Trymery
Zarost, broda czy wąsy wymagają regularnego przycinania i modelowania. Mając trymer, w szybki sposób podetniemy i wymodelujemy niesforny zarost w domowym zaciszu. Trymer gwarantuje precyzyjne cięcie, dzięki czemu z łatwością dopasujemy długość zarostu do własnych upodobań.
Czym jest trymer i do czego służy?
Trymer przeznaczony jest do strzyżenia brody i wąsów, umożliwia również pozbycie się owłosienia z uszu i nosa. Jednak możemy go również wykorzystać do obcinania włosów na głowie. Tego typu urządzenia posiadają wąskie ostrza, które zapewniają precyzyjne cięcie i umożliwiają dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Podobnie jak w przypadku strzyżarek, w trymerach również ważną rolę odgrywają ostrza. Mogą być tytanowe lub wykonane ze stali nierdzewnej – warto wybrać urządzenie, w którym szybko i łatwo wymienimy zużyte ostrza.
Trymer a golarka i strzyżarka – czym się różnią?
Na pierwszy rzut oka te trzy urządzenia mogą wydawać się tym samym. Mimo że pełnią tę samą funkcję, bo służą do skracania włosów, są to zupełnie inne sprzęty.
Golarka (maszynka do brody) umożliwia golenie włosów tuż przy samej skórze. Jej łatwa w użyciu i szybko goli zarost, ale nie jest aż tak precyzyjna jak manualna maszynka do włosów (jednorazowa). Wśród golarek znajdziemy modele foliowe z ostrzami podłużnymi oraz golarki rotacyjne, które mają okrągłe głowice. W sprzedaży można też spotkać urządzenie określane jako „golarka-trymer”. Jest to golarka do włosów, która dodatkowo wyposażona jest w końcówkę trymera.
Z kolei strzyżarka, to po prostu maszynka do strzyżenia włosów na głowie. Z jej pomocą można szybko skrócić włosy na dowolną długość, ponieważ oferuje kilka ustawień długości cięcia. Taka maszynka nadaje się również do przycinania brody, czyli może pełnić funkcję trymera do brody. Ma jednak znacznie większe rozmiary, więc przycinanie zarostu nie jest zbyt komfortowe.
Rodzaje trymerów
Oferta trymerów jest bardzo bogata, dzięki czemu z łatwością znajdziemy urządzenie dopasowane do naszych potrzeb. Musimy jednak pamiętać, aby wybierać modele do konkretnych zadań, ponieważ dostępne sa zarówno rymery do brody, trymery do brwi, jak i trymery do ciała.
Podział ze względu na przeznaczenie:
- Trymer do brody – służy mężczyznom przede wszystkim do modelowania zarostu. Sprawdzi się również do przycinania dłuższej brody, do wąsów, baczków czy bokobrodów. Z jego pomocą można też łatwo wystylizować trzydniowy zarost.
- Trymer do nosa i uszu – jest lekki, podłużny i wąski, dzięki czemu doskonale wychwytuje włosy z trudno dostępnych miejsc, np. z nosa lub uszu. Wystarczy przyłożyć trymer do uszu, aby pozbyć się niechcianych włosów. Co ważne, trymer nie wyrywa, tylko podcina włosy, dzięki czemu zabieg nie jest bolesny. Taki trymer może pracować zarówno na sucho, jak i na mokro, oferuje również możliwość samodzielnej regulacji długości podcinania włosów.
- Trymer do brwi – to niewielkie urządzenie, które bez problemu zmieści się w damskiej kosmetyczce. Z wyglądu przypomina nieco szminkę, zakończoną delikatnym ostrzem. Służy do stylizacji i wyrównania linii brwi, ale można go również wykorzystać do twarzy, np. aby pozbyć się niechcianego owłosienia z okoli nosa lub ust.
- Trymer do ciała – można powiedzieć, że to trymer męski, ponieważ jest głównie używany przez mężczyzn, którzy mają bujne owłosienie w różnych częściach ciała. Służy do golenia włosów na klatce piersiowej, brzuchu, plecach czy pod pachami. Jest on niewielki, ma zaokrągloną głowicę i nasadki grzebieniowe.
- Trymer do bikini – to inaczej trymer damski, ponieważ zazwyczaj wykorzystywany jest do miejsc intymnych. Ma w zestawie kilka końcówek, dzięki czemu nadaje się również do regulacji brwi.
- Trymer uniwersalny – ten model cieszy się dużą popularnością, ponieważ jest wielofunkcyjny. Dzięki większej liczbie nasadek, jak również wymiennej głowicy, trymer nadaje się do zarostu, do podcinania brody, usuwania włosów z klatki piersiowej, a nawet do strzyżenia włosów na głowie.
- Golarka hybrydowa – to maszynka i trymer w jednym. Pozwala zarówno golić, jak i przycinać zarost – wszystko za sprawą specjalnego ostrza, które należy co jakiś czas wymieniać. Maszynka-trymer umożliwia zarówno golenie na sucho, jak i na mokro z użyciem pianki lub żelu do golenia.
Podział ze względu na sposób zasilania:
- Trymer z zasilaniem bateryjnym – tego typu trymery zasilane są bateriami, zazwyczaj typu AA. Są łatwe i wygodne w obsłudze. Musimy jednak mieć na uwadze, że baterie mogą wyczerpać się w najmniej odpowiednim momencie, dlatego zawsze warto mieć baterie zapasowe.
- Trymer z zasilaniem akumulatorowym – taki trymer działa bezprzewodowo, ale wymaga systematycznego ładowania.
- Trymer z zasilaniem sieciowym – jak sama nazwa wskazuje, trymer elektryczny musi być podłączony kablem do prądu. Dzięki temu otrzymujemy stabilne zasilanie, ale musimy się liczyć z tym, że kabel może ograniczać nasze ruchy podczas stylizacji zarostu.
- Trymer z zasilaniem sieciowo-akumulatorowym – to zdecydowanie najlepszy rodzaj zasilania, ponieważ pozwala korzystać ze sprzętu zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo.
Do tej listy należy jeszcze dodać trymer fryzjerski. To profesjonalny trymer przeznaczony do salonów fryzjerskich. Taki trymer ma wiele ostrzy, które zapewniają precyzję cięcia oraz wiele ustawień długości cięcia, dzięki czemu błyskawicznie skraca włosy.