Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Maszyny do szycia

Filtry

Jesteś kreatywną osobą? Jeśli chcesz stworzyć unikalne projekty ubrań albo po prostu dokonywać drobnych przeróbek w domu, przyda Ci się maszyna do szycia. W Max Elektro mamy maszyny do szycia, które idealnie sprawdzą się zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych krawców. Dzięki temu, że oferują one wiele przydatnych funkcji, m.in. regulację szerokości i długości ściegu, automatyczne nawlekanie igły czy funkcję szycia wstecznego, pozwalają na łatwe i wygodne szycie. Wybierz maszynę dopasowaną do swoich potrzeb i już teraz zacznij swoją przygodę z szyciem.

Maszyny do szycia

Maszyna do szycia jest urządzeniem popularnym i łatwo dostępnym na polskim rynku. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje maszyn do szycia: mechaniczne, elektroniczne i komputerowe. Poszczególne modele różnią się między sobą liczbą funkcji, ustawień i parametrami.

Jak powstały maszyny do szycia?

Maszyna do szycia to urządzenie, które służy do łączenia elastycznych materiałów za pomocą nici poprzez stworzenie szwu. Wykorzystywana jest nie tylko w zakładach szwalniczych i krawieckich, lecz także w domach. 

Historia maszyny do szycia sięga 1830 roku. To właśnie wtedy krawiec Barthélemy Thimonnier opatentował sprzęt, który tworzył szew od spodu, a nie na wierzchniej stronie tkaniny. Ścieg nie był jednak zbyt trwały i łatwo się pruł. Mimo tego Thimonnier zdecydował się otworzyć szwalnię z tymi maszynami, w której szył m.in. mundury wojskowe. Dopiero w 1855 roku niemiecki mechanik August Clemens Müller stworzył urządzenie, które szyło efektywnie i skutecznie. Jego kultowe maszyny do szycia Veritas są produkowane do dzisiaj.

Jak zbudowana jest maszyna do szycia?

Szycie na maszynie nie jest trudne. Przed użyciem należy jednak zapoznać się z budową urządzenia i rodzajami ściegów, jakie oferuje. Budowa maszyny do szycia może się różnić w zależności od rodzaju urządzenia. Większość maszyn zbudowana jest jednak z kilku niezbędnych elementów:

  • Stopki – to jeden z najważniejszych elementów. Wyróżnia się stopki uniwersalne i niestandardowe, np. do przyszywania guzików, do pikowania, obszywania dziurek czy do wyszywania wzorów. 
  • Płytki ściegowej – to właśnie na niej umieszcza się stopki. 
  • Igły – są niezbędne do szycia. Igły do maszyny do szycia mają różną grubość i długość. 
  • Chwytacza – znajduje się pod płytką igłową i decyduje o wiązaniu nici. Chwytacz w maszynie do szycia może być rotacyjny lub półrotacyjny. 
  • Naprężacza nici – pozwala ustawić elastyczność nici. Może być manualny lub automatyczny. 
  • Transportera – składa się on z ząbków, które służą do posuwu materiału podczas szycia. Dostępne są maszyny z pojedynczym, podwójnym transportem albo z potrójnym transportem. 
  • Wolnego ramienia – to bardzo ważna część maszyny, która powstaje po zdjęciu przedłużki wysięgu. 
  • Prowadnika – prowadnik do maszyny pozwala na szycie ściegiem krytym, dzięki któremu wkłucia igły są niemal niewidoczne. 
  • Oświetlenia – w starszych modelach znajduje się tradycyjna żarówka, a w nowszych halogeny albo diody LED. 
  • Pedału – to inaczej rozrusznik. Pedał do maszyny mechanicznej jest niezbędny, żeby mogła ona w ogóle działać. Pedał do maszyny służy również jako regulator obrotów.

Należy również dodać, że maszyny przemysłowe często sprzedawane są ze stołem, który zwiększa pole robocze. Oczywiście taki stół do maszyny do szycia można też dokupić do domu, aby stworzyć stabilne miejsce pracy.

Maszyny do szycia – dostępne rodzaje

Dostępne na rynku maszyny do szycia możemy podzielić na kilka grup ze względu na sposób działania, przeznaczenie lub rodzaj wykonywanej pracy.

Maszyny do szycia – sposób działania

Mechaniczna maszyna do szycia

Maszyny mechaniczne są wciąż bardzo popularne i mają wiele wspólnego ze starszymi typami maszyn. Są sterowane manualnie – oznacza to, że trzeba ręcznie ustawiać odpowiednie parametry, np. naprężenie nici czy długość ściegu. Maszyny do szycia mechaniczne mogą mieć płynną regulację gęstości i szerokości szycia, regulację skokową lub nie posiadać żadnej regulacji. To właśnie mechaniczne maszyny szyjące polecane są dla początkujących. Jednak korzystają z nich również doświadczone krawcowe.

Elektroniczna maszyna do szycia

Drugim rodzajem maszyny do szycia, jest maszyna elektroniczna. Takie urządzenia zostały wyposażone w duże wyświetlacze LCD, a zamiast pokręteł i suwaków mają przyciski. Dzięki nim możemy elektronicznie dopasować ustawienia maszyny do wybranego ściegu, np. gęstość lub szerokość szycia. Maszyny elektroniczne mają większe możliwości i posiadają więcej funkcji niż maszyny mechaniczne.

Komputerowa maszyna do szycia

Tego typu urządzenia mają wiele programów i wbudowaną pamięć – dzięki temu możemy zapisać konkretne ustawienia dla danego ściegu lub zapamiętać sekwencje wzorów. Maszyny komputerowe mają również litery i cyfry, dzięki którym możemy wyszywać słowa. Dodatkowo takie maszyny do szycia posiadają więcej funkcji, a im wyższy model urządzenia, tym więcej posiada ściegów. Są to najbardziej nowoczesne modele wśród maszyn do szycia.

Maszyny do szycia – przeznaczenie

Domowe maszyny do szycia

Jak sama nazwa wskazuje, domowe maszyny do szycia, zostały zaprojektowane z myślą o szyciu w domowych warunkach. Są to maszyny wieloczynnościowe, co oznacza, że oferują od kilku do nawet kilkuset rodzajów ściegów do wyboru. Znajdziemy w nich zatem zarówno ścieg stębnowy, ścieg zygzakowy, ściegi ozdobne, jak i szycie podwójną igłą. Dzięki takiej maszynie szycie w domu stanie się prawdziwą przyjemnością. Maszyna do szycia do domu ma mniejsze gabaryty i jest lżejsza niż maszyna przemysłowa, można ją zatem bez problemu schować w szafie. Poza tym można ją ustawić w dowolnym miejscu – na stole w kuchni czy na biurku w pokoju dziennym.

Przemysłowe maszyny do szycia

Są to specjalistyczne maszyny przeznaczone do pracowni krawieckich i szwalni. Sprawdzą się również wszędzie tam, gdzie szyje się ubrania lub akcesoria na większą skalę. Są to maszyny na metalowych podzespołach, dzięki czemu są solidnie wykonane i mają bardziej masywną konstrukcję niż maszyny domowe. Dzięki temu są trwałe i oferują dużą moc, potrzebną do intensywnych prac. Należy jednak pamiętać, że są to urządzenia jednofunkcyjne, co oznacza, że wykonują tylko jedno, określone zadanie. Co więcej, że maszyny szwalnicze wyposażone są w dodatkowe elementy, które zwiększają komfort i jakość wykonywanej pracy, m.in. w ergonomiczny blat czy oświetlenie LED z możliwością regulacji natężenia światła. Należy również dodać, że dobra przemysłowa maszyna do szycia ma silnik energooszczędny, który zużywa nawet o 70% mniej energii niż silnik, który stosowany jest w maszynach domowych.

Turystyczne maszyny do szycia

W sprzedaży dostępna jest też turystyczna maszyna do szycia, która znacznie różni się od klasycznego urządzenia. Przede wszystkim jest to podręczna maszyna, którą trzyma się w ręku podczas pracy. Dzięki temu, że działa na baterie i ma niewielkie wymiary, można ją zabrać dosłownie wszędzie.

Na rynku dostępne są też maszyny do szycia dla dzieci. Czym się różnią od klasycznych urządzeń? Przede wszystkim mają zwolnione tempo szycia, dodatkowe osłony, a także stopki z podwójnym zabezpieczeniem. Poza tym są mniejsze, lżejsze i łatwiejsze w obsłudze. Świetnie sprawdzą się zatem dla dzieci na początek ich przygody z szyciem.

Maszyny do szycia – zastosowanie

Owerlok (overlock)

Jest to maszyna do łączenia materiałów i do obrzucania tkanin. Jej zadaniem jest wyrównanie strzępiących się krawędzi i zabezpieczenie ich poprzez „obrzucenie”. Owerloki są niezastąpione w przemyśle odzieżowym, ale w sprzedaży dostępne są również owerloki domowe, a także maszyny do szycia z overlockiem.

Renderka

Renderki, inaczej interlocki lub dwuigłówki, to maszyny przeznaczone do szycia dzianin, a dokładniej mówiąc, do podwijania dołów w wyrobach z elastycznych dzianin. Takie maszyny wykonują ścieg drabinkowy, który umożliwia podwijanie rękawów czy dołów bluzek. Jednak nie obcinają tkaniny ani nie zszywają dwóch warstw materiału.

Coverlock

Jest to maszyna szwalnicza, która łączy w sobie funkcję renderki i owerloka. Oznacza to, że można na niej zarówno zszywać materiały i zabezpieczać krawędzie, jak i wykańczać materiał ściegiem drabinkowym lub łańcuszkowym. Coverlocki mają wbudowany, wysuwany nóż, który umożliwia obcięcie krawędzi obrzucanego materiału.

Stębnówka

Jest to jedna z najpopularniejszych maszyn do szycia. Szyje tylko jednym rodzajem ściegu – ściegiem stębnowym, co oznacza, że jest maszyną jednofunkcyjną. Wyróżnia się trzy rodzaje takich urządzeń: 1-igłowe, stębnówki 2-igłowe i stębnówki cylindryczne. Stębnówka jest podstawową maszyną używaną w pracowni krawieckiej. Stębnówka doskonale sprawdzi się też jako maszyna tapicerska do szycia cięższych materiałów.

Maszyna łańcuszkowa

Jest to urządzenie szwalnicze, niezbędne w produkcji T-shirtów, koszulek polo czy jeansów. Taka maszyna umożliwia zszywanie odzieży elastycznym ściegiem łańcuszkowym. Dostępna jest maszyna łańcuszkowa jednoigłowa albo dwuigłowa.

Hafciarka

Komputerowa hafciarka to urządzenie, które łączy w sobie funkcje maszyny do szycia i specjalnego modułu napędzającego ramię, który jest sterowany komputerowo. Hafciarka przesuwa materiał pod igłą. Doskonale nadaje się do naszywania wzorów i fantazyjnych motywów.  

Maszyna do filcowania

Kolejnym rodzajem maszyny do szycia jest maszyna do filcowania, która umożliwia łączenie tkanin i dekorowanie za pomocą innych materiałów, np. filcu, nici, wełny, itp. Taka maszyna pozwala uzyskać efekty, które są nieosiągalne dla zwykłych maszyn do szycia czy hafciarek.

Maszyna do szydełkowania

Jest to maszyna dziewiarska, która realizuje technikę określaną jako „technika szydełkowania w układzie rządkowym”. Natomiast szydełkowanie to proces tworzenia tkaniny z przędzy lub nici za pomocą szydełka.

Podszywarka

Jest to rodzaj maszyny do szycia, która wykonuje ścieg kryty, czyli taki, który jest niewidoczny od strony zewnętrznej, tylko wewnętrznej. Podszywarka przemysłowa ma szerokie przeznaczenie i wykorzystywana jest w produkcji różnych rodzajów odzieży. W sprzedaży dostępna jest też podszywarka domowa, którą z powodzeniem można wykorzystać do podwijania nogawek spodni, rękawów w bluzkach czy dołu spódnicy.

Najważniejsze funkcje maszyny do szycia

  • Funkcja szycia wstecznego – jest to jedna z najważniejszych funkcji każdej maszyny, ponieważ umożliwia rozpoczynanie i zakańczanie ściegów.

  • Regulacja szerokości i długości ściegu – prostsze modele mają mniej stopni regulacji niż modele bardziej zaawansowane.

  • Automatyczne nawlekanie igły – dzięki tej funkcji nawlekanie igły nie sprawia problemów – jest szybkie i łatwe.

  • Transport górny – ta funkcja umożliwia płynne podawanie tkaniny, przydaje się podczas pikowania lub przeszywania skóry.

  • Regulacja prędkości szycia – dzięki tej funkcji możemy dopasować prędkość szycia do naszych potrzeb.

  • Zmiana położenia igły – pozwala ustawić miejsce, w którym ma zatrzymać się igła.

Gdzie kupić maszynę do szycia?

Maszyny do szycia to popularne i powszechnie dostępne urządzenia. Jeśli zatem chcemy dokonać zakupu, możemy odwiedzić typowy sklep z maszynami do szycia online lub stacjonarny. Nowe maszyny można jeszcze kupić w sklepach ze sprzętem AGD, np. w Max Elektro.

Na rynku znajdziemy wiele dobrych jakościowo maszyn produkowanych przez firmy z wieloletnim doświadczeniem. Jacy są najlepsi producenci maszyn do szycia? Możemy do nich zaliczyć takie marki jak: Brother, Janome, Łucznik, Singer, Minerva czy Toyota. W ofercie tych producentów znajdziemy zarówno tanie modele do 400 zł, maszyny ze średniej półki cenowej do 1000 zł, jak i urządzenia z górnej półki, które kosztują nawet ponad 2000 zł.

Popularne:

Maszyny do szycia Łucznik

Sortuj wg
  • Popularność
  • Trafność
  • Cena: od najniższej
  • Cena: od najwyższej
  • Nazwa: A-Z
  • Nazwa: Z-A
Pokaż
  • 20
  • 40
  • 60
  • Rodzaje ściegów
    Muszelkowy, Zygzakowy, Trójskok, Mostkowy, Elastyczne, Kryty, Overlockowe, Prosty, Potrójny, Ozdobny, Satynowy
  • Ilość ściegów
    38
  • Chwytacz nitki
    1
  • Szycie wstecz
    Tak
489
00
Ostatnie sztuki
  • Rodzaje ściegów
    Prosty, Zygzakowy, Kryty, Elastyczne, Ozdobny, Satynowy, Mostkowy, Overlockowe, Muszelkowy, Potrójny, Trójskok
  • Ilość ściegów
    38
  • Chwytacz nitki
    1
  • Szycie wstecz
    Tak
529
00
Produkt dostępny w magazynie
  • Rodzaje ściegów
    Kryty, Prosty, Zygzakowy
  • Ilość ściegów
    16
  • Szycie wstecz
    Tak
399
00
Produkt dostępny w magazynie
  • Rodzaje ściegów
    Zygzakowy, Kryty, Prosty, Elastyczne
  • Ilość ściegów
    12
  • Chwytacz nitki
    1
  • Szycie wstecz
    Tak
269
00
Produkt dostępny w magazynie
  • Rodzaje ściegów
    Elastyczne, Kryty, Overlockowe, Prosty, Zygzakowy, Satynowy, Gałązkowy, Obrzucający ukośny, Muszelkowy, Ozdobny, Mostkowy, Trójskok
  • Ilość ściegów
    22
  • Chwytacz nitki
    2
  • Szycie wstecz
    Tak
  • Ilość funkcji szycia
    22
529
00
Produkt dostępny w magazynie
  • Rodzaje ściegów
    Prosty, Overlockowe, Elastyczne, Zygzakowy, Trójskok, Kryty, Mostkowy, Muszelkowy, Satynowy, Potrójny
  • Automatyczne nawlekanie igły
    Nie
  • Szycie wstecz
    Tak
  • Ilość funkcji szycia
    38
549
00
Produkt dostępny w magazynie
  • Rodzaje ściegów
    Kryty, Prosty, Zygzakowy
  • Automatyczne nawlekanie igły
    Nie
  • Szycie wstecz
    Tak
  • Ilość funkcji szycia
    16
399
99
Produkt dostępny w magazynie
  • Rodzaje ściegów
    Trykotowy, Zygzakowy, Obszywanie dziurek, Overlockowe, Prosty, Kryty, Ozdobny, Potrójny, Elastyczne, Mostkowy, Muszelkowy, Satynowy, Trójskok
  • Ilość ściegów
    35
  • Automatyczne nawlekanie igły
    Nie
  • Szycie wstecz
    Tak
559
00
Ostatnie sztuki
  • Rodzaje ściegów
    Muszelkowy, Zygzakowy, Trójskok, Mostkowy, Elastyczne, Kryty, Prosty, Potrójny, Overlockowe, Obszywanie dziurek
  • Ilość ściegów
    22
  • Automatyczne nawlekanie igły
    Nie
  • Szycie wstecz
    Tak
565
00
Produkt dostępny w magazynie
18
00
Ostatnie sztuki
Sortuj wg
  • Popularność
  • Trafność
  • Cena: od najniższej
  • Cena: od najwyższej
  • Nazwa: A-Z
  • Nazwa: Z-A
ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS