Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak zbadać saturację (SpO2)?

Pandemia koronawirusa Sars-CoV-2, wywołującego chorobę układu oddechowego Covid-19 sprawiła, że wzrosło zainteresowanie pulsoksymetrami. Wirus wywołuje duszności i może prowadzić do zagrażającej życiu niewydolności oddechowej, dlatego zakażonym pacjentom zaleca się na bieżąco kontrolować saturację krwi (SpO2). Jakie są normy saturacji? W jaki sposób działa pulsoksymetr? Czy można zbadać saturację innym przyrządem niż pulsoksymetr? W poniższym tekście postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania. 

Co to jest SpO2?

Na wstępie wyjaśnijmy, czym tak w ogóle jest saturacja, oznaczana symbolem SpO2. W medycynie saturacja to wskaźnik nasycenia hemoglobiny krwi tętniczej tlenem, czyli najprościej mówiąc, wskaźnik dotlenienia organizmu. Saturację można kontrolować nie tylko w szpitalu, ale również w warunkach domowych za pomocą pulsoksymetru. W szpitalu pomiar natlenienia krwi jest wykorzystywany do kontroli stanu pacjenta w trakcie i po operacji, przy kwalifikowaniu pacjenta do tlenoterapii, a także do monitorowania czynności życiowych kobiet w ciąży i ich dzieci. 

 
SpO2 saturacja krwi
 

Saturacja - jakie są normy?

Prawidłowa saturacja SpO2 u osoby dorosłej wynosi około 95-98%, natomiast u osób starszych powyżej 70 roku życia 94-98%. Należy jednak pamiętać, że u nałogowych palaczy wskaźnik też jest zwykle niższy. Saturacja na poziomie 95% oznacza, że co najmniej 95% hemoglobiny przenosi tlen do tkanek organizmu. Jeśli chodzi o dzieci, to prawidłowa saturacja wynosi co najmniej 95%. Jeżeli u noworodków wskaźnik saturacji będzie niższy niż 95%, istnieje duże ryzyko niedotlenienia.

A jaka jest norma saturacji podczas snu? Za prawidłowe uznawane są wartości powyżej 90%. Natomiast saturacja poniżej 90% oznacza bezdech senny. Niska saturacja w czasie snu może sprawić, że rano będziemy czuli się senni i zmęczeni, do tego pojawią się bóle głowy. 

Wartości saturacji poniżej 90% oznaczają zagrożenie hipoksją, czyli stanem niedotlenienia i wymagają pilnej interwencji medycznej. Objawy niedotlenienia są różne, najczęściej jednak pojawiają się: trudności w oddychaniu, duszności, tachykardia, niewyraźna mowa, utrata przytomności i zabrudzenia koordynacji ruchowej. W takich przypadkach pacjentowi podawany jest tlen inhalacyjny, który szybko wyrównuje poziom nasycenia krwi tlenem.

Najbardziej niebezpieczny jest stan, w którym saturacja osiąga wartość krytyczną poniżej 70%. Jest to saturacja zagrażająca życiu, ponieważ prowadzi do poważnych uszkodzeń mózgu, zaburzeń percepcji bodźców i w konsekwencji do śmierci. 

 
pomiar SpO2
 

Zdrowie

Jak wykonać pomiar SpO2?

Do mierzenia saturacji wykorzystuje się przyrząd zwany pulsoksymetrem. Jest to niewielki przyrząd, który pozwala przeprowadzić całkowicie bezbolesny i bezinwazyjny pomiar saturacji, ponieważ stosuje się go na skórę. U dorosłych saturację można mierzyć na palcu, na skrzydełku nosa albo na małżowinie usznej. Natomiast u dzieci czujnik pulsoksymetru należy umieścić na nadgarstku albo na prawej stopie. 

Zasada działania pulsoksymetru polega na mierzeniu różnicy długości fal promieniowania czerwonego i podczerwonego przez erytrocyty. Wynik podawany jest w procentach, które określają ilość wysycenia krwi tlenem. 

Aktualnie w sprzedaży dostępne są dwa rodzaje pulsoksymetrów: stacjonarne i napalcowe. Te pierwsze wykorzystywane są w szpitalach, placówkach medycznych i domach opieki społecznej. Z kolei pulsoksymetr napalcowy przeznaczony jest do użytku domowego. Ma małe rozmiary i jest bardzo łatwy w obsłudze - wystarczy założyć sensor na palec, a po chwili odczytać wynik pomiaru. Pulsoksymetr zazwyczaj mierzy też tętno, czyli częstotliwość pracy serca, która nie powinna przekraczać 100 uderzeń na minutę w spoczynku. Indeks perfuzji jest wskaźnikiem siły pulsu w miejscu założenia miernika. 

Jak często sprawdzać saturację krwi?

Wszystko zależy od stanu zdrowia pacjenta. Pomiar powinien być zawsze wykonywany wtedy, gdy pacjent odczuwa duszności. Wówczas należy mierzyć saturację 2-3 razy na dobę. Warto też systematycznie mierzyć poziom saturacji u osób w podeszłym wieku, które mają liczne choroby. Ponadto zaleca się okresowo mierzyć saturację u osób palących i uprawiających sporty wysiłkowe.

 
pulsoksymetr
 

Czym jeszcze można zmierzyć saturację?

Na rynku coraz częściej pojawiają się urządzenia wskazujące SpO2. Należą do nich smartwatche i smartbandy, a nawet smartfony. Są one w stanie zmierzyć nie tylko liczbę kroków, spalonych kalorii czy puls, ale równie saturację krwi. Należy jednak pamiętać, że są to urządzenia nieprofesjonalne, dlatego wykonane przez nie pomiary powinniśmy traktować jako orientacyjne. Pomiary wykonane przez smartwatche i smartbandy mogą stać się jednak ważną wskazówką, dlatego wykryte nieprawidłowości należy skonsultować z lekarzem, który zleci wykonanie dokładniejszych badań. 

Pomiary wykonane przez smartwatche i smartbandy są zbierane w wykresach i tabelach, dzięki czemu w każdej chwili możemy wyciągnąć informacje o poziomie saturacji czy wartości tętna w konkretnym czasie. 

Smartwatche i smartbandy z pulsoksymetrem

 

 

smartwatche-i-smartbandy-z-pulsoksymetrem.jpg [116.66 KB]
ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS