Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Czy warto kupić grzejnik ceramiczny?

Sezon grzewczy zapasem. Jeśli potrzebujesz dodatkowego urządzenia dogrzewającego do chłodnego pokoju, warsztatu, garażu lub piwnicy, rozważ zakup grzejnika przenośnego. Na rynku znajdziesz kilka rodzajów takich grzejników, m.in.: olejowe, konwektorowe czy ceramiczne. Różnią się one między sobą nie tylko designem, ale także mocą i sposobem działania. Dzisiaj przyjrzymy się grzejnikom ceramicznym, które przez długi czas utrzymują ciepło w pomieszczeniu.

 

Grzejnik ceramiczny – sposób działania

Grzejniki elektryczne są zdecydowanie najpopularniejsze wśród urządzeń dogrzewających dostępnych na rynku. Są cenione głównie za wysoką wydajność oraz bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Do tej grupy urządzeń małego AGD zaliczają się grzejniki ceramiczne. Ich najważniejszym elementem są wkłady ceramiczne, które niezwykle szybko nagrzewają się do wysokiej temperatury. W sklepach dostępne są modele stojące, wyposażone w praktyczne nóżki oraz modele, które można na stałe przytwierdzić do ściany. To drugie rozwiązanie nie jest jednak zbyt popularne, ponieważ całkowicie przekreśla możliwość przenoszenia grzejnika z jednego pomieszczenia do drugiego. 

 

grzejnik ceramiczny - rodzaje

 

Grzejniki elektryczne ceramiczne - rodzaje

Na rynku dostępne są trzy rodzaje elektrycznych grzejników z wkładem ceramicznym:

  • Grzejnik ceramiczny stojący - to inaczej grzejnik podłogowy. Taki model ma zamontowane nóżki, często antypoślizgowe, więc stabilnie można go ustawić na podłodze w dowolnym miejscu.

  • Grzejnik ceramiczny ścienny - jak sama nazwa wskazuje, taki grzejnik przytwierdza się na stałe do ściany, dzięki czemu nie zajmuje zbyt wiele miejsca w pomieszczeniu. W sklepach dostępne są dwa rodzaje grzejników ściennych - kurtyna oraz grzejnik panelowy. Kurtyna powietrzna ma prostokątny, podłużny kształt, dzięki czemu może zostać zamontowana nad drzwiami. Z kolei grzejnik ceramiczny panelowy ma płaską powierzchnię, co sprawia, że elegancko prezentuje się w pomieszczeniu.

  • Grzejnik ceramiczny biurkowy - cechuje się kompaktowym rozmiarem, dzięki czemu z powodzeniem można go ustawić na biurku.  

 

Grzejniki

Grzejniki ceramiczne – największe zalety

Grzejnik ceramiczny ma swoje wady i zalety. Dużym atutem ceramiki jest jej trwałość i wyjątkowe właściwości cieplne. Dzięki temu, że wkłady ceramiczne bardzo szybko osiągają najwyższą temperaturę, nie będziesz musiał długo czekać aż w pomieszczeniu zrobi się ciepło. Co więcej, ceramika magazynuje ciepło, dlatego nawet po odłączeniu grzejnika od prądu, Twój pokój będzie ogrzewany jeszcze przez pewien czas. Warto dodać, że grzejniki ceramiczne cechują się estetycznym designem i występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Do tego są bezpieczne w użytkowaniu, ponieważ mają zamontowane wszystkie najważniejsze zabezpieczenia, m.in. chroniące przed przegrzaniem.

 

Czy grzejniki ceramiczne mają jakieś wady?

Niestety, ogrzewacze ceramiczne mają też pewne wady. Największą z nich jest wysoki pobór energii w czasie nagrzewania, co przekłada się na wyższe koszty eksploatacyjne. Poza tym, wybierając grzejnik przenośny, w wielu przypadkach konieczny będzie zakup specjalnego przedłużacza, co tylko generuje dodatkowe koszty. Warto również wspomnieć, że grzejnik elektryczny z wkładem ceramicznym zazwyczaj zasysa drobinki kurzu, dlatego nie będzie dobrym wyborem dla alergików i osób cierpiących na schorzenia dróg oddechowych. 

 
grzejnik ceramiczny - wady i zalety

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jeśli zdecydujesz się na zakup grzejnika elektrycznego ceramicznego, przed zakupem musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii:

  • Moc grzewcza – to zdecydowanie najważniejszy parametr każdego grzejnika elektrycznego. Powinna być ona dobrana do wielkości pomieszczenia, w którym ustawisz urządzenie. W sklepach dostępne są modele mieszczące się w przedziale od 100 do nawet 3000 W. Do niewielkich pomieszczeń w zupełności powinien wystarczyć ogrzewacz ceramiczny o mocy do 1500 W, zaś do większych – konieczny będzie zakup bardziej zaawansowanego urządzenia. 

  • Regulacja mocy – każdy grzejnik elektryczny ceramiczny powinien mieć wbudowany termostat, za pomocą którego będzie można samodzielnie regulować temperaturę w pomieszczeniu. Zazwyczaj do regulacji temperatury służy pokrętło, przełącznik lub elektroniczne przyciski.

  • Zabezpieczenia – producenci stosują w grzejnikach ceramicznych różne systemy, które mają zapewniać bezpieczeństwo podczas ich użytkowania. Do najpopularniejszych należą: automatyczne wyłączenie w przypadku przewrócenia, wyłącznik termiczny oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem. 

 

 

Grzejnik ceramiczny czy olejowy - który wybrać?

Zarówno grzejniki ceramiczne, jak i olejowe mają swoje zalety i wady. Grzejnik elektryczny ceramiczny bardzo szybko się nagrzewa, a do tego ma zdolność do magazynowania ciepła. Dzięki niemu zapewnimy sobie odpowiedni komfort cieplny w pomieszczeniu. Niestety taki grzejnik pobiera dość dużo energii elektrycznej, więc może nas narazić na wyższe rachunki za prąd.

Jeśli natomiast chodzi o grzejnik olejowy, to jest on uznawany za najbardziej energooszczędny grzejnik elektryczny. Pobiera bowiem energię tylko wtedy, gdy grzałki nagrzewają olej. Gdy olej osiągnie odpowiednią temperaturę, grzałki się wyłączają, co pozwala zmniejszyć zużycie prądu. Co więcej, grzejnik olejowy utrzymuje ciepło jeszcze przez pewien czas od wyłączenia, a do tego może pracować przez cały czas. Musimy jednak mieć na uwadze, że taki grzejnik dość wolno się nagrzewa i trzeba czekać przynajmniej 20-30 minut (w zależności od metrażu pokoju), aż w pomieszczeniu zrobi się ciepło. 

 

grzejnik ceramiczny na co zwrócić uwagę przy zakupie

 

Jeśli zamierzamy korzystać z grzejnika przez cały czas, wydaje się, że lepszym wyborem będzie model olejowy. Więcej o podobieństwach i różnicach między grzejnikiem ceramicznym a olejowym przeczytacie w tym artykule

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS