Infolinia (17) 865 26 81 od pn. do pt. w godz: 09:00 - 17:00

0

Jak zrobić kawę w kawiarce?

Jak zrobić kawę w kawiarce?
Kawiarka to niepozorny mały czajniczek, który pozwala w zaledwie kilka minut zaparzyć mocną i aromatyczną kawę. Jeśli podczas procesu parzenia będziemy trzymać się kilku ważnych zasad, za każdym razem uda nam się przygotować smaczny napar. Podpowiadamy, jak zrobić kawę w kawiarce, krok po kroku.
 

Co to jest kawiarka?

Kawiarka do kawy to taki niewielki ciśnieniowy czajniczek do kawy. Nosi też inne nazwy, m.in.: makinetka, moka, kupres, kafetierka, kafeterka czy kafetiera. Urządzenie zaprojektował w 1933 roku Włoch – Luigi di Ponti, a później sprzedał Alfonso Bialetti’emu, którego uważa się za „ojca kawiarki”. Pierwsza kultowa kawiarka została zrobiona z aluminium. Dziś jednak kawiarki produkuje się też z innych materiałów: ze stali, ceramiki, porcelany, a nawet ze szkła.
 
Kawiarka ma charakterystyczny kanciasty kształt, który jest już rozpoznawany na całym świecie. Urządzenie składa się z trzech elementów: zbiornika na wodę, sitka na zmieloną kawą oraz z pojemnika na zaparzoną kawę. Oprócz tego wyposażona jest w zawór bezpieczeństwa, który reguluje ciśnienie w zbiorniku z wodą. Ma również uszczelki, które zapewniają prawidłową pracę kawiarki.
 
co to jest kawiarka
 

Rodzaje kawiarek

Zanim przejdziemy do omawiania tematu, jak zrobię kawę w kawiarce, sprawdźmy jeszcze jakie modele mamy do wyboru. Kawiarki są stosunkowo łatwe w obsłudze, mają niewielkie rozmiary, a do tego są dość tanie. Wszystko to sprawia, że cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów. Dostępne w sprzedaży urządzenia możemy podzielić na kilka rodzajów ze względu na użyty do wykonania materiał oraz sposób działania.
 
Podział kawiarek ze względu na materiał:
 
 • Kawiarka aluminiowa – jest lekka i dość szybko się nagrzewa, ale aluminium nie należy do najtwardszych materiałów. Kawiarka może z czasem zacząć się odbarwiać i odkształcać.
 
 • Kawiarka stalowa – cechuje się wysoką trwałością, nie odbarwia się i nie koroduje. Ma bardziej opływowy kształt niż kawiarka stalowa. Czy aluminiowa będzie lepsza? Wszystko zależy od naszych preferencji. 
 
 • Kawiarka porcelanowa – wyróżnia się bardzo eleganckim wyglądem, a do tego nie odkształca się i nie zmienia smaku kawy. Niestety nie jest odporna na stłuczenia, dlatego należy się ostrożnie z nią obchodzić. 
 
rodzaje kawiarek
 
Podział ze względu na sposób działania:
 
 • Kawiarka na gaz – to klasyczna makinetka, która musi być ustawiona na kuchence lub płycie gazowej. Sprawdzi się również na płycie ceramicznej. Zazwyczaj wykonana jest z aluminium albo ze stali. 
 
 • Kawiarka na indukcję – musi mieć ferromagnetyczne dno, aby mogła zadziałać na płycie indukcyjnej. Takie kawiarki przeważnie wykonane są ze stali nierdzewnej. 
 
 • Kawiarka elektryczna – jest to urządzenie, które podłącza się do prądu. Dzięki temu można zaparzyć kawę w dowolnym miejscu, w którym jest dostęp do gniazdka elektrycznego
 

 

Jak się robi kawę w kawiarce?

Przechodzimy teraz do sedna sprawy, a więc do omówienia tego, jak zrobić kawę w kawiarce. Okazuje się, że nie jest to bardzo skomplikowana czynność, a zaparzona kawa swoim smakiem przypomina espresso. Kawa z kawiarki będzie zatem świetną alternatywą dla osób bez ekspresu ciśnieniowego. Poniżej omówimy wszystkie aspekty, które pozwolą nam zaparzyć kawę w kawiarce tradycyjnej lub elektrycznej.
 

Woda – jaką i ile wlać?

Wiele osób zastanawia się, czy woda na kawę musi być przegotowana. Otóż nie. Najlepiej jednak do kawiarki wlać już gorącą wodę z czajnika. Dzięki temu znacznie skróci się czas parzenia kawy. Poza tym ziarna kawy będą mieć krótszy kontakt z wysoką temperaturą, co zapobiegnie powstaniu goryczy i po prostu wpłynie na lepszy smak.
 
Ile wody wlać do kawiarki? Powinniśmy wlać tyle wody, aby sięgała dolnej krawędzi zaworka bezpieczeństwa. Ważne jest jednak, aby woda go nie zakrywała. Dobra kawiarka powinna mieć zaznaczony maksymalny poziom, do którego należy napełnić zbiornik wodą.
 

Kawa – ile wsypać? Jaki poziom zmielenia ziaren?

Kolejnym krokiem jest przygotowanie kawy. Najpierw ziarna musimy zmielić w młynku do kawy. Jeśli chodzi o stopień zmielenia ziaren, to do kawiarki najlepiej zmielić je drobno, ale nieco grubiej niż do espresso. Zmielone ziarna powinny mieć konsystencję drobnego cukru
 
Następnie zmieloną kawę należy wsypać do sitka – ile łyżeczek kawy do kawiarki? Wszystko zależy od pojemności urządzenia oraz tego, ile filiżanek naparu chcemy przyrządzić. Kawiarka na jedną kawę pozwala zaparzyć ok. 40-50 ml kawy. Przyjmuje się zatem, że do zaparzenia jednej filiżanki napoju, należy wsypać 5 gramów zmielonej kawy, czyli jedną kopiatą łyżeczkę. Natomiast, aby zaparzyć dwie filiżanki, będziemy potrzebować 10 gramów – dwóch pełnych łyżeczek
 
Czy ubijać kawę w kawiarce? Nie, kawy nie powinno się ubijać. Zbyt mocne ubicie spowoduje, że kawa będzie stawiała większy opór wodzie, przez co zaparzony napój będzie gorzki. Zmieloną kawę możemy jedynie delikatnie wygładzić i ostukać, aby zmieściła się do sitka.
 
jak zrobić kawę w kawiarce
 

Jaka moc palnika? Jak długo parzyć kawę w kawiarce

Jak zrobić kawę w kawiarce? Następnym krokiem jest złożenie urządzenia. Zbiornik z kawą wkładamy do dolnej części, w której znajduje się woda. Następnie skręcamy górny zbiorniczek z dolnym. Tak przygotowaną kawiarkę stawiamy na gazie lub na indukcji – w zależności od tego, jaką płytę lub kuchenkę mamy w domu. Ustawiamy średnią moc i parzymy kawę
 
Ile czasu parzy się kawę z kawiarki? Cały proces nie powinien zająć dłużej niż 5 minut. Kawiarkę należy zdjąć z płyty w momencie, gdy usłyszmy charakterystyczne bulgotanie i od razu rozlać kawę do filiżanek. Jeśli tego nie zrobimy, to napój nabierze nieprzyjemnego, przepalonego posmaku. 
 

 

Jak zrobić kawę w kawiarce? Instrukcja krok po kroku

Poniżej przedstawiamy skróconą instrukcję, jak zaparzyć kawę w kawiarce. 

 • Do dolnego zbiornika wlewamy gorącą wodą. 
 
 • Montujemy sitko na kawę, a następnie wsypujemy do niego zmielone ziarna. Pamiętamy, aby nie ubijać kawy, gdyż spowoduje to, że uzyskany napar będzie gorzki. 
 
 • Następnie skręcamy dolny zbiornik kawiarki z górnym. Ważne jest, aby na krawędziach zbiornika nie pozostały drobinki kawy.
 
 • Skręconą makinetkę stawiamy na palnik lub pole indukcyjne. Ustawiamy średnią moc – jeśli korzystamy z gazu, to płomień powinien dotykać wyłącznie dołu kawiarki, a nie rozchodzi się również na jej boki.
 
 • Gdy usłyszmy bulgotanie wewnątrz kawiarki, od razu zdejmujemy ją z ognia. Jeśli przedłużymy proces parzenia, uzyskany napar będzie gorzki.
 
 • Gotową kawę przelewamy do filiżanki. Róbmy to jednak ostrożnie, gdyż może być bardzo gorąca.
 
jak zaparzyć kawę w kawiarce krok po kroku
 

Problemy z parzeniem kawy w kawiarce

Wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie: „jak zrobić dobrą kawę z kawiarki?”. Mimo że sam proces parzenia nie wydaje się trudny, może sprawiać wiele kłopotów. Największym z nich jest zdecydowanie niezadowalający smak przygotowanego naparu.
 

Dlaczego kawa z kawiarki jest kwaśna?

Niektórzy narzekają, że przygotowana przez nich kawa z kawiarki jest gorzka. Przyczyną może być sama makinetka, a dokładniej jakość materiałów, z których została wykonana. Jeśli mamy w kuchni wiekową, wysłużoną kawiarkę, to właśnie może być powodem niesmacznego napoju.
 
Jeżeli jednak kupiliśmy nową kawiarkę, a zaparzony napar jest kwaśny, w pierwszej kolejności powinniśmy zmniejszyć grubość mielenia ziaren. Jeśli to nie pomoże, to spróbujmy zmniejszyć ilość wsypywanej do sitka kawy. Pamiętajmy również o tym, aby do kawiarki wlewać gorącą wodę z czajnika, dzięki czemu będzie ona miała krótszy kontakt z wysoką temperaturą. Bardzo ważny jest również końcowy etap parzenia kawy, czyli zdjęcie jej z kuchenki. Proces parzenia nie powinien być dłuższy niż 5 minut. 
 

Dlaczego kawa z kawiarki jest gorzka?

Zbyt drobne zmielenie ziaren kawy albo parzenie jej w wysokiej temperaturze może spowodować, że kawa z kawiarki będzie gorzka. Winowajcą może być tu również sama kawa.
 
Gorzką kawę uzyskamy też wtedy, gdy nie będziemy stosować się do wskazówek dotyczących prawidłowego parzenia kawy. Jeśli przetrzymamy kawiarkę na ogniu do momentu całkowitego przelania się wody „przez komin”, do górnego zbiornika, to niemal na pewno uzyskany napar będzie po prostu gorzki.
 

Czy do kawy z kawiarki dolewa się wody?

Kawa z kawiarki ma intensywny, mocny i aromatyczny smak. Jeśli nam to nie odpowiada, możemy dolać do niej trochę mleka albo gorącej wody. W ten sposób trochę rozcieńczymy napar i uzyskamy po prostu kubek większej czarnej kawy. 
 
jak się parzy kawę w kawiarce
 

Czy kawa z kawiarki jest zdrowa?

Poznaliśmy sposób na to, jak zrobić kawę w kawiarce, aby była smaczna i aromatyczna. Czy taka kawa jest zdrowa? Ogólnie każda kawa pita z umiarem jest niegroźna dla zdrowia. Za najgorszą uznawana jest jednak kawa rozpuszczalna, ponieważ jest mocno przetworzona i pełna chemicznych składników. Niezbyt dobra dla zdrowia jest też kawa po turecku, ponieważ z fusów wydzielają się szkodliwe dla zdrowia substancje. Zdecydowanie za najzdrowszą uznawana jest kawa z ekspresu ciśnieniowego, gdyż ziarna są świeżo mielone i poddawane krótkiej obróbce termicznej. Jeśli chodzi natomiast o kawę z kawiarki, to ma ona mniej przeciwutleniaczy, niż ta z ekspresu ciśnieniowego. Jednak ze względu na to, że kontakt kawy z wodą jest dość krótki, a temperatura niewysoka i niezmienna, w napoju nie wytwarzają się związki, które mogłyby podrażniać żołądek. Kawa z kawiarki nie jest zatem tak zdrowa, jak ta z ekspresu, ale jest o wiele lepsza niż kawa parzona, kawa z kapsułek czy rozpuszczalna.
 
Sprawdź więcej naszych poradników:

 

Nasi producenci

3D RUDDER
4SWISS
A4TECH
ACER
ADLER
AMAZFIT
Amica
AQUAPHOR
ARKAS
ART
ASUS
AWTOOLS
BABYLISS
BECKER
BEGOOD
BEKO
Bissell
BLANCO
BLAUPUNKT
BLEBOX
BLUEAIR
Bosch
BRAUN
BREVILLE
BRITA
CANDY
CAT
CECOTEC
CHICCO
COBI
CONCEPT
DEDRA
DEZAL
DE LONGHI
DYNAXO
ECOVACS
Electrolux
ELICA
EMMERSON
EPSON
ESHARK
EVOREI
FABER
FALMEC
FAMAS
FERGUSON
FIAT
FIELDMANN
FISKARS
FOODSAVER
FOREVER
FRANKE
GARDENA
GARETT
GARMIN
GERLACH
GOODRAM
GORENJE
GOTIE
GREEN CELL
GRUNDIG
HIRO
HISENSE
HITACHI
HOOVER
HP
HUAWEI
IIYAMA
Indesit
INSINKERATOR
IROBOT
KALORIK
KARCHER
KAWASAKI
KENWOOD
KERNAU
KIANO
King Mount
KLEEN
KUVINGS
LAFE
LEGO
LEIFHEIT
LENOVO
LG
LIBOX
LIONELO
LOGITECH
LUDWIK
LUXPOL
MAMIBOT
MANTA
MAXCOM
MEDIVON
MEIZU
MELITTA
MESKO
MODECOM
MOSER
MOTOROLA
MOTUS
MPM
NAVITEL
NENO
NIVONA
NOKIA
NORTON
NOVEEN
ONE FOR ALL
OPTI
OPTIMUM
ORAL-B
ORNO
PADMATE
PANASONIC
PAUL NEUHAUS
PHILIPS
PLATINET
POLAR
PROMILER
PURON
PYRAMIS
RAVANSON
REALME
REMINGTON
RETLUX
RIDER
RITTER
ROBOROCK
SAECO
SAMSUNG
SBOX
SCANPART
SCARLETT
SENCOR
SETTY
SHARP
SIEMENS
SKATEFLASH
SMARTGPS
SMEG
SPRINGOS
STADLER FORM
SUNONE
TCL
TECHNISAT
TEFAL
TELKOM-TELMOR
TENDA
TESCOMA
THOMSON
TK LIGHTING
TOSHIBA
TP-LINK
TRACER
UNITED
Varta
VELGE
VILEDA
VIRONE
VORDON
WAHL
WEBER
WHIRLPOOL
WIKO
WORWO
XBLITZ
XENIC
XIAOMI
ZEEGMA
ZELMER
Zuma Line