Infolinia (17) 865 26 81 od pn. do pt. w godz: 09:00 - 17:00

0

Filtry do oczyszczacza powietrza

Filtry:
Sortuj po:
Popularność Od najwyższej
PopularnośćOd najwyższej
NazwaOd A do ZOd Z do A
CenaOd najwyższejOd najniższej
Dostawa 0 zł
Dostępny (24 h)
Cena: 149,00 zł
Opinie klientów:
Raty 0%
Dostawa 0 zł
Raty w Max Elektro 10x0%
Dostępny (24 h)
Cena: 179,00 zł
Opinie klientów:
Dostępny (24 h)
Cena: 106,00 zł
Opinie klientów:
Raty 0%
Dostawa 0 zł
Raty w Max Elektro 10x0%
Dostępny (24 h)
Cena: 269,00 zł
Opinie klientów:
Raty 0%
Dostawa 0 zł
Raty w Max Elektro 10x0%
Dostępny (24 h)
Cena: 199,00 zł
Opinie klientów:
Dostępny (24 h)
Cena: 29,90 zł
Opinie klientów:
Raty w Max Elektro 10x0%
Dostępny (24 h)
Cena: 99,00 zł
Opinie klientów:
Nowość
Raty 0%
Dostępny (24 h)
Cena: 199,00 zł
Opinie klientów:
Jeśli chcemy zadbać o czystość i jakość powietrza, powinniśmy kupić oczyszczacz powietrza do domu. Dzięki zamontowanym filtrom oczyści on powietrze ze szkodliwych pyłów, kurzu, sierści, zarodników roztoczy i pleśni, a także z innych alergenów. Najważniejszym elementem takiego oczyszczacza są filtry, które decydują o jego wydajności i skuteczności usuwania zanieczyszczeń. Należy jednak pamiętać, że filtry mają ograniczoną żywotność i wymagają systematycznej wymiany. Sprawdzamy, jakie filtry do oczyszczacza powietrza można kupić w sklepach. 
 

Jakie filtry do oczyszcza powietrza?

Najważniejszym elementem każdego oczyszczacza powietrza są filtry, ponieważ to one wyłapują z powietrza zanieczyszczenia. Producenci zazwyczaj stosują w swoich urządzeniach kilka rodzajów filtrów. Mogą one być umieszczone osobno w obudowie oczyszczacza albo występować jako filtr zintegrowany, który zazwyczaj ma okrągły kształt. 
 
Obecnie producenci najczęściej stosują trzy rodzaje filtrów: wstępny, HEPA i węglowy, które razem świetnie sobie radzą z usuwaniem zanieczyszczeń z powietrza. 
 

Filtr wstępny

Jak sama nazwa wskazuje, jest to pierwszy filtr, który zobaczymy zaraz po zdjęciu pokrywy z oczyszczacza. Filtr wstępny zbudowany jest z drobnej siateczki połączonej plastikowymi albo aluminiowymi elementami. Jego zadaniem jest zatrzymywanie większych zanieczyszczeń, np. kurzu, włosów, sierści zwierząt czy większych ziaren piasku. 
 

Filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air)

Jest to wysokoskuteczny filtr cząsteczkowy powietrza, zbudowany z włókna szklanego. Powierzchnię filtra tworzą cienkie arkusze z mikroskopijnymi włóknami, które połączone są w kształt harmonijki. Filtry HEPA oczyszczają powietrze z: szkodliwych pyłów PM2.5 i PM10, które są składnikami smogu, z pyłków roślin, zarodników pleśni, alergenów, kurzu, sierści, a nawet z bakterii, wirusów i zarodników grzybów. 
 
Filtry HEPA podlegają klasyfikacji, według której dzielą się na trzy grupy:
 
  • EPA – takie filtry są oznaczane literą E. Zalicza się do nich filtry klasy E10, E11 i E12, które oferują skuteczność filtracji na poziomie od 85% do nawet 99,5%.
 
  • HEPA – tego typu filtry oznaczane są literą H. W oczyszczaczach stosowane są filtry H13 i H14, które zapewniają bardzo wysoki poziom filtracji – od 99,95% do 99,995%.
 
  • ULPA (Ultra Low Penetration Air) – takie filtry znajdują zastosowanie w profesjonalnych urządzeniach i w miejscach, w których niezbędne jest utrzymanie sterylnych warunków. 
 

Filtr węglowy 

Ten filtr z wyglądu przypomina plaster miodu i ma kolor czarny. Składa się z granulek aktywnego węgla, które zamknięte są w obudowie i rozłożone na całej powierzchni filtra. Oczyszczacz powietrza z filtrem węglowym usuwa z powietrza organiczne zanieczyszczenia gazowe. Zalicza się do nich lotne związki organiczne, czyli np. dym papierosowy czy zapachy farb i klejów oraz brzydkie zapachy, które powstają poprzez działanie człowieka. 
 

Pozostałe systemy filtracji

Wymienione wyżej filtry są najczęściej spotykane w oczyszczaczach powietrza. Niektórzy producenci stosują jednak w swoich urządzeniach również inne rodzaje filtrów. Do najczęściej spotykanych należą:
 
  • Filtr wodny – jest to po prostu zbiornik wypełniony wodą, który skutecznie zbiera duże zanieczyszczenia, np. sierść zwierząt, włosy czy kurz. Tego typu filtr stosowany jest w urządzeniach 2w1, czyli oczyszczaczach powietrza z funkcją nawilżania, ale wykorzystuje się go również jako filtr do nawilżacza powietrza.
 
  • Filtr elektrostatyczny (jonowy) – jego działanie opiera się na zasadzie jonizacji powietrza. Zanieczyszczenia wpadają do komory, gdzie są jonizowane i przyjmują ładunek ujemny, a następnie są przeciągane przez metalową siatkę, czyli elektrodę o ładunku przeciwnym. To właśnie na tej siatce gromadzą się zanieczyszczenia, więc należy ją co jakiś czas opłukać pod wodą. Filtry jonowe są w stanie usunąć nawet do 99% zanieczyszczeń z powietrza.
 
  • Filtr termodynamiczny – zazwyczaj oczyszczacz powietrza wyposażone w ten filtr mają też ceramiczny rdzeń sterylizujący, który rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury. Dzięki temu spala nawet 99% szkodliwych zanieczyszczeń. Następnie powietrze zostaje schłodzone, aby urządzenie nie emitowało ciepła do mieszkania. 
 
  • Filtr fotokatalityczny – do usuwania zanieczyszczeń z powietrza wykorzystuje proces utleniania. Zanieczyszczenia są rozkładane do wody i dwutlenku węgla. Oczyszczacze powietrza z tym filtrem są rzadko spotykane, ponieważ do działania potrzebują lampy UV albo światła słonecznego. 
 

Jak wyczyścić filtry do oczyszczacza powietrza?

Nie każdy filtr oczyszczacza powietrza jest zmywalny. Wiele rodzajów filtrów po prostu należy regularnie wymieniać na nowe. Producenci w instrukcjach obsługi zawsze podają, jaką żywotność mają ich filtry. Niektóre należy wymieniać co 6 miesięcy, inne co roku, a jeszcze inne dopiero po kilku latach. 
 
Jeśli jednak filtr jest zmywalny, wystarczy go regularnie czyścić, aby zachował swoje właściwości i skutecznie oczyszczał powietrze w domu. Czyszczenie filtra oczyszczacza powietrza nie jest skomplikowane – wystarczy postępować zgodnie z instrukcją obsługi dołączoną przez producenta. 
 
  • Filtr wstępny można myć pod wodą, delikatnie go zanurzając, aby nie uszkodzić siatki. Po umyciu należy poczekać, aż filtr wyschnie i dopiero wtedy można go zamontować w urządzeniu. 
 
  • Filtr HEPA można regularnie odkurzać, najlepiej co 2-4 tygodnie. Jednak, gdy się zużyje, należy wymienić go na nowy.
 
  • Filtr węglowy również można delikatnie odkurzać. Jego żywotność, podobnie jak żywotność filtra HEPA, będzie zależeć od warunków panujących w pomieszczeniu. 
 

Zamienniki czy oryginały – jakie filtry do oczyszczacza powietrza wybrać?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, każdy filtry ma ograniczoną żywotność, więc prędzej czy później, konieczna będzie jego wymiana na nowy. Oryginały kosztują dość dużo, ale za to producent gwarantuje ich wysoką skuteczność działania w konkretnych modelach oczyszczaczy powietrza. Jeśli zatem mamy oczyszczacz marki Philips, Samsung czy BlueAir, kupujemy dedykowane do niego filtry.
 
Możemy również postawić na zamienniki filtrów do oczyszczaczy powietrza – są one tanie, a pod względem wydajności często dorównują oryginalnym produktom. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup zamiennika, powinniśmy postawić na sprawdzonego producenta i dostawcę. Należy unikać niesprawdzonych źródeł, ponieważ może okazać, że się zakupiony przez nas zestaw filtrów będzie nieskuteczny w usuwaniu zanieczyszczeń z powietrza. 
 

Nasi producenci

3D RUDDER
4SWISS
A4TECH
ACER
ADLER
AMAZFIT
Amica
AQUAPHOR
ARKAS
ART
ASUS
AWTOOLS
BABYLISS
BECKER
BEGOOD
BEKO
Bissell
BLANCO
BLAUPUNKT
BLEBOX
BLUEAIR
Bosch
BRAUN
BREVILLE
BRITA
CANDY
CAT
CECOTEC
CHICCO
COBI
CONCEPT
DEDRA
DEZAL
DE LONGHI
DYNAXO
ECOVACS
Electrolux
ELICA
EMMERSON
EPSON
ESHARK
EVOREI
FABER
FALMEC
FAMAS
FERGUSON
FIAT
FIELDMANN
FISKARS
FOODSAVER
FOREVER
FRANKE
GARDENA
GARETT
GARMIN
GERLACH
GOODRAM
GORENJE
GOTIE
GREEN CELL
GRUNDIG
HIRO
HISENSE
HITACHI
HOOVER
HP
HUAWEI
IIYAMA
Indesit
INSINKERATOR
IROBOT
KALORIK
KARCHER
KAWASAKI
KENWOOD
KERNAU
KIANO
King Mount
KLEEN
KUVINGS
LAFE
LEGO
LEIFHEIT
LENOVO
LG
LIBOX
LIONELO
LOGITECH
LUDWIK
LUXPOL
MAMIBOT
MANTA
MAXCOM
MEDIVON
MEIZU
MELITTA
MESKO
MODECOM
MOSER
MOTOROLA
MOTUS
MPM
NAVITEL
NENO
NIVONA
NOKIA
NORTON
NOVEEN
ONE FOR ALL
OPTI
OPTIMUM
ORAL-B
ORNO
PADMATE
PANASONIC
PAUL NEUHAUS
PHILIPS
PLATINET
POLAR
PROMILER
PURON
PYRAMIS
RAVANSON
REALME
REMINGTON
RETLUX
RIDER
RITTER
ROBOROCK
SAECO
SAMSUNG
SBOX
SCANPART
SCARLETT
SENCOR
SETTY
SHARP
SIEMENS
SKATEFLASH
SMARTGPS
SMEG
SPRINGOS
STADLER FORM
SUNONE
TCL
TECHNISAT
TEFAL
TELKOM-TELMOR
TENDA
TESCOMA
THOMSON
TK LIGHTING
TOSHIBA
TP-LINK
TRACER
UNITED
Varta
VELGE
VILEDA
VIRONE
VORDON
WAHL
WEBER
WHIRLPOOL
WIKO
WORWO
XBLITZ
XENIC
XIAOMI
ZEEGMA
ZELMER
Zuma Line