myszki. 

 

 

„NBA 2K”

To seria gier o koszykówce, która rozwijana jest od 1999 roku i wydawana przez Visual Concepts. Powstała na licencji amerykańskiej ligi koszykarskiej NBA. W tych grach zawodnicy mogą kierować swoimi ulubionymi drużynami i zawodnikami. Celem gry jest nie tylko rozegranie wirtualnego meczu, ale również ustalanie taktyki meczowej, wprowadzanie zmian w składzie, przeprowadzanie transferów czy też rozwój kariery. 

 

 

Gry strategiczne

Wywodzą się z gier planszowych. Ich celem jest kierowanie jednostką, grupą lub państwem w celu osiągnięcia zwycięstwa ekonomicznego, lub militarnego. Takie rodzaje gier wymagają logicznego myślenia i umiejętności planowania. Wykorzystywane są w nich elementy o charakterze strategicznym, taktycznym, a czasami nawet logistycznym. W większości gier strategicznych gracz spogląda na wirtualny świat z lotu ptaka. Możliwa jest rozgrywka jednoosobowa lub z wieloma graczami.

 

Strategiczne gry – rodzaje

Jakie mogą być gry strategiczne? Zalicza się do nich m.in.: gry taktyczne, ekonomiczne, turowe, strategie czasu rzeczywistego, gry 4X, przeglądarkowe, gry tower defence oraz gry w boga.

 

Gry taktyczne

W grach taktycznych gracz kieruje niewielką grupą bohaterów, którzy muszą pokonać oddział przeciwnika. W tego typu grach nie zbiera się surowców, a kluczem do zwycięstwa jest odpowiednia taktyka i logiczne myślenie. Gracz powinien opracować taki plan działania, aby stopniowo eliminować siły przeciwnika. 

Gry taktyczne mogą być symulowane w trybie turowym albo w trybie rzeczywistym. Wśród tego typu gier zdecydowanie najwięcej znajdziemy gier wojennych

 

Gry ekonomiczne

Są to strategie, w których główną rolę odgrywają czynniki ekonomiczne i rozwój. Gracz zarządza przedsiębiorstwem, osadą lub miastem, które musi rozbudować, rozwinąć i uczynić opłacalnym finansowo. Dostępne są gry ekonomiczne, w których występuje czynniki bitewny, a także takie, w których nie ma żadnych elementów militarnych. 

Gry ekonomiczne są przeważnie jednoosobowe. Nie mu tu zarysowanego konfliktu między graczami, ale za to występuje konflikt z resztą świata. W takie gry można jednak grać wieloosobowo, przy czym każdy gracz rozwija własne miasto. Do popularnych gier ekonomicznych należą: „Anno 1404”, „The Settlers”, „RollerCoaster Tycoon”, „Cities: Skylines”, „Faraon”, „SimCity”.

 

Strategie turowe (TBS)

Są to rodzaje gier strategicznych, które charakteryzują się możliwością wstrzymania rozgrywki w dowolnym momencie w celu obmyślenia kolejnych ruchów. W tych gra warto przemyśleć każdą decyzję, ponieważ tury są rozgrywane naprzemiennie z przeciwnikami. 

 

 

Strategiczne gry czasu rzeczywistego (RTS)

Nazwa angielska brzmi „Real-time strategy”, czyli w skrócie RTS. Jest to odmiana gry strategicznej, w której gracze mogą podejmować działania kiedy chcą, a ich skutki są widoczne niemal natychmiast. Gracze nie są ograniczani turami i kolejkami ruchów. Przedstawicielem gatunku jest gra „Age of Empires”.

Wśród gier RTS można jeszcze wyróżnić dwa gatunki gier:

  • Gry RTT (z angielskiego real-time tactical game), które kładą większy nacisk na decyzje taktyczne niż gospodarcze czy strategiczne.

  • MOBA (multiplayer online battle arena) – są to wieloosobowe starcia, w których gracze często dzielą się na dwie drużyny. Termin MOBA został wymyślony przez firmę Riot Games przy okazji premiery ich gry „League of Legends”

 

Gry 4X

Są to rodzaje gier strategicznych oparte na czterech cechach X: eXplore (eksploracja), eXpand  (ekspansja), eXploit (eksploatacja) i eXterminate (eksterminacja). Termin „4X” został po raz pierwszy użyty przez Alana Emricha w 1993 roku w recenzji gry „Master of Orion”. W grach 4X gracz zazwyczaj zarządza całym państwem, starając się osiągnąć dominację militarną i dyplomatyczną nad przeciwnikami. Do popularnych gier 4X należą: „Humankind”, „Stellaris”, Civilization”, Endless Space 2” czy „Endless Legend”.

 

Gry przeglądarkowe

Z języka angielskiego to „Browser Based Game”. Są to kolejne rodzaje gier strategicznych. Pozwalają one zarządzać obiektem, miastem lub cywilizacją za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Tego typu gry mogą jednak wymagać od gracza zainstalowania dodatkowych programów, np. wtyczki Adobe Flash Player. Niektóre trzeba natomiast wcześniej zainstalować na dysku twardym. 

 

 

Gry w boga

Kolejną odmianą gier strategicznych są „gry w boga”. To właśnie gracz wciela się w bóstwo kierujące daną społecznością. Za pierwszą grę z tego gatunku uznaje się grę „Populous” stworzoną przez Petera Molyneuxa i wydaną przez Bullfrog Productions w 1989 roku. Do gier z tego gatunku możemy zaliczyć m.in.: „Black & White”, „Fata Deum” czy „Godus”.

 

Tower defense

Można je określić również jako gry defensywne. Są to rodzaje gier strategicznych, w których gracz musi powstrzymać atak wroga. W tym celu stawia wieże obronne i buduje utrudnienia na drogach, po których porusza się przeciwnik. Korzeni tego gatunku upatruje się w grze „Ramparts” wydanej przez Atari w 1990 roku, gdzie gracz miał za zadanie obronić zamek przed nacierającymi wrogami. Przykładami gier z tego gatunku są „Game of Warriors”, „Kingdom Rush”, „Plants vs. Zomvies”.

 

Polecane tytuły gier strategicznych

„Age of Empires”

Jest to seria gier strategii czasu rzeczywistego, która została wyprodukowana przez Ensemble Studios i wydana przed Microsoft Studios. Pierwsza gra z serii ukazała się w 1997 roku, natomiast najnowsza, „Age of Empires IV” została wydana w 2021 roku. W każdej grze z tej serii gracz rozwija cywilizację, poprzez zdobywanie surowców. Dopiero wtedy, gdy uda mu się rozwinąć miasto, może spróbować podbić inne cywilizacje.

 

 

„Frostpunk”

To gra, która łączy w sobie elementy strategii czasu rzeczywistego, budowę miasta oraz survival. Akcja gry toczy się w steampunkowym świecie i opowiada o społeczności walczącej o przetrwanie w srogim zimowym klimacie. Gra została wyprodukowana przez 11 but studios i pojawiła się na PC w 2018 roku.

 

 

 

 

„Hearts of Iron”

To kolejna gra strategiczna czasu rzeczywistego osadzona w realiach II wojny światowej. Gra została wyprodukowana przez firmę Paradox Interactive i wydana przez Strategy First w 2002 roku. Akcja toczy się w latach 1936-1948, a gracz zarządza wybranym przez siebie państwem z tego okresu. Kontroluje przemysł, handel, dyplomację, armię oraz rozwój technologii. W grze zwycięża ten, kto kontroluje prowincje o największej sumie punktów zwycięstwa.

 

 

 

 

Gry logiczne

Jak nazywają się gry, w których ważne nie są szybkość działania, precyzja czy obsługa kontrolera, a logiczne myślenie? To nic innego jak gry logiczne – aby je przejść, musimy wykorzystać swoje zdolności logicznego myślenia. Zawarte w takich grach łamigłówki często sprawdzają również umiejętności strategiczne, zdolność rozpoznawania znaków, dopisywania słów czy też wykonywania zadań w określonych sekwencjach. Takie rodzaje gier przeważnie pozbawione są fabuły, a jeśli już ona występuję, to jedynie w szczątkowej formie. Przykładem gier logicznych są m.in.: „Portal”, „Tetris”, „Papers, Please”, „Lemmings” czy „World of Goo”.

 

Polecane tytuły gier logicznych

„Portal 2”

Jest to druga część popularnej gry zręcznościowo-logicznej „Porta”, wydanej przez Valve Corporation w 2007 roku. Druga część pojawiła się na rynku w 2011 roku i składa się z serii zagadek, które gracz rozwiązuje, teleportując siebie i inne obiekty, za pomocą urządzenia dwuportalowego. 

 

 

„Lemmings”

To gra logiczna z 1991 roku. Została stworzona przez firmę DMA Design i wydana przez firmę Psygnosis. Zadaniem gracza jest doprowadzenie do wyjścia lemingów, czyli małych gryzoni o kremowej maści, którym dodano zielone włosy i fioletowe tuniki. Gracz musi przydzielać lemingom odpowiednie zadania, np. kopanie czy budowanie schodów. Z racji tego, że lemingi są zwierzętami posądzanymi o popełnianie zbiorowych samobójstw w czasie migracji, zadaniem gracza jest uratowanie ich przed zagładą.

 

 

„Papers, Please”

To komputerowa gra logiczna stworzona przez Lucasa Pope’a i wydana w 2013 roku. Gra skupia się na emocjach, które towarzyszom ludziom w pracy w urzędzie imigracyjnym. Gracz musi zadecydować, których petentów wpuścić do fikcyjnego komunistycznego kraju Arstoczka, a którym odmówić wstępu. Ma to na celu ochronę kraju przed przestępcami, przemytnikami i terrorystami. Gracz może również przesłuchiwać petentów, a nawet ich zaaresztować.

 

Gry edukacyjne

Są to rodzaje gier komputerowych, które mają poszerzać wiedzę gracza. Często takie gry są wykorzystywane w celach edukacyjnych, np. w szkole lub na uniwersytecie. Pierwszą grą edukacyjną była stworzona przez Dona Rawitscha, Billla Heinemanna i Paula Dillenbergera i wydana w 1971 roku gra „The Oregon Trail”. Celem gry było ukazanie trudów życia amerykańskich pionierów na Wielkich Równinach w XIX wieku. Gracz musiał podejmować różne decyzje, które decydowały o przetrwaniu grupy.

 

 

Najpopularniejsze gry komputerowe na platformie Steam

Steam to platforma do cyfrowej dystrybucji gier i jednocześnie serwis społecznościowy dla graczy. Swoje rozgrywki prowadzi tam nieprzerwanie ponad 25 milionów ludzi z całego świata. Przedstawiamy, w jakie gry najchętniej grali użytkownicy na Steamie w 2021 roku.

  • „New World”,

  • „Counter Strike”,

  • „Grand Theft Auto V”,

  • „Rust”,

  • „Valheim”,

  • „Cyberpunk 2077”,

  • „Apex Legends”,

  • „Dota 2”,

  • „Halo Infinite”,

  • „PUBG: Battlegrounds”.

Wszystkie wymienione gry miały ponad 200 tysięcy zalogowanych graczy w tym samym czasie.

 

 

rodzaje gier komputerowych - lista gatunków

 

Rodzaje gier komputerowych – kategorie wiekowe PEGI

Gry komputerowe produkowane są z myślą o odbiorcach w różnym wieku. Właśnie dlatego powstał organ, który przyznaje grom odpowiednie kategorie wiekowe. W Europie zajmuje się tym organizacja ISFE, która stworzyła system kategoryzacji wiekowej PEGI. Jest to skrót od słów "Pan European Game Information", co można przetłumaczyć jako „ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier”. Co prawda, producenci nie są zobligowani do stosowania tego oznaczenia, ale większość gier wydawanych w naszym kraju ma określoną kategorię wiekową. 

Symbole klasyfikacji PEGI zostały podzielone na dwa rodzaje symboli – liczby i znaczki. Te pierwsze oznaczają minimalny wiek osoby, dla której przeznaczona jest gra. Natomiast znaczki określają, jakie treści mogą pojawić się w danej produkcji. 

 

Kategorie wiekowe PEGI:

 
PEGI 3 kategoria wiekowa w grach

PEGI 3 – są to gry przeznaczone przede wszystkim dla małych dzieci. Jednak tak naprawdę mogą grać w nie wszyscy gracze, bez ograniczeń wiekowych. 

PEGI 7 kategoria wiekowa w grach

PEGI 7 – to rodzaje gier przeznaczone dla dzieci w wieku od 7 lat. W takich produkcjach mogą się pojawić głośne dźwięki i sceny, które mogą przestraszyć mniejsze dzieci. 

PEGI 12 kategoria wiekowa w grach

PEGI 12 – są to gry dla dzieci powyżej 12 roku życia. W tej kategorii wiekowej dopuszczone są gry ukazujące przemoc wobec postaci fantastycznej lub postaci o ludzkim wyglądzie. Mogą pojawiać się też wulgaryzmy, ale muszą mieć łagodny charakter.

PEGI 16 kategoria wiekowa w grach

PEGI 16 – to gry przeznaczone dla graczy powyżej 16 roku życia. Mogą się w nich znaleźć realistyczne sceny przemocy lub czynności seksualnych. Pojawiają się również bardziej dosadne wulgaryzmy, a wykonywanym przez bohaterów czynnościom towarzyszą palenie papierosów, picie alkoholu i zażywanie narkotyków. 

PEGI 18 kategoria wiekowa w grach

PEGI 18 – to gry dla dorosłych, czyli dla osób, które ukończyły 18 lat. Mogą się w nich znaleźć daleko posunięta przemoc, wulgaryzmy, dosłowne sceny seksualne, a także sceny gloryfikujące zażywanie narkotyków.

 

Symbole graficzne PEGI:
 
Przemoc - symbol PEGI w grach

Przemoc – oznacza to, że w grach pojawiają się sceny przemocy. W grach dla najmłodszych mogą to być wyłącznie nierealistyczne sceny, pozbawione szczegółów. Natomiast gry dla dorosłych zawierają już bardzo realistyczne sceny przemocy. 

Wulgarny język - symbol PEGI w grach

Wulgarny język – w grach PEGI 12 mogą to być wulgaryzmy o łagodniejszym charakterze, w grach PEI 16 bluźnierstwa i odwołania do seksu. Natomiast w grach PEGI 18 występują wulgaryzmy i odwołania do seksu.

Strach - symbol PEGI w grach

Strach – taki deskryptor może pojawić się w grach PEGI 7, jeśli występują w nich dźwięki, które mogą być straszne dla małych dzieci. Występuje też w grach PEGI 12 oraz PEGI 16, gdzie pojawiają się niepokojące i budzące strach obrazy. 

Strach - symbol PEGI w grach

Hazard – oznacza to, że gra zawiera elementy gier hazardowych lub objaśniające zasady gry hazardowej. 

Seks - symbol PEGI w grach

Seks – ten deskryptor może pojawiać się w grach PEGI 12, jeśli zawierają one pozy lub odwołania seksualne, a także w grach PEGI 16, jeżeli występuje w nich nagość albo odwołania do seksu. Natomiast w grach PEGI 18 ten symbol pojawia się w przypadku, gdy występują sceny nagości albo dosłowna aktywność seksualna. 

Używki - symbol PEGI w grach

Używki – ten symbol pojawia się na grach, w których występują sceny zażywania narkotyków, picia alkoholu lub palenia tytoniu. 

Dyskryminacja - symbol PEGI w grach

Dyskryminacja – oznacza to, że gry zawierają sceny ze stereotypami o charakterze religijnym, etnicznym, nacjonalistycznym lub innym. Są to sceny, które mogą nawiązywać do przemocy i nienawiści.

Zakupy w grze - symbol PEGI w grach

Zakupy w grze – ten symbol oznacza, że w grze możemy dokonać zakupów cyfrowych przedmiotów lub usług, ale z wykorzystaniem prawdziwych pieniędzy. 

 

Podsumowanie

Jak widać, gry komputerowe różnią się od siebie pod wieloma względami. To głównie od naszych preferencji będzie uzależnione to, jaką grę wybierzemy. Jeśli lubimy przenieść się do innego, fantastycznego świata, z pewnością do gustu przypadną nam gry RPG. A jeśli lubimy budować miasta, osady i toczyć bitwy, to powinniśmy sięgnąć po gry strategiczne. Natomiast jeżeli interesuje nas akcja i przygoda, to najlepiej wybrać gry typu FPS, fabularne czy zręcznościowe.

 

Bibliografia:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_gatunk%C3%B3w_gier_komputerowych#Gry_fabularne
  • https://www.spidor.pl/media/gry-broszura.pdf
  • https://pegi.info/pl/node/59
  • https://store.steampowered.com/sale/BestOf2021?l=polish&tab=7
ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS