Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Co można zrobić w gofrownicy? 18 przepisów na potrawy

Prawie każdy z nas ma w domu gofrownicę, którą od czasu do czasu wykorzystuje, aby upiec gofry. To kompaktowe urządzenie AGD ma jednak znacznie większy potencjał, ponieważ z jego pomocą możemy przygotować dania zarówno na śniadanie, jak i na podwieczorek czy kolację. Podpowiadamy, co można zrobić w gofrownicy.  

 

Czym jest gofrownica?

Jak sama nazwa wskazuje, gofrownica umożliwia przyrządzanie chrupiących gofrów na słodko – z dżemem, cukrem pudrem, frużeliną czy bitą śmietaną i owocami. To niewielkie urządzenie ma zamykaną konstrukcję – składa się z dwóch płyt grzejnych, najczęściej pokrytych nieprzywierającą powłoką. Wystarczy na dolne płyty grzewcze wylać ciasto i zamknąć górną pokrywę, a po kilku minutach wyjąć ciepłe, chrupiące gofry.

 

Co można zrobić w gofrownicy oprócz gofrów?

Gofrownica służy przede wszystkim do przyrządzania gofrów – możemy przyrządzić gofry tradycyjne, amerykańskie, gofry belgijskie, holenderskie, leodyjskie (z miasta Liege) czy też gofry skandynawskie. Nie są one jednak jedyną potrawą, którą możemy upiec w gofrownicy. Okazuje się, że to niewielkie urządzenie AGD może nam posłużyć do przygotowania wielu innych potraw. Oto pomysły na dania z gofrownicy:

  • tosty francuskie,

  • tortilla,

  • naleśniki,

  • racuchy,

  • omlet,

  • jajecznica,

  • jajko sadzone,

  • hash browns, 

  • placki ziemniaczane, 

  • chrupiący boczek,

  • brownie lub ciastka z czekoladą,

  • mini pączki,

  • s’mores,

  • hot dogi,

  • serowe frytki,

  • mini burgery,

  • pizzę,

  • zapiekany makaron.

 

 

Przepisy z gofrownicy

Grzanki z gofrownicy

Zastanawiacie się, co można zrobić w gofrownicy? Jedną z potraw są grzanki, czyli kanapki na ciepło dokładnie takie, jakie przygotowujemy w opiekaczu. Możemy je zrobić według własnego przepisu – z ulubionymi dodatkami.

Najczęściej kanapki na ciepło przygotowuje się z chleba tostowego, ale równie dobrze sprawdzi się każde inne pieczywo. Na kromce chleba wystarczy ułożyć dodatki, np. wędlinę, pomidora i ser żółty, a następnie przykryć drugą kromką chleba. Gotową kanapkę kładziemy na rozgrzanych płytkach gofrownicy i domykamy pokrywę. Po kilku minutach grzanki będą gotowe.

Chrupkie pieczywo z gofrownicy będzie mieć oczywiście charakterystyczny wzorek z gofrownicy. Grzanki świetnie sprawdzą się zarówno na śniadanie, jak i na kolację. 

Tosty francuskie z gofrownicy

Wiele osób się zastanawia, czy można zrobić tosty francuskie w gofrownicy? Oczywiście, że tak! Tosty francuskie to zwykłe kromki chleba maczane w jajku roztrzepanym z mlekiem. W oryginalnym przepisie tosty smaży się na patelni z obu stron na złoty kolor. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby tosty francuskie upiec w gofrownicy.

Przepis na tosty francuskie z gofrownicy jest bardzo prosty. Musimy przygotować dowolne pieczywo – największą zaletą tostów francuskich jest to, że pieczywo nie musi być świeże, może być nawet czerstwy chleb. Oprócz tego będziemy jeszcze potrzebowali mleka, jajka i masła. W wersji na słodko przydadzą się również cynamon i cukier, natomiast jeśli wolimy tosty na słono, to możemy dodać trochę soli i pieprzu. 

  • Jajko roztrzepujemy z mlekiem przy pomocy widelca, dodajemy trochę cynamonu lub soli i pieprzu do smaku. 

  • Gdy gofrownica się nagrzeje, roztapiamy na płytkach kawałek masła. 

  • Kromki chleba, bułki albo chałki obtaczamy w jajku z mlekiem, a następnie układamy na płytkach gofrownicy. 

  • Podgrzewamy przez ok. 2-3 minuty – aż do zarumienienia. 

  • Tosty francuskie można podawać z dżemem albo z frużeliną owocową. Jeśli wolimy wersję wytrawną, to bez problemu możemy ułożyć na nich plasterek wędliny i sera żółtego.

 
tosty-francuskie-z-gofrownicy.jpg [76.32 KB]

 

Tortilla w gofrownicy

Przepyszne przekąski można zrobić w gofrownicy z tortilli – zarówno na słodko, jak i na słono. Tak naprawdę możemy dodać do niej, co tylko zechcemy. Na środku placka możemy ułożyć sałatę, świeżego ogórka, pomidora, paprykę, podsmażonego kurczaka lub pokrojoną w kostkę wędlinę i oczywiście ser żółty. 

Co można zrobić w gofrownicy? Skoro już jesteśmy przy tortillach, to warto wspomnieć również o quesadilli, czyli meksykańskiej przekąsce. Tortillę wystarczy wypełnić serem, złożyć na pół i zapiec w gofrownicy. Można ją również wypełnić innymi dodatkami, np. mięsem, papryką, awokado, kukurydzą, pomidorami i oczywiście przyprawami. 

 

Naleśniki z gofrownicy

Jeśli nie chcemy smażyć naleśników na patelni, bez problemu możemy upiec je w gofrownicy. Wyjdą puszyste w środku i chrupiące z wierzchu. Takie gofry naleśnikowe możemy przygotować na słodko albo na słono. Sprawdzą się zarówno na śniadanie, jak i na obiad czy na kolację. 

Jak zrobić naleśniki z gofrownicy? Wystarczy, że przygotujemy standardowe ciasto naleśnikowe. Jeśli chcemy, możemy gotowe ciasto przykryć ściereczką i pozostawić na około 30 minut – dzięki temu nasze gofry naleśnikowe będą bardziej puszyste w środku. Następnie należy nagrzać gofrownicę i na jej płytki wylewać ciasto naleśnikowe. Piec przez kilka minut aż do zarumienienia. Naleśniki gofrowe po wyjęciu z gofrownicy warto ułożyć na kratce kuchennej, aby odparowały. Możemy je podawać z ulubionymi składnikami, np. z bitą śmietaną i owocami.

 
nalesniki-z-gofrownicy.jpg [180.65 KB]
 
Racuchy z gofrownicy

Gofrownicę możemy również wykorzystać do upieczenia racuchów. Te niewielkie placuszki drożdżowe świetnie smakują z dodatkiem plasterków jabłek. Do przygotowania racuszków będziemy potrzebować tylko kilka składników: mleko, mąkę pszenną, świeże drożdże, jajko, trochę cukru i kilka jabłek. Konieczny będzie również olej do wysmarowania płytek gofrownicy.

Gdy wszystkie składniki dokładnie wymieszamy, odstawiamy ciasto w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Następnie nagrzewamy gofrownicę, dolne płytki smarujemy niewielką ilością oleju. Nakładamy na nie po jednej łyżce ciasta i smażymy na złoty kolor. Racuchy z gofrownicy podajemy z ulubionymi dodatkami – z cukrem pudrem, dżemem lub czekoladą.

 

Omlet z gofrownicy

Co można zrobić w gofrownicy? Kolejną potrawą, którą z powodzeniem przygotujemy w gofrownicy, jest omlet – to świetna propozycja na szybkie i pełnowartościowe śniadanie. Omlet możemy przygotować na słodko, np. z serkiem i owocami albo na słono – z warzywami lub z serem i wędliną. 

Na omlet potrzebujemy tylko kilka składników: jajka, mleko, sól, pieprz i ewentualnie trochę mąki. Wszystkie składniki należy dobrze wymieszać, a następnie dodać do nich ulubione dodatki. Dolne płytki gofrownicy należy dokładnie nasmarować masłem, ponieważ bez tego nie uda nam się wyjąć omleta w całości, gdyż po prostu porwie się na strzępy. Następnie na rozgrzane płytki gofrownicy wylewamy masę jajeczną, ale tylko do rantów. Zamykamy górną pokrywę i pieczemy. Jeśli będziemy podczas pieczenia trzymać ręką na uchwycie urządzenia, to poczujemy, jak masa jajeczna podnosi do góry pokrywę. 

 

 

Jajecznica z gofrownicy

Jak korzystać z gofrownicy, aby przygotować jajecznicę? To chyba najłatwiejszy przepis z wykorzystaniem gofrownicy. Jajka przygotowujemy w ten sam sposób, co zawsze, czyli roztrzepujemy je widelcem, z dodatkiem mleka lub śmietany oraz soli i pieprzu. Następnie należy gofrownicę wysmarować tłuszczem i nagrzać do wysokiej temperatury. Później już tylko wylewamy jajeczną mieszankę na płytki gofrownicy. Należy jednak zachować ostrożność i zwrócić uwagę, czy jajecznica się nie wylewa. W przypadku większej ilości jajek konieczne może być podzielenie mieszanki na mniejsze partie. Jajecznicę pieczemy w ten sam sposób co gofry. Gdy już będzie gotowa, należy ostrożnie wyjąć ją z urządzenia i przełożyć na talerz. 

 

Jajko sadzone z gofrownicy

Jak się okazuje, gofrownicę można również wykorzystać do usmażenia jajek sadzonych. Będą one mieć kanciasty kształt i charakterystyczny wzorek. Jest to świetny pomysł na śniadanie z gofrownicy. Na jednej płytce możemy usmażyć jajko, a na drugiej w tym samym czasie przypiec chleb tostowy. Później wystarczy już tylko dodać wędlinę lub warzywa i szybkie śniadanie gotowe. Przygotowując w ten sposób jajko sadzone, nie należy całkowicie zamykać gofrownicy, by nie zgnieść żółtka. Możemy zatem podłożyć pod górną klapę gofrownicy drewnianą łyżkę – dzięki temu urządzenie nie zamknie się do końca. 

 
jajko-sadzone-z-gofrownicy.jpg [180.13 KB]

 

Placki ziemniaczane z gofrownicy

Gofrownica świetnie nadaje się również do przygotowania placków ziemniaczanych. Takie ziemniaczane gofry są mniej tłuste i bardziej chrupiące niż tradycyjne placki smażone na patelni. Co prawda niezbędne jest posmarowanie olejem płytki gofrownicy, aby placki można było wyjąć bez porwania na kawałki, ale nie jest to duża ilość.

W jaki sposób zrobić placki ziemniaczane z gofrownicy? Najpierw przygotowujemy masę ziemniaczaną według klasycznego przepisu. Surowe ziemniaki ścieramy na tarce, dodajemy do nich jajka, mąkę pszenną i odrobinę mąki ziemniaczanej, a także sól do smaku. Jeśli lubimy, możemy również dodać do nich drobno posiekaną cebulę. Następnie rozgrzewamy gofrownicę, a jej płytki smarujemy olejem przy pomocy pędzelka. Nakładamy porcję ciasta i zamykamy górną pokrywę. Ziemniaczane placki gofrowe pieczemy na złoty kolor, po czym wyjmujemy i studzimy na kratce. 

 

Hash browns z gofrownicy

Jeśli szukacie odpowiedzi na pytanie, co można zrobić w gofrownicy, to podpowiadamy. W gofrownicy możemy przygotować hash browns, czyli popularne śniadanie brytyjskie (lub też amerykańskie), które składa się z drobno posiekanych ziemniaków. Tradycyjne hash browns smaży się na patelni na oleju, co sprawia, że placki są dość tłuste. Przygotowanie ich w gofrownicy jest zatem o wiele zdrowszą alternatywą. 

Jak zrobić hash browns w gofrownicy? Przepis jest bardzo prosty. Surowe ziemniaki należy posiekać w zapałkę (można też zetrzeć na tarce na dużych oczkach) i zalać zimną wodą. Odczekać 10-15 minut i odcedzić wodę – dzięki temu placki będą chrupiące. Następnie do ziemniaków dodajemy jajka, sól i pieprz i dokładnie mieszamy. Gofrownicę rozgrzewamy, a dolne płytki smarujemy masłem. Na płytki gofrownicy nakładamy po 2 czubate łyżki masy ziemniaczanej, zamykamy pokrywę i smażymy przez ok. 5 minut. Hash browns najczęściej podaje się z jajkami sadzonymi i bekonem, ale równie świetnie smakują z kwaśną śmietaną, wędzonym łososiem i sałatą

 
hash-browns-z-gofrownicy.jpg [110.70 KB]

 

Bekon z gofrownicy

Gofrownica przyda się również wielbicielom amerykańskich śniadań. Z jej pomocą przygotujemy nie tylko amerykańskie gofry, ale również chrupiący bekon do jajecznicy. To o wiele szybszy, czystszy i zdrowszy sposób na przygotowanie boczku, niż podsmażanie go na patelni.

Przepisy z gofrownicy są bardzo łatwe do przygotowania. W tym przypadku wystarczy pokroić boczek na paski, płytki gofrownicy delikatnie posmarować olejem i dobrze rozgrzać. Następnie układamy na nich plasterki boczku i zamykamy pokrywę. Chrupiący bekon będzie gotowy po kilku minutach – możemy go wyjąć, gdy zacznie skwierczeć.

 
chrupiacy-bekon-z-gofrownicy.jpg [137.66 KB]

 

Brownie z gofrownicy lub ciastka z czekoladą

Gdy mamy ochotę na słodkie, a nie chcemy nagrzewać piekarnika i czekać, aż ciasto się upiecze, możemy przygotować słodkości w gofrownicy, np. brownie albo ciasteczka z czekoladą. 

W przypadku brownie wystarczy, że przygotujemy klasyczne ciasto, czyli rozpuścimy gorzką czekoladę z masłem i cukrem, a następnie zmieszamy z mlekiem i roztrzepanymi jajkami. Na koniec należy jeszcze dodać przesianą mąkę i kakao. Gotową masę wylewamy na rozgrzane płytki gofrownicy i pieczemy przez kilka minut, aż brownie będzie gotowe. 

Jeśli wolimy ciastka z czekoladą, to po prostu przygotowujemy ciasto z ulubionego przepisu, dodajemy dropsy czekoladowe lub kawałki posiekanej czekolady i wszystko dokładnie mieszamy. Wykładamy po łyżce ciasta (lub formujemy z nich kulki) na rozgrzane płytki gofrownicy i pieczemy przez kilka minut, aż do zarumienienia. 

 

 

Mini pączki z gofrownicy

Pączki to pyszna, ale niestety bardzo kaloryczna przekąska. Możemy jednak spróbować przygotować nieco zdrowszą wersją pączków, a dokładniej mówiąc, mini pączki z gofrownicy. Możemy użyć dowolnego przepisu na pączki – najlepiej tego sprawdzonego. Gdy wyrobimy ciasto, odstawiamy je w ciepłe miejsce do lekkiego wyrośnięcia. Następie rozgrzewamy gofrownicę i układamy na płytkach krążki. Warto jednak formować pączki z dziurką, ponieważ takie wychodzą najlepiej z gofrownicy. Mini pączki pieczemy aż do zarumienienia – mają być ciemne i miękkie. Po wyjęciu z gofrownicy możemy posypać je cukrem pudrem albo polać sosem czekoladowym.

 

S'mores z gofrownicy

Co jeszcze można zrobić w gofrownicy? Choćby s’mores, czyli tradycyjny przysmak amerykańskich skautów. Nazwa jest skrótem od angielskiego wyrażenia „something more”. Jak przygotować s’mores? Potrzebne nam będą krakersy typu graham albo po prostu pieczywo graham. Jeśli używamy pieczywa, to wycinamy z niego dwa krążki foremką do ciastek albo szklanką. Następnie nagrzewamy gofrownicę i wypiekamy je przez kilka minut. 

Po wyjęciu z gofrownicy na jednym kawałku pieczywa układamy pianki marshmallows i kawałki czekolady, a następnie zakrywamy drugim kawałek pieczywa (lub krakersa) i mocno ściskamy. Pod wpływem ciepła pianki i czekolada się rozpuszczą, tworząc pyszną słodką przekąskę. 

 

smore-z-gofrownicy.jpg [118.24 KB]

 

Hot dogi z gofrownicy

W gofrownicy możemy również przygotować alternatywną wersję hot dogów. Będą składać się one nie z bułek, a z ciasta naleśnikowego. Nie będą mieć również idealnie podłużnego kształtu – będą bardziej płaskie z charakterystycznym wzorkiem na cieście. 

Jak przygotować takie hot dogi w gofrownicy? Najpierw musimy przygotować ciasto naleśnikowe – powinno być trochę gęstsze niż ciasto na klasyczne naleśniki. Następnie dobrze rozgrzewamy gofrownicę. Na płytki układamy parówki, a następnie zalewamy je ciastem i zamykamy górną pokrywę. Gdy ciasto równomiernie się zarumieni, wyjmujemy hot dogi z gofrownicy. 

Gofrownice

Serowe frytki z gofrownicy

Zastanawiacie się, co można zrobić w gofrownicy? Kolejną potrawą są serowe frytki. Jednak, aby przygotować takie frytki trzeba mieć specjalną gofrownicę z wymiennymi płytami w kształcie frytek. Taki opiekacz oferuje m.in. marka Severin

Jak przygotować serowe frytki z gofrownicy? Będziemy potrzebować: twarogu półtłustego, oleju, mleka, jajek, cukru, proszku do pieczenia i mąki. Z tych składników należy wyrobić ciasto. Gofrownicę nagrzać do wysokiej temperatury, a następnie wylać ciasto na płyty grzewcze i docisnąć klapę. Po upieczeniu frytki gofrowe wyjąć na kratkę i oddzielić od siebie. Serowe frytki można podawać z cukrem pudrem, dżemem, miodem, sosem czekoladowym, bitą śmietaną lub owocami. 

 

Mini burgery z gofrownicy

Skoro można w gofrownicy przygotować mini hot dogi i serowe frytki, to czemu nie miniburgery? Musimy jedynie przygotować ciasto z mąki pszennej, jajka, mleka, odrobiny oliwy oraz proszku do pieczenia. Można też dodać ulubione przyprawy, np. sól, pieprz, paprykę słodką czy kurkumę oraz starty na tarce żółty ser. Ciasto należy wylać na rozgrzane płytki gofrownicy, starając się, aby każdy krążek miał podobny rozmiar. Takie gofry pieczemy przez kilka minut aż do zarumienienia. 

Następnie przekładamy gofry ulubionymi dodatkami, np. wędliną lub usmażonym wcześniej mięsem, pomidorami, ogórkiem, sałatą oraz serem żółtym. Całość przykrywamy drugim gofrem, formując w ten sposób mini burgery. Aby nasza mini burgery się trzymały i nie rozjeżdżały na boki, warto spiąć je wykałaczką. 

 
mini-burgery-z-gofrownicy.jpg [127.90 KB]

 

Pizza z gofrownicy

Czy da się upiec pizzę w gofrownicy? Klasycznej pizzy na pewno nie, ponieważ ma ona okrągły kształt. Okazuje się jednak, że w gofrownicy bez problemu upieczemy niewielkie pizzerinki. W jaki sposób? Wystarczy przygotować swoje ulubione ciasto na pizzę i pozwolić mu wyrosnąć przez ok. godzinę. Podczas gdy ciasto będzie rosnąć, możemy przygotować sos pomidorowy do pizzy z gofrownicy. Możemy użyć gotowej passaty pomidorowej lub zblendować świeże pomidory. Do sosu warto dodać przyprawy, np. sól, pieprz i oregano.

Gdy ciasto wyrośnie, należy podzielić je na cztery mniejsze kulki. Każdą kulkę trzeba jeszcze przekroić na pół i rozwałkować. Ciasto ułożyć na rozgrzanej gofrownicy, a następnie posmarować kilkoma łyżkami sosu pomidorowego. Dodać szynkę, ulubione warzywa i starty ser mozzarella. Następnie przykryć drugim kawałkiem rozwałkowane ciasta i ewentualnie przyciąć brzegi. Gofry pizzowe należy piec przez 4-5 minut.

 

Zapiekany makaron z gofrownicy

Jeśli został nam makaron po wczorajszym obiedzie, wcale nie musimy go wyrzucać. Wystarczy, że dodamy do niego kilka składników, wrzucimy do gofrownicy, podpieczemy i danie będzie gotowe. Taka kolacja z gofrownicy jest smaczna i pożywna, a do tego przygotowana w zgodzie z ideą less waste

Jak zrobić zapiekany makaron z gofrownicy? Do ugotowanego makaronu należy dodać jajko, ulubione przyprawy i starty ser żółty. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Gofrownicę nagrzać, a następnie na płytki wyłożyć makaron i przypiekać aż się zarumieni, a ser roztopi. Zapiekany makaron można podać z pomidorkami koktajlowymi i rukolą, polać ulubionym sosem albo schrupać bez żadnych dodatków. 

 

Co można zrobić w gofrownicy? Podsumowanie

Jak widzicie, gofrownicę można wykorzystać do przygotowania wielu ciekawych potraw. To również świetny pomysł, aby podać znane dania w zupełnie nowej, odmienionej formie. Przepisy z gofrownicy są bardzo łatwe do przygotowania i z pewnością każdy sobie z nimi poradzi.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS