Infolinia (17) 865 26 81 od pn. do pt. w godz: 09:00 - 17:00

0

Ile prądu zużywa lodówka?

Ile prądu zużywa lodówka?
Wszystkie domowe sprzęty elektryczne pobierają określoną ilość energii. Niektóre, takie jak lodówka, muszą pracować przez cały czas, co oznacza, że potrzebują stałego źródła zasilania. Chcąc oszczędzić energię i zmniejszyć wysokość rachunków, warto wiedzieć, ile prądu zużywa lodówka – być może bardziej opłacalne będzie wymienienie jej na nowszy, bardziej energooszczędny model. 
 

Co wpływa na to, ile prądu zużywa lodówka?

To, ile wat pobiera lodówka, uzależnione jest od kilku czynników:
 
 • Klasa energetyczna – obecnie mieści się w przedziale od A (najbardziej energooszczędna) do G (najmniej energooszczędna). W 2021 roku weszła dyrektywa unijna, która zmieniła wcześniejszą klasyfikację – oznacza to, że w sprzedaży nie ma już lodówek klasy A++ czy lodówek A+++

 

 • Wielkość – wpływ na zużycie prądu będą mieć też gabaryty urządzenia. Nietrudno się domyślić, że mała lodówka podblatowa pobierze o wiele mniej energii, niż pojemna lodówka side by side

 

 • Temperatura – to kolejny czynnik, który wpływa na pobór prądu. Im niższą temperaturę ustawimy w lodówce, tym więcej pobierze ona energii, gdyż będzie musiała się bardziej napracować, aby skutecznie obniżyć temperaturę.

 

 • Sposób użytkowania – my również mamy wpływ na to, ile energii bierze lodówka. Często otwieranie drzwi urządzenia, przeładowywanie wnętrza zapasami żywności czy też wkładanie do środka ciepłych potraw, znacznie zwiększają pobór prądu przez lodówkę. 

 

 • Rodzaj lodówki – okazuje się, że nie tylko gabaryty, ale również sam typ lodówki ma wpływ na zużycie energii. Lodówki do zabudowy o takiej samej pojemności, co modele wolnostojące pobiorą więcej prądu. Ma na to wpływ ich obudowa, przez którą, nie mogą oddawać ciepła bokami.
 
Lodówka Samsung RB 33R8737S9
Raty w Max Elektro 10x0%
3 599,00zł
Raty 0%
Dostawa 0 zł
Lodówka Siemens KG 39NHXEP
Raty w Max Elektro 10x0%
6 449,00zł
Raty 0%
Dostawa 0 zł
Lodówka Bosch KGN 49XWEA
Wnosimy za 1 zł
3 099,00zł
Raty 0%
Dostawa 0 zł

 

Jak sprawdzić, ile prądu zużywa lodówka?

Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie, ile kWh pobiera lodówka, jest zapoznanie się z etykietą energetyczną. Znajdziemy tam nie tylko informację o klasie energetycznej urządzenia, lecz także wzmiankę o tym, ile energii pobiera w ciągu roku. 
 
Należy jednak pamiętać, że klasa efektywności energetycznej określa tylko jakiś zakres, a więc nie jest precyzyjna. Jeśli chcemy zatem dokładnie oszacować zużycie prądu naszej lodówki, to najlepiej użyć watomierza, czyli miernika energii elektrycznej. Taki przyrząd podłącza się do gniazdka, a następnie podpina do urządzenia elektrycznego. Działa on dzięki specjalnym cewkom, z których jest zbudowany, a także nieruchomej prądowej i ruchomej napięciowej. Od razu po podłączeniu watomierza na jego ekranie pojawia się aktualne zużycie prądu. 
 
jak sprawdzić ile prądu zużywa lodówka
 

Jak obliczyć zużycie prądu przez lodówkę?

Jeśli nie mamy watomierza, możemy mniej więcej obliczyć, ile prądu zużywa lodówka. Aby wykonać obliczenia, musimy znać czas pracy lodówki, średnią cenę za 1 kWh oraz średnie zużycie energii, które deklaruje producent w karcie produktowej.
 
Gdy znamy wszystkie te dane, wykonujemy następujące działania:
 
 • Najpierw musimy pomnożyć średnie zużycie energii przez czas pracy lodówki.

 

 • Następnie otrzymany wynik dzielimy przez 1000 – dzięki temu otrzymamy wartość w kWh.

 

 • Na końcu pozostaje nam pomnożenie uzyskanej wartości przez koszt 1 kWh.
 
Osoby, które nie chcą ręcznie obliczać zużycia prądu, mogą wykorzystać kalkulator zużycia prądu w lodówce – można go z łatwością znaleźć na różnych stronach internetowych. W takim kalkulatorze trzeba podać takie same dane, jak w przypadku ręcznego obliczania poboru prądu. 
 

Lodówka – zużycie prądu w domu

Skoro znamy już wzór oraz wiemy, jakie dane są nam potrzebne, aby wyliczyć zużycie prądu przez lodówkę, możemy przejść do obliczeń. 
 
Przyjmijmy, że średnia cena 1 kWh w 2023 roku wynosi 1 zł
 

Ile prądu pobiera lodówka na godzinę?

W etykietach energetycznych producenci podają tylko roczny pobór energii przez lodówkę. Jeśli zatem chcemy obliczyć, ile prądu pobierze urządzenie w ciągu jednej godziny, musimy znać jego moc. W urządzeniach AGD moc podawana jest w watach, a my do obliczeń potrzebujemy moc w kilowatach. Dlatego podaną wartość musimy najpierw podzielić przez tysiąc. Gdzie szukać informacji o mocy urządzenia? Niektórzy producenci podają moc w specyfikacji. Jednak ta informacja zawsze znajdzie się na tabliczce znamionowej lodówki, która może znajdować się na ściankach bocznych (zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych), na suficie albo na drzwiach. 
 
Na potrzeby obliczeń weźmy lodówki o mocy znamionowej 30 W, 50 W i 150 W. Aby zamienić te wartości na kilowaty, wszystkie wartości dzielimy przez tysiąc. Otrzymujemy zatem 0,03 kWh, 0,05 kWh i 0,15 kWh. Następnie trzeba te wartości pomnożyć razy jedną godzinę. Oznacza to, że:
 
 • Lodówka o mocy 30 W w ciągu godziny pobierze 0,03 kWh, co będzie nas kosztowało ok. 0,03 zł.
 
 • Lodówka o mocy 50 W przez godzinę pracy pobierze 0,05 kWh, za co zapłacimy 0,05 zł.
 
 • Lodówka o mocy 150 W zużyje 0,15 W przez godzinę pracy, a więc będzie to koszt ok. 0,155 zł. 
 
ile prądu pobiera lodówka przez godzinę
 

Ile prądu zużywa lodówka na dobę?

Czasami producenci podają dzienne zużycie prądu przez lodówkę. Jeśli jednak nie ma takiej informacji, łatwo możemy wykonać obliczenia. Wystarczy moc znamionową lodówki pomnożyć przez 24 godziny.
 
 • Lodówka o mocy 30 W w ciągu doby pobierze 0,72 kWh (0,03 kWh x 24 h), co będzie nas kosztowało ok. 0,72 zł (0,72 kWh x 1 zł).
 
 • Lodówka o mocy 50 W dziennie zużyje 1,2 kWh (0,05 kWh x 24 h). Zapłacimy za to ok. 1,2 zł (1,2 kWh x 1 zł).
 
 • Lodówka o mocy 150 W pobierze dziennie ok. 3,6 kWh (0,15 kWh x 24 h), a więc będzie to nas kosztować ok. 3,6 zł (3,6 kWh x 1 zł).
 

Ile prądu zużywa lodówka miesięcznie?

Aby obliczyć miesięczny koszt pracy lodówki, musimy pomnożyć dzienny koszt x 30 dni.
 
 • Lodówka o mocy 30 W w ciągu jednego miesiąca zużyje 21,6 kWh (0,72 kWh x 30). Oznacza to, że miesiąc pracy lodówki będzie kosztował 21,6 zł. 
 
 • Lodówka o mocy 50 W miesięcznie pobierze 36 kWh (1,2 kWh x 30 dni), co będzie nas kosztowało ok. 36 zł.
 
 • Lodówka o mocy 150 W przez 30 dni pracy zużyje ok. 108 kWh (3,6 kWh x 30 dni). Zapłacimy za to ok. 108 zł.
 
ile prądu zużywa lodówka miesięcznie
 

Ile prądu zużywa lodówka rocznie?

Aby obliczyć roczny koszt pracy lodówki, dzienny koszt mnożymy razy 365 dni.
 
 • Lodówka o mocy 30 W w ciągu roku zużyje 262,8 kWh (0,72 kWh x 365 dni). Roczne użytkowanie urządzenia będzie nas zatem kosztować 262,8 zł. 
 
 • Lodówka o mocy 50 W rocznie zużyje 438 kWh (1,2 kWh x 365 dni), co będzie kosztowało ok. 438 zł.
 
 • Lodówka o mocy 150 W w ciągu roku pobierze nawet 1314 kWh (3,6 kWh x 365 dni). Roczny koszt pracy lodówki wyniesie zatem ok. 1314 zł. 
 
Jeśli chcemy poznać roczne zużycie prądu przez lodówkę, nie musimy jednak wykonywać żadnych obliczeń. Każdy producent zamieszcza średnie zużycie prądu przez urządzenie na etykiecie energetycznej. Przykładowo z etykiet możemy wyczytać, że:
 
 • Lodówka pobierająca 130 kWh, będzie nas kosztować ok. 130 zł rocznie.
 
 • Za lodówkę zużywającą 220 kWh w ciągu roku zapłacimy 220 zł.
 
 • Lodówka side by side, która pobiera 360 kWh energii rocznie, będzie nas kosztować ok. 360 zł.
 
WAŻNE! Na podstawie powyższych wzorów można jedynie orientacyjnie oszacować, ile prądu zużyje lodówka i jaki będzie to koszt. Rzeczywiste wyniki mogą się znacznie różnić, ponieważ uzależnione są od innych czynników. Sposób użytkowania lodówki czy włączone technologie mogą znacznie zmniejszyć lub zwiększyć pobór prądu. Poza tym należy pamiętać, że moc znamionowa to maksymalna moc, z jaką może pracować urządzenie. Lodówka z pewnością przez cały czas nie działa na pełnych obrotach, więc rzeczywiste wyniki mogą być znacznie różnić się od tych uzyskanych w obliczeniach.
 
ile prądu zużywa lodówka rocznie
 

Kiedy lodówka zużywa mniej prądu?

Niektóre sprzęty AGD, jak np. piekarnik i żelazko, najwięcej prądu zużywają podczas nagrzewania do określonej temperatury. W zmywarce najwięcej energii pobiera grzałka, która jest odpowiedzialna za podgrzewanie wody. 
Z kolei w lodówce najbardziej prądożernym elementem jest kompresor, który odpowiada za tłoczenie i sprężanie czynnika. Dlatego najwięcej energii lodówka zużyje, gdy będzie uruchamiać kompresor. Pamiętajmy jednak, że kompresor nie pracuje przez cały czas – zazwyczaj włącza się przynajmniej jeden raz na 45 minut i pracuje ok. 5-10 minut. Oznacza to, że lodówka najmniej prądu pobiera wtedy, gdy kompresor jest wyłączony, a my nie korzystamy z urządzenia. 
 

Ile prądu zużywa stara lodówka?

Stare modele lodówek mają niskie klasy efektywności energetycznej oraz gorszej jakości komponenty, co sprawia, że zużywają znacznie więcej prądu niż energooszczędne lodówki w klasie A i B, które można dziś kupić w sklepach. 
 

Ile prądu zużywa lodówka turystyczna?

Skoro omawiamy zużycie prądu w lodówkach domowych, przy okazji możemy sprawdzić, jak pobór prądu wygląda w niewielkich lodówkach turystycznych.
 
W samochodach osobowych najczęściej lodówka jest wykorzystywana podczas wakacyjnych wyjazdów – zwykle jest to model zasilany napięciem 12 V. Pobór mocy jest zatem niewielki, ale różni się w zależności od rodzaju i pojemności urządzenia.
 
Przykładowo lodówka turystyczna Ravanson CS 24S Super o pojemności 24 l ma pobór mocy na poziomie 60 W. Mniejsze modele będą jeszcze bardziej energooszczędne.
 

Która lodówka zużywa najmniej prądu? Ranking 2023

 
Model lodówkiRodzaj lodówkiKlasa energetycznaRoczne zużycie prąduRoczny koszt użytkowania (przy cenie 1 kWh = 1 zł)
Lodówka Samsung BESPOKE RB38A7B6AAP EF Lodówka wolnostojąca A 108 kWh 108 zł
Lodówka Liebherr CBNsda 5753 Lodówka wolnostojąca A 116 kWh 116 zł
Lodówka Bosch KGN39VIBT Lodówka wolnostojąca B 129 kwh 129 zł
Lodówka Siemens KG39NAIBT Lodówka wolnostojąca B 129 kWh 129 zł
Lodówka Bosch KGN39LBCF Lodówka wolnostojąca B 162 kWh 162 zł
 

Jak zmniejszyć zużycie prądu przez lodówkę?

Na szczęście możemy nieco zmniejszyć pobór prądu przez naszą lodówkę. W jaki sposób? Wystarczy, że wyrobimy sobie pewne nawyki i będziemy ich przestrzegać na co dzień. 
 
 • Lodówka nie może stać w pobliżu źródeł ciepła, czyli np. przy grzejniku, piekarniku czy kuchence wolnostojącej ani w nasłonecznionych miejscach (np. przy oknie). Ciepło sprawi, że będzie musiała pobrać więcej energii, aby utrzymać we wnętrzu odpowiednio niską temperaturę.
 
 • Do lodówki wkładamy tylko wystudzone lub zimne potrawy
 
 • Jeśli nie mamy lodówki No Frost, musimy pamiętać o systematycznym rozmrażaniu lodówki. Gruba warstwa lodu sprawia bowiem, że urządzenie pobiera więcej prądu.
 
 • Nie otwierajmy bez potrzeby drzwi lodówki. Najpierw zastanówmy się, jaki produkt chcemy wyjąć z chłodziarki, a dopiero później otwórzmy drzwi.
 
 • Mrożonki rozmrażajmy w lodówce, a nie w temperaturze pokojowej. Dzięki temu w chłodziarce szybciej zrobi się zimniej, więc pobierze ona mniej energii w czasie pracy. 
 
 • Dbajmy o czystość uszczelek, ponieważ szczelnie zamknięte drzwi nie przepuszczą ciepła do wnętrza lodówki.
 
 • Zawsze domykajmy drzwi lodówki. W takich sytuacjach przydaje się alarm, który informuje nas, że drzwi lodówki nie są domknięte.
 
 • Zrezygnujemy z ustawiania skrajnych temperatur. Dla utrzymania w świeżości artykułów spożywczych wystarczy 4-5 stopni, a do zamrożenia -18 stopni.
 
 • Jeżeli wyjeżdżamy na wakacje, np. na 2 tygodnie, opróżnijmy lodówkę i wyłączmy wtyczkę z prądu.
 
Zachęcamy do przeczytania innych poradników:
 

 

Nasi producenci

3D RUDDER
4SWISS
A4TECH
ACER
ADLER
AMAZFIT
Amica
AQUAPHOR
ARKAS
ART
ASUS
AWTOOLS
BABYLISS
BECKER
BEGOOD
BEKO
Bissell
BLANCO
BLAUPUNKT
BLEBOX
BLUEAIR
Bosch
BRAUN
BREVILLE
BRITA
CANDY
CAT
CECOTEC
CHICCO
COBI
CONCEPT
DEDRA
DEZAL
DE LONGHI
DYNAXO
ECOVACS
Electrolux
ELICA
EMMERSON
EPSON
ESHARK
EVOREI
FABER
FALMEC
FAMAS
FERGUSON
FIAT
FIELDMANN
FISKARS
FOODSAVER
FOREVER
FRANKE
GARDENA
GARETT
GARMIN
GERLACH
GOODRAM
GORENJE
GOTIE
GREEN CELL
GRUNDIG
HIRO
HISENSE
HITACHI
HOOVER
HP
HUAWEI
IIYAMA
Indesit
INSINKERATOR
IROBOT
KALORIK
KARCHER
KAWASAKI
KENWOOD
KERNAU
KIANO
King Mount
KLEEN
KUVINGS
LAFE
LEGO
LEIFHEIT
LENOVO
LG
LIBOX
LIONELO
LOGITECH
LUDWIK
LUXPOL
MAMIBOT
MANTA
MAXCOM
MEDIVON
MEIZU
MELITTA
MESKO
MODECOM
MOSER
MOTOROLA
MOTUS
MPM
NAVITEL
NENO
NIVONA
NOKIA
NORTON
NOVEEN
ONE FOR ALL
OPTI
OPTIMUM
ORAL-B
ORNO
PADMATE
PANASONIC
PAUL NEUHAUS
PHILIPS
PLATINET
POLAR
PROMILER
PURON
PYRAMIS
RAVANSON
REALME
REMINGTON
RETLUX
RIDER
RITTER
ROBOROCK
SAECO
SAMSUNG
SBOX
SCANPART
SCARLETT
SENCOR
SETTY
SHARP
SIEMENS
SKATEFLASH
SMARTGPS
SMEG
SPRINGOS
STADLER FORM
SUNONE
TCL
TECHNISAT
TEFAL
TELKOM-TELMOR
TENDA
TESCOMA
THOMSON
TK LIGHTING
TOSHIBA
TP-LINK
TRACER
UNITED
Varta
VELGE
VILEDA
VIRONE
VORDON
WAHL
WEBER
WHIRLPOOL
WIKO
WORWO
XBLITZ
XENIC
XIAOMI
ZEEGMA
ZELMER
Zuma Line