Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak prasować ubrania i inne tekstylia? Porady i przydatne sprzęty do prasowania

Bawełniany T-shirt, koszula z wiskozy, jeansowe spodnie, lniana sukienka czy plisowana spódnica – w naszych garderobach znajdziemy wiele typów ubrań, które są wykonane z różnych rodzajów materiałów: naturalnych, sztucznych lub syntetycznych. Jeśli chcemy, aby nasze ubrania estetycznie prezentowały się na naszej sylwetce i zachowały swój wygląd przez długi czas, powinniśmy o nie odpowiednio zadbać. Konieczne jest zatem nie tylko pranie i suszenie, lecz także prasowanie. O tym, jak prasować różne rodzaje tekstyliów przeczytacie w naszym poradniku.

 

Jak skutecznie i bezpiecznie prasować ubrania?

Prasowanie jest jednym z najmniej lubianych obowiązków domowych, dlatego niektórzy prasują ubrania tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Warto jednak częściej prasować ubrania, ponieważ wyprasowane tkaniny nie tylko ładniej wyglądają, ale również są przyjemniejsze dla skóry i czystsze, gdyż wysoka temperatura pozwala pozbyć się bakterii. To jest szczególnie ważne dla alergików i osób cierpiących na choroby skóry.

Podstawą prasowania ubrań jest oczywiście dobry sprzęt. Jeśli jednak chcemy nieco ułatwić sobie prasowanie, powinniśmy podjąć pewne kroki już na etapie prania. Chodzi tu głównie o pranie ubrań zgodnie z zalecaniami producenta, umiejętne suszenie na suszarce rozkładanej lub bębnowej, a także o dostosowywanie optymalnej temperatury do konkretnego materiału. O tym, jak szybko i skutecznie prasować tkaniny przy użyciu kilku sprzętów AGD, przeczytacie w kolejnym akapicie.

 
jak skutecznie prasować ubrania
 

Jak prasować żelazkiem?

W sprzedaży dostępne są żelazka parowe, które można wykorzystywać zarówno do prasowania na mokro, jak i na sucho. Dzięki temu doskonale sprawdzą się do prasowania ubrań wykonanych z różnych materiałów. 

 

Żelazka

Prasowanie na sucho

Żelazkiem parowym bez problemu możemy prasować na sucho – wówczas nie napełniamy zbiornika wodą. Po prostu ustawiamy żelazko w pozycji pionowej na desce do prasowania, ustawiamy odpowiednią temperaturę i podłączamy urządzenie do gniazdka. Jeśli chcemy prasować bez użycia wody, upewnijmy się, czy regulator pary jest wyłączony. Następnie przystępujemy do prasowania ubrań, a po zakończonej pracy odłączamy żelazko od prądu. Pamiętajmy, aby podczas prasowania stosować się do zaleceń umieszczonych na metkach. 

 
jak prasować żelazkiem na sucho lub na mokro
 

Prasowanie na mokro

Jest to inaczej prasowanie z użyciem gorącej pary wodnej. Aby skorzystać z tej opcji prasowania, najpierw musimy napełnić wodą zbiornik w żelazku. Najlepiej wlewać do pojemnika wodę przefiltrowaną, aby zminimalizować powstanie osadów wapiennych w stopie żelazka. Następnie należy już tylko ustawić odpowiednią temperaturę, włączyć regulator pary i poczekać, aż żelazko będzie gotowe do użycia. Jeśli zgaśnie lampka znajdująca się na obudowie, możemy przystąpić do prasowania.

Przesuwamy żelazko powoli wzdłuż tkaniny, wygładzając zagniecenia. W przypadku opornych do rozprasowania zagnieceń możemy skorzystać z funkcji silnego wyrzutu pary – przycisk znajduje się w okolicach uchwytu. 

 
 
Żelazko parowe Philips 3000 Series DST3030/70
189.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

164.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

189.00 zł

Zobacz szczegóły

 

Prasowanie ubrań generatorem pary

Generator pary jest bardziej zaawansowany niż żelazko parowe. Często nazywany jest również stacją pary, stacją prasowania albo żelazkiem systemowym. W skład generatora wchodzą dwa elementy: żelazko ze stopą i kanalikami oraz zbiornik na wodę. Są one połączone ze sobą za pomocą grubego przewodu.

Mimo że generator pary wygląda na dość skomplikowany w obsłudze, prasowanie nim jest bardzo łatwe, a do tego bardzo efektywne. Dzięki temu, że oferuje stały wyrzut pary, umożliwia skuteczne rozprasowywanie nawet uciążliwych zagnieceń. Stacja pary świetnie radzi sobie z prasowaniem trudnych tekstyliów, jak np. firanek czy pościeli, a także z ubraniami wykonanymi z delikatnych materiałów, jak tiul czy jedwab. 

 
jak prasować generatorem pary
 

Jak prasować ubrania generatorem pary? To bardzo łatwe, wystarczy postępować według poniższych zasad:

  • Ustawiamy deskę do prasowania na równej i stabilnej powierzchni. Zbiornik wyjmujemy ze stacji i napełniamy wodą. 

  • Generator podłączamy do prądu, ustawiamy odpowiednią temperaturę albo tryb pracy i uruchamiamy. Najbardziej zaawansowane generatory pary samoistnie dostosowują temperaturę do rodzaju prasowanego materiału, więc nie musimy jej regulować.

  • Musimy chwilę poczekać, aż stopa generatora się nagrzeje – zwykle trwa to nie dłużej niż 2 minuty. Jednak, gdy urządzenie będzie gotowe do pracy, powiadomi nas o tym za pomocą diody świetlnej lub sygnału dźwiękowego.

  • Generator możemy prowadzić po tkaninach w dowolnym kierunku. Co ważne, nie trzeba mocno dociskać jego stopy do prasowanych ubrań, ponieważ zapewnia ona doskonały poślizg. Jeśli ustawimy tryb auto, z generatora będzie wydobywał się ustawiony poziom pary – jeżeli nie, to wyrzutem pary sterujemy, naciskając odpowiedni przycisk.

  • Po zakończeniu prasowania należy odłączyć urządzenie od prądu i poczekać aż ostygnie. Następnie opróżnić zbiornik na wodę i schować urządzenie do szafy.

 

 

Jak prasować parownicą?

Kolejnym małym sprzętem AGD, który umożliwia prasowanie parą, jest parownica do ubrań. To urządzenie jest również nazywane steamerem do ubrań i występuje w dwóch wersjach: ręcznej oraz stojącej. Parownice ręczne mają ssawkę z otworkami, przez którą wydobywa się para wodna. Nagrzewają się ekspresowo i są na tyle małe, że z powodzeniem zmieszczą się w walizce. Z kolei parownice stojące składają się ze stojaka z wieszakiem na ubrania. Niektóre modele dodatkowo wyposażone są w deskę do prasowania. Są zatem o wiele większe i bardziej zaawansowane, dlatego zazwyczaj wykorzystują je pracownie krawieckie oraz sklepy z odzieżą.

 
jak prasować parownicą do ubrań
 

Jak prasować parownicą ręczną? Nie ma tu żadnych skomplikowanych czynności do wykonania. Należy jedynie pamiętać, że ubrania prasujemy w pozycji pionowej, czyli, np. zawieszone na wieszakach. Wystarczy napełnić zbiornik wodą, włączyć urządzenie i chwilę odczekać, aż się dobrze nagrzeje. Następnie kierujemy parę ruchem pionowym w miejsca, gdzie występują zagniecenia. Wolną ręką możemy naciągnąć lub rozprostować tkaninę – warto jednak wtedy założyć specjalną rękawicę termiczną, która ochroni nas przed poparzeniem gorącą parą wodną. Dyszę parownicy powinniśmy kierować powolnym ruchem z góry na dół zarówno w przypadku większych części ubrania, jak i rękawów czy kieszeni. Jedynie kołnierzyki należy prasować poziomo wzdłuż nich. 

 
Parownica do ubrań Philips Series 3000 STH3000/20
159.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

129.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

159.00 zł

Zobacz szczegóły

 

Prasowanie ubrań z różnych materiałów

Przystępując do prasowania, musimy pamiętać, że każdy materiał ma odmienne właściwości – niektóre są przewiewne, inne niezwykle miłe w dotyku, a jeszcze inne mają właściwości pochłaniające wilgoci. Z tego względu podczas prasowania każdy materiał będziemy musieli potraktować w inny sposób. Podpowiadamy, jak prasować konkretne tkaniny, aby ich nie uszkodzić. 

 

Jak prasować poliester?

Poliester jest często wykorzystywany do produkcji ubrań. Jednak zdecydowanie najczęściej wykonuje się z niego odzież sportową ze względu na dużą wytrzymałość i niską chłonność wody. Co więcej, poliester cechuje się bardzo dużą sprężystością, dzięki czemu po zgnieceniu praktycznie wraca do pierwotnej formy.

Prasowanie ubrań poliestrowych nie powinno sprawić nam problemów. Musimy jednak uważać, aby nie przypalić materiału, ponieważ jest ona łatwopalny. Jak zatem prasować poliester? Wystarczy przestrzegać kilku zasad.

  • Przede wszystkim ustawiamy dość niską temperaturę na żelazku, najwyżej 85°C. Warto jednak sprawdzić na metce, jaką temperaturę prasowania zaleca producent ubrania. 

  • Ubrania z poliestru należy prasować przewrócone na lewą stronę, co pozwoli uniknąć wyświecenia tkaniny. Poza tym można rozłożyć na ubranie dość cienki kawałek bawełny i dopiero wtedy przystąpić do prasowania.

  • Najlepiej jednak do prasowania wykorzystać nie żelazko, a generator pary albo parownicę. Prasując za pomocą pary, minimalizujemy bowiem ryzyko przypalenia ubrania bądź powstania nieestetycznych plam. 

 
jak prasować poliester
 

Jak się prasuje len?

Len to w pełni biodegradowalny materiał, który świetnie sprawdza się zarówno w lecie, jak i w zimie. Jest delikatny dla skóry i bardzo przewiewny, a dodatkowo nie elektryzuje się, dzięki czemu jest chętnie wybierany przez użytkowników. Niestety len nie jest materiałem idealnym, ponieważ bardzo łatwo się gniecie. Jak zatem prasować lniane ubrania? Możemy do tego celu wykorzystać zarówno żelazko, jak i parownicę. 

  • Lniane ubrania powinniśmy prasować, gdy są jeszcze lekko wilgotne, dzięki temu o wiele łatwiej będziemy mogli rozprasować zagniecenia. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, to po prostu przed prasowaniem spryskajmy ubranie wodą. 

  • Jeśli chodzi o temperaturę żelazka, to powinna być ona dość wysoka, między 180 a 220°C

  • Podczas prasowania lnianych ubrań warto też wykorzystać funkcję wyrzutu pary wodnej.

 

Generatory pary

Jak wyprasować tiul?

Tiul ma ażurową fakturę, dlatego powinniśmy się z nim bardzo ostrożnie obchodzić, szczególnie podczas prasowania. Bardzo cienkiego tiulu nie musimy w ogóle prasować – wystarczy, że zmoczone ubranie zawiesimy na wieszaku do wyschnięcia. Natomiast pozostałe tiulowe ubrania, takie jak sukienki i spódnice możemy prasować żelazkiem, ustawiając jak najniższą możliwą temperaturę. Jeśli zbyt mocno nagrzejemy stopę żelazka, to tkanina się do niej przyklei. W rezultacie na naszym ubraniu pozostanie dziura lub w najlepszym wypadku nieestetyczna plama. 

  • Prasowanie ubrań z tiulu zawsze zaczynamy od warstwy, która znajduje się najbliżej ciała. Co prawda, może się one trochę pognieść podczas kontynuowania prasowania, ale z racji tego, że znajduje się na samym końcu, zagniecenia nie będą widoczne. 

  • Dobrym pomysłem jest wykorzystanie parownicy do prasowania tiulu. Wówczas można zawiesić ubranie na wieszaku, przyłożyć do niego dyszę i wyprasować za pomocą pary wodnej. 

 
jak prasować tiul
 

Jak się prasuje jedwab?

Jedwab jest materiałem o wyjątkowym stopniu miękkości i wysokim połysku, dzięki czemu jedwabne ubrania pięknie się prezentują. Często decydujemy się również na zakup jedwabnych piżam i koszul nocnych czy też pościeli, ponieważ jedwab przyjemnie chłodzi ciało. Należy jednak pamiętać, że o jedwabną odzież trzeba należycie dbać.

Oto kilka wskazówek, jak prasować jedwab

  • Jedwabne ubrania zawsze prasujemy przewrócone na lewą stronę. 

  • Prasujemy jedwab, gdy jest jeszcze wilgotny. W ten sposób unikniemy przypalenia. 

  • Do prasowania jedwabnych ubrań ustawiamy jak najniższą temperaturę – należy przy tym kierować się zaleceniami z metki.

  • Jeśli obawiamy się, że moglibyśmy zniszczyć swoje jedwabne ubranie, możemy najpierw okryć je kawałkiem czystego, bawełnianego materiału i dopiero wtedy przystąpić do prasowania. Dzięki temu ochronimy tkaninę przed ciepłem i ewentualnym zaciągnięciem. 

  • Ze względu na wysoką temperaturę, nie zaleca się prasowania jedwabnych ubrań parownicą. 

 

Parownice do ubrań

Jak wyprasować bawełnę?

Bawełna to naturalny materiał, wytwarzany z włókien otaczających nasiona roślin. Ubrania bawełniane są dość łatwe do prasowania. Jasne ubrania możemy prasować na właściwej stronie, natomiast ciemne i czarne powinniśmy wywinąć na lewą stronę, aby uniknąć wyświecania materiału. Dodatkowo ciemne ubrania może prasować przez czystą ściereczkę albo poszewkę. 

Jeśli chodzi o temperaturę żelazka, to najlepsza będzie 150-180°C

 
jak prasować bawełnę
 

Jak prasować jeans?

Jeans to jeden z najwygodniejszych materiałów do noszenia. Jak się okazuje, również jeden z najłatwiejszych do utrzymania w czystości. Należy pamiętać, że jeans nie lubi wysokich temperatur, ponieważ pod ich wpływem traci kolor, a jego sploty zostają znacznie osłabione. Dlatego im rzadziej będziemy prać nasze jeansowe ubrania, tym dłużej zachowają swój ładny wygląd i znacznie dłużej będą nam służyć. Podobnie sprawa wygląda z prasowaniem. Co jednak ważne, jeans w ogóle nie wymaga prasowania, ponieważ wszelkie zagniecenia samoistnie rozprostowują się podczas noszenia ubrań. 

Jeżeli jednak nasze ubranie jeansowe nie układa się tak dobrze po praniu i chcemy je przeprasować, powinniśmy postępować według poniższych wskazówek.

  • Ubrania jeansowe najlepiej prasować, jak są jeszcze wilgotne, gdyż ułatwi ro rozprostowywanie materiału.

  • Kolejnym krokiem jest dobranie odpowiedniej temperatury – warto odczytać z metki, jaką temperaturę prasowania zaleca producent, aby nie zniszczyć ubrania.

  • Jeansy zawsze prasujemy na lewej stronie.

  • Jeśli mamy w domu parownicę albo nasze żelazko oferuje możliwość prasowania parą w pionie, to powinniśmy skorzystać z tej możliwości do prasowania jeansów.

 
jak prasować jeans
 

Jak prasować różne rodzaje tekstyliów?

Każdy z nas ma w swojej garderobie różne rodzaje ubrań – spodnie, bluzki, koszule czy sukienki. Podpowiadamy, jak prasować ubrania i inne tekstylia, które sprawiają najwięcej problemów.

 

Jak się prasuje spodnie w kant?

W męskich spodniach garniturowych kant jest nie tylko elementem ozdobnym. Jego pionowa linia optycznie wydłuża i wysmukla sylwetkę. Jak prasować spodnie w kant?

  • Najpierw należy dobrze rozgrzać żelazko do temperatury, jaką zaleca producent spodni.

  • Prasowanie rozpoczynamy od przewrócenia spodni na lewą stronę. Następnie kieszenie rozciągamy płasko na desce i dokładnie wygładzamy. 

  • Następnie prasujemy rozporek i przeszycia na nogawkach.

  • Spodnie odwracamy na właściwą stronę i prasujemy pas. 

  • Zakładamy spodnie na deskę tak, aby nogawki zwisały nad podłogą i prasujemy tę część, która leży płasko na desce. Następnie obracamy spodnie i rozprasowujemy zagniecenia z kolejnych partii.

  • Nogawki spodni układamy w kant, pamiętając, aby szwy wewnętrzne i zewnętrzne znalazły się dokładnie pośrodku nogawek. Następnie jedną nogawkę podnosimy do góry, a drugą rozprasowujemy. Czynność tę powtarzamy dla drugiej nogawki. 

  • Na koniec warto użyć silnego wyrzutu pary w żelazku, aby utrwalić kanty. 

  • Aby spodnie w kant znowu się nie pogniotły, składamy je na pół i zawieszamy na wieszaku.

 

jak prasować spodnie w kant
 

Jak wyprasować garnitur?

Prasowanie garnituru to duże wyzwanie. Jest to bowiem element garderoby, który zawsze musi się nienagannie prezentować. W przypadku garnituru do prasowania mamy dwa elementy – marynarkę i spodnie. Najlepiej zacząć od marynarki, gdyż jej prasowanie jest o wiele łatwiejsze niż prasowanie spodni. 

  • Aby uniknąć wyświecenia materiału, marynarkę powinniśmy prasować poprzez czystą, bawełnianą ścierkę lub poszewkę. 

  • Do prasowania możemy użyć zarówno zwykłego żelazka parowego, jak i generatora pary. Urządzenie należy ustawić na jak najniższą temperaturę – jeśli jednak okaże się ona niewystarczająca do wyprasowania marynarki, możemy zacząć stopniowo ją zwiększać. 

  • Marynarkę układamy na węższej części deski do prasowania, a następnie rozpoczynamy prasowanie ramion. 

  • Następnie przechodzimy do wyprasowania rękawów i przedniej części marynarki. Należy wyjąć kieszenie, aby nie utrudniały nam prasowania. Pamiętajmy również o dokładnym wyprasowaniu przestrzeni między guzikami.

  • Dopiero po wykonaniu tych czynności przechodzimy do prasowania tyłu marynarki. 

  • Na końcu prasujemy kołnierzyk.

Marynarkę możemy też wyprasować w pionie za pomocą stacji parowej lub parownicy. Jeśli chodzi natomiast o spodnie od garnituru, to prasujemy je w ten sam sposób, co spodnie w kant. 

 
jak prasować garnitur
 

Prasowanie T-shirtów

Gładki T-shirt możemy prasować na prawej stronie, natomiast koszulki z aplikacjami i nadrukami zaleca się prasować wywinięte na lewą stronę. Następnie należy rozciągnąć T-shirt na desce do prasowania i przejechać po nim żelazkiem, aby wygładzić zagniecenia. Aby nie przypalić materiału, nie powinno się prasować zbyt długo w jednym miejscu. Pod koniec prasowania przewracamy koszulkę na prawą stronę i prasujemy rękawki. 

 

 

Jak prasować koszulę bez zagnieceń?

Prasowanie koszul często przysparza wielu problemów. Okazuje się jednak, że, zachowując odpowiednią kolejność prasowania i wykorzystują przy tym wszystkie funkcjonalności deski do prasowania, można szybko pozbyć się zagnieceń i wygładzić koszulę, czy to bawełnianą, z poliestru, czy też koszulę z wiskozy.

  • Prasowanie rozpoczynamy od kołnierzyka, a konkretnie od jego spodniej strony. Przesuwamy żelazko od środka ku brzegom, aby łatwiej rozprasować zagniecenia. Następnie wygładzamy zewnętrzną stronę kołnierzyka. 

  • Następnie przechodzimy do prasowania części barkowej. W tym celu musimy rozciągnąć koszulę na desce, zahaczając o jej krawędź. Wygładzamy materiał, przejeżdżając żelazkiem w stronę kołnierza.

  • Teraz koleje na prasowanie rękawów. Najlepiej do tego celu wykorzystać rękawnik, który często producenci dołączają do swoich desek do prasowania. Na rękawniku po prostu rozciągamy każdy rękaw i prasujemy go żelazkiem z obu stron.

  • W następnej kolejności prasujemy przestrzenie między guzikami. Później warto przewrócić koszulę na lewą stronę i samym czubkiem żelazka jeszcze wygładzić okolice guzików.

  • Na końcu rozciągamy koszulę na desce i prasujemy duże partie, czyli front oraz plecy. Delikatnie przesuwamy żelazkiem, aż rozprasujemy wszystkie zagniecenia. 

 

jak-prasowac-koszule.png [478.78 KB]

 

Jak wyprasować plisowaną spódnicę?

Od kilku sezonów dużą popularnością wśród kobiet cieszą się plisowane spódnice, sukienki, a nawet bluzki. Plisy nie tylko efektownie się prezentują, ale również optycznie wydłużają sylwetkę. Niestety ich prasowanie przyprawia wiele kobiet o ból głowy, ponieważ łatwo można je zniszczyć, albo sprawić, że staną się asymetryczne. 

Jak prasować plisowaną spódnicę lub sukienkę? Oto instrukcja krok po kroku:

  • Ubranie rozkładamy na desce do prasowania tak, aby plisy znalazły się równolegle do siebie.

  • Następnie bierzemy metalowe spinacze biurowe – nie mogą mieć one plastikowych elementów, gdyż stopią się pod wpływem ciepła. Każdą z plis spinamy spinaczami u dołu ubrania – najlepiej w miejscu, w którym się rozpoczynają. 

  • Teraz przystępujemy do prasowania. Każdą plisę prasujemy żelazkiem, rozpoczynając od góry i kierując się ku dołowi. Nie przejeżdżamy po spinaczach, ponieważ ich kształt może odbić się na material

  • Po wyprasowaniu rozwieszamy spódnicę lub sukienkę na wieszaku i zdejmujemy wszystkie spinacze. 

Jak widać, prasowanie plis za pomocą żelazka jest dość skomplikowaną i długotrwałą czynnością. O wiele szybciej możemy wyprasować plisy za pomocą stacji parowej. Wystarczy zawiesić ubranie na wieszaku, a następnie przesuwać dyszę parownicy pionowymi ruchami. Para wodna głęboko wnika w strukturę materiału, dzięki czemu doskonale rozprasowuje zagniecenia. Jednocześnie jest w pełni bezpieczna dla plis.

 
jak prasować plisowaną spódnicę
 

Prasowanie firanek

Ze względu na duży rozmiar, prasowanie firanek może przysparzać wielu problemów. Warto zatem przygotować je do prasowania już na etapie prania. Oznacza to, że do bębna pralki powinniśmy włożyć firankę złożoną w kostkę, a nie chaotycznie zwiniętą. Warto również zmniejszyć obroty wirowania albo całkowicie z niego zrezygnować. Jeśli zastosujemy się do tych wskazówek, unikniemy powstania trudnych do wyprasowania zagnieceń.

Jak prasować firanki? Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału są wykonane. Firanki z materiałów sztucznych, takich jak tiul czy woal, należy prasować przy użyciu niskiej temperatury. Zbyt wysoka temperatura może bowiem nadtopić włókna i w rezultacie wyświecić firankę. Najlepiej prasować firanki od razu po wyjęciu z pralki, kiedy są jeszcze wilgotne. Możemy je również mocno spryskać wodą i dopiero wtedy przystąpić do prasowania. Dla ułatwienia możemy firanki prasować przez czystą chusteczkę lub ściereczkę – w ten sposób unikniemy wyświecenia tkaniny. Firanki możemy również wyprasować w pionie, korzystając z parownicy lub generatora z silnym wyrzutem pary.

Jeśli chodzi natomiast o firanki z lnu lub bawełny, to do ich prasowania należy wykorzystać żelazko nastawione na wysoką temperaturę. Len należy prasować na najwyższych możliwych ustawieniach, natomiast dla bawełny wystarczy temperatura ok. 110°C.

 
jak prasować firanki
 

Jak prasować pościel?

Nie każdą tkaninę pościelową trzeba prasować – wszystko zależy od tego, z jakiego materiału jest wykonana. Wybierając pościel z bawełny satynowej, kory, jerseyu czy flaneli, możemy zapomnieć o prasowaniu. Taki materiał wystarczy odpowiednio rozwiesić po praniu i dobrze wysuszyć – ważne jest tutaj wytrzepanie poszewek przed zawieszeniem ich na suszarce. 

Jeśli jednak mamy w domu pościel wykonaną z innych materiałów, to konieczne będzie jej prasowanie. Oto wskazówki, jak prasować pościel z różnych materiałów:

  • Pościel bawełniana – prasujemy ją w temperaturze od 150 do 180°C. Pościel w jasnych kolorach należy prasować na lewej stronie. 

  • Wełna – ustawiamy temperaturę 120-150°C i prasujemy pościel przez lniane płótno. W przypadku wełnianej pościeli najlepiej po prostu przykładać żelazko w konkretne miejsca, a nie przesuwać go po włóknach.

  • Jedwab – pościel z jedwabiu prasujemy na sucho w stosunkowo niskiej temperaturze ok. 90°C. Pościel należy odwrócić na lewą stronę. 

  • Poliester – prasujemy w temperaturze ok. 90°C przez bawełnianą, czystą ściereczkę. W ten sposób unikniemy uszkodzeń materiału. 

  • Len – pościel z lnu wymaga wysokiej temperatury, ok. 180-220°C. Zawsze prasujemy ją na lewej stronie. 

  • Aksamit – przed prasowaniem należy delikatnie zwilżyć pościel, a następnie prasować w niskiej temperaturze na lewej stronie. Materiał powinien być mocno naciągnięty.

 

jak prasować pościel
 

Jak wyprasować bez żelazka w awaryjnych sytuacjach? 9 sprawdzonych sposobów

Prasowanie ubrań bez żelazka to sposób awaryjny, który może się przydać na wakacjach czy wyjeździe służbowym. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby prasować ubrania bez użycia żelazka również we własnym domu, tym bardziej że niektóre materiały nie nadają się do prasowania przy użyciu wysokiej temperatury. 

Poniżej przedstawiamy domowe sposoby na prasowanie odzieży bez żelazka, generatora pary, czy parownicy. Powinniśmy mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie rodzaje ubrań uda nam się wyprasować w ten sposób. Bardzo trudno jest wyprasować koszulę bez żelazka, szczególnie jeśli znajdują się na niej trudne zagniecenia. Kłopotliwe może być również wyprasowanie kołnierzyków i mankietów. Jednak inne ubrania, takie jak bluzki, T-shirty czy sukienki powinniśmy z powodzeniem wyprasować za pomocą domowych metod. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Prostownica do włosów – jak się okazuje, prostownicę można też użyć do prasowania ubrań. W tym przypadku należy jednak postępować bardzo ostrożnie, bo można uszkodzić zarówno ubranie, jak i urządzenie. Prostownica nadaje się do rozprasowywania niewielkich zagnieceń na materiałach o wyższej gramaturze – nie należy jej zatem używać do tkanin syntetycznych. 

 
  • Suszarka do włosów – ubrania możemy powiesić na wieszakach, a następnie nakierować na nie strumień ciepłego powietrza z suszarki.

 

 

  • Spray do prasowania – czyli inaczej żelazko w sprayu. Jest to środek, który pomaga pozbyć się zagnieceń i uzyskać gładkie tkaniny. Wystarczy spryskać nim ubranie, lekko się rozciągnąć i poczekać aż wyschnie.

  • Para wodna – dobrym pomysłem na wyprasowanie ubrań bez żelazka jest rozwieszenie ich w mocno zaparowanej łazience. Ciepła para wodna ułatwia usuwanie zagnieceń.

  • Prasowanie octem – do atomizera należy dodać mieszankę wody i octu w proporcji 3:1, a następnie spryskać ubranie. Ocet nie zniszczy tkaniny, a może jedynie poprawić jej kolor. Spryskaną octem odzież należy pozostawić na kilka godzin, aby pozbyć się nieprzyjemnego, drażniącego zapachu.

  • Spryskanie ubrań wodą – można do tego celu użyć wody z kranu albo destylowanej, a dodatkowo wzbogacić ją o olejki eteryczne. Po spryskaniu ubrania wystarczy wygładzić je dłonią. 

  • Czajnik – wystarczy, że zagotujemy wodę w czajniku, a następnie nakierujemy wydobywającą się z niego parę wodną na zagniecione miejsca na ubraniu. Potem wystarczy odczekać kilkanaście minut, aż ubranie wyschnie i od razu można je na siebie założyć. 

 

 

  • Garnek z parującą wodą – z garnkiem czy rondlem postępujemy tak samo, jak w przypadku czajnika. Nakierowujemy strumień gorącej pary wodnej na zagniecenia. Zanim jednak użyjemy garnka do prasowania, upewnijmy się, że zarówno on, jak i pokrywka, są idealnie czyste. Garnek można również użyć w charakterze żelazka – przykładając jego gorące dno do materiału.

  • Bębnowa suszarka do ubrań – potrafi nie tylko skutecznie wysuszyć ubrania, lecz również je wyprasować. Większość modeli ma wbudowane specjalne programy do prasowania, dzięki czemu doskonale radzą sobie z trudnymi do wyprasowania ubraniami. 

 

 

Teraz już wiesz, jak prasować różne rodzaje ubrań i tkanin przy użyciu żelazka, generatora pary bądź parownicy. Jeśli zastosujesz się do naszych porad, z łatwością wyrasujesz zagniecenia, nie uszkadzając przy tym tkanin.

 

 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS