Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Czujniki czadu

Filtry

Czujnik czadu to niewielkie urządzenie, które wykrywa bezwonny tlenek węgla, a następnie informuje o jego pojawieniu się w powietrzu za pomocą sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Taki czujnik z powodzeniem można zamontować na ścianie albo na powierzchni płaskiej i w każdej chwili sprawdzić jego sprawność, dzięki przyciskowi Test/Reset. Nie ryzykuj zdrowiem i życiem swoim i rodziny – zainwestuj w czujniki czadu, które zapewnią Ci spokój i bezpieczeństwo w każdym momencie.

Czujniki czadu

Czujniki czadu to praktyczne urządzenia, których zadaniem jest monitorowanie stężenia tlenku węgla (CO) w powietrzu. Czad, nazywany cichym zabójcą, zazwyczaj zabija w domach, które mają zatkane kominy i pozbawione są odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Czym jest czujnik czadu?

Czujnik tlenku węgla to małe urządzenie, które jest w stanie wykryć niewielkie stężenie tlenku węgla w powietrzu, utrzymujące się przez pewien czas. Tlenek węgla (czad) to gaz o właściwościach toksycznych. Powstaje podczas procesu niepełnego spalania paliw przy niedostatku tlenu. Czujnik czadu chroni nas przed zatruciem, które może doprowadzić nawet do śmierci. Warto zamontować w swoim domu solidny detektor, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i ochronę.

Czujniki czadu – budowa i sposób działania

Czujniki tlenku węgla działają podobnie do czujników gazu. Ich najważniejszym elementem jest sensor półprzewodnikowy lub elektrochemiczny. Zawiera on substancje, które reagują nawet pod wpływem niewielkiego stężenia tlenku węgla. Następnie za pomocą głośnego sygnału dźwiękowego i świetlnego alarmuje o tym domowników. Dostępne są również czujniki czadu, które mają wbudowane wyświetlacze.

Czy czujnik czadu jest skuteczny?

Czujniki czadu są skuteczne w działaniu, ale z pewnymi zastrzeżeniami. Przede wszystkim musimy pamiętać, że na rynku dostępne są czujniki tlenku węgla o różnej jakości. Tylko dobrze zaprojektowane i certyfikowane czujniki oferują wysoką skuteczność wykrywania czadu. Aby czujnik działał skutecznie, musi być też prawidłowo zamontowany. Należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących lokalizacji montażu (np. na jakiej wysokości) i unikać miejsc, gdzie może dochodzić do fałszywych alarmów (np. w pobliżu kuchenki).

Warto również mieć na uwadze, że czujniki czadu mają ograniczony czas działania, zazwyczaj wynoszący od 5 do 10 lat. Należy regularnie testować urządzenie, przestrzegać terminów wymiany baterii (jeśli są wymienne) oraz wymieniać cały czujnik po upływie zalecanego czasu eksploatacji.

Czujnik czadu – jaki wybrać?

Czujniki tlenku węgla podobnie jak czujniki dymu i czujnik gazu, to kompaktowe urządzenia, które znajdziemy w asortymencie wielu marek. Aby wybrać dobrej jakości czujkę, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii.

  • Certyfikat – najważniejsze jest, aby czujnik tlenku węgla miał certyfikat, świadczący o zgodności z europejskimi normami. Dobry czujnik musi spełniać normę PN-EN 50291 -1:201, potwierdzoną odpowiednim dokumentem. Warto też sprawdzić, czy detektor ma indywidualny numer seryjny i czy przeszedł odpowiednie testy. Modele bez certyfikatów mogą bowiem reagować na substancje inne niż czad, np. na lakier do włosów.
  • Typ czujnika – warto zastanowić się nad funkcjonalnością czujnika. Możemy wybrać model jednofunkcyjny, tylko do wykrywania stężenia tlenku węgla albo wybrać czujnik 2 w 1. Jeżeli mamy piec gazowy, to dobrym rozwiązaniem będzie właśnie czujnik czadu i gazu z certyfikatem. W przypadku innego rodzaju instalacji grzewczej można wybrać czujnik czadu i dymu.
  • Rodzaj zasilania – czujniki czadu są zasilana bateryjnie albo z sieci elektrycznej. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie czujnik czadu na baterie, ponieważ będzie działać niezależnie od zaniku napięcia w sieci. Nowe baterie zapewniają minimum 12 miesięcy pracy czujnika w normalnych warunkach.
  • Czas działania – każdy czujnik tlenku węgla ma określony czas eksploatacji, po którego upływie musi zostać wymieniony na nowy. Warto postawić na model, który ma gwarantowaną żywotność przynajmniej 7 lat, a najlepiej, jeśli będzie to 10 lat.
  • Sposób sygnalizacji wykrytego tlenku węgla – większość czujników wydaje zarówno sygnał dźwiękowy, jak i świetlny. Niektóre dodatkowo wysyłają powiadomienia na telefon, jeśli wykryją nawet niewielkie stężenie czadu.

Gdzie zamontować czujnik czadu?

Montując czujnik czadu i dymu, powinniśmy kierować się zaleceniami producenta zawartymi w instrukcji obsługi. Tego typu urządzenia powinny być instalowane w pomieszczeniach, w których znajdują się gazowe podgrzewacze wody z otwartą komorą spalania, czyli np. w łazienkach i kuchniach, a także w pokojach z kominkiem, grzejnikami gazowymi i w kotłowniach. Czujniki tlenku węgla z reguły umieszcza się na ścianie, mniej więcej na wysokości głowy dorosłego człowieka albo w pobliżu potencjalnego źródła emisji czadu. Należy pamiętać, że takie urządzenia powinny znajdować się z dala od źródła wody, wentylacji, okien i miejsc nasłonecznionych. Nie mogą być także zakryte przez meble lub inne przedmioty.

Czujniki czadu w Max Elektro

W ofercie sklepu Max Elektro dostępne są wysokiej jakości czujniki czadu, gwarantujące niezawodność i precyzyjność działania. Dzięki szerokiej gamie produktów klienci mogą wybierać spośród wielu modeli, które najlepiej dopasują się do ich potrzeb. W swojej ofercie posiadamy m.in. czujniki czadu marek Orno i Virone. Inwestując w jeden z nich, dbamy o zdrowie i bezpieczeństwo swojej rodziny.

Sortuj wg
  • Popularność
  • Trafność
  • Cena: od najniższej
  • Cena: od najwyższej
  • Nazwa: A-Z
  • Nazwa: Z-A
Pokaż
  • 20
  • 40
  • 60
BRAK PRODUKTÓW W TEJ KATEGORII
Sortuj wg
  • Popularność
  • Trafność
  • Cena: od najniższej
  • Cena: od najwyższej
  • Nazwa: A-Z
  • Nazwa: Z-A
ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS