Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Czy wystarczy jeden oczyszczacz na całe mieszkanie?

Oczyszczacz powietrza to nowoczesne urządzenie, które może stać się naszym sprzymierzeńcem w walce o czyste powietrze w domu. Aby jednak tak się stało, musimy wybrać odpowiedni oczyszczacz, zwracając uwagę na kilka ważnych czynników związanych z jego funkcjonowaniem i naszym mieszkaniem. O czym należy pamiętać przy jego zakupie? Czy wystarczy jeden oczyszczacz na całe mieszkanie? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w poniższym artykule. 

Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza?

Jednym z najczęściej popełnianych przez nas błędów jest to, że kupujemy oczyszczacz powietrza do mieszkania, a nie do poszczególnych pomieszczeń. Nie istnieje bowiem coś takiego, jak jeden oczyszczacz na całe mieszkanie. Te praktyczne urządzenia mają bowiem określoną powierzchnię filtrowania powietrza, co oznacza, że powinny być dostosowane do objętości danego pokoju. Dlatego tak ważne jest, abyśmy dobrze przemyśleli, gdzie ustawimy oczyszczacz powietrza w naszym domu. 

Najlepiej ustawić go w zwartej przestrzeni, np. w:

  • Sypialni - między łóżkiem a oknem, dzięki temu zyskamy gwarancję, że w czasie snu będziemy oddychać czystym powietrzem.

  • Salonie - jeśli wiele czasu spędzamy w salonie, np. oglądając telewizję czy spożywając posiłki, powinniśmy zastanowić się nad umieszczeniem w nim oczyszczacza.

  • Salonie połączonym z kuchnią - jedna, otwarta powierzchnia zapewnia zamknięty obieg powietrza. Jeśli zależy nam na wydajnym oczyszczaniu, powinniśmy pamiętać o zamknięciu drzwi.

  • Pokoju dziecka - oczyszczacz zapewni odpowiednie warunki do snu dziecku.

Jeśli nie jesteśmy w stanie zakupić dwóch oczyszczaczy powietrza do dwóch pokoi, np. do sypialni i salonu, możemy przenosić urządzenie między pomieszczeniami. W dzień, kiedy więcej czasu spędzamy w salonie, powinniśmy ustawić w nim oczyszczacz. Natomiast w nocy, kiedy stężenie zanieczyszczeń jest zazwyczaj najniższe, warto przenieść urządzenie do sypialni. Decydując się na taki wariant, możemy wybrać tańszy oczyszczacz o mniejszej wydajności. Jeśli zależy nam na łatwiejszym przenoszeniu, powinniśmy rozejrzeć się za oczyszczaczem z wbudowanym uchwytem lub kółkami, które zapewnią wygodne przenoszenie z jednego pokoju do drugiego. Takie rozwiązanie jest jednak przejściowe i nie zapewni nam wystarczająco czystego powietrza. 

 
oczyszczacz na całe mieszkanie

 

Oczyszczacz powietrza a otwarte okno

Odpowiednie ustawienie oczyszczacza powietrza jest bardzo ważne, ponieważ decyduje o jego prawidłowej pracy, a co za tym idzie - skuteczności oczyszczania powietrza z kurzu, smogu, nieprzyjemnych zapachów i innych zanieczyszczeń. Oprócz tego, że powinien być on dostosowany do metrażu pomieszczenia, warto zastanowić się, gdzie go ustawić.

Zanieczyszczenia powietrza mają różną wielkość - te większe dość szybko opadają na ziemię na skutek oddziaływania grawitacyjnego. Z tego względu lepszym rozwiązaniem będzie ustawienie oczyszczacz powietrza na podłodze niż na półce. Modele o większej wydajności są i tak na tyle duże, że nie zmieszczą się na stoliku ani na półce. Oczywiście oczyszczacz powietrza nie musi stanąć na środku pokoju, z powodzeniem możemy ustawić go przy ścianie, ale zachowując przy tym odpowiednią odległość. Jak możemy przeczytać w instrukcji oczyszczacza powietrza Philips AC 0819/10, z każdej strony powinniśmy pozostawić 20 cm wolnej przestrzeni, a nad urządzeniem 30 cm. Ważne jest również, aby oczyszczacz znajdował się w otwartej przestrzeni, z dala od innych sprzętów elektronicznych, mebli i ścian, które ograniczałyby swobodną filtrację powietrza. 

Dobrym pomysłem jest ustawienie oczyszczacza w pobliżu okien, ponieważ to właśnie przez nie do pomieszczenia trafia najwięcej zanieczyszczeń. Wiele osób zastanawia się, czy oczyszczacz może pracować przy otwartym oknie. Jest to możliwe, ale należy pamiętać, że wydajniej będzie pracował w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie nie ma ciągłego napływu nowych strumieni powietrza. 

Oczyszczacze powietrza

Ile oczyszczaczy powietrza do mieszkania?

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, większość oczyszczaczy powietrza dostosowana jest do określonej objętości pomieszczenia, co oznacza, że tego typu sprzęty nie są przeznaczone do obsługi wielu pomieszczeń naraz. Dlatego bardzo rzadko zdarza się, że wystarczy ustawić jeden oczyszczacz na całe mieszkanie. Jest to jednak możliwe w bardzo małym mieszkaniu, np. w kawalerce, która pozbawione jest długiego korytarza i zamkniętych drzwi, a wszystkie pomieszczenia stanowią jedną, otwartą przestrzeń. Wtedy musielibyśmy wybrać pojedynczy oczyszczacz z wysoką wydajnością, jednak nawet w takim przypadku nie ma gwarancji, że oczyszczacz poradzi sobie z filtracją powietrza pomiędzy pokojami. 

Warto pamiętać, że rozkład ścian i ułożenie mebli mają niebagatelny wpływ na cyrkulację powietrza. Im więcej zaułków, korytarzy czy ścian w mieszkaniu, tym trudniej zapewnić prawidłową cyrkulację. Z tego względu, warto kierować się zasadą, że jeden oczyszczacz poradzi sobie z oczyszczeniem powietrza w jednym pomieszczeniu

Wiele osób zastanawia się, jak długo powinien być włączony taki oczyszczacz. Odpowiedź jest prosta: oczyszczacz powinien pracować przez cały czas. Wymiana powietrza pomiędzy budynkiem a środowiskiem zewnętrznym odbywa się nieustannie, więc przez cały czas do środka napływają nowe zanieczyszczenia. Jeśli więc chcemy cieszyć się świeżym powietrzem, nie powinniśmy wyłączać oczyszczacza nawet na krótką chwilę. 

 
jak wybrać oczyszczacz powietrza

 

Jak dobrać oczyszczacz powietrza do pomieszczenia?

Jeśli chcemy dobrać najlepszy oczyszczacz do swojego pokoju, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na parametr CADR (ang. Clean Air Delivery Rate), który informuje o tym, ile powietrza jest w stanie przefiltrować urządzenie w ciągu jednej godziny. Wskaźnik ten podawany jest w m³/h. Aby filtracja była skuteczna, oczyszczacz powinien co najmniej trzykrotnie przefiltrować powietrze w ciągu jednej godziny. Znając te informacje, jesteśmy w stanie obliczyć, jakiego oczyszczacza potrzebujemy do konkretnego pomieszczenia. 

Przykładowo, jeśli metraż naszego salonu połączonego z kuchnią wynosi 60 m², a jego wysokość to 2,7 m, możemy obliczyć kubaturę powierzchni - 60 m² x 2,7 m = 162 m³. Następnie uzyskany wynik mnożymy przez 3 (ponieważ tyle razy w ciągu godziny urządzenie powinno przefiltrować powietrze), dzięki czemu uzyskujemy współczynnik CADR dla wymaganej powierzchni - 162 m³ x 3 = 486 m³. Oznacza to, że do pomieszczenia o metrażu 60 m², będziemy potrzebowali oczyszczacza o wydajności 486 m³.

Niewielki oczyszczacz, działający do 20 m², nie sprawdzi się więc w pomieszczeniach o większej powierzchni. Do pokoju o takim metrażu nadaje się oczyszczacz powietrza Philips AC 0819/10, którego maksymalna wydajność oczyszczania wynosi 190 m³/h.

Warto pamiętać, że podawana przez producentów wydajność jest ustalana przy pracy oczyszczacza na najwyższych obrotach. Z tego względu, warto wybierać modele o nieco większym parametrze CADR lub założyć, że powierzchnia pomieszczenia jest nieco większa niż w rzeczywistości. Dzięki temu nie będziemy zmuszać oczyszczacza do pracy na pełnych obrotach, co spowoduje jego głośniejszą pracę i szybsze zużycie filtrów. 

 

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza?

Wiemy już, że nie wystarczy nam jeden oczyszczacz na całe mieszkanie. Jego wydajność musimy dopasować do kubatury pomieszczenia. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na jeszcze kilka ważnych parametrów:

  • Zastosowane filtry - to właśnie od nich zależy, jakie zanieczyszczenia usunie z powietrza urządzenie. Najczęściej stosowane są filtry HEPA, które są w stanie usunąć cząsteczki o wielkości 0,3 µm oraz filtry węglowe, które usuwają brzydkie zapachy. Niektórzy producenci stosują nawet kilkustopniową metodę filtracji tak jak w oczyszczaczu powietrza Philips AC 0819/10. Oferuje on dwustopniową filtrację powietrza - filtr wstępny usuwa duże cząsteczki, takie jak sierść zwierząt czy kurz w mieszkaniu, a filtr NanoProtect HEPA doskonale usuwa alergeny, roztoczy, zarodniki pleśni i grzybów, bakterie, wirusy oraz cząsteczki PM2,5 (smog).

  • Głośność pracy - z racji tego, że oczyszczacz powinien pracować przez całą dobę, powinniśmy wybrać model, który generuje jak najniższą ilość decybeli. Dzięki temu jego praca nie będzie nam przeszkadzać ani podczas snu, ani w trakcie wykonywania codziennych czynności domowych. 

  • Pobór mocy - skoro oczyszczacz ma pracować przez cały czas, nie powinien pobierać zbyt wiele energii, gdyż narazi nas na większe rachunki. Najlepiej, aby pobór mocy nie przekraczał 50 W, ale zazwyczaj mieści się on w graniach 10-20 W.

  • Dodatkowe funkcje - warto pamiętać, że niektóre oczyszczacze powietrza oferują dodatkowo funkcję jonizacji lub nawilżania powietrza. Takie modele będą dobrym wyborem do pomieszczeń z suchym powietrzem oraz takich, w których działa wiele urządzeń elektronicznych.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS