Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jaki okap kuchenny wybrać?

Okap kuchenny jest często niedocenianym wyposażeniem kuchni. Jego rola jest jednak bardzo ważna, ponieważ niweluje nieprzyjemne zapachy powstające w czasie gotowania, pochłania parę wodną, a także drobinki tłuszczu. Dzięki temu oczyszczacza powietrze i pomaga utrzymać odpowiednią czystość w kuchni. Poza tym współczesne okapy cechują się wysokimi walorami estetycznymi, dzięki czemu podnoszą estetykę wnętrza. Wybór okapu warto rozpocząć od zapoznania się ze wszystkimi modelami dostępnymi na rynku. 

 

Okap podszafkowy – idealny do małej kuchni

Wszystkim właścicielom małych kuchni i wielbicielom klasycznych rozwiązań polecany jest okap podszafkowy. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest on do montażu na dnie szafki kuchennej – dostępny w dwóch rozmiarach: 60 cm i 90 cm. Taki sposób montażu sprawia, że okap nie zajmuje wiele miejsca w kuchni, a do tego nie rzuca się w oczy. Okap podszafkowy można także umieścić samodzielnie na ścianie, jednak nie jest to często wybierane rozwiązanie. 

 

Okap teleskopowy – z wysuwaną szufladką

Okap teleskopowy, nazywany również szufladkowym, montuje się wewnątrz szafki lub w specjalnej zabudowie. Konstrukcyjnie jest on podobny do modelu podszafkowego, ale jego cechą charakterystyczną jest ruchoma szuflada. Uruchomienie okapu następuje poprzez wysunięcie szuflady, a jej wsunięcie kończy pracę urządzenia. Szuflada zwiększa powierzchnię pochłaniającą, a także włącza zamontowane w okapie oświetlenie. Takie modele zazwyczaj cechują się większą wydajnością niż okapy podszafkowe, a na dnie szafki jest wystarczająco dużo miejsca do przechowywania przypraw lub drobnych akcesoriów kuchennych. 

 

Okap kominowy – najpopularniejszy wśród okapów

Kominowy okap kuchenny może pracować zarówno jako wyciąg, jak i pochłaniacz. Jego cechą charakterystyczną jest pionowy komin, wewnątrz którego znajduje się rura wentylacyjna odprowadzająca zanieczyszczenia. Montuje się go bezpośrednio przy ścianie, tuż nad kuchenką lub płytą grzewczą. Tego typu okapy występują w różnych rozmiarach i kształtach, np. w formie odwróconej litery T albo kwadratu, dzięki czemu można je z łatwością dopasować od każdego stylu kuchennego. Do okapów kominowych można również zaliczyć okapy narożne, które dedykowane są do montażu w rogu kuchni.

 

 

Okap wyspowy – do montażu nad wyspą kuchenną

Wyspy kuchenne cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród użytkowników. W takim przypadku doskonale sprawdzi się okap wyspowy, który montuje się do sufitu tuż nad płytą grzewczą. Odznacza się on wysoką wydajnością, dlatego doskonale spisze się w pomieszczeniach o większym metrażu niż 20 m2. Ze względu na to, że taki okap kuchenny będzie wisiał w centralnej części kuchni, warto wybrać model atrakcyjny pod względem wizualnym, który dodatkowo podkreśli charakter wnętrza. Okapy wyspowe występują w różnych kształtach geometrycznych, w formie tuby, a niektóre wyglądem przypominają wiszące lampy. 

 

 

Okap sufitowy – dyskretny i efektowny

Okap sufitowy świetnie sprawdzi się u osób ceniących minimalizm i wysoki komfort użytkowania. Dzięki temu, że jest przeznaczony do montażu w suficie, jest praktycznie niewidoczny i pozwala zaoszczędzić wiele miejsca w kuchni. Będzie dobrym rozwiązaniem zarówno do standardowej kuchni, jak i tej otwartej na salon. 

 

 

Okap blatowy – montowany w blacie kuchennym

Okap blatowy to dyskretny model, który działa jedynie w obiegu zamkniętym (jako pochłaniacz). Montowany jest w blacie kuchennym, a bezpośrednio pod nim umieszczony jest silnik. Ze względu na to, że znajduje się w bliskim sąsiedztwie z płytą grzewczą, cechuje się wysoką wydajnością pochłaniania zanieczyszczeń. Opary i zapachy są bowiem natychmiast pochłaniane przez okap, jeszcze zanim zaczną się swobodnie unosić po pomieszczeniu. Taki okap kuchenny zazwyczaj sterowany jest dotykowo lub za pomocą pilota.  

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS