Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Dlaczego zmywarka pieni?

Choć zmywarka nie jest podstawowym sprzętem AGD, niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej kuchni. Trudno się dziwić - w końcu wyręcza nas z nielubianego obowiązku mycia naczyń, a przy tym robi to skuteczniej i oszczędniej. Niestety nawet ona może od czasu do czasu odmówić posłuszeństwa. Coraz częściej użytkownicy skarżą się, że ich zmywarka pieni. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele i niekoniecznie oznaczają one awarię urządzenia. Sprawdźmy więc, dlaczego po zakończonym cyklu zmywania na dnie zmywarki pozostaje piana.

 

Zmywarka pieni - jakie mogą być przyczyny?

Nawet najlepsza i najdroższa zmywarka może ulec awarii. Usterki sprzętów AGD są normalne i czasami się zdarzają. Jednak w większości przypadków sami przyczyniamy się do ich uszkodzenia, ponieważ użytkujemy urządzenia niezgodnie z ich przeznaczeniem, nie stosujemy się do zaleceń producenta, a przede wszystkim zapominamy o regularnym czyszczeniu

Jeśli więc chcemy, aby zmywarka dobrze nam służyła przez wiele lat, skutecznie myjąc nasze naczynia, powinniśmy stosować się do kilku wskazówek. Pamiętajmy, aby resztki jedzenia z talerzy zgarniać do kosza, a dopiero później wkładać je do zmywarki. Regularnie, przynajmniej jeden raz w miesiącu, dokładnie wyczyśćmy nasze urządzenie i przeprowadźmy prewencyjne odkamienianie. Takie działania mogą ustrzec przed wieloma usterkami, także tej, jaką jest wyciek piany ze zmywarki. Poniżej przedstawiamy najczęstsze powody piany pojawiającej się na dnie zmywarki.

 

Zmywarki wolnostojące

Źle wsypane detergenty do mycia

Okazuje się, że piana w nowej zmywarce może pojawić się na skutek źle uzupełnionych detergentów. Potwierdza to historia jednego z naszych klientów, który pewnego dnia zadzwonił do biura obsługi klienta, mówiąc „pieni mi zmywarka”. Gdy klient zobaczył pianę w zmywarce, od razu ją wyczyścił i dopłukał, a resztki nabłyszczacza usunął z komory za pomocą strzykawki. Niestety nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów. Dopiero gdy klient zobaczył, że świeżo kupione opakowanie z solą ochronną jest praktycznie puste, zorientował się, dlaczego jego zmywarka pieni. Okazało się, że żona klienta wsypała sól do odpływu, zamiast do przeznaczanego do tego celu dozownika.

Powyższa historia doskonale pokazuje, jak ważne jest czytanie instrukcji obsługi, szczególnie urządzeń, z którymi wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Każda zmywarka ma dozowniki przeznaczone na konkretne detergenty - na tabletkę myjącą, na nabłyszczacz i na sól ochronną. 

 
pojemnik na sól ochronną w zmywarce

Z lewej strony znajduje się zbiornik na sól ochronną, a po prawej odpływ

 

Nieodpowiedni detergent do mycia naczyń

Czasami się zdarzy, że po długim cyklu zmywania, zaobserwujemy resztki piany w zmywarce. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być niewłaściwy dobór środków czyszczących. Do mycia naczyń w zmywarce przeważnie używamy kostek lub tabletek do naczyń. Zawarty w nich proszek może gromadzić się w trudno dostępnych miejscach, przez co zmywarka może mieć problem z jego dokładnym wypłukaniem. W rezultacie na dnie urządzenia pojawi się uciążliwa piana.

W pierwszej kolejności powinniśmy więc przyjrzeć się stosowanym detergentom. Na rynku znajdziemy różne rodzaje środków do zmywarki, dlatego powinniśmy wybierać sprawdzone preparaty, które mocno się nie pienią. Następnie powinniśmy sprawdzić, czy odmierzamy właściwe proporcje detergentów. Jeśli wlejemy za dużo nabłyszczacza, wewnątrz zmywarki pojawi się piana, a na mytym szkle powstaną tęczowe zacieki. Pamiętajmy również,  że płyn do naczyń w zmywarce się nie sprawdzi. Zawiera bowiem wiele substancji spieniających oraz stabilizatorów piany, które mają ułatwiać usuwanie brudu podczas ręcznego zmywania naczyń. Jeśli wlejemy do dozownika płyn do mycia naczyń, wewnątrz zmywarki powstanie ogromna ilość piany, która z pewnością przeleje się przez drzwiczki i wypłynie na podłogę w kuchni. W ten sposób nie tylko narobimy sobie bałaganu, ale również możemy doprowadzić do uszkodzenia zmywarki, np. zapowietrzenia lub przepalenia pompy czy grzałki. 

 
uzupełnienia nabłyszczacza w zmywarce
 

Co zrobić, gdy jest za dużo piany? Czy jest coś, co neutralizuje pianę w zmywarce? Przede wszystkim powinniśmy wypompować wodę z urządzenia i usunąć tyle piany, ile jest to możliwe. Pomóc może też dopłukanie pojemnika na detergenty i uruchomienie płukania zmywarki bez żadnego detergentu. W zmniejszeniu ilości piany może też pomóc szklanka octu. 

 

Niesprawny dozownik na detergenty

Gdy zmywarka pieni, przyczyną może być też uszkodzony dozownik detergentów. To on dostarcza środek myjący w odpowiednim momencie cyklu mycia. Jeżeli ulegnie awarii, to do wnętrza zmywarki może przedostać się zbyt duża ilość środka czyszczącego. Spowoduje to pojawienie się piany na dnie urządzenia. Aby rozwiązać problem, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się dozownikowi. Warto sprawdzić, czy nie przecieka i dokładnie go wyczyścić. Jeśli to nie pomoże, konieczna będzie wymiana dozownika na nowy. Na szczęście nie jest to skomplikowana czynność i powinniśmy sobie z nią poradzić samodzielnie, bez pomocy specjalisty.

 

 

Zatkane otwory w spryskiwaczach

Odpowiedzią na pytanie, dlaczego zmywarka pieni, mogą być zatkane otwory w spryskiwaczach. Często zatykają się one przez nadmiar kamienia, ale też winne mogą być resztki jedzenia, które przyklejają się do nich. Powoduje to, że ze spryskiwaczy do wnętrza zmywarki przedostaje się niewiele wody, która nie daje rady wypłukać piany z dna urządzenia. W takiej sytuacji powinniśmy sprawdzić drożność systemu podającego wodę. W razie zatkania dyszy warto spróbować je odkamienić za pomocą specjalistycznych preparatów. Jeżeli to nie pomoże, konieczne będzie wymienienie spryskiwaczy na nowych.  

 
tabletka czyszcząca do zmywarki
 

Zapchany wąż odpływowy

Kolejną przyczyną piany w zmywarce może być zapchany wąż odpływowy. Gromadzą się w nim bowiem resztki jedzenia, tłuszcz i inne zanieczyszczenia, co powoduje nieprawidłową cyrkulację wody i uniemożliwia wypłukanie całego środka myjącego naczynia. Aby do tego nie dopuścić, należy regularnie czyścić zmywarkę. Środek czyszczący należy włożyć do pustej zmywarki i nastąpić program czyszczący, a jeśli nasze urządzenie owego nie posiada, to po prostu program z najwyższą możliwą temperaturą. W sprzedaży dostępne są również środki, których można użyć podczas zwykłego cyklu zmywania. Usuną one tłuszcz, złogi i brud. Jeżeli po udrożnieniu węża dopływowego, w zmywarce dalej będzie gromadzić się piana, trzeba będzie wymienić wąż na nowy. 

 

Niskie ciśnienie wody w zmywarce

Jeżeli nasza zmywarka pieni, powodem może być problem z ciśnieniem wody. Zbyt niskie ciśnienie wody może sprawić, że nie poradzi sobie ona z wypłukaniem mocno pieniącego się środka czyszczącego. W takim przypadku potrzebna będzie duża ilość wody, aby wypłukać resztki piany w zmywarce, co nie jest ekonomiczne i z pewnością odbije się na wysokości naszych rachunków. Jeśli chcemy mieć większą kontrolę nad zmywarką, powinniśmy wybierać osobno wszystkie detergenty (tabletki czyszczące, nabłyszczacz i sól ochronną), zamiast stosować kapsułki typu 3 w 1. 

 

Podsumowanie

Jak widać, piana na dnie zmywarki może mieć wiele przyczyn. Warto więc zacząć od zmiany środka czyszczącego na inny, mniej pieniący. Niektóre detergenty, zarówno kapsułki, jak i nabłyszczacz, mogą się bardzo pienić podczas cyklu zmywania. Jeśli jednak powyższe sugestie nie pomogą rozwiązać problemu z pieniącą zmywarką, sugerujemy skontaktować się z fachowcem, który sprawdzi, czy sprzęt nie uległ poważniejszemu uszkodzeniu.  

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS