Gdy kupujemy nową zmywarkę albo przeprowadzamy się do nowego mieszkania i zabieramy urządzenie ze sobą, koniecznie musimy zaplanować bezpieczny transport. Zmywarka jest dość duża i ciężka, dlatego łatwo można ją uszkodzić podczas nieumiejętnego przenoszenia lub transportu. Dlatego podpowiadamy, jak przewieźć zmywarkę z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Jak przygotować zmywarkę do transportu?
Zanim zaczniemy zastanawiać się, jak przewieźć zmywarkę, najpierw powinniśmy odpowiednio przygotować ją do transportu. Jeśli właściwie zabezpieczymy urządzenie, istnieje niewielkie podobieństwo, że uszkodzi się w transporcie.
Opróżnienie zmywarki z pozostałości płynów
Przede wszystkim należy pozbyć się z jej wnętrza wszystkich płynów. Jak wylać wodę ze zmywarki do transportu? Najpierw należy zakręcić dopływ wody do urządzenia. Warto mieć pod ręką ręcznik i miskę, ponieważ przy dalszych czynnościach może polać się trochę wody. Następnie należy odłączyć węża od dopływu, a później wyjąć węża spustowego. Oba węże trzeba odchylić i skierować na miskę, aby wypłynęła z nich woda. Na końcu należy wszystko dobrze wytrzeć, a węże przymocować z tyłu urządzenia.

Zabezpieczenie zmywarki na czas transportu
Następnie musimy zabezpieczyć zmywarkę na czas transportu. Powinniśmy przymocować kable do tylnej ścianki, np. za pomocą taśmy klejącej, a także zamocować wszystkie luźne elementy (koszyki, węże) oraz zakleić drzwi zmywarki, aby nie otworzyły się podczas przenoszenia.
Zmywarkę należy zabezpieczyć przed uszkodzeniami. Najlepiej byłoby umieścić ją w oryginalnych styropianach, w których ją kupiliśmy. Jeśli jednak już się ich pozbyliśmy, możemy po prostu owinąć urządzenie folią bąbelkową, a następnie folią stretch. Dla bezpieczeństwa można jeszcze owinąć zmywarkę kocami.
Jak zorganizować transport zmywarki?
Wiele osób zastanawia się, jak transportować zmywarkę. Jeśli kupujemy nowe urządzenie w sklepie, zazwyczaj możemy dopłacić, aby sprzedający zawiózł nam własnym transportem zmywarkę do domu. Jeżeli jednak musimy przewieźć zmywarkę, bo się przeprowadzamy do innego mieszkania albo do serwisu, ponieważ uległa uszkodzeniu, musimy sami zorganizować transport.
Jeśli mamy duże auto, np. typu kombi, powinniśmy z łatwością zmieścić w nim zmywarkę. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy nasz samochód jest zbyt mały i żaden sprzęt AGD się do niego nie zmieści. W takiej sytuacji możemy skorzystać z usług firm transportowych, które za odpowiednią opłatą bezpiecznie przewiozą naszą zmywarkę do miejsca docelowego. Pozostawiając transport zmywarki specjalistom, zyskamy pewność, że urządzenie będzie odpowiednio zabezpieczone i nie będzie przesuwać się podczas jazdy w przestrzeni ładunkowej.
Jak przewieźć zmywarkę – w pionie, w poziomie czy na boku?
Przy transporcie zmywarki pojawia się wiele pytań. Czy zmywarkę można przewozić poziomo? Czy można kłaść zmywarkę na siedzenie w samochodzie? Co się stanie, jeśli przetransportujemy zmywarkę na boku? Nie można jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi na te pytania, ponieważ wiele będzie zależało od tego, jaką zmywarkę przewozimy – nową czy używaną
Przewożenie zmywarki na leżąco – czy to możliwe?
Producenci sprzętów AGD zalecają, aby większość urządzeń przenosić w pozycji zbliżonej do pionowej. Ma to na celu zapobiegać ewentualnemu przemieszczaniu się płynów, elementów elektronicznych oraz luźnego wyposażenia. Niektórzy producenci umieszczają w instrukcji obsługi informację, o tym, jak przewozić zmywarkę. Jeśli producent zaleca transport w pionie, to powinniśmy dostosować się do jego zaleceń. W przeciwnym razie możemy stracić gwarancję.
Dozwolony jest jednak transport nowej zmywarki na leżąco. Nie była jeszcze używana, a więc w jej wnętrzu nie ma pozostałości wody, która mogłaby uszkodzić elektronikę. Jeśli zamierzamy przewozić zmywarkę na plecach, to powinniśmy dobrze ją zabezpieczyć styropianem, folią bąbelkową i kocami.
Jak przewieźć używaną zmywarkę?
Jeśli mamy natomiast używaną zmywarkę, nie powinniśmy przewozić jej w poziomie – ani na boku ani na leżąco. Najbezpieczniej jest transportować zmywarkę pionowo, ponieważ tylko wtedy mamy gwarancję, że do sterowania nie przedostaną się resztki wody i nie spowodują żadnych usterek.

Jak wnieść zmywarkę do domu?
Wiemy już, jak przewieźć zmywarkę, teraz sprawdźmy, jak bezpiecznie wnieść ją do domu.
- Zmywarka jest duża i ciężka, dlatego najlepiej poprosić o pomoc drugą osobę.
- Każda osoba powinna chwycić zmywarkę z obu stron.
- Jeśli musimy przenieść urządzenie przez klatkę schodową, dozwolone jest delikatne przechylenie zmywarki pod kątem.
- Jeżeli zamierzamy wnieść zmywarkę samodzielnie, powinniśmy zaopatrzyć się w pasy zabezpieczające. Dzięki nim ciężar zmywarki nie będzie tak mocno obciążał naszych pleców.
- Do przenoszenia dużych i ciężkich sprzętów AGD, takich jak zmywarka, pralka czy kuchenka, przydać się może wózek transportowy. Na rynku znajdziemy wiele firm, które oferują możliwość wypożyczenia takiego sprzętu.
Jak zamontować zmywarkę?
Po wniesieniu urządzenia do mieszkania należy je ustawić w pobliżu miejsca montażu. Następnie zdejmujemy zabezpieczenia transportowe zmywarki i sprawdzamy wszystkie elementy pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Jeśli zmywarka nie ma żadnych wgnieceń ani zarysowań, możemy przejść do jej montażu. Natomiast zmywarka uszkodzona w transporcie nie powinna być uruchamiana. Jeżeli samodzielnie zajmowaliśmy się jej przewozem, to powinniśmy wezwać fachowca, który określi rodzaj uszkodzenia i naprawi ewentualną usterkę. Natomiast w przypadku gdy przewozem zajmowała się firma transportowa, należy złożyć reklamację.
Podłączenie zmywarki będzie się jednak różnić w zależności od rodzaju urządzenia. Ze zmywarką wolnostojącą powinniśmy sobie poradzić samodzielnie, ale montaż zmywarki do zabudowy będzie już bardziej skomplikowany, ponieważ dodatkowo należy zamontować front i blat kuchenny do urządzenia.

Pierwsze uruchomienie zmywarki po transporcie
Jeżeli transportowaliśmy nową, nieużywaną zmywarkę, to nie ma żadnych przeciwwskazań, aby uruchomić ją od raz po podłączeniu. Jeśli jednak jest to używana zmywarka, to warto odczekać 12-24 godziny przed uruchomieniem, aby nie doprowadzić do uszkodzenia elektroniki. Takie zalecenie jest podyktowane wyłącznie ostrożnością, ponieważ jeśli w zmywarce znajdowała się jeszcze woda, to mogła przemieścić się podczas transportu. W takiej sytuacji warto odczekać kilka godzin, aby wróciła na swoje miejsce.
Co wziąć pod uwagę podczas pierwszego uruchamiania zmywarki? W pierwszej kolejności powinniśmy wsypać sól ochronną do zmywarki, gdyż chroni ona urządzenie przed poważnymi usterkami. Zadaniem soli jest zmiękczanie wody, co ma zapobiegać osadzaniu się kamienia we wnętrzu urządzenia oraz na naczyniach. Oprócz tego do dozownika zmywarki należy wlać płyn nabłyszczający, który zapobiega powstawaniu smug i nadaje naczyniom blasku. Poza tym nabłyszczacz przyspiesza proces schnięcia naczyń. Pierwszy cykl zmywania uruchamiamy bez naczyń w środku, ale ze wszystkimi niezbędnymi detergentami.
Jak przewieźć zmywarkę? Podsumowanie
Jeśli zastosujemy się do wyżej opisanych procedur, mamy duże szanse, aby przewieźć zmywarkę w nowe miejsce, nie narażając jej na uszkodzenie. Podczas przenoszenia zmywarki powinniśmy również pamiętać o swoim zdrowiu. Warto poprosić o pomoc drugą osobę, ponieważ samodzielne przenoszenie tak dużych i ciężkich sprzętów może spowodować różne problemy zdrowotne.
Sprawdź więcej naszych poradników:
- https://maxelektro.pl/poradniki/pralka-jak-przewozic-pionowa-czy-na-boku,428.html
- https://maxelektro.pl/poradniki/lodowka-po-transporcie-kiedy-wlaczyc,334.html
- https://maxelektro.pl/poradniki/jak-przewiezc-bezpiecznie-telewizor,258.html