Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Gofrownica z regulacją temperatury - jaką wybrać?

Gofry to z jednej strony posiłek, a z drugiej słodka przyjemność. Nie sposób się nie uśmiechnąć na myśl o chrupiących gofrach z dżemem, czekoladą lub owocami i bitą śmietaną. Każdy z nas może przyrządzić takie pyszne gofry w swojej kuchni, a wystarczy do tego jedynie gofrownica i dobry przepis na ciasto. Ostatnio bardzo popularna stała się gofrownica z regulacją temperatury, dzięki której przygotujesz idealne gofry, takie jak lubisz najbardziej. 

Gofrownica klasyczna czy z wymiennymi płytkami?

W sprzedaży znajdziemy gofrownice tradycyjne oraz urządzenia z wymiennymi płytkami. Te pierwsze to klasyczne sprzęty, które składają się z dwóch zamykanych i wyprofilowanych płyt grzewczych. Na dolną płytę wylewa się ciasto, a następnie dociska górną płytę. Wystarczy kilka minut, abyś mógł zajadać się pysznymi goframi.

Coraz popularniejsze stają się jednak opiekacze z wymiennymi płytkami. Są to urządzenia wielofunkcyjne, które łączą w sobie funkcjonalność gofrownicy, opiekacza do kanapek i grilla elektrycznego. Po zamontowaniu konkretnych płyt grzewczych będziesz mógł przygotować zarówno gofry, ciepłe kanapki, jak i panini czy grillowane warzywa. Dzięki temu, że płyty grzewcze są wyjmowane, łatwo można je utrzymać w czystości. Niektórzy producenci deklarują, że płyty grzewcze nadają się nawet do mycia w zmywarce.

 
gofry z gofrownicy
 

Czym się charakteryzuje gofrownica z regulacją temperatury?

Zarówno klasyczne gofrownice, jak i urządzenia z wyjmowanymi płytkami, mogą być wyposażone w termostat, który umożliwia zmianę temperatury. Dzięki temu możesz przyrządzić gofry o najbardziej odpowiednim stanie wypieczenia. Jeśli lubisz jasne gofry, ustawiasz mniejszą temperaturą, a jeżeli wolisz ciemne - wyższą. Eksperymentując i stosując różne ustawienia temperatury, ustalisz, jaki stopień dopieczenia gofrów będzie najbardziej odpowiedni. 

Co więcej, dzięki regulacji temperatury, masz pod kontrolą strukturę gofra. To właśnie odpowiednia temperatura pozwoli Ci uzyskać pulchne, złote gofry - miękkie w środku i chrupiące z zewnątrz. Jeśli ustawisz zbyt niską temperaturę, gofry nie wyrosną odpowiednio i nie będą chrupiące. Regulator temperatury jest więc ważnym dodatkiem, który pomoże Ci przygotować idealne, złote gofry.

Zazwyczaj do zmiany temperatury w gofrownicach służy pokrętło. Niektóre modele oferują płynną zmianę temperatury w określonym zakresie, a inne skokową z kilkoma stopniami do wyboru, np. 2-stopniową regulację temperatury.  

 
 

Pokrętło regulacji temperatury

Moc

Gofrownica Kalorik WM1004BU
 
Gofrownica Kalorik WM1004BU regulacja temperatury 1100-1500 W „Light” (jasne) i „Dark” (ciemne)
Gofrownica Cecotec (8006)
 
Gofrownica Cecotec (8006) regulacja temperatury 1200 W 
Gofrownica Severin WA 2103 Gofrownica Severin WA 2103 regulacja temperatury 1300 W
Gofrownica Optimum GF 1360 Gofrownica Optimum GF 1360 regulacja temperatury 1200 W „Low” i „High”
Gofrownica Camry CR 3025 Gofrownica Camry CR 3025 regulacja temperatury 1100-1500 W„Light” (jasne) i „Dark” (ciemne)
 

Gofrownice

Jakie parametry powinna mieć dobra gofrownica?

Jeśli interesuje Cię dobra gofrownica, koniecznie musisz postawić na model z regulacją temperatury. Oprócz tego zwróć uwagę na inne ważne parametry:

  • Moc - wpływa na czas nagrzewania gofrownicy, a co za tym idzie również na jakość gofrów. Dostępne w sprzedaży gofrownice mają moc od 700 do 1650 W. Jednak, aby gofry wyszły chrupiące i dobrze upieczone, zaleca się wybór urządzenia o mocy co najmniej 1000 W

  • Kształt i ilość płyt grzewczych - w sklepach znajdziesz gofrownice, które pozwalają przygotować za jednym razem od 2 do nawet 6 gofrów. Poza tym gofry mogą mieć różne kształty. Najpopularniejsze są prostokątne i kwadratowe, ale z powodzeniem znajdziesz też gofrownice z płytkami okrągłymi, trójkątnymi, w kształcie kwiatków czy serduszek, a nawet frytek (taką gofrownicę ma w swojej ofercie marka Severin). 

  • Wykonanie płyt grzewczych - mają one bezpośredni kontakt z ciastem, dlatego powinny odznaczać się wytrzymałością. Dostępne w sprzedaży gofrownice mają płyty żeliwne lub teflonowe. Płytki żeliwne są bardzo wytrzymałe, ale należy je natłuszczać przed każdym nałożeniem ciasta. Natomiast powłoka płytek teflonowych jest nieprzywierająca, co oznacza, że są one już zabezpieczone przed przywieraniem. Do tego typu płytek nie wolno jednak używać metalowych przyborów, gdyż grozi to zniszczeniem powłoki. Odpowiednie będą natomiast przybory drewniane i silikonowe. 

  • Obudowa - dobrej jakości gofrownica powinna mieć obudowę odporną na wysoką temperaturę. Przeważnie urządzenia te mają obudowy wykonane z tworzywa sztucznego albo ze stali. Te pierwsze są dość lekkie i wytrzymałe, a do tego występują w różnorodnej kolorystyce. Natomiast gofrownice z obudową stalową będą cięższe, ale za to bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.  

  • Antypoślizgowe nóżki - zapewnią stabilność podczas pracy gofrownicy i zapobiegną jej przypadkowemu zsunięciu z blatu kuchennego. 

  • Wskaźniki LED - nie tylko gofrownica z regulacją temperatury, ale i bez niej, powinna być wyposażona we wskaźniki gotowości do pracy. Są to dwie lampki - czerwona i zielona. Zazwyczaj czerwony wskaźnik oznacza, że trwa pieczenie gofrów, a zielony, że są już gotowe i można je bezpiecznie wyjąć.

  • Uchwyty termoizolacyjne - nie nagrzewają się podczas pracy gofrownicy, dzięki czemu ryzyko poparzenia się jest znikome. 

 
gofrownica z regulacją temperatury
 

Gofrownica z regulacją temperatury - polecane modele 

W sprzedaży pojawia się coraz więcej gofrownic z regulacją temperatury, dlatego nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego urządzenia. Takie modele wcale nie są drogie, większość można spokojnie nabyć w cenie klasycznej gofrownicy. Urządzenia z termostatem oferuje wielu producentów, m.in.: MPM, Optimum, Kalorik, Tefal, Adler, DezalBreville, a także mniej znane marki.

Aby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy zestawienie gofrownic z regulacją temperatury, które zbierają dobre opinie wśród konsumentów:

  • Gofrownica Kalorik WM1004BU - została wyposażona w płyty o rozmiarze 22,5 x 22,5 cm, dzięki czemu umożliwia przygotowanie 4 gofrów za jednym razem. Jej min. moc wynosi 1100 W, natomiast max. 1500 W. Dzięki możliwości regulacji temperatury, każdy może przygotować takie gofry, jakie lubi najbardziej. Warto dodać, że producent pokrył uchwyt powłoką termoizolacyjną, co ma zapobiegać poparzeniom podczas przyrządzania gofrów. 

  • Gofrownica Optimum GF 1360 - jest to urządzenie o mocy 1200 W, dzięki czemu szybko się nagrzewa i pozwala błyskawicznie przygotować idealne gofry. W tym modelu będziesz mógł przygotować za jednym razem dwa gofry, a dzięki regulacji temperatury dopasujesz stopień wypieczenia do swoich preferencji. Płytki grzewcze pokryte są powłoką nieprzywierającą, co oznacza, że nie trzeba ich smarować tłuszczem przed rozpoczęciem pieczenia gofrów. 

  • Gofrownica Severin WA 2103 - ta gofrownica z regulacją temperatury dysponuje dużą mocą, bo aż 1500 W. Dzięki temu błyskawicznie się nagrzewa, a gofry wychodzą idealnie wypieczone. Gofrownica pozwala przygotować 5 gofrów w kształcie serc, a jej płyty grzewcze zostały pokryte powłoką nieprzywierającą. Urządzenie można przechowywać zarówno w poziomie, jak i pionie, co pozwoli zaoszczędzić więcej miejsca w szafkach kuchennych. 

Gofrownica Lafe GFB-003
149.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

129.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

149.00 zł

Zobacz szczegóły

 

Wskazówki dotyczące korzystania z gofrownicy 

Jaką temperaturę ustawić w gofrownicy?

Najlepsza temperatura dla gofrów to 190⁰C. Jeśli ustawisz niższą temperaturę, gofry w środku będą surowe. Natomiast przy wyższej możesz miejscowo przypalić gofry. 

Ile czasu piec gofry?

Czas pieczenia nie jest jednakowy i będzie się różnił w zależności od mocy gofrownicy. Urządzenia o małej mocy - około 700 W, będą potrzebować nawet do 10 minut, aby upiec gofry. Natomiast w gofrownicach o mocy wyższej niż 1000 W zazwyczaj wystarczy kilka minut (3-5 minut). Warto sprawdzić, jaki czas pieczenia gofrów podaje producent w instrukcji obsługi. 

 
gofry z gofrownicy
 

Czy płytki gofrownicy trzeba smarować olejem?

Znowu odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależ od rodzaju płyt grzewczych. Te, które pokryte są powłoką nieprzywierającą, nie wymagają smarowania olejem. Natomiast w starszych urządzeniach raczej nie obejdziemy się bez smarowania płytek olejem, jeśli chcemy, aby gofry zachowały swój ładny kształt. 

Dlaczego gofry nie są chrupiące?

Jeśli gofry nie wychodzą chrupiące, tylko gumowate, przyczyn może być kilka. Przede wszystkim może być to winą gofrownicy, która nie jest w stanie rozgrzać się do wysokiej temperatury, ogrzać i zamknąć ciasto, a do tego jeszcze odparować z niego wodę. Przyczyną mogą być też błędy podczas przygotowywania ciasta, a nawet sam sposób studzenia. Aby gofry zachowały chrupkość, należy je studzić na kratce, aby wilgoć mogła odparować

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS